Plavání jako multifunkční sport? Ano, pokud plavete správně

Lidí, kteří našli zálibu v plavání, v Česku zase tolik není. A je to ohromná škoda – plavání totiž patří mezi šetrný a zároveň maximálně efektivní sport, jímž posílíte celé tělo a zlepšíte svou fyzičku. Tedy pod podmínkou, že umíte plavat správně. Ponořte se s námi do tajů plavání a zjistěte, co všechno vám může nabídnout.

Léto sice skončilo, avšak vzít si plavky a vyrazit do krytého bazénu udělat něco pro své zdraví můžete kdykoliv. Plavání je druhem cyklického kontinuálního pohybu, stejně tak jako běh či spinning. Na rozdíl od jiných sportů z této kategorie tolik nezatěžuje klouby a šlachy, což uvítáte hlavně v případě, že vás dlouhodobě trápí kolena či kotníky nebo obecně pohybový aparát.

Plavání jako zázračný elixír pro vaše tělo

Při plavání zapojujete komplexně celé tělo, budujete při něm fyzičku, posilujete srdce a zvyšujete kapacitu plic. To vám pochopitelně dá skvělý základ i pro další sporty, jako je třeba již zmiňovaný běh nebo jízda na kole. Některé studie dokonce dokazují, že pravidelným plaváním lze snížit riziko kardiovaskulárních chorob, krevní tlak či hladinu cukru v krvi. Jaké další benefity plavání přináší?

  • Tvarování postavy –kromě svého zdraví zpevníte i své břicho a nohy a kulatější zadeček také není na škodu.
  • Hubnutí –při plavání kvůli odporu vody vydáte tak 2–5krát více síly než na suchu a pálení kalorií se tak stane příjemným vedlejším účinkem. Množství kalorií, které při plavání spálíte, závisí nejen na tom, kolik toho uplavete, ale i jakým stylem.
  • Posilování středu těla –pevný core zlepšuje rovnováhu, flexibilitu těla, sílu i vytrvalost.
  • Pozitivní vliv na páteř a držení těla –zpevněné hluboké břišní svaly jdou ruku v ruce s lepším držením těla. Při plavání navíc krásně protáhnete páteř a ulevíte si od bolesti zad.

Pozitivních účinků plavání je mnoho, ale…

Stejně tak jako celá řada dalších sportů i plavání má svá pravidla a techniky. Jestliže patříte mezi úplné začátečníky a vaše zkušenosti začínají na školním plaveckém výcviku a končí u občasného plavání na koupališti, pak je lepší se zprvu obrátit na trenéra. Ten vás naučí nezbytné základy i různé styly a techniky plavání a upozorní vás na to, co si pohlídat, abyste si spíše neuškodili.

Typicky třeba plavání se záklonem hlavy bez ponoření do vody je snadnou cestou k poškození krční páteře a žádoucí není ani nesouměrná práce nohou a rukou. Při plavání je rovněž důležité správné dýchání.

Zdroj obrázku: BalanceFormCreative / Shutterstock.com

Doporučené články