Radobýl

Kopec Radobýl je 399,4 m vysoká čedičová kupa, která se nachází mezi Litoměricemi a Lovosicemi. K Radobýlu se dostanete z železniční zastávky ve Velkých Žernosecích nebo ze Žalhostic po žluté značce směrem na Litoměřice. Převýšení ze Žalhostic je něco přes 200 m.

Kopec od Litoměřic vypadá docela jako normální prudký kopec s křížem na vrcholu. (Tento kříž je kovový a byl obnoven v roce 1992.) Když se ale dostanete na lovosickou stranu, zjistíte že polovina kopce je pryč, prostě byl odtěžen. Na místě bývalé štěrkovny zůstaly jen kolmé stěny, na kterých lze pozorovat sloupcovou odlučnost čediče. Pohled na kamennou stěnu je opravdu pěkný, hlavně ve „druhém patře“ štěrkovny. Pro bylinkáře je kopec zajímavý svými stepními společenstvy (opravdu pěkná skalka) a výskytem vzácných druhů rostlin (divizna brunátná, mačka, koniklece, …). Kopec je v dolní části zalesněný a porostlý křovím. Občas to vypadá jako opustěný sad, kterých je v okolí spousta.

Nejhezčí je ale kruhová vyhlídka na vrcholu kopce. Na jedné straně vidíte Litoměřice, na druhé straně je vidět panoráma Českého středohoří. V dálce je vidět i hora Říp. Přímo pod sebou máte Žernosecké (Písecké) jezero s ostrůvky, mezi kterými občas plují plachetnice. Také lze pozorovat Labe, které přitéká od Litoměřic, obloukem se vyhýbá jezeru a zářezem mezi prvními kopci Českého středohoří pokračuje do Německa.

Radobýl jsem navštívil spíše jako přestupní stanici na cestě na Kokořínsko, ale určitě stojí za to se podívat do Litoměřic, kterými jsme pouze projížděli, potom na Radobýl a zakotvit u Žernoseckého jezera.

Milan Kylar

Zakladatel a kdysi také šéfredaktor časopisu www.cestovatel.cz. Nyní jsem zaměstnancem softwarové společnosti... Kromě toho občas fotografuji.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *