Rakousko
KITZBÜHEL v zimě i v létě
Každý dnes zná Kitzbühel jako nejznámější a proslulé středisko
Unterlandu díky tomu, že se zde každoročně pořádá prestižní Světový
pohár – sjezd na Hahnenkammu, nejslavnější sjezdovce v Evropě.
Kitzbühel ale nenabízí pouze zimní radovánky.
Každý dnes zná Kitzbühel jako nejznámější a proslulé středisko Unterlandu díky tomu, že se zde každoročně pořádá prestižní Světový pohár – sjezd na Hahnenkammu, nejslavnější sjezdovce v Evropě. Každý návštěvník místa jak v zimě tak v létě se snaží si známou sjezdovku prohlédnout na vlastní oči, od startu už ale díky výraznému sklonu krom počáteční pasáže mnoho vidět není, jízda kolmou stěnou je jen pro silné povahy.
Běžní lyžaři se spíše mohou věnovat aktivnímu pohybu na svazích Kitzbüheler Hornu. Nejen, že kopec je doslova protkán sjezdovkami všech obtížností, ale jsou zde i upravené běžecké a turistické trasy. Nejdelší sjezdovka je zde přímo Kitzbüheler Horn dlouhá 7,1 km, jejíž výškový rozdíl je 1195 metrů. Najdeme zde i sáňkařské dráhy.
Kitzbüheler Horn (1996 m n. m.), je celou zimu nejen plný lyžařů a turistů, ale i snowboardistů, to proto, že celá hora je obklopena lanovkami, protože její kuželovitý tvar je pro lyžování a snowboard ze všech stran ideální. Sportovci si pak mohou vybrat kdy ve kterém terénu jezdit a dopřát si tak dokonce vždy slunce v zádech. Pro vyznavače snowboardu je určen areál s halfpipe, boardercrossem, skoky a raily.
Město leží mezi Salcburgem a Insbruckem na úpatí masívu Kitzbüheler Alpen. Vyrostlo na řece Kitzbühler Ache v nadmořské výšce 762 metrů. Je situováno mezi známými horskými vrcholy Hahnenkamm s výškou 1712 metrů a Kitzbüheler Horn 1996 metrů. Patří k exkluzivním a prestižním střediskům Alp.
Zajímavá je historie místa. Už v období 11. až 8. stol. př.n.l. zde v okolních horách těžili llyrové měď. Po zániku západořímské říše se v oblasti kolem roku 800 usadil kmen Bavorů, vymýtil lesy. Od 12. stol. jméno Chizbuhel a osada v kopcích. Roku 1255 se místo stalo součástí Horního Bavorska a od roku 1271, kdy vévoda Ludvík II. Bavorský udělil místu městská práva stalo se městem a bylo obehnáno hradbami. Po pádu Napoleona připadlo město Tyrolsku.
Říká se, že milovníci firnových sjezdů volí teplý jižní svah a sjezdaři, kteří mají raději jízdu prašanem volí svah studený severní. Sportovní vyžití v regionu není ale pouze zimní, i když to zimní lokalitu proslavilo široko daleko. Místo je slavné ale i díky létu. To se zde pořádá turnaj ATP Generali Open a od roku 1988 se zde jezdí závody historických automobilů, tzv. Kitzbüheler Alpenrallye.
Z tohoto města pochází i několik známých osobností Peter AQufschnaiter, horolezec a geograf., Markus Gandler, běžec na lyžích ale i známí lyžaři Christl Haas, Ernst a Hansi Hinterseer, Hias Leitner, Anderl Molterer, Toni Sailer či Klaus Sulzenbacher.
I když se na Kitzbüheler Hornu v létě nelyžuje ( sezona bývá od začátku prosince do začátku března) sportovní vyžití existuje v regionu po celý rok. Lze zde využít tenisové haly, bazény, koupaliště a místní aquapark. V okolí Kitzbühelu jsou čtyři golfová hřiště. Je zde mnoho možností pěších výletů, nejvíce se doporučuje celodenní výlet přes vrcholky Hannenkammu, Hochbrunnu a cesta na Pengelstein. Cyklisté si mohou vyšlápnout celý Kitzbüheler Horn po krásné asfaltové cestě vedoucí stále do kopce mezi loukami plnými krav, okolo hospůdky a místního bílého kostela na vrcholku kopce a mohou dojet až pod vysílač a pokochat se odtud kouzelným výhledem do kraje. Totéž mohou zažít pěší turisté, kteří zvolí výstup bez lanovky pěšky až na samý vrcholek Kitzbüheler Hornu jako naše rodina.
Zajímavý na tom byl jen oční klam, kdy vysílač stále na dohled vypadal tak blízko, ale cesta se nám zdála pěšky naprosto nekonečná. A tak jsme si řekli, po té co jsme si přečetli, že k vysílači to pěšky trvá ještě dalších 40 minut ignorovat asfaltku a štrádovali jsme to rovnou za nosem podél dřevěného plotu vzhůru přímou čarou na vysílač. Cesta byla úchvatná, proplétali jsme se mezi stovkami kraviček a shlíželi dolů do údolí na překrásné scenérie a kilometry luk a klikatících se cest. Na výletě sem jsme byli v podvečer, takže nerušila ani žádná lanovka, bylo zde ticho, klid a mír, které občas porušilo jen to zabučení krav. Výstup mimo cesty byl sice strmý, občas to uklouzlo ale pohled vzhůru na vysílač a přímo do nebe byl povzbudivý. Vysílač se přibližoval mnohem rychleji než po obcházení asfaltkou. Na ní jsme občas zahlédli právě cykloturisty a když jsme se s nimi někde křižovali na asfaltce bylo vidět, že místo jim dalo se řádně zapotit, ale to nám také.
Odměnou pak byl vrcholek hory, kde byl od vysílače výhled do všech světových stran. Jen se tajil dech, jak se ve večerním oparu rýsovaly v dálce vrcholky hor a poslední večerní slunce ozařovalo ploché zelené kopce s lukami tak, že modelace krajiny na pohled docházela k vrcholu. Světla a stíny byly ostré, velmi kontrastní a maximálně modulární. Oblačnost byla vysoká a mraky svítily, hebce se vlnily a vytvářely desítky různých seskupení, která se rychle ztrácela pod silným větrem, který je hnal jak o závod. V dálce pod mraky se majestátně tyčí hory Wilde Kaiser, Steinplatte, Loferer Steingebirge, kde nepřehlédnete Mitterhorn (2506 metrů), Reifhorn (2488 metrů), Grosses Ochsenhorm (2511 metrů), Berchtesgadener Alpen (Hochkalter – 2607 metrů a Hocheisspitz – 2521 metrů) a Rettenstein, které poskytují svou majestátní a tisíciletou krásu nejvíce horolezcům s lezeckými možnostmi všech stupňů obtížnosti. Při sestupu dolů jsme prošli ještě Alpskou zahrádkou s desítkami místních skalniček perfektně popsaných na žlutých cedulkách. Povětšinou vzácná alpská květena. Nechybělo ani miniaturní malebné jezírko celé kolem dokola osázené právě kvetoucími květinami. Večerní slunce těsně před západem jim dodalo teplou něhu.
Milovníci turistiky prý mohou v této oblasti využít přes 500 km turistických stezek. Milovníci koupání se mohou ponořit do slatinné vody v jezeře Schwarzee – jedno z nejteplejších a nejhezčích jezer v Alpách ( hloubka až 8 metrů a rozloha 8 ha) nebo se vykoupat v nedalekém Gieringer Weiher nebo na lesním koupališti Waldschwimmbad Jochberg.
Evropa
Lyžování v Rakousku vás nikdy neomrzí
Každý, kdo má rád zimní sporty a především lyžování, si aktivní zimní dovolenou plnou sněhu, ledu, hor a lyžování v Rakousku určitě náramně užije. Proč se nejen našinci do této země rádi vrací užít si tu den, víkend nebo rovnou delší dovolenou na horách?
Zážitky pro děti i náročné lyžaře
Pokud se do této země chystáte lyžovat, stačí podívat se na pár nabídek nebo recenzí a zjistíte, že lyžování Rakousko nabízí pro každého něco.
A není to nic obyčejného. Ať už máte rádi relax, pohodové lyžování, dlouhé sjezdy, nebo si chcete užít adrenalin, vyzkoušet své znalosti a dovednosti, ale i když si chcete odpočinout ve vířivce, sauně, užít si masáž a mít dost zábavy i pro děti, lyžování v Rakousku se skipasem vás nadchne.
Vydejte se na ledovec
Určitě už jste slyšeli o lyžování na ledovci Rakousko. Můžete vyzkoušet hned několik ledovců. Kupříkladu velmi oblíbený je Kitzsteinhorn – Kaprun. Jde o ledovcovou oblast s širokými svahy se sjezdovkami z přírodního sněhu, variantami lyžařských cest pro freeride, 3x snowpark a největší superpipe pro freestylery. Horní stanice je v nadmořské výšce 3 029 m s panoramatickou terasou „Top of Salzburg“ je celoročně dosažitelným bodem i bez znalostí alpinistiky. Čekají vás nádherné výhledy na horské velikány Alp a mnohé jiné.
Hledáte-li termální lázně Rakousko, i vám Kaprun vyhoví. TAUERN SPA ZELL AM SEE nabízí vodní a saunový svět, lázně, léčebné kúry, dětský svět, fitness…
Anebo co třeba Pitztalský ledovec? Nejvyšší bod Wildspitze (3 772 m), údolí dlouhé 45 km nacházející se 60 km západně od Innsbrucku, čtyři lyžařské oblasti Imst, Hochzeiger, Rifflsee a Pitztálský ledovec, 90 km sjezdových tratí… To vše můžete zažít na vlastní kůži.
K dalším patří Ötztalský ledovec, ledovec Stubai, Hintertux, Mölltal. Každý má své kouzlo.
Evropa
3 tipy na Dachsteinu: Zažijte dlouhé treky, jednodenní výšlapy i ferraty
V Česku si horských aktivit moc neužijeme, milovníky hor ty naše kopečky prostě neuspokojí. Musíme do Tater nebo jižně do rakouských Alp. Ty jsou pro spoustu Čechů snáze dostupné, a navíc nabízí daleko více možností než Tatry.
Jednou z oblíbených destinací je masiv Daschstein spolu s městečkem Schladming. Tohle místo určitě stojí za návštěvu v létě i v zimě. A co tady podniknout právě přes léto? Máme tři tipy.
1. Dlouhý trek Schladminger Tauern
Rádi si sbalíte do krosny karimatky, stan, spacák i vařič a vydáte se do přírody rovnou na několik dní? Vyzkoušejte náročný a vyhlášený, ale přesto ne příliš turisticky navštěvovaný několikadenní trail Schladminger Tauern. V podstatě každý přechod Nízkých Taur bude stát za to, můžete si dohledat různé varianty tohoto treku, nebo absolvovat pouze jeho část. Spát se dá ve stanech, případně lze zajistit i noclehy v horských chatách.
2. Jednodenní výšlap po pěti chatách
Pokud sháníte spíš lehčí výšlap na jeden den, vynikající je trek, který najdete pod názvem „Five Huts Trail“ (německy 5 Hüttenweg). Jde o 14 km dlouhý okruh s výchozím bodem v Ramsau am Dachstein. Absolvovat se dá i za odpoledne, pět až šest hodin by vám mělo určitě stačit. Můžete se však zastavit na dobré jídlo v některé z chat a udělat si z toho lehčí celodenní výšlap. Výhodou této trasy je, že nebudete muset vydat velké úsilí, přesto budete odměněni nádhernými výhledy na jižní svahy masivu Dachstein, alpské pastviny, lesy a louky. Tak sbalte trekingové hole a vyrazte!
3. Ferrata na Hoher Dachstein
Raději si obléknete úvazky a vydáte se na ferratu? Na Dachsteinu je ferratový ráj. Patrně nejznámější je ferrata přímo na zdejší nejvyšší vrchol Hoher Dachstein. Ve spodní části je možná trochu náročnější, jinak jde o lehkou trasu hodnocenou A/B. Je však hodně navštěvovaná, počítejte s tím, že půjdete spíše ve frontě. A potkáte mnoho Čechů. Jelikož jde o velmi známý vrchol, chodí sem i lidé, co nemají s ferratami příliš zkušeností. Nedovřená karabina, nedostatečné rozestupy, absence helmy, to vše zde uvidíte běžně. Na masivu Dachstein ale existuje řada jiných krásných ferrat, například ta na Koppenkarstein s délkou 500 m a obtížností B/C.
Na Dachsteinu se nudit určitě nebudete!
Rakousko
Bad Gastein a Grossarl – dvě lyžářská střediska v Rakousku
Gastein a Grossarl jsou dvě lyžařská střediska nacházející se pouze zhruba hodinu cesty od Salzburgu.
Gastein a Grossarl jsou dvě lyžařská střediska nacházející se pouze zhruba hodinu cesty od Salzburgu.
Bad Gastein/Bad Hofgastein
Sportgastein
Na konci údolí po úzké Alpské silnici, vedoucí mezi řekou a skalnatými horami, dorazíme do Sportgasteinu – lyžařskému centru s nejvyššími sjezdovkami.
Dorfgastein
Blízko okraji údolí se nachází vesnička s názvem Dorfgastein. Lyžování v Gasteinu Celkem je v Bad Gasteinu okolo 200 km sjezdovek v celkem 3 lyžařských centrech vzdálených od sebe pouze pár minut. Ke spojení lze použít pendlující autobus mezi těmito sjezdovkami, který je navíc zdarma. Nejvyšší bod Bad Gastein/Bad Hofgastein se nachází ve výšce 2251 metrů nad mořem. Lyžování je tu skvělé, sjezdovky jsou dobře připravené. Většina sjezdovek jsou červené, příležitostně modré a černé.