Connect with us

Tipy na cesty

Švýcarské ledovce

Ten den nepřálo počasí a tak je fotka dost dramatická, obloha deštivá a zamračená. V mracích je zahalený nejvyšší masiv okolí a to Tierberg ( 3 447m), za to je dobře vidět jezírko Steinsee, má hustou hnědou barvu. Z mraků se na chvíli i krásně ukázal detail ledovcového splazu…

Published

on


Švýcarsko je země fotogenická. Když se člověk rozhlédne po krajině, má pocit, že jinde nejsou pastviny zelenější, kravičky spokojenější, ledovce majestátnější a čistota a řád jak krajiny tak měst přímo bije do očí. Je to kraj alpských štítů posetý sněhovými masivy a množstvím ledovců. Alpy tvoří okolo šedesáti procent plochy. A z jejich celkové rozlohy patří Švýcarsku zhruba 13 %. Mnoho cestovatelů tvrdí, že právě těch nejatraktivnějších. Často uvidíte i něco, co žádná fotografie nezprostředkuje. Pak i fotoaparát odložím, jen tak stojím a dívám se. Některé pocity pak utkví v člověku na celý život. V celých Alpách je okolo 140 ledovců. Právě v nejvíce zaledněné oblasti švýcarských Alp najdete největší a nejdelší evropský ledovec Grosser Aletschgletscher. Průvodce po evropských horách uvádí, že jeho délka je takřka 27 km (měřeno od sedla Jungfraujoch po strž Belalp), jeho šíře až 3 km a hloubka až 900 m.(jiné zdroje uvádí délku 24 km a šíři 2 km). Jeho stáří je odhadováno na 10 000 let. Podívejte se na fotky a sami posuďte, jak na vás tento zamrzlý veletok ledu působí. Je přirovnáván k ledovému hadu. Od štítů Jungfrau, Mönchu a Eigeru se vine 27 miliard tun ledu.

Oblast ledovce ročně navštíví miliony lidí, a aby ne, jeho magická krása je doslova magnetem pro turisty. Nad střediskem Bettmeralp a Riederalp je krajina doslova prošpikována turistickými cestami a každý si může zvolit podle náročnosti tu svou. Díky tomuto ledovci byla celá horská ledovcová oblast Jungfrau – Aletsch – Bietschhorn zařazena v roce 2001 do Seznamu přírodního dědictví UNESCO. Les a ledovec v této oblasti je ve Švýcarsku chráněn už od roku 1933, tedy dávno před zařazením do Seznamu. Je to proto, že v oblasti Riederalp a Bettmeralp částečně ledovec odtál a tím vytvořil přírodní podmínky pro vznik tzv. Aletschého lesa, který je v kategorii nejvýše položených lesů v Evropě ( 2 000 m.n.m.) a dává přímý příklad postupného zalesňování horských pustin. Rostou zde sosny tvrdosemenné a lokalita se nazývá přírodní rezervace Aletschwald. Vede tu množství stupňovitě poskládaných cest odkud je výhled na štíty Bernských Alp.

My jsme rozsáhlou oblastí podél ledovce chodili v létě a tak jsme si pak smočili nožky v jezírku Blausee a později v rekreačně užívaném jezeře Bettmersee u letoviska Bettmeeralp. Když chcete uvidět celý ledovec i vrcholky protilehlých hor, vyjděte na Eggishorn (2926 m). Pro lyžaře tento ledovec není vhodný pro letní lyžování, zimní sporty v klasickém zimním období si tu ale zájemci užijí skutečně bohatě. Jsou tu jak černé sjezdovky pro zkušené lyžaře ( Belalp) tak místa vhodná pro rodinnou dovolenou (Riederalp, Bettmeralp, Fiescheralp. Hlavní centrum celé oblasti a má 115 km sjezdovek na převážně jižních svazích kolem Brigu, lyžuje se ve výškách od 1050 do 2869 m.n.m.). Aletschý region je vhodný i pro jarní lyžování. Z Prahy je to sem 1020 km.

Další autorčiny fotky a nejen ze Švýcarska si můžete prohlédnout na stránkách www.ivanafilipova.ic.cz

Úžasný pohled se naskytuje také na ledovec Rhonegletscher. Ten stéká od Dammastocku v blízkosti sedla Furkapass. Furka ( 2431 m) spojuje městečko Andermatt s údolím Rhony a je jedním z nejvýše položených švýcarských sedel.. Zatím se ještě můžeme kochat majestátnou krásou ledovce Rhonegletscher, z něhož pramení řeka Rhona i pohledem do údolí na počátku jejího toku. O Rhonegletscheru se říká, že je nejrychleji tajícím ledovcem v celých Alpách. Každý rok zmizí několik desítek metrů. Jeho tání i tání ostatních ledovců začalo okolo roku 1850 a podle počítačového modelu do roku 2100 pravděpodobně zmizí okolo 80% alpských ledovců. Švýcarští geografové v 70. letech min. stol. zjistili, že v roce 1850 pokrýval ledovec plochu 2900 km2 z 5150 km2 celkové rozlohy Alp. Stav v 70. letech odpovídal o 35 % menší ploše a v dnešní době má již pouhou polovinu původní rozlohy. Geografové varovali, úbytek ledu se projeví na koloběhu vody, na zdrojích pitné vody, ve změně alpského ekosystému a negativně ovlivní i turismus, který je pro Alpy zdrojem financí…

Na fotkách v galerii je zachycen splaz a místo, kde ledovec končí a začíná jen holá skála, kde zatím nic neroste. Také si zřejmě všimnete, že sníh je místy až černý. Je to proto, že záběry jsou pořízené v létě a na ledu, který už hodně pamatuje je zachycena spousta špíny.


K čelnímu splazu ledovce se dá velmi lehce dostat , je nedaleko silnice. V tomto ledovci je uměle vyhloubená jeskyně, do které se jde po dřevěném můstku. Uvnitř je led zdánlivě modrý. Jste uprostřed ledového opojení. Smutnější je pohled na úplně holé a mrtvé skály v okolí ledovcového splazu. Ještě rok předtím byly pod ledem, který na nich ležel po tisíce let, dlouho bude trvat, než se objeví vegetace. Ještě smutnější pohled je na historické fotografie vystavené v areálu před vchodem, kde se kupuje vstupné. Je z nich jasně patrné jak rychle ledovce ubývá.

Další ledovec, na který jsme se dostali, je Steingletscher. Ten den nepřálo počasí a tak je fotka dost dramatická, obloha deštivá a zamračená. V mracích je zahalený nejvyšší masiv okolí a to Tierberg (3 447m) , za to je dobře vidět jezírko Steinsee, má hustou hnědou barvu. Z mraků se na chvíli i krásně ukázal detail ledovcového splazu.

Některé konkrétní informace byly čerpány z průvodce Švýcarské Alpy (autor Ivo Petr), další ze švýcarských prospektů, zeměpisné údaje z map

Continue Reading

Tipy na cesty

4 rady, jak sbalit při delší cestě do zahraničí

Published

on

By

Za život se můžeme mnohokrát dostat do situace, kdy chceme či potřebujeme odjet na delší čas do zahraničí. V takovém případě nebudeme potřebovat svoji stávající domácnost, stejně jako se do ní nebudeme schopni z časových důvodů často a na delší čas dostat. Proto je dobré zamyslet se nad tím, jak sbalit, když se vydáváme na delší cestu mimo ČR. Zde je 5 rad, jak to můžete udělat.

  1. Vše živé předejte rodině a poproste o častou kontrolu domácnosti – mít o domově přehled, zvláště o nemovitosti jako takové i o tom, co je v ní, chce mít drtivá většina majitelů. Je dobré domluvit se s rodinou či dobrými přáteli, aby vám byt či dům pravidelně zkontrolovali. Sbalte květiny, domácí mazlíčky a přestěhujte je na pár měsíců až let do náhradního bydlení.
  2. Balení s vědomím, že u vás bude někdo přespávat – je velmi časté, že nás blízký rodinný člen požádá, zda by u nás mohl bydlet po dobu, co my budeme pryč. Zaplatí elektřinu, vodu, plyn, pošetří za nájem, který teď musí platit, a bude se vám o domácnost starat. Jenomže nezřídka se můžeme o některé vybavení obávat. To, co chcete z bytu „uklidit“, můžete schovat do bezpečí „self-storage“ neboli „samo-skladu“. Nachází se na 6 místech v ČR a vybrat si můžete z několika velikostí.
  3. Sbalte úplně vše a byt pronajměte – jednoduchý a rychlý pronájem skladu je v posledních letech moderním, ekonomickým i chytrým řešením pro rodiny, jednotlivce i firmy. Jednoduše si pronajmete malý či větší kontejner a do něj věci přemístíte. Váš stávající byt či dům můžete na dobu, kdy nebudete doma, pronajmout bez vybavení, které máte rádi a na kterém vám záleží.
  4. Balení vás samotných na dlouhodobý pobyt mimo ČR – podle toho, v jaké roční době budete mimo domov, sbalte část svého šatníku. Buďte praktičtí a racionální. Nebalte zbytečně oblečení, ve kterém se necítíte dobře, byť vám třeba sluší a chtěli byste ho nosit více. Nezapomeňte na léky, ať už ty, které užíváte pravidelně, tak ty, které se mohou hodit při běžných nemocech. Zkontrolujte si platnost dokladů. Je nepříjemné řešit v zahraničí propadlý pas. Pozor i na náhradní dioptrické brýle. Před cestou do „rizikových zemí“ se informujte na doporučená očkování a správně zvolená pojištění s dostatečným krytím.

Bez starostí o domácnost vám bude v zahraničí mnohem lépe.

Continue Reading

Tipy na cesty

Vyklízení bytu může být jednoduché a rychlé

Published

on

By

Když se rozhodneme pro stěhování my sami, možná nám to tolik nevadí, jako když nám o svém stěhování se řekne rodič nebo dítě. Zejména pak, když potřebují se stěhováním pomoct, a za samozřejmé berou, že budeme mít čas, chuť i elán jim vše organizačně i fyzicky zajistit. Ať už je u vás situace jakákoli, nevěšte hlavu. Existují firmy, které se na stěhování zaměřují mnoho let, mají vše „v malíčku“ a rádi i ochotně vám poradí, mnohé udělají za vás.

Kvalitní stěhování pro celou ČR

Ať už se vaše domácnost, rodina nebo třeba přátelé, kteří potřebují přestěhovat, nachází takřka kdekoli, s důvěrou se obraťte na společnost Stěhování Herrmann. Vše zájemcům nabízí rychlé a profesionální stěhování, ale také vyklízení v Praze, v Brně, v Olomouci, v Hradci Králové, po celé ČR i v zahraničí. Nemusíte se obávat přemrštěných cen. Zde nabízí výjimečný poměr ceny a kvality.

Proč se obrátit na Stěhování Herrmann

  • Společnost si zakládá na transparentních cenách, takže ručí za stejné ceny v pracovní dny i během víkendů. Předem budete vědět, za co platíte.
  • Pozitivní je i to, že je odhad za stěhování ZDARMA. Odborník z firmy odhadne časovou náročnost a cenu přestěhování na míru dle vašich potřeb.
  • Spousta z nás je přes den vytížených. Tady to vědí, a tak je možné využít pracovníky stěhovací služby i ve večerních hodinách. Jestliže vám nevyhovuje čas stěhování nebo vyklízení přes den, rádi se přizpůsobí vašim požadavkům.
  • Na místo, které určíte, přistaví stěhovací vůz přesně v předem domluvený čas. Jestliže budete chtít začít pracovat např. v 17 hodin, můžete s tímto časem 100 % počítat.

Potřebujete zajistit vyklizení bytu?

Koupili jste byt či dům, který není vyklizený? Anebo jste zdědili nemovitost, a tak chcete nechat provést vyklizení bytu? Stěhování Herrmann provádí i vyklízení bytů, domů, sklepů, chat nebo opuštěných objektů. Může jít o vyklizení pozůstalosti po zemřelém, včetně odstranění tzv. mrtvolných jedů a silného zápachu. Firma zajišťuje i rizikové vyklízení po zemřelém včetně dezinfekce, vyklizení a odstranění zápachu. Stejně tak je možné dohodnout si vyklizení po tzv. kompulzivních sběračích. Více informací najdete na webových stránkách prepravuj.cz.

Continue Reading

Tipy na cesty

Znamení v přírodě, kartách nebo přes online kasino 7signs

Published

on

By

Znamení mohou různým lidem říkat různé věci. Můžete si je vztahovat k náboženství, životním rozhodnutím nebo jen jako výrazy lidské intuice. Mohou k vám přicházet samovolně, nebo si je můžete přivolat. A například na online kasino 7signs vás mohou překvapit samy od sebe. Tato online herní platforma online kasino 7signs se totiž nejmenuje 7 znamení jen tak pro nic za nic. Automaty jsou totiž jedním z míst, ve kterých vám symboly budou padat a znamenat štěstí nebo ztrátu. Ale jako v životě to tak již se znameními je. Můžete na ně dát a nemusíte. 

7 znamení v kasinu

Na online kasino 7signs si můžete ale užít mnohem více zábavy, než jen automaty. Naleznete v online kasino 7signs také poker, ruletu a další karetní hry. Stejně jako si na online kasino 7signs můžete užít kasinové živé hry s krupiéry. Ať už tedy budete věřit, že vám online kasino 7signs přineslo do cesty nějaké znamení, nebo je to jen náhoda, můžete si v něm i tak užít detsky hodin kvalitní online zábavy. 

Znamení v přírodě

Příroda je podle starých legend plná znamení a symbolů, které mají pocestným něco říci. Od světélkujících klacků v bažinách symbolizujících “tudy nechoď”, po na sobě naskládané kameny vyznačující nebezpečí. A některé vznikly doopravdy záhadou, jako podivné tvary v obilí, některé lidskou rukou, jako menhiry nebo vytesané sochy do skal. Ať tak jako tak, byly a jsou součástí kultury místa, na kterém se nacházejí. A zejména za bouřky nebo jiných extrémních podmínek byste je neměli podceňovat. Často nám příroda a její obyvatelé napoví mnohem více než vaše chytré telefony. 

Karetní znamení

Samozřejmě se zde nebavíme o klasických mariášových kartách, ale o výkladu ze speciálních karet. Někdy se nazývají tarotové karty nebo orákulové karty. Tyto karty se poprvé objevily v Evropě již ve 14. Století, kdy sem byly přivezeny z islámského světa. Původně sloužily karetní hry k zábavě. Až později se začaly využívat jako hazardní aktivita nebo dokonce činnost mystického původu. A tak k nim je potřeba přistupovat i dnes. Tarotové karty jsou složeny ze 78 karet a obsahuje dva balíčky karet. Tzv. Velká arkána, která se skládá ze 22 karet, a malá arkána, která čítá 56 karet. Mezi velkou arkánu patří například Blázen, Mág, Velekněžka a další. Do malé pak hole, poháry, meče a pentakly značené čísly a páže, rytíř, královna, král. 

Znamení kolem nás

Ať už na znamení dáme nebo ne, je vždy dobré si být vědom toho, že kromě exaktních věd se kolem nás děje mnoho náhod a věcí, které zatím neumíme vysvětlit. Od padnutí tří stejných symbolů na automatu, po krkavce prorokujícího neštěstí. Pokud vám to pomůže, můžete si pokaždé odplivnout, když vidíte kočku přecházet hlavní cestu. Ale stejně dobře ji také můžete nabídnout kousek šunky. Vše závisí na úhlu pohledu a toho, jak danou situaci využijete. 

Continue Reading