Rady a zkušenosti
Opalování na dovolené aneb co použít v případě spálené pokožky
Drtivá většina lidí s vidinou krásně opálené pokožky a příjemné relaxace na pláži podcení délku prvního pobytu a ostřejším sluníčku. Asi není nutné zdůrazňovat, že sluníčko je na pláži (v důsledku vody) mnohem silnější než sluníčko ve městě. Což ovšem neznamená, že se nemůžete spálit i při chození po městě. Je to však mnohem menší pravděpodobnost.
Jednak po městě nechodíte v plavkách, a pak každou chvíli zaběhnete někam do obchodu nebo najdete příjemný stín. Kdežto v případě pláže to vypadá většinou tak, že se člověk vyvalí na osušku a chytá bronz, poslouchá hudbu nebo čte knížku, občas se jde zchladit do vody, což je zrádné. Jednak proto, že se ochladíte a nebudete mít pocit rozpálené pokožky, ale také proto, že smyjete opalovací přípravek (ano – i ten, který by měl odolávat vodě se stává méně účinný) a mimo jiné, voda sluníčko přitahuje.
Mokré tělo bude tedy ještě více poutat pozornost slunečních paprsků. Stává se, že se člověk spálí i při práci na zahradě, ale největší počet případů spálené pokožky je právě z období trávení dovolené na pláži. Pokud máte tedy v plánu letos cestovat a užívat si zaslouženého odpočinku někde u moře, nepodceňujte nákup sluneční kosmetiky včetně kosmetiky pečující o pokožku během léta a svou výbavu obohatit také o krém po opalování.
Jestliže se i přes vaše pečlivé přípravy stane, že se na sluníčku zdržíte déle, než je zdrávo a odskáčete to zvýšenou citlivostí pokožky, máme pro vás tipy, jak z toho co nejdříve vybruslit. Ono červená a citlivá pokožka na dotek není nic příjemného.
4 tipy na zklidnění podrážděné pokožky v důsledku opalování
- – gel z aloe vera patří patrně k těm nejpoužívanějším a neznámějším prostředkům na zklidnění podrážděné pokožky. Ideálně jej skladujte v lednici, aby pokožku příjemně ochladil. Nemusíte jej používat pouze v případě spálené pokožky, ale i jako skvělou hydrataci po zdravém opalování či na různé zdravotní neduhy – kopřivka, štípanec od hmyzu, drobná odřenina apod. Vyplatí se mít jej sebou na cestách.
- – jestliže nemáte u sebe žádnou kosmetiku pro péči o pokožku po opalování, upalujte si koupit do obchodu bílý jogurt a použijte ho vychlazený. Úžasně osvěžuje, vyživuje, regeneruje, hydratuje a vytáhne horkost z pokožky. Probiotické kultury a enzymy vaší pokožce zaručeně pomohou. Jogurt nechte působit do té doby, než jej pokožka zcela vstřebá a zaschne. Poté se osprchujte studenou nebo vlažnou vodou a jemně osušte.
- – také černý čaj může být výtečným pomocníkem. Připravte si velmi silný výluh a nechte jej v lednici vychladit. Poté do něj namočte nějakou lehoučkou tkaninu a přiložte na spálené místo a nechte jej vytáhnout veškerou horkost. Jakmile je látka teplá, opět namočte do studeného odvaru a opakujte i 4x podle potřeby. Studené vytáhne horkost a antioxidanty obsažené v čaji dodají vaší pokožce vzpruhu. Mimo jiné má zklidňující účinky pro pokožku. Nemáte-li černý čaj, použít můžete například i heřmánkový, který má hojivé účinky.
- – pokud patříte k těm, kteří jsou raději připravení na jakékoli situace, pak máte určitě sebou Panthenol, který přináší pokožce okamžitou úlevu a měl by být základem vaší letní kosmetické sady.
Krém nebo olej na opalování mějte určitě sebou. I přesto, že se budete opalovat zdravě, potřebuje vaše pokožka během léta větší hydrataci. Dobrým služebníkem může být francouzská dermokosmetická značka Avene, kterou lze používat celoročně. Mezi další ověřené značky patří také Bioderma a Eucerin, které vaší pokožce rovněž dodají tu nejlepší ochranu. A pokud vás trápí suchá pokožka, určitě si sebou sbalte krém a tělové mléko.
Míra spálení od sluníčka
- (nevyžaduje lékařskou péči) – pokožka je na dotek citlivá, bolestivá a má načervenalou barvu. Může se objevit i svědění.
- – pokožka je rudá s drobnými bílými puchýřky, pokožka může praskat v důsledku vysušení a stažení (vyžaduje pro jistotu kontrolu lékaře, který vám může napsat mast i léky na bolest)
- – rudá kožka s puchýři, bolesti hlavy, zvracení, zimnice, nevolnost, horečky. Vyžaduje nutně lékařské ošetření
Zdroj obrázku 1: Rido / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Fevziie / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 3: Rido / Shutterstock.com
Rady a zkušenosti
Portské. Slavná dezertní červená vína z Portugalska
Patříte-li mezi gurmány, kteří rádi vychutnávají život všemi smysly, určitě si nenechte ujít příležitost poznat portské víno. Pro svou sametově sladkou chuť si najde své příznivce i mezi těmi, kteří klasickému vínu zas až tak úplně neholdují, ale rádi poznávají nápoje s intenzivní plnou chutí, která i obyčejný den promění ve výjimečnou chvilku. Hned prvním douškem.
Tajemství chuti portského je ve fortifikování
Portské patří mezi tzv. „fortifikovaná“ neboli dolihovaná vína v průběhu výroby. Pravé portské víno vzniká pouze z hroznů, které vyrostly v údolí řeky Douro v severním Portugalsku. V průběhu zrání slisovaných bobulí se do vzniklého moštu přimíchává „aquardente“, což je čistý líh z hroznů, který zastavuje proces kvašení a dodává tak portskému vyšší obsah alkoholu. Přerušení kvašení v něm zanechává hodně přírodního cukru, proto se jedná o sladké víno. Chutě se v něm ale příjemně doplňují.
Portské si vás získá chutí, vůní i barvou
S portským vínem se nejčastěji setkáte v rubínově červené variantě označované jako „Ruby“ nebo zlatohnědé označované Tawny. Pochutnat si však můžete i na méně známém portském bílém nebo růžovém.
Ruby vás přivítá krásnou ovocnou vůní, ve které snadno rozeznáte maliny či ostružiny doplněné tóny čokolády či skořice.
Tawny je chuťově výraznější a plnější objevíte v něm směs malin, karamelu, lískových oříšků, skořice, hřebíčku či fíků.
Od méně známého bílého portského vína můžete čekat stopy citrusů, pečených jablek meruněk či pražených oříšků.
Novinka růžového portského vás v chuti osvěží klasickým letním ovocem jako jsou jahody a maliny, doplněnými brusinkami a karamelem s jemným nádechem fialek. Je to vlastně portské víno typu Ruby kvašené jako klasické růžové víno, jen s malým obsahem hroznových slupek, proto má svou charakteristickou barvu.
Když si promítnete široké spektrum chutí a vůní, která se v tomto dezertním víně skrývá, pochopíte, proč se mu říká Portugalsko v lahvi. Nechte se inspirovat a poznejte toto místo na vlastní kůži.
Jak vybírat portské
Vždy záleží na preferenci chutí, ale také na základní zkušenosti s portským, ale i pro ostatní, nejen dezertní vína.
Pokud portské víno kupujete poprvé určitě sáhněte po Ruby až Vintage např. značky Burmester, podle toho, jak výjimečnou příležitost má toto víno doprovázet. U Vintage nezapomeňte víno dekantovat neboli zbavit usazeniny.
Pro milovníky portského vína vybírejte spíše Tawny je výraznější a příjemně přebírá vlastnosti sudů, ve kterých čekalo na lahvování i vypití. Vyhlášenými dodavateli tohoto špičkového portského je vinařství Cálem.
Vždy sáhněte po originální kolkované lahvi VINHO DO PORTO“, garantující původ
výrobku a číslo šarže, zapsané v institutu portských vín (IVDP). Na trhu totiž existují i napodobeniny.
Pokud jste se právě přesvědčili, že portské nebude to pravé víno pro vaše chuťové pohárky, zkuste z Portugalska třeba osvěžující šumivá vína z Portugalska z vinařství Messias.
Víno je skvělý nápoj mnoha chutí, najděte si i vy tu svojí. V Portu(galsku) či kdekoliv jinde.
Rady a zkušenosti
Evropská unie se připravuje na větší regulaci kryptoaktiv
Regulace kryptoměn je řadou investorů obávaný krok, jiní to však vnímají jako nezbytnost, která je potenciálně dokáže ochránit před podvody. Ať už se na tuto problematiku díváte jakkoliv, v Evropě se už o regulačních opatřeních volí v Evropském parlamentu.
Co je to MiCa?
V Evropě se zhruba od roku 2019 připravuje dokument s názvem Markets in Crypto-assets (MiCa), česky Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy.
MiCa se zabývá 4 hlavními oblastmi:
· právní jistota
· podpora inovací
· ochrana uživatelů a investorů, a také tržní integrita
· finanční stabilita
Dokument se blíže zabýval také omezením nebo úplným zrušením systému ověřování transakcí proof-of-work, na kterém funguje například Bitcoin nebo Litecoin. Algoritmus proof-of-work totiž spotřebovává spoustu energie a má tedy negativní dopad na životní prostředí. Tato část návrhu však byla europoslanci zamítnuta 14. března 2022.
Regulace se výrazně zaměřuje na větší usměrňování stablecoinů, což jsou tokeny, které nabízejí menší volatilitu, protože jsou navázané na fiat měny jako jsou euro nebo dolar (např. USDT, BUSD). Experti se totiž obávají, že stablecoiny mají potenciál rozvrátit celý finanční systém. Nelze totiž s určitostí říct, že existují dostatečné rezervy, aby pokryly tokeny v oběhu.
MiCa chce také zavést povinnost napsání tzv. whitepaperu, což je dokument, který při uvedení nové kryptoměny slouží k jejímu představení, vysvětlení technologie, nastínění cílů apod. Whitepaper je pro potenciální investory důležitý, protože se s jeho pomocí mohou lépe rozhodnout o tom, zda do kryptoaktiva investují.
Návrh MiCa bude v následujících měsících nadále projednáván orgány Evropské unie. Stále větší důraz se také bude klást na větší přívětivost kryptoměn k životnímu prostředí. Kryptoměny tedy čeká nejen finanční regulace, ale můžeme také očekávat snahy, aby byly o něco více „zelenější“.
Rady a zkušenosti
Jak poznat kvalitní kávu?
Milujete kávu, ale nejste takoví odborníci, abyste věděli, podle čeho se orientovat ve výběru? Máme pro vás malého průvodce, díky kterému poznáte, který šálek kávy si opravdu dopřát.
Kvalitní čerstvá káva přímo od výrobce
Naučili jste se dát si kafíčko po ránu někde v kavárně? Pak jste si jistě všimli, že to není levná záležitost a možná jste si řekli, že tu a tam byste si mohli uvařit šálek kávy i doma. Jenže, jak si vybrat opravdu dobré kafe? V obchodech najdete spoustu pytlíků s kávou, ovšem kvalita je různá. Opravdu čerstvá káva není za hubičku. Začněme ted dělením. Káva se dělí na dva druhy, Arabica a Robusta. Prvně jmenovaný typ pochází z kávovníku, který dává zrna podlouhlého tvaru, specifická je rýha ve tvaru „S“. Arabica je jemnější, sladší než Robusta. Tento typ se pěstuje hlavně v Jižní Americe, původem je však z Afriky (Etiopie, Jemen). Jde o dražší variantu než Robusta. Kávové zrno levnější formy, tedy Robusty, je kulatější a má rovnou rýhou. Chuť je zemitější a hořká, nápoj obsahuje také více kofeinu.Pěstuje se hlavně ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii.
Kolik druhů kávy existuje?
Zmíněné typy kávy se dost často míchají, aby si více lidí mohlo dopřát chuťArabiky. Na obalech s kávou často narazíte na znění, že jde o vícedruhovou kávu, kde vám je přiblíženo, o jaké typy jde. Pokud chcete poznat kafíčkový svět dokonale, volte jednodruhouvou kávu, kde budete vědět, o jaký typ se jedná i odkud je. S tím souvisí i délka pražení. Jednodruhové kávy se obvykle praží středně, protože déle pražená kávová zrna ztrácí svoji nezaměnitelnou chuť. Levnější kávová zrna se pak praží spíš do tmavších odstínů, aby se dosáhlo silnější chuti. Jenže někdy riskujete, že nápoj bude mít jakoby připálenou chuť. Pokud si tedy chcete dopřát kvalitu, kupte si kávu u osvědčeného prodejce. Například Vitalcountry prodává výběrové, čerstvé kávy, kde si určitě vyberete.