Jak předcházet hemeroidům s bylinkami?

S hemeroidy má zkušenost snad téměř všichni dospělí lidé, kteří mají sedavé zaměstnání anebo ve zvýšené míře namáhají svoje střevo. Jde o chorobu konečníku projevující se zduřením žilního pletence v oblasti okolo svěrače. Hemeroidy může značit také přítomnost krve ve stolici anebo nepříjemný pocit svědění objevující se právě v oblasti konečníku.

Jaké jsou příčiny vzniku hemeroidů?

Hemeroidy bývají spojeny se špatnou skladbou potravy, ale také chronickou zácpou anebo sedavým zaměstnáním. Živnou půdu pro jejich vznik ale mohou poskytovat také těhotenství anebo chronický stres. V případě mírnějších projevů si můžete pomoci sami různými mastmi anebo čípky, jestliže vás ale hemeroidy trápí pravidelně a dlouhodobě se vám objevuje krev ve stolici, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře.

První pomoc při hemeroidech

Jestliže už hemeroidy trpíte, pomohou vám i některé bylinky na střeva. Mezi ty účinné na hemeroidy patří například měsíček anebo dubová kůra. Z té si můžete připravit také sedací koupel, do které si budete pravidelně namáčet oblast okolo konečníku. Pro zmírnění projevů hemeroidů se doporučuje také konečník po každé stolici opláchnout vlažnou vodou. Zároveň si hlídejte složení stravy, a jestliže máte potíže se zácpou, užívejte preventivně vlákninu Psyllium. S úpravou konzistence stolice mohou pomoci také některé potravinové doplňky, například chlorella či spirulina anebo kotvičník, který je zároveň přírodním adaptogenem a zajistí vyšší odolnost organismu vůči běžným chorobám.

Zpevněte cévy

Pro prevenci hemeroidů byste do jídelníčku měli zařadit také potraviny bohaté na rutin. Jde například o pohanku, jerlín, routu a podobně. Rutin se významnou měrou podílí na zpevňování cév nejen v oblasti konečníku. Cévy ale zpevníte také pravidelným pohybem. Díky němu se v nich nebude ukládat tolik cholesterolu, budou lépe průchodné a možná se vám také sníží krevní tlak. Pohyb přitom nemusí být nikterak fyzicky náročný. Stačí půlhodina chůze denně a uvidíte, jaké zázraky se s vaším tělem budou dít. Že nemáte na fyzickou aktivitu dostatek energie? Pak vyzkoušejte kapsle plněné práškem z již zmíněného kotvičníku, který vám dodá vitalitu a vyrovná vaši hormonální bilanci. U mužů kotvičník saturuje hladinu testosteronu, v případě žen pak jiného hormonu, estrogenu.

Doporučené články