Portské. Slavná dezertní červená vína z Portugalska

Patříte-li mezi gurmány, kteří rádi vychutnávají život všemi smysly, určitě si nenechte ujít příležitost poznat portské víno. Pro svou sametově sladkou chuť si najde své příznivce i mezi těmi, kteří klasickému vínu zas až tak úplně neholdují, ale rádi poznávají nápoje s intenzivní plnou chutí, která i obyčejný den promění ve výjimečnou chvilku. Hned prvním douškem.

Tajemství chuti portského je ve fortifikování

Portské patří mezi tzv. „fortifikovaná“ neboli dolihovaná vína v průběhu výroby. Pravé portské víno vzniká pouze z hroznů, které vyrostly v údolí řeky Douro v severním Portugalsku.  V průběhu zrání slisovaných bobulí se do vzniklého moštu přimíchává „aquardente, což je čistý líh z hroznů, který zastavuje proces kvašení a dodává tak portskému vyšší obsah alkoholu. Přerušení kvašení v něm zanechává hodně přírodního cukru, proto se jedná o sladké víno. Chutě se v něm ale příjemně doplňují.

Portské si vás získá chutí, vůní i barvou

S portským vínem se nejčastěji setkáte v rubínově červené variantě označované jako „Ruby“ nebo zlatohnědé označované Tawny. Pochutnat si však můžete i na méně známém portském bílém nebo růžovém.

Ruby vás přivítá krásnou ovocnou vůní, ve které snadno rozeznáte maliny či ostružiny doplněné tóny čokolády či skořice.

Tawny je chuťově výraznější a plnější objevíte v něm směs malin, karamelu, lískových oříšků, skořice, hřebíčku či fíků.

Od méně známého bílého portského vína můžete čekat stopy citrusů, pečených jablek meruněk či pražených oříšků.

Novinka růžového portského vás v chuti osvěží klasickým letním ovocem jako jsou jahody a maliny, doplněnými brusinkami a karamelem s jemným nádechem fialek. Je to vlastně portské víno typu Ruby kvašené jako klasické růžové víno, jen s malým obsahem hroznových slupek, proto má svou charakteristickou barvu.

Když si promítnete široké spektrum chutí a vůní, která se v tomto dezertním víně skrývá, pochopíte, proč se mu říká Portugalsko v lahvi. Nechte se inspirovat a poznejte toto místo na vlastní kůži.

Jak vybírat portské

Vždy záleží na preferenci chutí, ale také na základní zkušenosti s portským, ale i pro ostatní, nejen dezertní vína.

Pokud portské víno kupujete poprvé určitě sáhněte po Ruby až Vintage např. značky Burmester, podle toho, jak výjimečnou příležitost má toto víno doprovázet. U Vintage nezapomeňte víno dekantovat neboli zbavit usazeniny.

Pro milovníky portského vína vybírejte spíše Tawny je výraznější a příjemně přebírá vlastnosti sudů, ve kterých čekalo na lahvování i vypití. Vyhlášenými dodavateli tohoto špičkového portského je vinařství Cálem.

Vždy sáhněte po originální kolkované lahvi VINHO DO PORTO“, garantující původ
výrobku a číslo šarže, zapsané v institutu portských vín (IVDP). Na trhu totiž existují i napodobeniny.

Pokud jste se právě přesvědčili, že portské nebude to pravé víno pro vaše chuťové pohárky, zkuste z Portugalska třeba osvěžující šumivá vína z Portugalska z vinařství Messias.

Víno je skvělý nápoj mnoha chutí, najděte si i vy tu svojí. V Portu(galsku) či kdekoliv jinde.

Evropská unie se připravuje na větší regulaci kryptoaktiv

Regulace kryptoměn je řadou investorů obávaný krok, jiní to však vnímají jako nezbytnost, která je potenciálně dokáže ochránit před podvody. Ať už se na tuto problematiku díváte jakkoliv, v Evropě se už o regulačních opatřeních volí v Evropském parlamentu.

Co je to MiCa?

V Evropě se zhruba od roku 2019 připravuje dokument s názvem Markets in Crypto-assets (MiCa), česky Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy.

MiCa se zabývá 4 hlavními oblastmi:

·          právní jistota

·          podpora inovací

·          ochrana uživatelů a investorů, a také tržní integrita

·          finanční stabilita

Dokument se blíže zabýval také omezením nebo úplným zrušením systému ověřování transakcí proof-of-work, na kterém funguje například Bitcoin nebo Litecoin. Algoritmus proof-of-work totiž spotřebovává spoustu energie a má tedy negativní dopad na životní prostředí. Tato část návrhu však byla europoslanci zamítnuta 14. března 2022.

Regulace se výrazně zaměřuje na větší usměrňování stablecoinů, což jsou tokeny, které nabízejí menší volatilitu, protože jsou navázané na fiat měny jako jsou euro nebo dolar (např. USDT, BUSD). Experti se totiž obávají, že stablecoiny mají potenciál rozvrátit celý finanční systém. Nelze totiž s určitostí říct, že existují dostatečné rezervy, aby pokryly tokeny v oběhu.

MiCa chce také zavést povinnost napsání tzv. whitepaperu, což je dokument, který při uvedení nové kryptoměny slouží k jejímu představení, vysvětlení technologie, nastínění cílů apod. Whitepaper je pro potenciální investory důležitý, protože se s jeho pomocí mohou lépe rozhodnout o tom, zda do kryptoaktiva investují.

Návrh MiCa bude v následujících měsících nadále projednáván orgány Evropské unie. Stále větší důraz se také bude klást na větší přívětivost kryptoměn k životnímu prostředí. Kryptoměny tedy čeká nejen finanční regulace, ale můžeme také očekávat snahy, aby byly o něco více „zelenější“.

Jak poznat kvalitní kávu?

Milujete kávu, ale nejste takoví odborníci, abyste věděli, podle čeho se orientovat ve výběru? Máme pro vás malého průvodce, díky kterému poznáte, který šálek kávy si opravdu dopřát.

Kvalitní čerstvá káva přímo od výrobce

Naučili jste se dát si kafíčko po ránu někde v kavárně? Pak jste si jistě všimli, že to není levná záležitost a možná jste si řekli, že tu a tam byste si mohli uvařit šálek kávy i doma. Jenže, jak si vybrat opravdu dobré kafe? V obchodech najdete spoustu pytlíků s kávou, ovšem kvalita je různá. Opravdu čerstvá káva není za hubičku. Začněme ted dělením. Káva se dělí na dva druhy, Arabica a Robusta. Prvně jmenovaný typ pochází z kávovníku, který dává zrna podlouhlého tvaru, specifická je rýha ve tvaru „S“. Arabica je jemnější, sladší než Robusta. Tento typ se pěstuje hlavně v Jižní Americe, původem je však z Afriky (Etiopie, Jemen). Jde o dražší variantu než Robusta. Kávové zrno levnější formy, tedy Robusty, je kulatější a má rovnou rýhou. Chuť je zemitější a hořká, nápoj obsahuje také více kofeinu.Pěstuje se hlavně ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii.

Kolik druhů kávy existuje?

Zmíněné typy kávy se dost často míchají, aby si více lidí mohlo dopřát chuťArabiky. Na obalech s kávou často narazíte na znění, že jde o vícedruhovou kávu, kde vám je přiblíženo, o jaké typy jde. Pokud chcete poznat kafíčkový svět dokonale, volte jednodruhouvou kávu, kde budete vědět, o jaký typ se jedná i odkud je. S tím souvisí i délka pražení. Jednodruhové kávy se obvykle praží středně, protože déle pražená kávová zrna ztrácí svoji nezaměnitelnou chuť. Levnější kávová zrna se pak praží spíš do tmavších odstínů, aby se dosáhlo silnější chuti. Jenže někdy riskujete, že nápoj bude mít jakoby připálenou chuť. Pokud si tedy chcete dopřát kvalitu, kupte si kávu u osvědčeného prodejce. Například Vitalcountry prodává výběrové, čerstvé kávy, kde si určitě vyberete.

S biokrby vykouzlíte Vánoce s pravým teplem domova

Snad každý člověk sní o komfortním bydlení nesoucím známky luxusu. V dnešní době lze pořídit nespočet vychytávek s puncem přepychu. Jednou z nich jsou biokrby, a díky svým výhodám se staly letošním hitem Vánoc.

Biokrby neboli krby na biolíh jsou druhem kamen, která nepotřebují komín, a přitom z nich sálá živý oheň. A nejde jen o nějakou atrapu! Oheň je skutečný a bio kamna nepotřebují dokonce ani připojení k elektrické síti. Hnacím motem je totiž zmiňovaný bio líh.

Co je biokrb?

Bez pochyby vás potěší, že lze biokrby instalovat libovolně po domě a nezáleží ani na vedení inženýrských sítí. Novodobá kamna nepostrádají hořák, ten je jejich stěžejní částí. Jedná se o kovovou nádobu rozličných rozměrů a tvarů. Hořáky bývají opatřeny separačním filtrem či regulací síly plamene. Správná funkce hořáku je ovlivněna splněním podmínek izolace od hořlavých materiálů. Tento požadavek je klíčový a snadno se mu přizpůsobíte.

Ihned se vám zalíbí

Biokrb spaluje kyslík v pokojích, nutností je tedy časté větrání. Pokud si myslíte, že se u nich ohřejete, není to jednoznačné. Jistě však poslouží k dekoračním účelům a zútulnění interiéru. Je však skvělé, že během hoření vzniká jen oxid uhličitý a voda, necítíte tedy zápach ani kouř a vyhnete se i úklidu prachu. Většina lidí si pořizuje eko krb i kvůli tomu, že k jeho instalaci nepotřebuje žádné zvláštní povolení, větrací anebo komínové systémy. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, můžete ho libovolně přemístit. Dokonce existují luxusní produkty na terasu! Jak už to tak bývá, biokrb by měl být využíván za dozoru dospělé osoby, protože děti dokážou i nemožné!

Závěsný, či volně stojící model?

Dnes nabízejí výrobci nespočet designových biokrbů, které se liší rozměry, zpracováním i vzhledem. Velmi populární jsou závěsné modely, protože se dají pověsit na stěnu. K dostání jsou většinou se sklem, díky němuž ochráníte nejmenší členy domácnosti i zvířecí mazlíčky před sálajícím ohněm. Další variantou jsou zabudované biokrby se sklem. V tomto případě si žádají jednoduché stavební práce a nutností je umístění na nehořlavou zeď. K nejoblíbenějším však patří volně stojící biokrby, protože si je můžete přenést kamkoliv chcete.

Biokrb pro chvíle pohody

Pro někoho mohou být eko krby nepraktické a vlastně tak trochu do počtu. Jenže to není pravda. Patří k cenově dostupným dekorativním doplňkům domácnosti a dokážou navodit příjemné teplo domova. Jejich instalace je snadná, protože nepotřebují komín a při spalování vychází do místnosti oxid uhličitý a vodní pára. A ty nejsou určitě škodlivé, protože se s nimi setkáváme každý den. Klasický krb je nutno udržovat v čistotě. V tomto případě nepočítejte se špínou ani prachem. Na nenáročnou údržbu si tedy velmi rychle zvyknete. Udělejte si o letošních Vánocích radost a pořiďte si biokrby do interiéru i na terasu od Vesardi. Ihned vás upoutají příjemnou cenou a nadčasovým designem.

Nejčastější mýty o vaření

Mýty nedoprovázejí jen očkování, ale i vaření. Jaké jsou ty nejčastější?

Mýty jsou všude kolem nás. Jen když si do Googlu zadáte pojem mýty o…, systém vám automaticky nabídne mýty o psech, kočkách, kávě, elektromobilech, hubnutí, netopýrech, pivu a celulitidě. Následují ty o vztazích, výživě a mýty při vaření, na které se v následujícím článku zaměříme.

Kdy se při vaření vypaří alkohol?

Spousta receptů obsahuje alkohol. Například tradiční milánské rizoto, boloňské špagety stejně jako spousta omáček a dezertů. A je otázkou, za jak dlouhou dobu a zda vůbec se z pokrmů vyvaří. Jeden z mýtů totiž říká, že ano. Tato definitivní odpověď je ale zavádějící. Záleží totiž na přípravě pokrmu. Například necelá decka bílého vína, kterou se zalívá rizotová rýže při přípravě Milánského rizota, se musí nechat kompletně odpařit, jinak by v pokrmu zůstal tzv. vinný ocásek, který by mu moc neprospěl. To samé platí na boloňskou omáčku, tedy mleté hovězí maso, které se zalívá červeným vínem. V těchto pokrmech tedy ve výsledku moc alkoholu nenajdete. Na rozdíl od jiných. Pokud jakýkoliv pokrm zalijete alkoholem a budete se domnívat, že po chvilce ohřívání se vypaří, jste na omylu. Je to právě doba varu, která je při odpařování alkoholu klíčová. Čím je kratší, tím více ho v něm zůstane.

Loupání uvařených vajíček

Další mýtus praví, že přidáte-li do vody, v níž vaříte vajíčka, ocet či citronovou šťávu, budou se lépe loupat. Schválně to vyzkoušejte, zřejmě moc nepochodíte. Ani se je nesnažte propichovat jehlou. Svou roli zde hraje spíše stáří vajec. Na mysli máme ale opravdu čerstvá vejce, tedy třeba nakladená ten samý den, kdy se je snažíte uvařit. To se loupou opravdu špatně. Z tohoto ohledu se lépe loupou vajíčka starší.

Jaká voda rychleji vře?

Máme pro vás otázku. Jaká voda rychleji vře? Osolená, nebo neosolená? Podla autora dalšího z mýtů ta osolená. Na hodinách fyziky a chemie zřejmě nedával moc pozor. Je sice pravda, že teplota varu slané vody je o něco vyšší než té bez soli, ale ten rozdíl je pro laika téměř nepostřehnutelný. Takže sůl do pokrmu přidávejte pouze za účelem jeho dochucení, ne zrychlení teploty varu!

Opalování na dovolené aneb co použít v případě spálené pokožky

Drtivá většina lidí s vidinou krásně opálené pokožky a příjemné relaxace na pláži podcení délku prvního pobytu a ostřejším sluníčku. Asi není nutné zdůrazňovat, že sluníčko je na pláži (v důsledku vody) mnohem silnější než sluníčko ve městě. Což ovšem neznamená, že se nemůžete spálit i při chození po městě. Je to však mnohem menší pravděpodobnost.

Jednak po městě nechodíte v plavkách, a pak každou chvíli zaběhnete někam do obchodu nebo najdete příjemný stín. Kdežto v případě pláže to vypadá většinou tak, že se člověk vyvalí na osušku a chytá bronz, poslouchá hudbu nebo čte knížku, občas se jde zchladit do vody, což je zrádné. Jednak proto, že se ochladíte a nebudete mít pocit rozpálené pokožky, ale také proto, že smyjete opalovací přípravek (ano – i ten, který by měl odolávat vodě se stává méně účinný) a mimo jiné, voda sluníčko přitahuje.

Mokré tělo bude tedy ještě více poutat pozornost slunečních paprsků. Stává se, že se člověk spálí i při práci na zahradě, ale největší počet případů spálené pokožky je právě z období trávení dovolené na pláži. Pokud máte tedy v plánu letos cestovat a užívat si zaslouženého odpočinku někde u moře, nepodceňujte nákup sluneční kosmetiky včetně kosmetiky pečující o pokožku během léta a svou výbavu obohatit také o krém po opalování.

Jestliže se i přes vaše pečlivé přípravy stane, že se na sluníčku zdržíte déle, než je zdrávo a odskáčete to zvýšenou citlivostí pokožky, máme pro vás tipy, jak z toho co nejdříve vybruslit. Ono červená a citlivá pokožka na dotek není nic příjemného.

4 tipy na zklidnění podrážděné pokožky v důsledku opalování

  1. – gel z aloe vera patří patrně k těm nejpoužívanějším a neznámějším prostředkům na zklidnění podrážděné pokožky. Ideálně jej skladujte v lednici, aby pokožku příjemně ochladil. Nemusíte jej používat pouze v případě spálené pokožky, ale i jako skvělou hydrataci po zdravém opalování či na různé zdravotní neduhy – kopřivka, štípanec od hmyzu, drobná odřenina apod. Vyplatí se mít jej sebou na cestách.
  2. – jestliže nemáte u sebe žádnou kosmetiku pro péči o pokožku po opalování, upalujte si koupit do obchodu bílý jogurt a použijte ho vychlazený. Úžasně osvěžuje, vyživuje, regeneruje, hydratuje a vytáhne horkost z pokožky. Probiotické kultury a enzymy vaší pokožce zaručeně pomohou. Jogurt nechte působit do té doby, než jej pokožka zcela vstřebá a zaschne. Poté se osprchujte studenou nebo vlažnou vodou a jemně osušte.
  3.  – také černý čaj může být výtečným pomocníkem. Připravte si velmi silný výluh a nechte jej v lednici vychladit. Poté do něj namočte nějakou lehoučkou tkaninu a přiložte na spálené místo a nechte jej vytáhnout veškerou horkost. Jakmile je látka teplá, opět namočte do studeného odvaru a opakujte i 4x podle potřeby. Studené vytáhne horkost a antioxidanty obsažené v čaji dodají vaší pokožce vzpruhu. Mimo jiné má zklidňující účinky pro pokožku. Nemáte-li černý čaj, použít můžete například i heřmánkový, který má hojivé účinky.
  4. – pokud patříte k těm, kteří jsou raději připravení na jakékoli situace, pak máte určitě sebou Panthenol, který přináší pokožce okamžitou úlevu a měl by být základem vaší letní kosmetické sady.

Krém nebo olej na opalování mějte určitě sebou. I přesto, že se budete opalovat zdravě, potřebuje vaše pokožka během léta větší hydrataci. Dobrým služebníkem může být francouzská dermokosmetická značka Avene, kterou lze používat celoročně. Mezi další ověřené značky patří také Bioderma a Eucerin, které vaší pokožce rovněž dodají tu nejlepší ochranu. A pokud vás trápí suchá pokožka, určitě si sebou sbalte krém a tělové mléko.

Míra spálení od sluníčka

  •  (nevyžaduje lékařskou péči) – pokožka je na dotek citlivá, bolestivá a má načervenalou barvu. Může se objevit i svědění.
  •  – pokožka je rudá s drobnými bílými puchýřky, pokožka může praskat v důsledku vysušení a stažení (vyžaduje pro jistotu kontrolu lékaře, který vám může napsat mast i léky na bolest)
  •  – rudá kožka s puchýři, bolesti hlavy, zvracení, zimnice, nevolnost, horečky. Vyžaduje nutně lékařské ošetření

Zdroj obrázku 1:  Rido / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Fevziie / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3:  Rido / Shutterstock.com

Jak nejsnáze poslat balík do zahraničí?

Posílali jste nedávno balík do zahraničí? Pokud ano, možná vás zaskočila vysoká cena, kterou jste za něj zaplatili. Jestliže plánujete v dohledné době opět něco posílat do ciziny, určitě přemítáte, jak ušetřit.

Posílali jste nedávno balík do zahraničí? Pokud ano, možná vás zaskočila vysoká cena, kterou jste za něj zaplatili. Jestliže plánujete v dohledné době opět něco posílat do ciziny, určitě přemítáte, jak ušetřit.

Kritériem je hmotnost a vzdálenost destinace

Cesty k úsporám samozřejmě existují. Je samozřejmé, že cena balíku do zahraničí hraje hlavní roli. Promítá se do ní samozřejmě destinace, kam zásilku posíláte. Levnější to bude pochopitelně z České republiky do sousedních zemí, třeba na Slovensko nebo do Polska či Německa než například do Velké Británie. Dalším kritériem je celková hmotnost balíku. Čím vyšší, tím více za něj zaplatíte. Hodně přepravních společností má potíže s většími balíky, což zpravidla znamená nad 50 kg. Každý se specializuje na něco. Málokdo má v portfoliu všechno. Navíc, pokud budete posílat přes Českou poštu, zpravidla vás čeká návštěva pobočky, kde musíte vystát frontu. To se vám nehodí. Čas jsou peníze. Nejraději byste všechno poslali na pár kliknutí přímo ze svého obývacího pokoje. Navíc, vy byste ale raději někoho, kdo si poradí jak třeba s malou zásilkou knížek, tak třeba i s obrovským balíkem obsahujícím nábytek.

Nejlepší cesta i náklady

Volba posílat balík přes internetovou službu, která využívá služby více různých přepravců a tím pádem si poradí s různými druhy zásilek, dokáže vytvořit nejvhodnější cestu, po níž bude vaše zásilka cestovat, a to, jak pokud jde o logistiku, tak i v případě nákladů, je logickým řešením problémů. Otázka, kde a jak ušetřit až 50 % při odeslání balíku do zahraničí, díky tomu není z řádu sci-fi, ale stává se realitou. V porovnání se standardním posíláním pomocí České pošty tak můžete ušetřit minimálně 20-30 %, mnohem častěji ale i 50 % nebo dokonce ještě více. U České pošty například za zásilku o hmotnosti 2 kg do Velké Británie zaplatíte téměř 800 Kč, alternativní cestou přes internet ale poslání stejného balíčku pořídíte za polovinu. A to už je opravdu hmatatelný rozdíl. Objednávku odešlete z pohodlí domova, dopravce si pro balík přijede. Navíc není problém odesílat i těžší zásilky vážící nad 50 kg. Pokud jde o kusovou přepravu, není problém do půl tuny, ale teoreticky lze i více. Je možné si vybrat i výdejní místo, které budete mít nejblíž, pokud vám má být nějaká zásilka naopak doručena. K dispozici je rovněž mobilní aplikace, kde můžete objednat odeslání a zásilku sledovat.

Pozor na komplikace

Posílání balíků poštou vám může způsobit různé komplikace. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Předpokládali byste, že prostě dobře zabalíte věc, kterou máte v úmyslu odesílat, vyplníte náležité tiskopisy a vše bez potíží na poště odešlete. Jenže zrada může nastat už při samotném vyplňování, které není tak snadné. Háček spočívá už v tom, že pokud jde o dobírku, na podací lístek patří částka v zahraniční měně, ovšem na mezinárodní poštovní poukázku se vypisuje v českých korunách. I tohle může způsobit vám i pracovníkovi pošty za přepážkou vrásky na čele. Hračka není ani správné vyplnění položky adresáta. Když se vám ale všechno podaří vyplnit, po delší diskuzi s pracovníkem pošty také odeslat, ani tak nemáte záruku, že všechno klapne, jak má. Může se docela klidně stát, že podobné potíže bude mít i protistrana. Což když se pak vyskytne někde chyba a pošta vám dobírkovou částku odmítne vydat s tím, že řešení problému přehraje na vás? Ano, něco podobného se také může přihodit. Vyhněte se podobným komplikacím s Českou poštou, protože jinak budete mít slušnou hladinu adrenalinu, ale k doručení zásilky buďto nedojde, nebo vy nebudete mít peníze z dobírky, zatímco protistrana bude mít obojí, nebo se může přihodit i spousta jiných nepříjemných situací.

O svůj balík se nemusíte bát, nedostane se do rukou nikoho nepovolaného. Doručovat ho budou standardní a prověření přepravci jako DPD, PPL, TNT, FedEx, GLS, nebo UPS. Výhodou je právě variabilita doručovatelských služeb a možnost vždy vybrat toho nejvhodnějšího dopravce. Ani cena vás nepřekvapí, můžete si ji dopředu ověřit pomocí kalkulačky přepravného, kterou najdete na webu zasilatelské služby. 

Vyrazte si v létě na dovolenou s přáteli nebo s celou rodinou: půjčovna minibusů vás vybaví na cestu

Dokud jsme vlastnili naše 7místné auto, prostor se nemusel nijak zásadně řešit. Autíčko však dosloužilo a naše současné už neumí pojmout ani naše dítě a dvě feny najednou. Takže jak vyřešit dovolenou?


Dokud jsme vlastnili naše 7místné auto, prostor se nemusel nijak zásadně řešit. Autíčko však dosloužilo a naše současné už neumí pojmout ani naše dítě a dvě feny najednou. Takže jak vyřešit dovolenou?

Jedete na dovolenou ve větším počtu a řádně nabalení? Půjčte si dodávku nebo minibus

Půjčovna dodávek Ostrava nepůjčuje dodávky pouze vhodné k podnikání, ale i dodávky jako vícemístné vozy. V nabídce je například velice hezký Mercedes Benz Viano s devíti místy. Auto je ve výborném technickém stavu, má úsporný CDI motor a tempomat. Za krátkodobý pronájem do pěti dnů zaplatíte 1000 Kč za den. Při pronájmu nad 11 dnů již pouze 800 Kč za den. Chcete-li nové auto, s ještě nižší spotřebou, půjčte si Ford Transit Custom. Nabízí rovněž devět míst. Cena za pronájem na den do pěti dnů je 1350 Kč, nad 11 dnů 900 Kč. Rozhodli jste se do tak velkého auta přizvat ještě babičku, dědečka… Prostě tolik lidí, že jste auto zaplnili a teď řešíte, kam se zavazadly? Nejlépe a nejbezpečněji jim bude ve střešním boxu. I ten vám půjčovna minibusů zapůjčí.

Rozhodli jste se jet přece jen vlastním? Nezapomeňte před tím, než vyrazíte, na údržbu

Porucha vozu na dovolené je nepříjemná a drahá věc. Proto je důležité dát auto před jízdou do pořádku. Určitě dnes již sami neřešíte výměnu oleje. Zkontrolujte jeho stav, kdy jste jej měnili, a pokud je to zapotřebí, zajděte si do servisu nechat si olej vyměnit. Zadřený motor není levná záležitost. Nechte si zkontrolovat klimatizaci. Cesta například do Chorvatska bez funkční klimatizace by se dobrodružnou dala nazvat jen skutečně s hodně velkou nadsázkou. Pokud vaše klimatizace již nechladí, jak má, pravděpodobně vás čeká plnění klimatizace v odborném servisu. Auto si nechte prohlédnout nejlépe kompletně. Všechny provozní kapaliny, brzdy, pneumatiky apod. Nenechávejte to na poslední chvíli. Pokud by se muselo něco spravovat, může to trvat. Nejlépe je zajít s automobilem do servisu měsíc před odjezdem na dovolenou.

Jak zvládnout dovolenou s dětmi ve zdraví a bez nehod?

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí s dětmi? Připravte se na nečekané příhody. Všeteční potomci vám mohou svojí zvídavostí pobyt hodně zkomplikovat, proto se vyplatí ještě před odjezdem myslet na různá rizika. Tedy pokud nechcete, aby se poklidný rodinný odpočinek jako mávnutím proutku změnil v horor. Jak tomu zabránit?

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí s dětmi? Připravte se na nečekané příhody. Všeteční potomci vám mohou svojí zvídavostí pobyt hodně zkomplikovat, proto se vyplatí ještě před odjezdem myslet na různá rizika. Tedy pokud nechcete, aby se poklidný rodinný odpočinek jako mávnutím proutku změnil v horor. Jak tomu zabránit?


Bez dobrého pojištění neodjíždějte

Především si před zakoupením zájezdu ověřte, zda máte pojištění zahrnuté v ceně, popřípadě si zajistěte připojištění, které pokrývá všechna možná rizika pobytu. Je lepší investovat do pojistky o pár korun více a mít jistotu vysokého pojistného krytí pro případ nenadálého úrazu či nemoci pro všechny členy rodiny.


I mořský ježek může otrávit dovolenou

Někdy stačí maličkost a slunění na pláži se změní v rychlou cestu do nemocnice. Dítě třeba šlápne při procházce pískem na mořského ježka a nepříjemně si popíchá nohu. Krvácí. Ošetření v nemocnici se může pěkně prodražit, pokud nebudete pojištění. Příliš nespoléhejte ani na modrý evropský průkaz. Nejbližší nemocnice totiž nemusí být státní a pak po vás budou chtít peníze. Navíc i u státních zdravotních zařízení mohou v zahraničí vyžadovat spoluúčast a vy tak budete muset vytáhnout peněženku. U úrazů je aktuální i otázka, jestli má dítě očkování proti tetanu.

Vyberte místo vhodné pro pobyty s dětmi

Máte-li předškoláky, vydejte se k moři mimo hlavní sezónu, kdy jsou ceny zájezdů příznivější a můžete tak svým dětem dopřát delší pobyt. Zvolte hotel poblíž pláže s pozvolným vstupem do moře, popřípadě s dětským bazénem nebo skluzavkami, které děti milují. Ověřte si, je-li v hotelu dětský koutek či klub, animační programy pro děti. Najděte si blízké turistické zajímavosti, kam je možné vzít potomky na výlet. Vezměte si zásobu stolních her, karty nebo jejich oblíbené knížky.


Myslete na potřeby svých dětí

Trpí-li dítě nějakou chronickou nemocí, navštivte jeho ošetřujícího lékaře a popovídejte si s ním o chystané cestě. Poradí vám, jak zvládnout rizika, poskytne užitečná doporučení, jak upravit léčbu dítěte během cesty. Hodí se zapsat si někam adresu a telefonní číslo nejbližší ambulance, pohotovosti a nemocnice v destinaci, kde se budete na dovolené nacházet. Zjistěte si, zda budete moci zajistit pro své dítě bezlepkovou stravu, popřípadě jinou dietu.

Pozor na dopravní prostředky


I samotná cesta může znamenat určitá rizika. Některé děti mohou hůře snášet pobyt v dopravním prostředku. Dělá se jim špatně při delší cestě autem či autobusem, v letadle jim může působit potíže nižší tlak vzduchu, hrozí bolest ucha při vzletu a přistávání. Je proto důležité dát jim po předchozí konzultaci s lékařem lék proti nevolnosti. Vhodné je také zabavit děti hrou, knížkou, povídat si s nimi, aby se během cesty nenudily a nezlobily.

Pokud na dovolenou letíte, zjistěte si, jak dlouho trvá let a transfer do hotelu.

Chraňte děti před silným sluncem

Vyplatí se přibalit do zavazadla lékárničku, kde nebudou chybět základní léky nejenom proti horečce, nachlazení a alergiím, ale také pro případ zažívacích potíží jako průjmy nebo zvracení. Hlavně malé děti ohrožuje v takových případech dehydratace, mějte v tašce vždy kvalitní vodu s dostatkem minerálů. Vysoké teploty zvyšují riziko úpalu a úžehu, proto je nutné děti chránit kloboučkem či čepicí proti slunci, dávat pozor, aby se pohybovaly pod slunečníkem a nevystavovat je slunci příliš dlouho. Samozřejmě jim zajistěte dostatek tekutin. Sledujte, aby se opalovaly jenom krátkou dobu a natřené krémem s vysokým ochranným faktorem. Ochranu dětských očí zajistí kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Být připravený na všechno se vyplatí

Popsané rady vám snad pomohou přežít dovolenou s dětmi ve zdraví a bez nehod. Vždy je totiž lepší být připravený na všechno a oddychnout si, když pobyt proběhne hladce, než naopak. S pojištěním pamatujícím na všechna rizika, výbavou léků pro případ nečekaných příhod a dobrým výběrem ubytování zjistíte, že si pobyt pořádně užijete. Potomci umí být hodní, občas vám s něčím pomohou, je s nimi spousta legrace, a když nastane opravdu krizová situace, mnohdy se zachovají mnohem statečněji a dospěleji, než my sami. Tak vzhůru do auta, autobusu či letadla a potomky nezapomeňte vzít s sebou…

Jak ochránit kufr při přepravě letadlem

Jistě si dokážete představit, jak se s vaším zavazadlem
v letadle zachází. Doufat, že se s cestovním kufrem bude zacházet
opatrně, je zbytečné. Proto není vhodné cestovat s kufrem, který už
dosluhuje a vyplatí se zainvestovat do nového. Nicméně, nový
i starší kufr je vhodné ochránit, alespoň trochu.

Jistě si dokážete představit, jak se s vaším zavazadlem v letadle zachází. Doufat, že se s cestovním kufrem bude zacházet opatrně, je zbytečné. Proto není vhodné cestovat s kufrem, který už dosluhuje a vyplatí se zainvestovat do nového. Nicméně, nový i starší kufr je vhodné ochránit, alespoň trochu.


Balení potravinářskou folií

Klasická vynalézavost a kutilství se nevyhnula ani v ochraně kufrů. V dnešní době na letištích uvidíte nepřeberné množství kufrů, které jsou obaleny klasickou potravinářskou folií. Každý si všimne, že to nevypadá nejlépe, ale důležitější je neprakticktičnost této ochrany. Fólie se snadno roztrhne a různě se lepí. Navíc po příletu obal ihned zničíte a nezapomínejte, že je to velice neekologické řešení.

O úroveň nahoru

Hned po domácky obaleném kufru přichází na scénu kufry omotané díky balící službě na letišti. Dnes už snad na každém letišti najdete místo, kde vám cestovní kufr obalí pevnou folií. Cena za tuto službu bývá poměrně vysoká a je stejně nepraktická jako domácí balení potravinářskou folií. Je dobré myslet na to, že většina cestujících bude mít kufr zabalený stejně jako vy, takže v příletové hale budou kufry těžko k rozeznání.

Popruhy na kufry

Popruhy vám zajistí, že se váš kufr během cesty neotevře a celkově získá větší odolnost. Jsou k dostání v různých barvách, to jistě oceníte, pokud máte nevýrazný kufr. Popruhy váš kufr viditelně odliší od ostatních zavazadel.

Trefa do černého

Pokud hledáte takovou ochranu, která velice dobře ochrání váš kufr a zároveň je módní a stylová, zvolte originální obal na kufr. Obaly jsou vyráběny z kvalitního materiálu, který je lehký, skladný a pratelný. Váš kufr ochrání před poškrábáním a před otevřením během letu. Ke všem těmto kvalitám můžete navíc připočítat skvělé designové vzory a univerzální velikosti.