Jak se donutit k samostatnému studiu?

Na internetu jsou terabajty bezplatných vzdělávacích materiálů. S jejich pomocí se můžete naučit hrát na hudební nástroj, kreslit, sádrovat, změnit povolání, naučit se cizí jazyk a získat mnoho dalších užitečných dovedností.

Tomu všemu ale často brání nedostatek disciplíny a lenost. Právě proto ve vašem počítači po léta jsou uloženy učebnice, knihy a videokurzy, které jste si kdysi stáhli, ale nikdy neotevřeli nebo nechali v průběhu studia.

Prozradíme vám, jak vše dotáhnout do konce.

Nastavte priority

Musíte pochopit, proč jste vůbec rozhodli se začít učit. V této souvislosti jsou dvě hlavní motivace:

  • peníze;
  • zábava.

V prvním případě mluvíme o získání nové profese (pokud ta stará není perspektivní) nebo o rozvoji dnešním povolání. Druhá se týká koníčků. Například, kreslení, zpěv nebo hra na kytaru.

Teoreticky by mělo být učení pro zábavu jednodušší. V praxi to tak ale není: než se člověk naučí hrát na kytaru Nothing Else Matters, bude muset strávit desítky hodin aby se naučit základy teorie, držení ruk, akordů a následným procvičováním a opravováním chyb.

Také není vše tak jednoduché, když cílem jsou peníze. Pokud člověk nemá naléhavou potřebu (neumírá hlady, má z čeho platit byt a energie), bude mít materiální motivace slabý efekt.

Vaším úkolem je proto jasně pochopit, proč je studium potřebné a jaký výsledek přinese.

Najděte zajímavou motivaci a její „ztělesnění“

Toto je pokračování předchozího odstavce. Vzhledem k tomu, že studium pro finanční cíle i pro radost nebude lehkým, musíte si vybrat tu správnou motivace.

Pokud například získate nové povolání a pak novou práci, můžete si vydělat více. Takže budete mít dost peněz na cestu do Paříže, nebo na nové auto.

To, co potřebujete najít je hmotné ztělesnění vaší motivace. Často se doporučuje najít krásnou fotografii tohoto předmětu nebo místa, vytisknout ji a pověsit na viditelném místě.

Ale můžete to udělat ještě efektivněji.Pokud například sníte o tom, že si najdete novou práci, abyste si mohli koupit nový iMac, představte si, že už na to máte peníze. Přečtěte si recenze, prohlédněte si ukázky toho, jak iMac vypadá v různých interiérech a na stole, vymyslete, jak ho využijete pro pracovní i osobní účely, podívejte se na ceny v internetových obchodech. I takový „kontakt“ se snem dává silnou motivaci ke studiu.

Stanovte si konečný cíl a průběžné cíle

„Stát se programátorem a vydělávat si hodně peněz“ je velmi obecná formulace, zní to spíše jako sen než konkrétní cíl. Cíl by měl být specifikovaný.

Naučit se PHP, HTML, CSS, MySQL, Symphony a pracovat jako backendový vývojář je již cílem. Proto si musíte vytvořit seznam potřebných dovednosti, které chcete nakonec získat.

Tento seznam by pak měl být rozdělen na podcíle. Dosáhnout tak velkého cíle, jak je formulováno výše, bude trvat dlouho: od 6 měsíců do roku. Morálně je jednoduše sledovat pokrok, rozdělený do malých bodů, které se budou plnit každý týden. Čím více malých bodů, tím jasnější bude, jak rychle studium probíhá a kolik je ještě před vámi.

Nastavte časové limity

V návaznosti na předchozí odstavec: každý cíl má mít svůj termín plnění. Což vás bude motivovat, udržovat tempo a pomože rovnoměrně naplánovat všechny fáze studia. Časové termíny by měly být realistické a stanovené jak pro celkový cíl, tak pro jeho dílčí body.

Zapojte studijní plán do svého rozvrhu

Každý ví, kdy a kolik volného času má. Část z něj je třeba předem „rezervovat“ na studium a stanovit, že v těchto hodinách nebudete dělat nic jiného. Například, vymezit následující hodiny:

  • pondělí a úterý – od 19:00 do 21:00;
  • čtvrtek – od 19:30 do 22:00;
  • neděli od 14:00 do 15:30 a od 20:30 do 22:00.

Dělejte si přestávky

Na jednu stranu je dobré věnovat veškerý svůj volný čas studiu: můžete prostudovat hodně studijního materiálu. Pokud ale neděláte čas od času „maraton“ (například se učíte každé 2 týdny celou neděli, od rána do večera), ale věnujete studiu každou volnou minutu, můžete to jen zhoršit situace:

  • informace nebudou mít čas na asimilaci: kvůli velké rychlosti u obsahu studijního materiálu, můžete zapomenou, co jste se naučili na začátku;
  • můžete psychicky nebo fyzicky, „vyhořet“ a pak nové informace prostě nebudou asimilovány a budete si muset dát pauzu.

Proto, i když máte po práci 4 hodiny volné, je lepší věnovat studiu 2-3 hodiny. Je také vhodné dělat přestávky mezi studijními dny spíše než studovat 7 dní v týdnu a 31 dní v měsíci.

Vyberte si správný formát učení

Tento bod závisí na tom, jakým způsobem získávat informace.

Například naučit se hrát na kytaru se dá pokud cvičíte, a to hodně. Teorii ale lze získat z audioknih, „běžných“ papírových knih, e-knih, lekcí na YouTube, offline studia individuálně naživo s učitelem, studia na hudební škole ve skupině nebo z lekcí na Skype. Každý z těchto formátů má své pro a proti.Vyberte si správný formát učení

Tato položka závisí na tom, jak můžete získat informace.

Například naučit se hrát na kytaru se dá jen praxí, a tam by se mělo hodně cvičit. Teorii ale lze získat z audioknih, „běžných“ papírových knih, e-knih, lekcí na YouTube, offline studia individuálně naživo s učitelem, studia na hudební škole ve skupině nebo lekcí Skype. Každý z těchto formátů má své pro a proti. Některé z nich lze a třeba kombinovat: například jednou týdně zajít k učiteli, každý večer strávit 15–30 minut procvičováním lekcí z YouTube a číst teorii v elektronické knize.

V ideálním případě si každý z formátů vyzkoušejte na vlastní kůži a nechte ty, které se vám nejvíce líbí.

Střídejte složité a nudné s jednoduchým a zajímavým

Vzpomeňte si, co se vám ze školních hodin líbilo víc: hraní fotbalu v tělesné výchově nebo počítání hodnoty goniometrické funkce sinus a kosinus?

Mozek nesnáší nudné informace a snadno vnímá zajímavé informace. Pokud děláte nudnou práci, bude těžké se soustředit a snadno se rozptýlí. Proto, aby učení nebylo mučení, je třeba střídat zajímavé a nezajímavé úkoly.

Například: když se učíte hrát na kytaru, věnujte 30 minut tomu, abyste se naučili základy tvorby tónu nebo notové gramotnosti, a dalších 30 minut se učili svou oblíbenou píseň. V první fáze to nebude jednoduché, ale musíte to zvládnout. Poté, ve druhé fázi, již budete více uvolněný a užívat si studium.

Aplikujte metody, které pomáhají sebeorganizaci

Běžné metody, které jsou užitečné v jakékoli studii, jsou psaní poznámek a technika Pomodoro.

Když si zapisujeme novou informace do poznámek:

  • ještě jednou je vyslovujeme;
  • snažíme se porozumět tomu, o co se vlastně jedná – abychom mohli přesně a stručně formulovat myšlenku (k tomu nemusíte jen opakovat po učiteli doslova, ale zapsat podstatu, jak jí rozumíte);
  • vytváříme stručný souhrn velkého množství informací, které lze následně opakovat a rychle si vzpomenout.

Stejným způsobem technika Pomodoro vám pomůže lépe se soustředit na studium. Jednoduše řečeno tato technika využívá časovač, který je třeba před lekcí spustit na krátkou dobu, například na 15-20 minut. Dokud nezazvoní časovač, máte věnovat svou pozornost jen učení.

Kde najdu aktuální bezplatné webináře?

Další těžkou otázkou pro ty, kteří se rozhodli studovat, je najít ten pravý zdroj informace. Vzhledem k tomu, že nyní existuje spousta učebnic, videonávodů, kurzů a dalších studijních materiálů, je těžké si vyznat a vybrat. . Nejlepší webináře zdarma v různých disciplínách sbírá web Laba Czech. Patří sem pouze materiály, které mají jednoduchou a srozumitelnou prezentaci a současné znalosti.

Doporučené články