Connect with us

Uncategorized

DELHI

DELHI znamená mnohem víc, než jen hlavní město Indie, protože jeho bohatá historie sahající až do 6. století je prezentována množstvím různých architektonických stylů, které tvoří jedinečnou a živou identitu města.

Published

on

znamená mnohem víc, než jen hlavní město Indie, protože jeho bohatá historie sahající až do 6. století je prezentována množstvím různých architektonických stylů, které tvoří jedinečnou a živou identitu města. Delhi je totiž symbolem nejen prosperující současnosti, ale také bohaté minulosti Indie. A nepochybně má určitě co nabídnout náročným dobrodruhům, stejně jako hloubavým milovníkům historie, Dnešní 25 milionové hlavní město má tři různé tváře. Původní, Old Delhi, vám nabídne pohled do historie přenesený do současnosti, New Delhi je naprosto zachovalá a funkční památka na bohaté koloniální časy a nové město, s moderními výškovými domy, rozrůstající se mílovými kroky do všech světových stran, představuje realitu dneška a budoucnost Indie.

Old Delhi

První cesta z letiště většinou vede do Old Delhi a téměř každý zde zažije kulturní šok. Málokteré místo na světě vám totiž nabídne tak neuvěřitelný kontrast. V Old Delhi se rázem přenesete do středověku, zatímco o pár set metrů dál budete míjet luxusní budovy, vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi. Úzké uličky v Old Delhi jsou lemovány krámky s rozmanitým sortimentem zboží od špendlíků až po luxusní zlaté šperky. Zdánlivě ospalý život uvnitř obchodů však narušuje nekonečně pulsující mraveniště lidí a dopravních prostředků v ulicích. Již v dávných dobách mělo město výsadní postavení a nejinak je tomu i dnes. Old Delhi je stále hlavním centrem tradičního obchodu v této indické metropoli. Bez ohledu na to, že modernizace se zjevně zastavila před jeho branami, prosperující byznys se zde točí dál. Den po dni, měsíc po měsíci…..již stovky let, pořád stejně zde jedni smlouvají, aby výhodně nakoupili a druzí, aby minimálně stejně dobře utržili. TIP: Poznejte tu pravou Indii na vlastní oči. Vyberte si jeden ze zájezdů do Indie a navštivte známý indický trojúhelník – Dillí, Agra a Jaipur a spojte jej s relaxací na plážích v Goa.

Red Fort

O výlučné postavení Delhi se zasloužil především mugalský vládce a proslavený stavitel Taj Mahalu, Shah Jahan, který v r. 1638 položil základní kámen tohoto prvního zděného města v Indii. V jeho těsné blízkosti vybudoval královskou pevnost Red Fort, která se stala významným symbolem Indické říše a je jím dodnes. Paláce pevnosti stále připomínají dávnou slávu Mugalské dynastie. Původní lesk však již dávno odvál čas. Tedy nejen čas, ale především nájezdy nepřátel v 18. století, během kterých byla pevnost dobyta a doslova vydrancována. Zmizely všechny drahokamy a drahé kovy, kterými byly zdobeny interiéry I exteriéry paláců. Ničení bohužel pokračovalo i za období britské nadvlády a tak dnes můžete spatřit jen zlomek původní majestátnosti.

Jama Masjid

Mugalové, kteří vládli Indii již od roku 1526 byli muslimové. Přirozeně tedy vedle hinduistických chrámů, budovali i mešity. Jedna z největších Jama Masjid, nebo-li “Páteční mešita”, která pojme v jeden okamžik až 25 000 věřících, byla vybudována jako hlavní mešita na kopci, přímo navazující na rušné ulice starého města. Mugalové uctívali Korán, ale současně respektovali většinové hinduistické obyvatelstvo a jejich víru. A tato mešita je toho příkladem. Jama Masjid je ukázka vznešené kombinace mughalské a hindské architektury a právem patří mezi architektonické klenoty indické historie.

New Delhi

Jakkoliv byla doba britské nadvlády v Indii problematická, nepochybně zde Angličani zanechali hluboké a nesmazatelné stopy Byl to král George V., který podpořil v r. 1911 rozhodnutí přemístit hlavní město z Kolkaty do Delhi. Důvodem byla nutnost vybudovat nové administrativní centrum, které by lépe vyhovovalo požadavkům tehdejších britských úředníků. Stalo se, a během dvaceti let vyrostlo New Delhi. Moderní metropole tak mohla začít plnit svou úlohu hlavnímo města. Centrem New Delhi jsou dva bulváry, podle kterých je město orientováno. RAJPATH, neboli Královská cesta vede od Prezidentského paláce (dříve sídlo vícekrále) s přilehlými administrativními budovami a parlamentem k India Gate. Tento pomník, nazvaný Bránou Indie je věrnou kopi Vítězného oblouku v Paříži a byl vybudován na počest padlých a zraněných indických vojáků, bojujících pod vlajkou Britské Koruny v 1. Světové válce a 3. Anglo-Afgánské válce. Každoročně, 26. ledna, v den výročí založení republiky, se zde koná velkolepá vojenská přehlídka za účasti nejvyšších vládních činitelů a významných zahraničních hostů. Mimochodem, Indové hájili vojenské zájmy Britů po staletí. Zejména v tom problematickém 20. století, kdy se, často i dobrovolně, účastnili obou světových válek. Věřili totiž, že jejich pomoc nakonec Angličané ocení a za odměnu jim vrátí svobodu. Bohužel, Anglie toto hrdinství a zmařené životy Indů neocenila nikdy. JANPATH, také nazývaná Cesta míru, kolmo protíná Rajpath a spojuje známé obchodní Connaugh place s klidnou residenční čtvrtí, kde sídlí většina zastupitelských úřadů z celého světa.   Blanka Jeetendra Varma Mumbai, 21.8.2019  

Continue Reading

Uncategorized

Kdy po dovolené můžete věnovat plazmu a pomoci nahradit odcestované dárce?

Published

on

By

Krevní plazma je velmi cennou tekutinou, kterou může darovat drtivá většina z nás. Pomáhá nemocným lidem, pacientům při operacích i po nich, z plazmy se také vyrábí mnohé léky, a to i na nemoci, které nejsou příliš časté. Bez krevní plazmy by zdravotně strádala spousta pacientů, právě ona jim může ulevit, pomoci až prodloužit život.

Jestliže chcete darovat plazmu po dovolené, je důležité sdělit dárcovskému centru, kde jste v uplynulé době trávili dovolenou. Zpravidla žádná omezení nehrozí, pouze v případě, že by v dané zemi probíhala nějaká epidemie, o čemž jsou právě v dárcovském centru výborně informovaní.

Proč darovat krevní plazmu po dovolené?

Po dovolené jsme odpočatí, v kondici, pokud nemáme zdravotní potíže, neměli jsme klíště, nebo nemáme jiné dočasné omezení pro darování krevní plazmy, směle do „akce“. Během léta jsou mnozí dárci plasmy mimo ČR, na odběry nedochází, proto je každý dárce „navíc“ velkým přínosem.

Darovat krevní plazmu po dovelené mohou všichni, kteří mají od 18 do 60 let věku (u opakovaných dárců do 65 let), jsou ve zdravotní kondici, jejich váha je v rozpětí od 50 do 150 kg. 

Jak se připravit na darování plazmy po dovolené?

Určující je, kde jste na dovolené byli. Pokud jde o návrat z „rizikových“ zemí, je důležité vyčkat 4 týdny. V případě, že jste cestovali po Evropě, bývá „blokace“ minimální. Rozpětí je všeobecně podle místa vaší dovolené od 1 dne (v případě cest po Evropě) po 6 měsíců. Vždy je nutné situaci konzultovat s dárcovským centrem.

V centru pro každý případ provedou kontrolou vašeho zdravotního stavu. Před každým odběrem je důležité dodržovat správný jídelníček, vyhnout se rizikovému způsobu života, dostatečně pít, aby byl organismus hydratován. V létě je mnoho z nás mimo domov, dárců plazmy je proto méně, než jindy, ale množství pacientů zůstává stejné. Myslete na to a po návratu z dovolené, zvláště pokud jste byli v ČR a v Evropě, se co nejdříve přihlaste v pražských centrech Europlasma či jinde ve větších městech ČR.

Continue Reading

Uncategorized

Když se vaší dovolené nevyhne katastrofa?

Published

on

By

Všichni očekáváme od výletů či několikadenních dovolených v zahraničí i po česku totální relax a trávení času dle svých představ. Přece si to jen po tolika měsících práce zasloužíme. Jenže náhoda se nikdy neptá a co když se změní pohodový sen na noční můru starostí a stresu?

Pojďte se s námi podívat na nejčastější situace, které vám mohou zkazit vaši rodinnou dovolenou a jak jim předcházet.

Úraz v zahraničí

Stačí málo, někdo do vás narazí zezadu na tobogánu, uklouznete po čerstvě umyté hotelové podlaze či se jen nešťastně zohnete pro spadlé pečivo pod stůl a úrazy hlavy, zlomená ruka či zvrtnutý kotník je na světě. Na lékařská ošetření v zahraničí se nevztahuje naše pojištění, a tak se mohou vyšplhat částky až k statisícům! Neponechejte tedy nic náhodě a uzavřete si vždy cestovní pojištění klidně online, i když vyrážíte jen na jeden den.

Nenechaví zloději

Po krásné dovolené se vracíte domů a zjistíte, že vás během vaší nepřítomnosti navštívil nezvaný host. Nebo hůř, volají vám sousedi a vy si mezitím užíváte leteckou dovolenou v Dominikáně. Jak se narychlo vrátit, co se ztratilo, jsou myšlenky, které vás budou tížit celou dlouhou cestu domů. Ani tady tedy neponechejte nic náhodě, váš dům a vaše věci si zaslouží bezpečí. Zainvestujte do bezpečnostní techniky, buď přes specializovanou firmu, či levné kamery a alarmy se dají zakoupit za pár tisícovek, poproste sousedy o pravidelné navštěvování prázdného domu, aby byl vidět pohyb, nechejte si vybírat poštu a hlavně nedávejte na sociální sítě informace, že jste na dovolené a dům je tudíž prázdný.

Ztráta klíče od auta

Bohužel i tato situace, kdy rodina stojí před zamčeným autem, kde autoklíče zůstaly uvnitř, či vytroušeny někde po cestě je velmi častá. Pokud se nacházíme v Česku, můžeme o pomoc požádat kamarády, kteří pro nás přijedou, nebo přivezou náhradní klíč. Jsme-li ale na vlastní pěst v zahraničí, co teď? Jak se domluvit a sehnat firmu na otevření dveří? Ztráta klíče od auta je vždy velmi nepříjemná, je tedy dobré být připraven i na tuto situaci. Vždy si berte s sebou, jedete-li dál, klíč náhradní. Pokud máte jen jeden, není vůbec žádný problém najít výrobu autoklíčů a máte po starostech!

Continue Reading

Uncategorized

3 kouzelná místa v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Published

on




Depositphotos 407503072 L 2015 OptimizedKrálovéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Královéhradecký kraj není příliš zalidnění

Kraj je rozlohou 9. největší v ČR. Hustota zalidnění je také příjemná, což z něj činí ideální místo na výlety. Pokud sháníte ubytování, zalíbí se vám Broumovsko, Náchodsko a Jičín. Tato místa nabízí opravdu hodně turistických cest a pohybového vyžití. Rádi byste zde strávili více než jeden den? V tom případě si pronajměte chatu. Můžete přijet s dětmi, psem anebo sami a užít si klid a ticho.

Kde se ukládaly vojenské zásoby? V Josefově

Josef II. v roce 1780 nechal položit 1. kámen pevnosti, kterou navrhl inženýr Claude-Benoit Duhamel de Querlonde. Odrážela pruská vojska od východní části České republiky. Pevnost sloužila i k ukládání vojenských zásob. V tomto pevnostním městě žili pohromadě řemeslníci, živnostníci a jejich rodiny a také vojáci.

Vnitřní uspořádání budov v objektu stejně jako podzemní chodby, které v minulosti měřily až 45 km, je opravdu pozoruhodné. V dnešní době už tak dlouhé nejsou, ale i tak stojí prohlídka za vaši pozornost. Podzemí Josefova patří mezi nejrozsáhlejší evropský obranný systém.

Depositphotos 432458202 L 2015 Optimized

Na zámku v Opočně se dozvíte mnoho zajímavostí

Zámek zobrazuje unikátní pohled na českou společnost v průběhu 500 let. Expozice nabízí rozsáhlou sbírkou zbraní, pušek, plátové zbroje, mušket, popravčích mečů, kordů a nesmíme zapomenout ani na zbraně mimoevropských kultur (japonské, indické, barmské a další). Milovníci obrazů si oblíbí rozsáhlou sbírku umění. Katalog z roku 1929 popisoval 471 položek.

V místní knihovně na vás čeká 10 000 knih, historický nábytek a exotické exponáty.

Orlické hory

Orlické hory se v ČR nachází na ploše 204 km² (v Polsku Góry Orlickie). Z nejvyššího vrcholu Velká Deštná s nadmořskou výškou 1115 m n. m dohlédnete až na Hradec Králové. Česko-polskou hranici lemuje 33 km dlouhá řeka Orlice. Víte, že Orlické hory se označují jako Krkonošsko-jesenické subprovincie (délka 300 km)? Původně nesla název Sudetská soustava.

Skiareály Deštné a Říčky si zamilují lyžaři i běžkaři, pro které jsou připraveny desítky kilometrů dlouhé trasy. Jsou dobře udržované a vhodné pro celé rodiny.

Hledáte hezký výlet v okolí? Zamiřte na hrad Potštejn, do Vojenského muzea Lichkov nebo zřícenina hradu Lanšperk.




Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 Cestovatel.cz