Connect with us

Tipy na cesty

Éru spalovacích motorů zažehl Karl Benz

Published

on

Za třináct let by v Evropě měla skončit éra vozů se spalovacími motory. Na silnicích je sice budeme jistě ještě dlouho potkávat, ovšem nový po roce 2035 už zřejmě nepořídíme. Jen rok bude v té době chybět ke kulatým 150 letům od výroby prvního benzinového vozu na světě.

 

Otec Karl Benz

Za vznikem pionýrské tříkolky poháněné agregátem s vnitřním spalováním nehledejte nikoho jiného než Karla Benze. Ano, toho Benze, který roku 1883 založil strojírenskou firmu Benz & Cie., z níž se po fúzi s Daimlerem stal legendární Mercedes-Benz. Mimochodem, jméno Mercedes automobilka dostala podle tehdy jedenáctileté Mercédés Jellinek, dceři prodejce vozů a rakouskouherského generálního konzula v Nice Emila Jellinka.

Zpátky ale k Benzovi. Narodil se jako nemanželské dítě s rodným jménem Karl Friedrich Michael Wailend v roce 1844 v německém Karlsruhe. Příjmení Benz získal, když se o rok později jeho matka vdala za strojvedoucího Benze. Od malička ho to táhlo k technice. Od mládí pracoval jako mechanik, ale vrozená zvídavost a cílevědomost ho nutila vedle zaměstnání dále studovat. První firmu založil v roce 1871 a dále se věnoval motorům. První patent obdržel o osm let později. Od prvního vozu se spalovacím motorem nás už dělí jen sedm let.

Benz Patent-Motorwagen Nummer 1

Patent na převratný vynález byl získán 29. ledna 1886 jako Deutsches Reichspatent Nummer 37435. Veřejné představení se pak konalo v Mannheimu o pět měsíců později. Slovo patent se k prvnímu vozu se spalovacím motorem hodí – jméno dostal totiž tradičně německy zvukomalebné – Benz Patent-Motorwagen Nummer 1. Kostrbaté, ale všeříkající.

A o co vlastně šlo? Benzova tříkolka vzhledem připomínala kočár tažený koňmi a blízko mu byla i ovládáním. Jen místo koní se o pohon staral vodou chlazený zážehový jednoválec o objemu 0,954 litru, který k zadním kolům posílal maximální výkon asi půl kilowattu.

Celý stroj vážil necelé tři metráky, a tak tato síla stačila k dosažení maximální rychlosti přibližně 16 km/h. Dnešní motoristy by jistě zajímala spotřeba. Ta činila asi 10 litrů benzinu na 100 kilometrů. Slůvko asi je zde velmi na místě, neboť tak dlouhou vzdálenost v prvním Benzu nejspíš nikdo neurazil. Odpařovací karburátor na přípravu směsi vzduchu a paliva obsahoval asi litr a půl benzinu. Konkrétně se jednalo o ligroin. Ptáte se, jak se v době, kdy neexistovaly čerpací stanice podél cest, nakupoval? Inu, v lékárně. Tehdy šlo o oblíbený čistič.

Abyste si dovedli představit, o jak velký či z dnešního pohledu spíše malý stroj šlo, je dobré zmínit délku asi 3,2 metrů a asi poloviční šířku. To jsou rozměry minivozů z osmdesátých let. Technicky šlo ale spíše o tříkolový velociped. Základem byl rám z ohýbaných ocelových trubek. Přední kolo bylo zavěšeno ve vidlici, kterou šlo ovládat pákou. Volant byl hudbou daleké budoucnosti. 

Výkon motoru, který byl umístěný pod dvoumístnou lavicí pro pasažéry, putoval k zadní pevné a listovými pery odpružené nápravě pomocí dvojice řetězů. Místo spojky Benz použil plochý řemen. A převodovku, jak ji známe dnes, byste ve voze hledali marně. Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 měl pouze jednu rychlost vpřed. Couvat samohyb neuměl. Co ovšem umět musel, to bylo stání se spuštěným motorem. To bylo vyřešeno dvojicí kotoučů na hřídeli předlohy – jeden pro volnoběh a druhý pro záběr. A to je vlastně všechno. Zdá se vám to příliš primitivní? Ve své době šlo ale o převratný vynález. Dokonce tak převratný, že dodnes ovlivňuje životy nás všech.

Zdroj obrázku: MakDill / Shutterstock.com

Continue Reading

Tipy na cesty

Šanta kočičí: Bylinka, která zklidní nejen vaše mazlíčky, ale i vás

Published

on

By


Šanta kočičí je rostlina známá především svou schopností přivést kočky do stavu radosti a
euforie. Ale tato nenápadná bylinka má také řadu přínosů pro lidi, zejména pro ty, kteří rádi
cestují a potřebují se vypořádat se stresem a napětím na cestách. V tomto článku se
podíváme na historii a využití šanty kočičí a jak ji můžete začlenit do svého cestovatelského
arzenálu.

Co je šanta kočičí?

Šanta kočičí, známá také pod názvem catnip, je bylinka z čeledi hluchavkovitých, která roste
v Evropě, Asii a Severní Americe. Její vůně, připomínající kombinaci máty a citronu, je
oblíbená především u koček, které na ni reagují velmi intenzivně. Ale šanta kočičí má co
nabídnout i lidem. Ve starověku byla používána jako léčivá rostlina pro zmírnění bolesti,
zlepšení trávení a podporu spánku.

Uklidňující účinky šanty kočičí pro cestovatele

Pro cestovatele, kteří se často potýkají se stresem, neznámým prostředím a změnami
časových pásem, může být šanta kočičí skvělým přírodním prostředkem k uklidnění. Šanta
kočičí obsahuje látky zvané nepetalaktony, které mají zklidňující účinky na nervový systém.
Tyto účinky mohou pomoci zmírnit úzkost, zlepšit spánek a podpořit celkovou pohodu na
cestách.

Například před dlouhým letem nebo po náročném dni stráveném cestováním si můžete
připravit čaj z šanty kočičí, který vám pomůže zrelaxovat a lépe se vyspat. Pokud trpíte
cestovní nevolností, šanta kočičí může také pomoci zmírnit žaludeční potíže díky svým
mírným sedativním účinkům.

Šanta kočičí jako přírodní repelent

Další zajímavou vlastností šanty kočičí je její schopnost odpuzovat komáry a jiný hmyz. Pro
cestovatele, kteří se pohybují v oblastech s vysokým výskytem komárů, může být šanta
kočičí přírodní alternativou k chemickým repelentům. Stačí ji použít ve formě oleje nebo
sušené byliny a přirozeně se chránit před hmyzem.

Jak šantu kočičí používat?

Šantu kočičí můžete používat v několika formách. Nejoblíbenější je sušená bylina, kterou
můžete připravit jako čaj nebo přidat do koupele pro relaxaci. Na trhu jsou také dostupné
kapsle a extrakty, které usnadňují dávkování. Pro ty, kteří se chtějí chránit před hmyzem, je
vhodná šanta ve formě oleje, který lze aplikovat přímo na kůži.

Šanta kočičí je tedy skvělou volbou pro všechny cestovatele, kteří hledají přirozené způsoby,
jak zlepšit svou pohodu na cestách a vyrovnat se s výzvami, které cestování přináší.

Continue Reading

Tipy na cesty

4 rady, jak sbalit při delší cestě do zahraničí

Published

on

By

Za život se můžeme mnohokrát dostat do situace, kdy chceme či potřebujeme odjet na delší čas do zahraničí. V takovém případě nebudeme potřebovat svoji stávající domácnost, stejně jako se do ní nebudeme schopni z časových důvodů často a na delší čas dostat. Proto je dobré zamyslet se nad tím, jak sbalit, když se vydáváme na delší cestu mimo ČR. Zde je 5 rad, jak to můžete udělat.

  1. Vše živé předejte rodině a poproste o častou kontrolu domácnosti – mít o domově přehled, zvláště o nemovitosti jako takové i o tom, co je v ní, chce mít drtivá většina majitelů. Je dobré domluvit se s rodinou či dobrými přáteli, aby vám byt či dům pravidelně zkontrolovali. Sbalte květiny, domácí mazlíčky a přestěhujte je na pár měsíců až let do náhradního bydlení.
  2. Balení s vědomím, že u vás bude někdo přespávat – je velmi časté, že nás blízký rodinný člen požádá, zda by u nás mohl bydlet po dobu, co my budeme pryč. Zaplatí elektřinu, vodu, plyn, pošetří za nájem, který teď musí platit, a bude se vám o domácnost starat. Jenomže nezřídka se můžeme o některé vybavení obávat. To, co chcete z bytu „uklidit“, můžete schovat do bezpečí „self-storage“ neboli „samo-skladu“. Nachází se na 6 místech v ČR a vybrat si můžete z několika velikostí.
  3. Sbalte úplně vše a byt pronajměte – jednoduchý a rychlý pronájem skladu je v posledních letech moderním, ekonomickým i chytrým řešením pro rodiny, jednotlivce i firmy. Jednoduše si pronajmete malý či větší kontejner a do něj věci přemístíte. Váš stávající byt či dům můžete na dobu, kdy nebudete doma, pronajmout bez vybavení, které máte rádi a na kterém vám záleží.
  4. Balení vás samotných na dlouhodobý pobyt mimo ČR – podle toho, v jaké roční době budete mimo domov, sbalte část svého šatníku. Buďte praktičtí a racionální. Nebalte zbytečně oblečení, ve kterém se necítíte dobře, byť vám třeba sluší a chtěli byste ho nosit více. Nezapomeňte na léky, ať už ty, které užíváte pravidelně, tak ty, které se mohou hodit při běžných nemocech. Zkontrolujte si platnost dokladů. Je nepříjemné řešit v zahraničí propadlý pas. Pozor i na náhradní dioptrické brýle. Před cestou do „rizikových zemí“ se informujte na doporučená očkování a správně zvolená pojištění s dostatečným krytím.

Bez starostí o domácnost vám bude v zahraničí mnohem lépe.

Continue Reading

Tipy na cesty

Vyklízení bytu může být jednoduché a rychlé

Published

on

By

Když se rozhodneme pro stěhování my sami, možná nám to tolik nevadí, jako když nám o svém stěhování se řekne rodič nebo dítě. Zejména pak, když potřebují se stěhováním pomoct, a za samozřejmé berou, že budeme mít čas, chuť i elán jim vše organizačně i fyzicky zajistit. Ať už je u vás situace jakákoli, nevěšte hlavu. Existují firmy, které se na stěhování zaměřují mnoho let, mají vše „v malíčku“ a rádi i ochotně vám poradí, mnohé udělají za vás.

Kvalitní stěhování pro celou ČR

Ať už se vaše domácnost, rodina nebo třeba přátelé, kteří potřebují přestěhovat, nachází takřka kdekoli, s důvěrou se obraťte na společnost Stěhování Herrmann. Vše zájemcům nabízí rychlé a profesionální stěhování, ale také vyklízení v Praze, v Brně, v Olomouci, v Hradci Králové, po celé ČR i v zahraničí. Nemusíte se obávat přemrštěných cen. Zde nabízí výjimečný poměr ceny a kvality.

Proč se obrátit na Stěhování Herrmann

  • Společnost si zakládá na transparentních cenách, takže ručí za stejné ceny v pracovní dny i během víkendů. Předem budete vědět, za co platíte.
  • Pozitivní je i to, že je odhad za stěhování ZDARMA. Odborník z firmy odhadne časovou náročnost a cenu přestěhování na míru dle vašich potřeb.
  • Spousta z nás je přes den vytížených. Tady to vědí, a tak je možné využít pracovníky stěhovací služby i ve večerních hodinách. Jestliže vám nevyhovuje čas stěhování nebo vyklízení přes den, rádi se přizpůsobí vašim požadavkům.
  • Na místo, které určíte, přistaví stěhovací vůz přesně v předem domluvený čas. Jestliže budete chtít začít pracovat např. v 17 hodin, můžete s tímto časem 100 % počítat.

Potřebujete zajistit vyklizení bytu?

Koupili jste byt či dům, který není vyklizený? Anebo jste zdědili nemovitost, a tak chcete nechat provést vyklizení bytu? Stěhování Herrmann provádí i vyklízení bytů, domů, sklepů, chat nebo opuštěných objektů. Může jít o vyklizení pozůstalosti po zemřelém, včetně odstranění tzv. mrtvolných jedů a silného zápachu. Firma zajišťuje i rizikové vyklízení po zemřelém včetně dezinfekce, vyklizení a odstranění zápachu. Stejně tak je možné dohodnout si vyklizení po tzv. kompulzivních sběračích. Více informací najdete na webových stránkách prepravuj.cz.

Continue Reading