Connect with us

Rady a zkušenosti

Jak poznat kvalitní kávu?

Published

on

Milujete kávu, ale nejste takoví odborníci, abyste věděli, podle čeho se orientovat ve výběru? Máme pro vás malého průvodce, díky kterému poznáte, který šálek kávy si opravdu dopřát.

Kvalitní čerstvá káva přímo od výrobce

Naučili jste se dát si kafíčko po ránu někde v kavárně? Pak jste si jistě všimli, že to není levná záležitost a možná jste si řekli, že tu a tam byste si mohli uvařit šálek kávy i doma. Jenže, jak si vybrat opravdu dobré kafe? V obchodech najdete spoustu pytlíků s kávou, ovšem kvalita je různá. Opravdu čerstvá káva není za hubičku. Začněme ted dělením. Káva se dělí na dva druhy, Arabica a Robusta. Prvně jmenovaný typ pochází z kávovníku, který dává zrna podlouhlého tvaru, specifická je rýha ve tvaru „S“. Arabica je jemnější, sladší než Robusta. Tento typ se pěstuje hlavně v Jižní Americe, původem je však z Afriky (Etiopie, Jemen). Jde o dražší variantu než Robusta. Kávové zrno levnější formy, tedy Robusty, je kulatější a má rovnou rýhou. Chuť je zemitější a hořká, nápoj obsahuje také více kofeinu.Pěstuje se hlavně ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii.

Kolik druhů kávy existuje?

Zmíněné typy kávy se dost často míchají, aby si více lidí mohlo dopřát chuťArabiky. Na obalech s kávou často narazíte na znění, že jde o vícedruhovou kávu, kde vám je přiblíženo, o jaké typy jde. Pokud chcete poznat kafíčkový svět dokonale, volte jednodruhouvou kávu, kde budete vědět, o jaký typ se jedná i odkud je. S tím souvisí i délka pražení. Jednodruhové kávy se obvykle praží středně, protože déle pražená kávová zrna ztrácí svoji nezaměnitelnou chuť. Levnější kávová zrna se pak praží spíš do tmavších odstínů, aby se dosáhlo silnější chuti. Jenže někdy riskujete, že nápoj bude mít jakoby připálenou chuť. Pokud si tedy chcete dopřát kvalitu, kupte si kávu u osvědčeného prodejce. Například Vitalcountry prodává výběrové, čerstvé kávy, kde si určitě vyberete.

Continue Reading

Rady a zkušenosti

Portské. Slavná dezertní červená vína z Portugalska

Published

on

By

Patříte-li mezi gurmány, kteří rádi vychutnávají život všemi smysly, určitě si nenechte ujít příležitost poznat portské víno. Pro svou sametově sladkou chuť si najde své příznivce i mezi těmi, kteří klasickému vínu zas až tak úplně neholdují, ale rádi poznávají nápoje s intenzivní plnou chutí, která i obyčejný den promění ve výjimečnou chvilku. Hned prvním douškem.

Tajemství chuti portského je ve fortifikování

Portské patří mezi tzv. „fortifikovaná“ neboli dolihovaná vína v průběhu výroby. Pravé portské víno vzniká pouze z hroznů, které vyrostly v údolí řeky Douro v severním Portugalsku.  V průběhu zrání slisovaných bobulí se do vzniklého moštu přimíchává „aquardente, což je čistý líh z hroznů, který zastavuje proces kvašení a dodává tak portskému vyšší obsah alkoholu. Přerušení kvašení v něm zanechává hodně přírodního cukru, proto se jedná o sladké víno. Chutě se v něm ale příjemně doplňují.

Portské si vás získá chutí, vůní i barvou

S portským vínem se nejčastěji setkáte v rubínově červené variantě označované jako „Ruby“ nebo zlatohnědé označované Tawny. Pochutnat si však můžete i na méně známém portském bílém nebo růžovém.

Ruby vás přivítá krásnou ovocnou vůní, ve které snadno rozeznáte maliny či ostružiny doplněné tóny čokolády či skořice.

Tawny je chuťově výraznější a plnější objevíte v něm směs malin, karamelu, lískových oříšků, skořice, hřebíčku či fíků.

Od méně známého bílého portského vína můžete čekat stopy citrusů, pečených jablek meruněk či pražených oříšků.

Novinka růžového portského vás v chuti osvěží klasickým letním ovocem jako jsou jahody a maliny, doplněnými brusinkami a karamelem s jemným nádechem fialek. Je to vlastně portské víno typu Ruby kvašené jako klasické růžové víno, jen s malým obsahem hroznových slupek, proto má svou charakteristickou barvu.

Když si promítnete široké spektrum chutí a vůní, která se v tomto dezertním víně skrývá, pochopíte, proč se mu říká Portugalsko v lahvi. Nechte se inspirovat a poznejte toto místo na vlastní kůži.

Jak vybírat portské

Vždy záleží na preferenci chutí, ale také na základní zkušenosti s portským, ale i pro ostatní, nejen dezertní vína.

Pokud portské víno kupujete poprvé určitě sáhněte po Ruby až Vintage např. značky Burmester, podle toho, jak výjimečnou příležitost má toto víno doprovázet. U Vintage nezapomeňte víno dekantovat neboli zbavit usazeniny.

Pro milovníky portského vína vybírejte spíše Tawny je výraznější a příjemně přebírá vlastnosti sudů, ve kterých čekalo na lahvování i vypití. Vyhlášenými dodavateli tohoto špičkového portského je vinařství Cálem.

Vždy sáhněte po originální kolkované lahvi VINHO DO PORTO“, garantující původ
výrobku a číslo šarže, zapsané v institutu portských vín (IVDP). Na trhu totiž existují i napodobeniny.

Pokud jste se právě přesvědčili, že portské nebude to pravé víno pro vaše chuťové pohárky, zkuste z Portugalska třeba osvěžující šumivá vína z Portugalska z vinařství Messias.

Víno je skvělý nápoj mnoha chutí, najděte si i vy tu svojí. V Portu(galsku) či kdekoliv jinde.

Continue Reading

Rady a zkušenosti

Evropská unie se připravuje na větší regulaci kryptoaktiv

Published

on

By

Regulace kryptoměn je řadou investorů obávaný krok, jiní to však vnímají jako nezbytnost, která je potenciálně dokáže ochránit před podvody. Ať už se na tuto problematiku díváte jakkoliv, v Evropě se už o regulačních opatřeních volí v Evropském parlamentu.

Co je to MiCa?

V Evropě se zhruba od roku 2019 připravuje dokument s názvem Markets in Crypto-assets (MiCa), česky Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy.

MiCa se zabývá 4 hlavními oblastmi:

·          právní jistota

·          podpora inovací

·          ochrana uživatelů a investorů, a také tržní integrita

·          finanční stabilita

Dokument se blíže zabýval také omezením nebo úplným zrušením systému ověřování transakcí proof-of-work, na kterém funguje například Bitcoin nebo Litecoin. Algoritmus proof-of-work totiž spotřebovává spoustu energie a má tedy negativní dopad na životní prostředí. Tato část návrhu však byla europoslanci zamítnuta 14. března 2022.

Regulace se výrazně zaměřuje na větší usměrňování stablecoinů, což jsou tokeny, které nabízejí menší volatilitu, protože jsou navázané na fiat měny jako jsou euro nebo dolar (např. USDT, BUSD). Experti se totiž obávají, že stablecoiny mají potenciál rozvrátit celý finanční systém. Nelze totiž s určitostí říct, že existují dostatečné rezervy, aby pokryly tokeny v oběhu.

MiCa chce také zavést povinnost napsání tzv. whitepaperu, což je dokument, který při uvedení nové kryptoměny slouží k jejímu představení, vysvětlení technologie, nastínění cílů apod. Whitepaper je pro potenciální investory důležitý, protože se s jeho pomocí mohou lépe rozhodnout o tom, zda do kryptoaktiva investují.

Návrh MiCa bude v následujících měsících nadále projednáván orgány Evropské unie. Stále větší důraz se také bude klást na větší přívětivost kryptoměn k životnímu prostředí. Kryptoměny tedy čeká nejen finanční regulace, ale můžeme také očekávat snahy, aby byly o něco více „zelenější“.

Continue Reading

Rady a zkušenosti

S biokrby vykouzlíte Vánoce s pravým teplem domova

Published

on

Snad každý člověk sní o komfortním bydlení nesoucím známky luxusu. V dnešní době lze pořídit nespočet vychytávek s puncem přepychu. Jednou z nich jsou biokrby, a díky svým výhodám se staly letošním hitem Vánoc.

Biokrby neboli krby na biolíh jsou druhem kamen, která nepotřebují komín, a přitom z nich sálá živý oheň. A nejde jen o nějakou atrapu! Oheň je skutečný a bio kamna nepotřebují dokonce ani připojení k elektrické síti. Hnacím motem je totiž zmiňovaný bio líh.

Co je biokrb?

Bez pochyby vás potěší, že lze biokrby instalovat libovolně po domě a nezáleží ani na vedení inženýrských sítí. Novodobá kamna nepostrádají hořák, ten je jejich stěžejní částí. Jedná se o kovovou nádobu rozličných rozměrů a tvarů. Hořáky bývají opatřeny separačním filtrem či regulací síly plamene. Správná funkce hořáku je ovlivněna splněním podmínek izolace od hořlavých materiálů. Tento požadavek je klíčový a snadno se mu přizpůsobíte.

Ihned se vám zalíbí

Biokrb spaluje kyslík v pokojích, nutností je tedy časté větrání. Pokud si myslíte, že se u nich ohřejete, není to jednoznačné. Jistě však poslouží k dekoračním účelům a zútulnění interiéru. Je však skvělé, že během hoření vzniká jen oxid uhličitý a voda, necítíte tedy zápach ani kouř a vyhnete se i úklidu prachu. Většina lidí si pořizuje eko krb i kvůli tomu, že k jeho instalaci nepotřebuje žádné zvláštní povolení, větrací anebo komínové systémy. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, můžete ho libovolně přemístit. Dokonce existují luxusní produkty na terasu! Jak už to tak bývá, biokrb by měl být využíván za dozoru dospělé osoby, protože děti dokážou i nemožné!

Závěsný, či volně stojící model?

Dnes nabízejí výrobci nespočet designových biokrbů, které se liší rozměry, zpracováním i vzhledem. Velmi populární jsou závěsné modely, protože se dají pověsit na stěnu. K dostání jsou většinou se sklem, díky němuž ochráníte nejmenší členy domácnosti i zvířecí mazlíčky před sálajícím ohněm. Další variantou jsou zabudované biokrby se sklem. V tomto případě si žádají jednoduché stavební práce a nutností je umístění na nehořlavou zeď. K nejoblíbenějším však patří volně stojící biokrby, protože si je můžete přenést kamkoliv chcete.

Biokrb pro chvíle pohody

Pro někoho mohou být eko krby nepraktické a vlastně tak trochu do počtu. Jenže to není pravda. Patří k cenově dostupným dekorativním doplňkům domácnosti a dokážou navodit příjemné teplo domova. Jejich instalace je snadná, protože nepotřebují komín a při spalování vychází do místnosti oxid uhličitý a vodní pára. A ty nejsou určitě škodlivé, protože se s nimi setkáváme každý den. Klasický krb je nutno udržovat v čistotě. V tomto případě nepočítejte se špínou ani prachem. Na nenáročnou údržbu si tedy velmi rychle zvyknete. Udělejte si o letošních Vánocích radost a pořiďte si biokrby do interiéru i na terasu od Vesardi. Ihned vás upoutají příjemnou cenou a nadčasovým designem.

Continue Reading

Nové články