Rady a zkušenosti
Nejčastější mýty o vaření
Mýty nedoprovázejí jen očkování, ale i vaření. Jaké jsou ty nejčastější?
Mýty jsou všude kolem nás. Jen když si do Googlu zadáte pojem mýty o…, systém vám automaticky nabídne mýty o psech, kočkách, kávě, elektromobilech, hubnutí, netopýrech, pivu a celulitidě. Následují ty o vztazích, výživě a mýty při vaření, na které se v následujícím článku zaměříme.
Kdy se při vaření vypaří alkohol?
Spousta receptů obsahuje alkohol. Například tradiční milánské rizoto, boloňské špagety stejně jako spousta omáček a dezertů. A je otázkou, za jak dlouhou dobu a zda vůbec se z pokrmů vyvaří. Jeden z mýtů totiž říká, že ano. Tato definitivní odpověď je ale zavádějící. Záleží totiž na přípravě pokrmu. Například necelá decka bílého vína, kterou se zalívá rizotová rýže při přípravě Milánského rizota, se musí nechat kompletně odpařit, jinak by v pokrmu zůstal tzv. vinný ocásek, který by mu moc neprospěl. To samé platí na boloňskou omáčku, tedy mleté hovězí maso, které se zalívá červeným vínem. V těchto pokrmech tedy ve výsledku moc alkoholu nenajdete. Na rozdíl od jiných. Pokud jakýkoliv pokrm zalijete alkoholem a budete se domnívat, že po chvilce ohřívání se vypaří, jste na omylu. Je to právě doba varu, která je při odpařování alkoholu klíčová. Čím je kratší, tím více ho v něm zůstane.
Loupání uvařených vajíček
Další mýtus praví, že přidáte-li do vody, v níž vaříte vajíčka, ocet či citronovou šťávu, budou se lépe loupat. Schválně to vyzkoušejte, zřejmě moc nepochodíte. Ani se je nesnažte propichovat jehlou. Svou roli zde hraje spíše stáří vajec. Na mysli máme ale opravdu čerstvá vejce, tedy třeba nakladená ten samý den, kdy se je snažíte uvařit. To se loupou opravdu špatně. Z tohoto ohledu se lépe loupou vajíčka starší.
Jaká voda rychleji vře?
Máme pro vás otázku. Jaká voda rychleji vře? Osolená, nebo neosolená? Podla autora dalšího z mýtů ta osolená. Na hodinách fyziky a chemie zřejmě nedával moc pozor. Je sice pravda, že teplota varu slané vody je o něco vyšší než té bez soli, ale ten rozdíl je pro laika téměř nepostřehnutelný. Takže sůl do pokrmu přidávejte pouze za účelem jeho dochucení, ne zrychlení teploty varu!
Rady a zkušenosti
Portské. Slavná dezertní červená vína z Portugalska
Patříte-li mezi gurmány, kteří rádi vychutnávají život všemi smysly, určitě si nenechte ujít příležitost poznat portské víno. Pro svou sametově sladkou chuť si najde své příznivce i mezi těmi, kteří klasickému vínu zas až tak úplně neholdují, ale rádi poznávají nápoje s intenzivní plnou chutí, která i obyčejný den promění ve výjimečnou chvilku. Hned prvním douškem.
Tajemství chuti portského je ve fortifikování
Portské patří mezi tzv. „fortifikovaná“ neboli dolihovaná vína v průběhu výroby. Pravé portské víno vzniká pouze z hroznů, které vyrostly v údolí řeky Douro v severním Portugalsku. V průběhu zrání slisovaných bobulí se do vzniklého moštu přimíchává „aquardente“, což je čistý líh z hroznů, který zastavuje proces kvašení a dodává tak portskému vyšší obsah alkoholu. Přerušení kvašení v něm zanechává hodně přírodního cukru, proto se jedná o sladké víno. Chutě se v něm ale příjemně doplňují.
Portské si vás získá chutí, vůní i barvou
S portským vínem se nejčastěji setkáte v rubínově červené variantě označované jako „Ruby“ nebo zlatohnědé označované Tawny. Pochutnat si však můžete i na méně známém portském bílém nebo růžovém.
Ruby vás přivítá krásnou ovocnou vůní, ve které snadno rozeznáte maliny či ostružiny doplněné tóny čokolády či skořice.
Tawny je chuťově výraznější a plnější objevíte v něm směs malin, karamelu, lískových oříšků, skořice, hřebíčku či fíků.
Od méně známého bílého portského vína můžete čekat stopy citrusů, pečených jablek meruněk či pražených oříšků.
Novinka růžového portského vás v chuti osvěží klasickým letním ovocem jako jsou jahody a maliny, doplněnými brusinkami a karamelem s jemným nádechem fialek. Je to vlastně portské víno typu Ruby kvašené jako klasické růžové víno, jen s malým obsahem hroznových slupek, proto má svou charakteristickou barvu.
Když si promítnete široké spektrum chutí a vůní, která se v tomto dezertním víně skrývá, pochopíte, proč se mu říká Portugalsko v lahvi. Nechte se inspirovat a poznejte toto místo na vlastní kůži.
Jak vybírat portské
Vždy záleží na preferenci chutí, ale také na základní zkušenosti s portským, ale i pro ostatní, nejen dezertní vína.
Pokud portské víno kupujete poprvé určitě sáhněte po Ruby až Vintage např. značky Burmester, podle toho, jak výjimečnou příležitost má toto víno doprovázet. U Vintage nezapomeňte víno dekantovat neboli zbavit usazeniny.
Pro milovníky portského vína vybírejte spíše Tawny je výraznější a příjemně přebírá vlastnosti sudů, ve kterých čekalo na lahvování i vypití. Vyhlášenými dodavateli tohoto špičkového portského je vinařství Cálem.
Vždy sáhněte po originální kolkované lahvi VINHO DO PORTO“, garantující původ
výrobku a číslo šarže, zapsané v institutu portských vín (IVDP). Na trhu totiž existují i napodobeniny.
Pokud jste se právě přesvědčili, že portské nebude to pravé víno pro vaše chuťové pohárky, zkuste z Portugalska třeba osvěžující šumivá vína z Portugalska z vinařství Messias.
Víno je skvělý nápoj mnoha chutí, najděte si i vy tu svojí. V Portu(galsku) či kdekoliv jinde.
Rady a zkušenosti
Evropská unie se připravuje na větší regulaci kryptoaktiv
Regulace kryptoměn je řadou investorů obávaný krok, jiní to však vnímají jako nezbytnost, která je potenciálně dokáže ochránit před podvody. Ať už se na tuto problematiku díváte jakkoliv, v Evropě se už o regulačních opatřeních volí v Evropském parlamentu.
Co je to MiCa?
V Evropě se zhruba od roku 2019 připravuje dokument s názvem Markets in Crypto-assets (MiCa), česky Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy.
MiCa se zabývá 4 hlavními oblastmi:
· právní jistota
· podpora inovací
· ochrana uživatelů a investorů, a také tržní integrita
· finanční stabilita
Dokument se blíže zabýval také omezením nebo úplným zrušením systému ověřování transakcí proof-of-work, na kterém funguje například Bitcoin nebo Litecoin. Algoritmus proof-of-work totiž spotřebovává spoustu energie a má tedy negativní dopad na životní prostředí. Tato část návrhu však byla europoslanci zamítnuta 14. března 2022.
Regulace se výrazně zaměřuje na větší usměrňování stablecoinů, což jsou tokeny, které nabízejí menší volatilitu, protože jsou navázané na fiat měny jako jsou euro nebo dolar (např. USDT, BUSD). Experti se totiž obávají, že stablecoiny mají potenciál rozvrátit celý finanční systém. Nelze totiž s určitostí říct, že existují dostatečné rezervy, aby pokryly tokeny v oběhu.
MiCa chce také zavést povinnost napsání tzv. whitepaperu, což je dokument, který při uvedení nové kryptoměny slouží k jejímu představení, vysvětlení technologie, nastínění cílů apod. Whitepaper je pro potenciální investory důležitý, protože se s jeho pomocí mohou lépe rozhodnout o tom, zda do kryptoaktiva investují.
Návrh MiCa bude v následujících měsících nadále projednáván orgány Evropské unie. Stále větší důraz se také bude klást na větší přívětivost kryptoměn k životnímu prostředí. Kryptoměny tedy čeká nejen finanční regulace, ale můžeme také očekávat snahy, aby byly o něco více „zelenější“.
Rady a zkušenosti
Jak poznat kvalitní kávu?
Milujete kávu, ale nejste takoví odborníci, abyste věděli, podle čeho se orientovat ve výběru? Máme pro vás malého průvodce, díky kterému poznáte, který šálek kávy si opravdu dopřát.
Kvalitní čerstvá káva přímo od výrobce
Naučili jste se dát si kafíčko po ránu někde v kavárně? Pak jste si jistě všimli, že to není levná záležitost a možná jste si řekli, že tu a tam byste si mohli uvařit šálek kávy i doma. Jenže, jak si vybrat opravdu dobré kafe? V obchodech najdete spoustu pytlíků s kávou, ovšem kvalita je různá. Opravdu čerstvá káva není za hubičku. Začněme ted dělením. Káva se dělí na dva druhy, Arabica a Robusta. Prvně jmenovaný typ pochází z kávovníku, který dává zrna podlouhlého tvaru, specifická je rýha ve tvaru „S“. Arabica je jemnější, sladší než Robusta. Tento typ se pěstuje hlavně v Jižní Americe, původem je však z Afriky (Etiopie, Jemen). Jde o dražší variantu než Robusta. Kávové zrno levnější formy, tedy Robusty, je kulatější a má rovnou rýhou. Chuť je zemitější a hořká, nápoj obsahuje také více kofeinu.Pěstuje se hlavně ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii.
Kolik druhů kávy existuje?
Zmíněné typy kávy se dost často míchají, aby si více lidí mohlo dopřát chuťArabiky. Na obalech s kávou často narazíte na znění, že jde o vícedruhovou kávu, kde vám je přiblíženo, o jaké typy jde. Pokud chcete poznat kafíčkový svět dokonale, volte jednodruhouvou kávu, kde budete vědět, o jaký typ se jedná i odkud je. S tím souvisí i délka pražení. Jednodruhové kávy se obvykle praží středně, protože déle pražená kávová zrna ztrácí svoji nezaměnitelnou chuť. Levnější kávová zrna se pak praží spíš do tmavších odstínů, aby se dosáhlo silnější chuti. Jenže někdy riskujete, že nápoj bude mít jakoby připálenou chuť. Pokud si tedy chcete dopřát kvalitu, kupte si kávu u osvědčeného prodejce. Například Vitalcountry prodává výběrové, čerstvé kávy, kde si určitě vyberete.