Jak zvládnout dovolenou s dětmi ve zdraví a bez nehod?

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí s dětmi? Připravte se na nečekané příhody. Všeteční potomci vám mohou svojí zvídavostí pobyt hodně zkomplikovat, proto se vyplatí ještě před odjezdem myslet na různá rizika. Tedy pokud nechcete, aby se poklidný rodinný odpočinek jako mávnutím proutku změnil v horor. Jak tomu zabránit?


Bez dobrého pojištění neodjíždějte

Především si před zakoupením zájezdu ověřte, zda máte pojištění zahrnuté v ceně, popřípadě si zajistěte připojištění, které pokrývá všechna možná rizika pobytu. Je lepší investovat do pojistky o pár korun více a mít jistotu vysokého pojistného krytí pro případ nenadálého úrazu či nemoci pro všechny členy rodiny.


I mořský ježek může otrávit dovolenou

Někdy stačí maličkost a slunění na pláži se změní v rychlou cestu do nemocnice. Dítě třeba šlápne při procházce pískem na mořského ježka a nepříjemně si popíchá nohu. Krvácí. Ošetření v nemocnici se může pěkně prodražit, pokud nebudete pojištění. Příliš nespoléhejte ani na modrý evropský průkaz. Nejbližší nemocnice totiž nemusí být státní a pak po vás budou chtít peníze. Navíc i u státních zdravotních zařízení mohou v zahraničí vyžadovat spoluúčast a vy tak budete muset vytáhnout peněženku. U úrazů je aktuální i otázka, jestli má dítě očkování proti tetanu.

Vyberte místo vhodné pro pobyty s dětmi

Máte-li předškoláky, vydejte se k moři mimo hlavní sezónu, kdy jsou ceny zájezdů příznivější a můžete tak svým dětem dopřát delší pobyt. Zvolte hotel poblíž pláže s pozvolným vstupem do moře, popřípadě s dětským bazénem nebo skluzavkami, které děti milují. Ověřte si, je-li v hotelu dětský koutek či klub, animační programy pro děti. Najděte si blízké turistické zajímavosti, kam je možné vzít potomky na výlet. Vezměte si zásobu stolních her, karty nebo jejich oblíbené knížky.


Myslete na potřeby svých dětí

Trpí-li dítě nějakou chronickou nemocí, navštivte jeho ošetřujícího lékaře a popovídejte si s ním o chystané cestě. Poradí vám, jak zvládnout rizika, poskytne užitečná doporučení, jak upravit léčbu dítěte během cesty. Hodí se zapsat si někam adresu a telefonní číslo nejbližší ambulance, pohotovosti a nemocnice v destinaci, kde se budete na dovolené nacházet. Zjistěte si, zda budete moci zajistit pro své dítě bezlepkovou stravu, popřípadě jinou dietu.

Pozor na dopravní prostředky


I samotná cesta může znamenat určitá rizika. Některé děti mohou hůře snášet pobyt v dopravním prostředku. Dělá se jim špatně při delší cestě autem či autobusem, v letadle jim může působit potíže nižší tlak vzduchu, hrozí bolest ucha při vzletu a přistávání. Je proto důležité dát jim po předchozí konzultaci s lékařem lék proti nevolnosti. Vhodné je také zabavit děti hrou, knížkou, povídat si s nimi, aby se během cesty nenudily a nezlobily.

Pokud na dovolenou letíte, zjistěte si, jak dlouho trvá let a transfer do hotelu.

Chraňte děti před silným sluncem

Vyplatí se přibalit do zavazadla lékárničku, kde nebudou chybět základní léky nejenom proti horečce, nachlazení a alergiím, ale také pro případ zažívacích potíží jako průjmy nebo zvracení. Hlavně malé děti ohrožuje v takových případech dehydratace, mějte v tašce vždy kvalitní vodu s dostatkem minerálů. Vysoké teploty zvyšují riziko úpalu a úžehu, proto je nutné děti chránit kloboučkem či čepicí proti slunci, dávat pozor, aby se pohybovaly pod slunečníkem a nevystavovat je slunci příliš dlouho. Samozřejmě jim zajistěte dostatek tekutin. Sledujte, aby se opalovaly jenom krátkou dobu a natřené krémem s vysokým ochranným faktorem. Ochranu dětských očí zajistí kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Být připravený na všechno se vyplatí

Popsané rady vám snad pomohou přežít dovolenou s dětmi ve zdraví a bez nehod. Vždy je totiž lepší být připravený na všechno a oddychnout si, když pobyt proběhne hladce, než naopak. S pojištěním pamatujícím na všechna rizika, výbavou léků pro případ nečekaných příhod a dobrým výběrem ubytování zjistíte, že si pobyt pořádně užijete. Potomci umí být hodní, občas vám s něčím pomohou, je s nimi spousta legrace, a když nastane opravdu krizová situace, mnohdy se zachovají mnohem statečněji a dospěleji, než my sami. Tak vzhůru do auta, autobusu či letadla a potomky nezapomeňte vzít s sebou…

Doporučené články