Severní část Moravského krasu

Cestu začněte v Boskovicích, o kterých už jsem psal, nebo v Rájci-Jestřebí. Do obou měst jede vlak, takže dostat se tam by neměl být problém. Z Boskovic vyrazte po červené do Valchova, kde odbočte na žlutou a přes Němčice dojděte do Sloupa. Z Rájce-Jestřebí vede do Sloupa žlutá tur. značka.

Sloup je poutní místo, mnohokrát zmiňované v různých pověstech. V okolí Sloupu lidé bydleli už v pravěku. V polovině 14. století se připomíná obec Sloup, která byla v roce 1862 povýšena na městečko. Městečku vévodí chrám P. Marie postavený v roce 1754 arch. M. A. Canevalem s bohatou výzdobou. K chrámu mířili poutníci, aby se vyléčili z malomocenství. Jenom kousek od chrámu už uvidíte skalní masív, ve kterém jsou známé Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Vedle vchodu do jeskymě je skalní útvar Hřebenáč, který sem podle pověsti musel za trest donést z Krkonoš ďábel Jabl za to, že snědl polévku divé ženě. Na skalním masívu i na Hřebenáči jsou horolezecké terény.

Ze Sloupa nechoďte do Pustého žlebu po červené, ale vraťte se zpátky na náměstíčko běžte po červené do kopce na Šosůvku a dále do Holštejna. Hned za vesničkou je mohutná skála, na které byl pány z Holštejna ve 13. stol. postaven hrad, který byl již v roce 1520 pustý. Dnes se zachovaly zbytky válcově věže, hradeb a zdí. Pod skálou je jeskyně zvaná Hladomorna, která se kdysi opravdu používala. Pod hradem je Podhradní propadání a dále po červené je propadání Bílé vody a další jeskyně (Rasovna, Piková dáma, Michalova díra). Od Pikové dámy se můžete dát po silnici nebo po červené na Ostrov u Macochy.

U Ostrova můžete navštívit další známou jeskyni Balcarku. Z Ostrova jděte po silnici směrem na Skalní mlýn. Po cestě uvidíte Čertův most. Dál už je to klasika Kateřinské jeskyně, Skalní mlýn, od kterého se můžete nechat svézt „vláčkem“ k Punkevní jeskyni a vylézt na Macochu. Teď už tam je lanovka, ale to není ono. Vůbec okolí těchto jeskyň je přizpůsobeno masívnímu přívalu turistů, takže je tady spousta stánků a široké silnice a parkoviště.

Od Macochy můžete jít přes Vilémovice do Jedovnic k rybníku a odtud podnikat další tůry nebo do Blanska. V Blansku se můžete před nastoupením do vlaku vykoupat v zatopeném lomu u nádraží.

Milan Kylar

Zakladatel a kdysi také šéfredaktor časopisu www.cestovatel.cz. Nyní jsem zaměstnancem softwarové společnosti... Kromě toho občas fotografuji.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *