Connect with us

Historické památky a města

Za Vikingy na Gotland

Ne, řeč není o muzeu a vile Karla Gotta, nýbrž
o východošvédském ostrově v Baltském moři. Ten je vzdálen tři
hodiny trajektem, popř. půl hodiny malým letadlem ze švédského hlavního
města Stockholm. Tady lze obdivovat svérázné zvětralé přírodní skalní
útvary. Některé z nich při troše fantazie připomínají bizarní
komíny, jiné picassovské sochy.

Published

on

Ne, řeč není o muzeu a vile Karla Gotta, nýbrž o východošvédském ostrově v Baltském moři. Ten je vzdálen tři hodiny trajektem, popř. půl hodiny malým letadlem např. ze švédského hlavního města Stockholm, konkrétně z letiště Bromma. Tady lze obdivovat svérázné zvětralé přírodní skalní útvary. Některé z nich při troše fantazie připomínají bizarní komíny, jiné picassovské sochy.

Směsice napětí a uvolnění

Ač se to zdá neuvěřitelné, má Gotland víc hodin slunečního světla než Mallorca. Díky mírnému podnebí se tu daří dokonce kiwi, mandlím, akátům a jedlým kaštanům, což byste o ostrově, jehož poloha je tak daleko na severu asi neřekli. Ostrov vám nabízí svůj jedinečný mix napětí a uvolnění. Prožijete zde znovu dobu mocného obchodního svazu Hanzy, strhující rytířské souboje a vikinský festival. V době vikinské byl Gotland důležitou křižovatkou obchodníků. Zažít novodobé Vikingy a jejich hudbu, ukázky z bojů, každodenního života a archeologických nálezů můžete i dnes ve vesničce Toftě. Přijeďte se podívat na obětiny, které se konají na vrcholu léta.


Vikinské kresby a jiné památky

V Toftě a Ljugarnu najdete také nádherné písečné duny, které jsou jako stvořené pro rodinné dovolené. Na kamenech ve skanzenu Bunge na vás čekají vikinské kresby. Dalším místem, kde můžete zažít živou historii, je Stavgard i Burs. Kromě toho jsou vikinská pohřebiště v Lilla Bjärsgravfältet v Stenkyrce a Ihregravfältet v Hellvi, z doby stěhování národů v místech jako Barshaldar, Grötlingbo, Trullhalsar v místě Anga a Broa a Högbro v místě Halla. Vztyčené menhiry ve tvaru lodě najdete v Gnisvärdu v místě Tofta, Rannarve v Klintehamnu, Gålrumu v Alskogu a Annelundu ve Visby. Není proto divu, že na Gotland míří mnohé poznávací zájezdy.

Visby

Výjimečně dobře zachovalé město zapsané na seznamu Unesco je obehnané hradbami, z nichž vystupuje 44 obranných věží. Dále stojí za vnímání všemi smysly mnoho dalších památek, které stále ještě vyzařují nezaměnitelný lesk: Kostel Panny Marie, romantické zříceniny 16 kostelů z 12. století, dřevěná zástavba ze 17. a 18. století, pozoruhodné středověké sýpky a domy se stupňovitými štíty, muzeum ostrova a botanická zahrada. Během týdne středověku se Visby promění v město plné rytířů, dvorních dám, kupců atd. Možná budete poměrně dost překvapeni, jak jsou vydlážděné uličky města v létě neustále zaplněné lidmi. Na docela malém ostrově je 94 kostelů s nádhernými díly středověkých kameníků.


Skurilní „raukar“

Rybářské osady s příznačnými majákovými ohňovými koši na Gotlandu dokreslují úžasnou a pestrou atmosféru tohoto velmi pěkného turistického cíle. Mimořádná příroda na Gotlandu zve k návštěvě impozantních a záhadných míst. Jsou jimi opuštěné písečné pláže, krajiny ošlehávané větrem, vápencové skály, slatinné mokřady, červená maková pole a všude kolem moře. Skurilní skalní tvary zvané „raukar“ vznikly hromaděním fosilií. Na strmých útesech na západě předváděli a předvádějí vítr a vlny svůj jímavý výkon. Zvětralé skály podivných tvarů vyčnívají až čtyřicet metrů nad Baltské moře.

Vskutku živelný Gotland

Gotland je vápencovou plání, která po poslední době ledové stoupala z moře. Po dobu deseti tisíce let mořské a povětrnostní podmínky nechávaly vzniknout bizarní skalní „postavy“ na okrajích této pláně. Na jihu to je Hoburgsgubben neboli „Stařec z Hoburgu“, který ostrov střeží. Jedná se o obrovský skalní útvar, jehož reliéf odjakživa mocně dráždí představivost. Na severu je to celý prapor vyhublých postav, který vymodelovaly síly eroze: Vápencové „pilíře“ se tyčí jako monolity na pláži nebo přečnívají ve vnitrozemí pastviny. Ptačím rájem jsou ostrovy Stora a Lilla Karlsö u jihozápadního pobřeží Gotlandu.

Fårö

Zvláště působivé jsou „raukar“ na Fårö – ostrově ovcí, který je také rodištěm nejznámějšího švédského režiséra Ingmara Bergmana. Tam se dostanete zdarma přívozem, který jezdí kyvadlově v půlhodinových intervalech. Vřesoviště s jalovci, staré kamenné zdi, borovice ošlehávané a deformované větrem a rybářské chatičky jako např. v Helgumannens Fiskeläge dotváří obrázek nedotčené krajiny, kde se čas zastavil. Nejkrásnější „raukar“ na Gotlandu jsou na cípu na severozápadě. Ke skalním útvarům v Digerhuvudu vede pobřežní silnice tak osamělá, že jste skálopevně přesvědčeni o tom, že konec světa je právě tady.


Vítejte doma u Pipi

Máte sebou děti nebo se sami také cítíte být tak trochu dítětem, máte několik málo kilometrů jižně od Visby místo nazvané Kneippbyn, které je jako vystřižené z filmů o Pipi Dlouhé punčoše. Najdete tu mj. originál jejího domu Vily Villekully, která je známá z filmů. Pořádají se tu s ní v hlavní roli divadelní představení s profesionálními herci a chvíle zpěvu. Je tu také akvapark s 16 skluzavkami a tzv. Letní svět – zábavný park s horskou dráhou, poutní atrakcí s volným pádem, rýžováním zlata, skákacím hradem, go-cartem, kanoemi, šlapacími loďkami a dokonce létající lodí.

Autor: Yngvar Brenna, spolupracovník cestovní kanceláře Mundo, která pořádá mj. poznávací zájezdy Skandinávie.

Continue Reading

Historické památky a města

Rodinná klasika: Pustevny – Rožnov pod Radhoštěm

Zima je sice v plném proudu, ale budiž náš letní výlet inspirací
pro další sezónu. Radhoštěm sice neobjevujeme Ameriku, ale Beskydy jsou pro
spoustu Čechů natolik odlehlým koutem, že trocha opakování neuškodí.

Published

on

Zima je sice v plném proudu, ale budiž náš letní výlet inspirací pro další sezónu. Radhoštěm sice neobjevujeme Ameriku, ale Beskydy jsou pro spoustu Čechů natolik odlehlým koutem, že trocha opakování neuškodí.

Ideální pro rodinu s dětmi

Celá trasa je dlouhá 13 km a od Radhoště se až do Rožnova klesá, takže to v pohodě zvládnou i malé děti. Navíc, socha Radegasta dokáže děcka dovést k naprostému úžasu. Vyrazte autobusem na Pustevny, pak přes hřeben zpět do Rožnova. Na Pustevnách si nenechte ujít unikátní secesní budovy.


Radhošť 1125 m n. m.

Na vrchol vede pohodlná, nepříliš příkrá cesta po hřebeni, která je v zimě velmi oblíbená u běžkařů. Míjet budete již zmíněného Radegasta, obří sochu, kterou zná každý i jen trochu občasný pivař.


Na vrcholku Radhoště je kaple Cyrila a Metoděje, kříž a vysílač. Dřív tu bůh Radegast sídlil, ale dnes už je asi na nějakém klidnějším místě. Dodnes se ale na vrcholek konají poutě několika tisícovek lidí.



Sestup do dřevěného městečka

Cesta z vrcholku hory do Rožnova pěkně utíká a než se člověk naděje, stojí před vstupem do dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě. To je, s rokem založení 1925, jedno z nejstarších v Evropě.


Pro panelákové děti je to naprosto unikátní zážitek, představa dřívějšího způsobu života nemůže být zprostředkována lépe.

Dřevěné městečko a Mlýnská dolina jsou pouze dvě části muzea, my navštívili i Valašskou dědinu s větrným mlýnem.



Cesta z (velko)města do Radhoště?

Ideálně je to na víkend, s dětmi spíš prodloužený. Nejblíž je to samozřejmě z Ostravy, což je samo o sobě skvělá základna pro objevování severomoravského kraje. Pojedete šedesát kilometrů, asi hodinku. Hůře na tom jsou obě hlavní města, z Prahy je to 350 km a více než tři a půl hodiny autem. Z Bratislavy je to lehce pod tři. Z jihomoravské metropole se to dá zvládnout za necelé dvě hodinky.

Rádi objevujete města? Potřebujete-li ubytování v Praze, zkuste hotel Ibis Praha, základnu pro objevování severomoravského kraje můžete založit v hotelu Mercure Ostrava a vydáte-li se do hlavního města našich sousedů, budete potřebovat ubytování v Bratislavě.

Continue Reading

Historické památky a města

Marakéš – město mnoha tváří

Co vás však nadchne ze všeho nejvíce, jsou sami Maročané. Za každých
okolností usměvaví, příjemní, projevující skutečný zájem o Vás,
nikdy nikam nespěchají a ochotně poradí, pokud potřebujete.

Published

on


Marrakesh – turisty nejvíce navštěvované město v Maroku vás uchvátí. Marrakesh je někdy nazýván červeným městem podle červených zdí ohraničujících medinu. Slovo „marrakesh“ pochází z berberského sousloví „země boha“. Téměř celý rok tu svítí slunce, lidé se více usmívají, v ulicích je neustále rušno, všude kolem pestrá nabídka čerstvého ovoce a zeleniny, prodavači vám před očima připraví bezkonkurenční pomerančový fresh džus, který nastartuje vaši imunitu ze stresující Evropy.

Na ulicích potkáte povozy tažené osly s nejrůznějším nákladem, kočáry tažené koňmi, a to vše v kontrastu s nejnovějšími modely luxusních aut. Tržiště překypující zbožím a usměvavými prodavači nabízejícími od potravin, bylinek, koření, sušeného ovoce, datlí, fíků, oříšků, meruněk, přírodních parfémů, koberců, látek, šperků po suvenýry a oblečení. To vše obklopené nádhernými palmami a hotely, které vypadají jako královské paláce.


Místa, která v Marakéši nevynechat

Mešita Kotoubia – 70 metrů vysoký minaret, který je chloubou celého města a jeho dominantou. Je nejstarší a nejzachovalejší na světě.

Jemaa El Fnaa (v překladu „sněm mrtvých“) – náměstí v centru města s tržišti a mnoha atrakcemi pro turisty jako jsou zaklínači hadů nebo akrobaté. Většinou tu můžete slyšet velmi příjemnou rytmickou berberskou hudbu.

Královské zahrady – ty nebývají otevřené po celý rok, ale pokud budete mít štěstí, stojí za nádhernou procházku v magickém světě, který vytvořily ruce šikovných zahradníků.

Menara zahrady – tady můžete uniknout ruchu centra, zaprášeným ulicím nebo i velkému horku. Můžete si vydechnout pod palmami. Uvidíte mnoho žen, které se přišli napít ze zdejšího potůčku. Místní věří, že tato voda přináší štěstí. Mnoho rodin sem jezdí na pikniky.


Marocká kuchyně

Maročané si potrpí na dobré jídlo. Jejich kuchyně je hodně kořeněná, ale ne vysloveně pálivá. Hojně se využívají olivy, citrony a pomeranče, kterým se tu velmi daří. Snídaně se většinou skládá z marockého chleba s olivovým olejem, marocké tradiční bílé zahuštěné polévky harira, do které se přidává olivový olej a samozřejmostí je bylinkový čaj hodně slazený a káva. Klasický oběd je kuskus s kuřecím nebo hovězím masem a dušenou zeleninou. Odpolední čaj se podává se sladkostmi podobným našim koblihám, dále palačinkami, sezamovými sušenkami, pečenými řezy nebo chlebem. Večeři pak završí ryba, tajine maso, což je dušené maso připravované v kameninových nádobách např. dušené jehněčí, hovězí, kuřecí a zelenina, brambory.

Reklama:

Užíjte si Maroko a ochutnejte výborný berberský čaj!



Poznatky z Marakéše

Na ulicích si přijdou na své ženy, které se mohou kochat módou všech možných barev a stylů. Uvidíte muže i ženy v evropském oblečení, ale i tradičním muslimském dlouhém až na zem. Dívky často chodí oblečené po evropsku, ale přidají k tomu aspoň šátek, aby bylo vidět, že jde o muslimku. Jako by se tady protínaly dva světy. Oblečení se dá koupit hotové, ale stále ještě mnoho Maročanů, hlavně střední a starší generace dává přednost ušití u krejčího na míru.

Po městě se dá snadno pohybovat autobusem, ale lidé často využívají taxi, když jich jede víc, třeba 3, potom cena vyjde téměř na stejno. Bezpečnost je možná vyšší než u nás, policii potkáte na každé křižovatce, u velkých hotelů i na mnoha místech po celém městě. Turisté převládají hlavně z Francie, domluvíte se tu francouzsky a arabsky. Ale většina lidí rozumí i anglicky. Nádherné pláže Atlantiku jsou veřejné a přístupné zdarma.


Autorka článku Sakina Haider nedávno vydala svoji knihu Hotýlek v centru Prahy. Hotýlek odkrývá svá tajemství. Skutečné příběhy, které se staly za zdmi turisty vyhledávaného hotelu na Praze 1. Občas humorné, často dramatické a skoro vždy nečekaně překvapivé. Personál hotýlku Vás vítá a zve k příjemnému pobytu na stránkách této knihy. Více informací na stahuj-knihy.cz.

Co vás však nadchne ze všeho nejvíce, jsou sami Maročané. Za každých okolností usměvaví, příjemní, projevující skutečný zájem o Vás, nikdy nikam nespěchají a ochotně poradí, pokud potřebujete.

Continue Reading

Historické památky a města

Indonésie – Jáva

Jáva je i přes velký počet obyvatel stále velice pěkné místo
s krásnými přírodními scenériemi a historickými místy. Jelikož
leží v zóně atlantického zlomu, dost často se zde příroda ukazuje
v nejhorší podobě. Zemětřesení a následné tsunami jsou zde častým
jevem. I já sám jsem měl možnost během dvou měsíců jedno
zemětřesení zažít.

Published

on

Jakarta, hlavní město 240 milionové Indonésie, je místem s obrovským sociálním kontrastem bohatství a chudoby, megalomanských projektů a jejich nezdárné realizace. Centrum moderní metropole je vázané na tři ulice, propojené do trojúhelníku, zvaného „Golden triangle“ a okolí památníku „Monas“. Historická Batávie ovládaná Holanďany již od 16. Století je spíše centrem pro turisty.


Ve Zlatém trojúhelníku jsou zastoupeny asi všechny významné společnosti podnikající v Indonésii, hotely a luxusní rezidence. Kolem Monasu, obrovském, 134 metrů vysokém památníku s rozhlednou na vrcholu jsou rozloženy vládní budovy. Monas nechal postavit ve své éře panování Soharto, nechvalně proslulý skandály s korupcí a úplatky. Konec jeho funkčního období je znát i na městě, kde jsou vidět nedostavěné mrakodrapy, které on, nebo jeho rodinní příslušníci nechali budovat.

Kolem těchto luxusních staveb se rozprostírá jiná Jakarta. Jakarta chudoby a každodenního shonu obyčejných lidí za prací. I přímo na plotech a jen pár metrů od mrakodrapů může člověk na méně frekventované ulici vidět malé přístřešky z igelitů, fólií nebo prken, ve kterých se tísní lidé.

I díky těmto kontrastům je zájezd na ostrov Jáva velmi zajímavou volbou a nevšedním zážitkem. Kontrast mezi chudobou a relativním bohatstvím je vskutku fascinující.

Policie se však snaží tyto lidi z ulice vytlačovat, takže se spíše shrocují na okraji města ve slumech. Tito lidé přijíždějí do Jakarty z celé Indonésie s vidinou práce a lepšího života. Realita je však jiná a dík

Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 Cestovatel.cz