Connect with us

Uncategorized

Tajné tipy, kam a kdy na sumce

Na svého prvního uloveného dvoumetrového sumce nikdy nezapomenete, to vám garantujeme. Vytáhnutí největší ryby českých vod, vyfocení se s touto trofejí a chlubení se pozbytek večera chlapům v hospodě patří mezi sny každého rybáře. Abyste tuto radost zažili i vy, dali jsme dohromady naše zkušenosti a sepsali tipy, kam a kdy na sumce jít.

Published

on

Na svého prvního uloveného dvoumetrového sumce nikdy nezapomenete, to vám garantujeme. Vytáhnutí největší ryby českých vod, vyfocení se s touto trofejí a chlubení se pozbytek večera chlapům v hospodě patří mezi sny každého rybáře. Abyste tuto radost zažili i vy, dali jsme dohromady naše zkušenosti a sepsali tipy, kam a kdy na sumce jít.

Na začátek považujeme za nutné dodat, že se sumec řadí mezi ryby, které lze s notnou dávkou štěstí a správnou výbavou chytit vlastně kdykoliv. Nicméně, nejvíce úspěšní jsme s lovem byli právě při níže zmíněných okolnostech.


Stojaté i tekoucí vody

Mezi obecná dogmata lovu sumců vždy náleželo tvrzení, že sumci žijí pouze v nejhlubších místech toku. Naše praxe tohle vyvrátila, neboť tato ryba vyhledává především bezpečný úkryt a na hloubku tolik nehledí. Sumec se chce pouze schovat, to se ale s jeho délkou ukazuje jako problémové. Pečlivě tedy zkoumejte, kde do řeky napadaly stromy, kde leží podemleté kameny, kde hojně rostou podvodní rostliny nebo kde se vytvořily přirozené hráze. Tato místa představují typická velká útočiště. Další místa pro schovávání těchto ryb bývají mostní pilíře, rýhy a jiné nerovnosti dna či jakékoliv jiné vodní překážky. Své největší sumce jsem ve Španělsku ulovil přímo ve městečku Mequinenza na hloubkách klidně i pod 2m – sumcům se obecně příliš nechce vzdalovat od jejich třecích míst – takže mimo vysloveně chladné období hloubku zas tak nevyhledává!!

Vždy mějte na paměti, že se v místě lovu musí vyskytovat potrava, která tyto ryby láká a snadno tak zamění nástrahu s kořistí.

Revíry v ČR

Když se řekne „sumec“, většina rybářů okamžitě odpovídá „Orlík, Vranov, Mušov“. Ohromná vodní plochá pro ně skýtá ideální podmínky. Překypuje potravou, má zvrásněný reliéf dna a disponuju dostatečně rozmanitou hloubkou. Tahle kombinace tvoří lokalitu s největší šancí na lov sumce v České republice. Obdobná situace panuje na všech nádržích na jižní Moravě. Poslední dobou se krásné kusy chytají na Lipně i Slezské Hartě – zvláště tu považuji za horky tip!!

Na opravdu pořádné narazíte v těžko přístupných řekách, jako příklady uveďme Dyji a Moravu – zde byli zaznamenány v posledních letech ryby přes 250cm – což je na řeku mimořádné číslo. Sumci se vyskytují také v ostatních českých řekách, Vltavě a Labi. S ohledem na čilý ruch na těchto vodních cestách sumce zřejmě chytnete, ale nečekejte žádný rekordní kus. Ti největší sumci bývají totiž ostražití, chytří a mazaní, proto se k vám v případě rušného provozu na břehu vůbec nepřiblíží.

Fáze měsíce

Věčná téma a nekonečný spor všech rybářů. Má úplněk vliv? Bývají při něm ryby aktivnější, nebo naopak odpočívají a vy s klidem odložte výbavu do skříně, protože nezaberou? Celá záležitost se nedá zjednodušit a rozhodnout extrémním ano či ne. Vždy do konkrétní situace vstupuje aktuální počasí i podmínky revíru, po kterém se pohybujete.

Zdar údajně nastává ve dvou či třech dnech před úplňkem i po něm, kdy ryby zvyšují svoji aktivitu. Z osobních zkušeností – při úplňku a tedy světlé noci ano, ale vyhněte se obvyklému lovu pod hladinou a na prosvícených místech – bílá ryba nemá přirozenou ochranu, kterou jí tma nabízí a tak je na mělčinách a těsně pod hladinou v tuto chvíli záběrů minimum. Co však jisté je, že lov při úplňku představuje romantické a dobrodružné chvíle, které mohou být korunovány trofejí, a že sezení doma žádný úlovek nepřinese.

Denní doba

Co se týče denní doby, zde máme již o něco víc jasno. První housle hrají večerní hodiny, zhruba od 18 hod. do deseti, tedy pokud hovoříme o létě – obecně přechod světla a tmy je atraktivní i pro ostatní dravé ryby. V tuto dobu vyráží ryba na lov. Říká se, že se úspěchy dostavují po celou noc. Ale za léta lovu sumců mohu zodpovědně prohlásit, že záběrů po půlnoci je až do svítání, kdy jich zase přibyde naprosté minimum. Nicméně, legislativa umožňuje non-stop lov jen v několika málo případech, proto je těžké tento fakt ověřit na více lokalitách. Jako denní doba č. 2 pro lov se osvědčilo brzké ráno, konkrétně zhruba od čtvrté hodiny ranní. Pokud od úsvitu panuje oblačné počasí, může se doba, po kterou máte vysokou naději ulovit sumce, protáhnout až k poledním hodinám. Opomíjený je horký letní den – zkuste přívlač s nástrahami o potácivosti 1-3m a určitě neprohloupíte – většina mnou ulovených ryb kategorie 240+ je chycena v největších vedrech na přívlač!!

V zimě, kdy se stmívá okolo 16 hodiny, vyrazte v poledních hodinách. Stírá se rozdíl mezi ranním a večerním lovem. Raději připomínáme, že s přicházející zimou se rybám zpomaluje metabolismus, jejich výjezdů za potravou ubývá a vám klesá šance na úspěch.

Roční období

Jaro, léto, podzim nebo zima? Tak už víme, že zima na chytání sumců nejvhodnější není, jaro je v našich končinách omezeno rybářským řádem a podzim bývá slabší. Léto tedy hraje prim, pokud si přejete vytáhnout pořádnou trofej. V červnu, červenci, srpnu a někdy i v září má voda ideální teplotu a ryby tak srší aktivitou. Doba tření sumce je na přelomu května a června, jen na studenějších vodách zasahuje do července – v tuto chvíli jsou úlovky velmi náhodné. Stejně doporučujeme dát v tomto období rybám pokoj, neboť narušení jejich klidu při plození potomků by se mohlo negativně odrazit ve kvalitě potěru a to vede ke snížení populace. A to přece nechceme. Ale pokud víte, kdy se sumec na vaší oblíbené lokalitě vytírá – máte vyhráno období 2-4 týdnů po výtěru je největší šance na skutečného velikána

 

Continue Reading

Uncategorized

Kdy po dovolené můžete věnovat plazmu a pomoci nahradit odcestované dárce?

Published

on

By

Krevní plazma je velmi cennou tekutinou, kterou může darovat drtivá většina z nás. Pomáhá nemocným lidem, pacientům při operacích i po nich, z plazmy se také vyrábí mnohé léky, a to i na nemoci, které nejsou příliš časté. Bez krevní plazmy by zdravotně strádala spousta pacientů, právě ona jim může ulevit, pomoci až prodloužit život.

Jestliže chcete darovat plazmu po dovolené, je důležité sdělit dárcovskému centru, kde jste v uplynulé době trávili dovolenou. Zpravidla žádná omezení nehrozí, pouze v případě, že by v dané zemi probíhala nějaká epidemie, o čemž jsou právě v dárcovském centru výborně informovaní.

Proč darovat krevní plazmu po dovolené?

Po dovolené jsme odpočatí, v kondici, pokud nemáme zdravotní potíže, neměli jsme klíště, nebo nemáme jiné dočasné omezení pro darování krevní plazmy, směle do „akce“. Během léta jsou mnozí dárci plasmy mimo ČR, na odběry nedochází, proto je každý dárce „navíc“ velkým přínosem.

Darovat krevní plazmu po dovelené mohou všichni, kteří mají od 18 do 60 let věku (u opakovaných dárců do 65 let), jsou ve zdravotní kondici, jejich váha je v rozpětí od 50 do 150 kg. 

Jak se připravit na darování plazmy po dovolené?

Určující je, kde jste na dovolené byli. Pokud jde o návrat z „rizikových“ zemí, je důležité vyčkat 4 týdny. V případě, že jste cestovali po Evropě, bývá „blokace“ minimální. Rozpětí je všeobecně podle místa vaší dovolené od 1 dne (v případě cest po Evropě) po 6 měsíců. Vždy je nutné situaci konzultovat s dárcovským centrem.

V centru pro každý případ provedou kontrolou vašeho zdravotního stavu. Před každým odběrem je důležité dodržovat správný jídelníček, vyhnout se rizikovému způsobu života, dostatečně pít, aby byl organismus hydratován. V létě je mnoho z nás mimo domov, dárců plazmy je proto méně, než jindy, ale množství pacientů zůstává stejné. Myslete na to a po návratu z dovolené, zvláště pokud jste byli v ČR a v Evropě, se co nejdříve přihlaste v pražských centrech Europlasma či jinde ve větších městech ČR.

Continue Reading

Uncategorized

Když se vaší dovolené nevyhne katastrofa?

Published

on

By

Všichni očekáváme od výletů či několikadenních dovolených v zahraničí i po česku totální relax a trávení času dle svých představ. Přece si to jen po tolika měsících práce zasloužíme. Jenže náhoda se nikdy neptá a co když se změní pohodový sen na noční můru starostí a stresu?

Pojďte se s námi podívat na nejčastější situace, které vám mohou zkazit vaši rodinnou dovolenou a jak jim předcházet.

Úraz v zahraničí

Stačí málo, někdo do vás narazí zezadu na tobogánu, uklouznete po čerstvě umyté hotelové podlaze či se jen nešťastně zohnete pro spadlé pečivo pod stůl a úrazy hlavy, zlomená ruka či zvrtnutý kotník je na světě. Na lékařská ošetření v zahraničí se nevztahuje naše pojištění, a tak se mohou vyšplhat částky až k statisícům! Neponechejte tedy nic náhodě a uzavřete si vždy cestovní pojištění klidně online, i když vyrážíte jen na jeden den.

Nenechaví zloději

Po krásné dovolené se vracíte domů a zjistíte, že vás během vaší nepřítomnosti navštívil nezvaný host. Nebo hůř, volají vám sousedi a vy si mezitím užíváte leteckou dovolenou v Dominikáně. Jak se narychlo vrátit, co se ztratilo, jsou myšlenky, které vás budou tížit celou dlouhou cestu domů. Ani tady tedy neponechejte nic náhodě, váš dům a vaše věci si zaslouží bezpečí. Zainvestujte do bezpečnostní techniky, buď přes specializovanou firmu, či levné kamery a alarmy se dají zakoupit za pár tisícovek, poproste sousedy o pravidelné navštěvování prázdného domu, aby byl vidět pohyb, nechejte si vybírat poštu a hlavně nedávejte na sociální sítě informace, že jste na dovolené a dům je tudíž prázdný.

Ztráta klíče od auta

Bohužel i tato situace, kdy rodina stojí před zamčeným autem, kde autoklíče zůstaly uvnitř, či vytroušeny někde po cestě je velmi častá. Pokud se nacházíme v Česku, můžeme o pomoc požádat kamarády, kteří pro nás přijedou, nebo přivezou náhradní klíč. Jsme-li ale na vlastní pěst v zahraničí, co teď? Jak se domluvit a sehnat firmu na otevření dveří? Ztráta klíče od auta je vždy velmi nepříjemná, je tedy dobré být připraven i na tuto situaci. Vždy si berte s sebou, jedete-li dál, klíč náhradní. Pokud máte jen jeden, není vůbec žádný problém najít výrobu autoklíčů a máte po starostech!

Continue Reading

Uncategorized

3 kouzelná místa v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Published

on




Depositphotos 407503072 L 2015 OptimizedKrálovéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Královéhradecký kraj není příliš zalidnění

Kraj je rozlohou 9. největší v ČR. Hustota zalidnění je také příjemná, což z něj činí ideální místo na výlety. Pokud sháníte ubytování, zalíbí se vám Broumovsko, Náchodsko a Jičín. Tato místa nabízí opravdu hodně turistických cest a pohybového vyžití. Rádi byste zde strávili více než jeden den? V tom případě si pronajměte chatu. Můžete přijet s dětmi, psem anebo sami a užít si klid a ticho.

Kde se ukládaly vojenské zásoby? V Josefově

Josef II. v roce 1780 nechal položit 1. kámen pevnosti, kterou navrhl inženýr Claude-Benoit Duhamel de Querlonde. Odrážela pruská vojska od východní části České republiky. Pevnost sloužila i k ukládání vojenských zásob. V tomto pevnostním městě žili pohromadě řemeslníci, živnostníci a jejich rodiny a také vojáci.

Vnitřní uspořádání budov v objektu stejně jako podzemní chodby, které v minulosti měřily až 45 km, je opravdu pozoruhodné. V dnešní době už tak dlouhé nejsou, ale i tak stojí prohlídka za vaši pozornost. Podzemí Josefova patří mezi nejrozsáhlejší evropský obranný systém.

Depositphotos 432458202 L 2015 Optimized

Na zámku v Opočně se dozvíte mnoho zajímavostí

Zámek zobrazuje unikátní pohled na českou společnost v průběhu 500 let. Expozice nabízí rozsáhlou sbírkou zbraní, pušek, plátové zbroje, mušket, popravčích mečů, kordů a nesmíme zapomenout ani na zbraně mimoevropských kultur (japonské, indické, barmské a další). Milovníci obrazů si oblíbí rozsáhlou sbírku umění. Katalog z roku 1929 popisoval 471 položek.

V místní knihovně na vás čeká 10 000 knih, historický nábytek a exotické exponáty.

Orlické hory

Orlické hory se v ČR nachází na ploše 204 km² (v Polsku Góry Orlickie). Z nejvyššího vrcholu Velká Deštná s nadmořskou výškou 1115 m n. m dohlédnete až na Hradec Králové. Česko-polskou hranici lemuje 33 km dlouhá řeka Orlice. Víte, že Orlické hory se označují jako Krkonošsko-jesenické subprovincie (délka 300 km)? Původně nesla název Sudetská soustava.

Skiareály Deštné a Říčky si zamilují lyžaři i běžkaři, pro které jsou připraveny desítky kilometrů dlouhé trasy. Jsou dobře udržované a vhodné pro celé rodiny.

Hledáte hezký výlet v okolí? Zamiřte na hrad Potštejn, do Vojenského muzea Lichkov nebo zřícenina hradu Lanšperk.




Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 Cestovatel.cz