Co potřebuje designér pro práci: co by mělo být na pracovním místě

Tak jako chirurg potřebuje k práci skalpel a řidič náklaďáku potřebuje náklaďák, tak designér potřebuje své vlastní vybavení.

Řekneme vám, co přesně designéři používají každý den a jak si tato zařízení vybrat. Nebudeme vázáni na žádné konkrétní oblasti designu – ve většině případů bude vaše vybavení stále přibližně stejné.

Počítač

Notebook nebo PC?

Odpověď je jednoznačná – lepší je PC, protože:

 • notebooky buď nemají samostatnou grafickou kartu vůbec, nebo mají, ale zdaleka ne špičkové modely;
 • Počítače lze upravovat podle potřeby téměř na míru, u notebooku buď nemůžete komponenty měnit vůbec, nebo můžete, ale s omezeními;
 • chlazení i drahých herních notebooků je horší než chlazení PC, proto se při vysokém zatížení bude tělo notebooku přehřívat;
 • pokud porovnáte PC a notebook se stejnými vlastnostmi, bude PC vždy levnější (i když k ceně připočtete monitor, myš a klávesnici).

Notebook vítězí pouze v mobilitě – pokud se potřebujete často stěhovat a pracovat mimo domov. Je také vhodný, pokud designér pracuje s energeticky nenáročnými úkoly, které nepotřebují výkonnou grafickou kartu nebo procesor.

Windows nebo macOS?

V této věci není vše tak jasné. Na jednu stranu je pro Windows vydáno mnohem více aplikací. Ve prospěch Windows také přidáme, že stavba výkonného PC bude stát méně než nákup nového notebooku nebo počítače od Applu.

Na druhé straně:

 • zařízení Apple je často vhodné pro používání pro uživatele s nízkou úrovní počítačové gramotnosti;
 • k notebooku nebo počítači Apple snadno „připojíte“ iPad Pro s Apple Pencil a získáte velmi pohodlné pracoviště, kde můžete pracovat současně s klávesnicí i stylusem (ve Windows to lze také udělat, ale nebude to tak pohodlné);
 • pokud si vyberete notebook, pak je Macbook lehčí a tenčí než notebooky s Windows a pro lehké a malé úkoly si obecně vystačíte s jedním iPadem.

Vlastnosti hardware

Nebudeme uvádět konkrétní vlastnosti a rozebírat detaily: každý rok budou jiné. Proto uvádíme obecné tipy pro ty, kteří sestavují systémovou jednotku od začátku:

 • Procesor a základní deska. Nyní z dlouhodobého hlediska vítězí procesory AMD, protože jejich Sockety jsou déle relevantní: procesor 2022 lze nainstalovat do MP 2019. Požadavky na výkon závisí na směru designu. Pro „těžkou“ práci (jako 3D nebo video) musíte vzít maximální počet vláken a jader. Je také žádoucí, aby MP měl 2 sloty PCI-e x16 pro připojení dvou grafických karet.
 • Chlazení procesoru. Nevybírejte ten nejlevnější: pro šestijádrové modely jsou vhodné chladiče se ztrátovým výkonem 100 W nebo více, pro osmijádrové modely chladiče s alespoň třemi tepelnými trubicemi.
 • Grafická karta. Designér nepotřebuje herní vlajkovou loď – pro 2D, 3D a zpracování videa postačí jakákoliv průměrná grafická karta. Pro práci s 3D a videem se lépe hodí modely s RT jádry – tedy Nvidia GeForce RTX. Aby karta nešuměla, musí mít dva nebo tři ventilátory.
 • Pevné disky. Existuje pouze jeden požadavek: SSD pro OS a aplikace. Rychlost čtení a zápisu nehraje pro designéry roli, takže ji a hlasitost volíme podle svého uvážení. Způsob připojení je lepší zvolit M2, aby uvnitř pouzdra viselo méně vodičů.
 • Operační paměť. Pokud se nechcete ponořit do detailů časování a přetaktování, můžete jednoduše vzít pár levných kusů 16 GB (nebo 4×8) a pokrýt „těžké“ úkoly velkým objemem. Důležité: nemusíte brát ani jeden velký kus, jmenovitě 2 nebo 4 – výkon stejného množství RAM v dvoukanálovém režimu je vyšší než v jednokanálovém režimu. Pokud máte jednoduché úkoly, můžete se omezit na celkem 16 GB a v případě potřeby dokoupit.
 • Rám. Co potřebujete: více prostoru pro vedení kabelů, prostor pro instalaci ventilátorů a řídící jednotky k nim (jednotku lze dokoupit), prachové filtry, konektory na předním panelu. Na umístění zdroje nezáleží, na designu také. Je vhodné vzít velikost Mid-Tower a pro zvláště výkonné sestavy Full-Tower, aby bylo více prostoru pro ventilaci.
 • Napájecí adaptér. Je to nejjednodušší bod: vyberte model (abyste věděli, jaká velikost NA je vhodná), vypočítejte spotřebu energie procesoru a grafické karty, přidejte 100–150 W ke všemu ostatnímu a vynásobte výsledek 1,5 – získáte požadovaný výkon napájecího adaptéru. Pokud plánujete koupit další grafickou kartu, můžete si okamžitě vzít NA s rezervou. Pro výkonné sestavy stačí výkon 850–1000 wattů.

Klávesnice

Na velikosti a zařízení (mechanické nebo membránové) klávesnice nezáleží – v tomto ohledu si můžete vybrat podle svého uvážení. Mnohem důležitější jsou dodatečné funkce.

Co bude užitečné:

 • Nastavovací kolečko nebo mechanické spínače. Klávesnice Logitech Craft, GMMK Pro, Corsair K95 RGB Platinum je mají. Disk a přepínače mohou škálovat obraz nebo upravovat parametry (například jas nebo kontrast) v grafických editorech. Není to nejpovinnější položka, kupovat klávesnici jen kvůli těmto možnostem se nevyplatí. Ale pokud je máte, je to výhoda.
 • Další programovatelná tlačítka. V každé profesionální aplikaci existují klávesové zkratky – často používané kombinace kláves. Například výběr nástrojů v Adobe Photoshopu. Nejnutnější lze přiřadit k jednomu tlačítku namísto stisknutí 2–3 současně, zejména pokud jsou umístěny daleko od sebe a je třeba je stisknout více než jednou rukou.
 • Touchbar. Pokud se designér rozhodne pro Macbook, pro práci jsou vhodnější modely Pro s touchbarem. Tento panel je podporován nástroji Adobe a dalšími profesionálními aplikacemi.

Přizpůsobitelná konzole

Pokud často potřebujete ručně provádět mnoho nastavení a na klávesnici není dostatek tlačítek, je lepší koupit ještě konzoli. Skvělým příkladem je finský Loupedeck. Jedná se o malou klávesnici, která má místo obvyklých písmen a číslic posuvníky, knoflíky a programovatelná tlačítka.

Tablet

Všechny tablety rozdělujeme do dvou kategorií:

 • grafické – vypadají jako monitory, na jejichž obrazovce můžete kreslit, slouží pouze k tomu;
 • dotykové obyčejné – s operačními systémy Android nebo iOS, které mají tužku stylus, lze kromě kreslení použít i pro jiné úkoly.

Grafický

Pokud designér potřebuje hodně kreslit ručně, grafický tablet je nutností. Grafické tablety mohou být:

 • bez obrazovky – kresba se zobrazí na obrazovce počítače, to znamená, že ruka kreslí na tabletu a dívat se musíte na monitor;
 • s obrazovkou – kreslíte na povrchu tabletu, to znamená, že výsledek je viditelný pod rukou.

Modely bez obrazovky jsou levnější (1,5–3krát) ale musíte si na ně zvyknout. Musí být také připojeny k počítači, abyste viděli, co kreslíte. Tablety s obrazovkou jsou dražší, ale pracuje se s nimi pohodlněji a některé modely není nutné připojovat k počítači.

Tablet je potřeba vybírat podle velikosti pracovní plochy, rozlišení a vlastností pera. Jedním z nejznámějších výrobců je Wacom, kromě něj jsou známy i XP-Pen, Huion.

Dotykové tablety

Obecně jsou „běžné“ tablety dobré, protože:

 • můžete na nich pracovat mimo domov a dokonce i tam, kde je notebook nepohodlný: například v metru nebo při sezení v čekárně;
 • dotyková obrazovka a pero stylus vám poskytují více možností než jeden stylus;
 • jsou přenosné, zatímco grafické tablety je třeba připojit k síti.

Mají také nevýhody:

 • malá úhlopříčka – grafické tablety mohou mít úhlopříčku i více než 20 palců;
 • vysoká cena – 20–50 000 Kč, které musíte zaplatit za špičkový tablet, je cena, za kterou si můžete koupit 2–3 profesionální 22palcové grafické monitory.

Z konkrétních tabletů lze uvažovat pro práci designéra pouze iPad Pro a Samsung Galaxy Tab. iPad je o něco lepší, protože:

 • snadno zapadá do ekosystému Apple (relevantní, pokud designér používá notebook nebo počítač Apple);
 • pro iOS existuje velmi povedená profesionální aplikace ProCreate (ta je ale vhodná spíše pro ty, kteří potřebují hodně kreslit, což neplatí pro všechny designéry).

Monitor

Úhlopříčku a poměr stran lze zvolit podle vašeho uvážení. Větší význam mají:

 • Typ matrice. Pro designéry je vhodný pouze IPS s přesnějším podáním barev (než TN nebo VA).
 • Rozlišení a hustota pixelů. Důležité, pokud potřebujete pracovat s drobnou grafikou – například vybrat písma pro web na mobilních zařízeních. Pokud taková jemná práce s pixely není potřeba (například pro oděvní nebo interiérové ​​designéry), lze položku přeskočit. Požadovaná hustota pixelů pro práci s grafikou je minimálně 110 ppi při úhlopříčce 24–27 palců, což odpovídá rozlišení QHD (2560×1440), případně 4K při úhlopříčce 32 palců.
 • Barevný gamut. Pokud potřebujete přesně sladit barvy, monitor potřebuje 100% podporu sRGB. Displeje se 100% Adobe RGB a 90% DCI-P3 poskytnou nejpřesnější reprodukci barev.
 • Stojan a VESA. Aby bylo možné přesně vnímat barvy a linie na monitoru, je nutné, aby byl v poloze, která je příjemná pro oko. Proto musí mít buď držák VESA, nebo vysoký a výškově nastavitelný stojan.
 • HDR a jas. HDR je lepší pro zobrazení světel ve tmě, jako je fotografie osoby v noci pořízená s bleskem. Pokud potřebujete pracovat s HDR obsahem, musíte si vzít monitor s jeho podporou a jasem alespoň 500 nitů.

Kalibrátor

Kalibrace barev v továrně není vždy provedena správně, zejména na monitorech, které nejsou špičkové. Proto bude muset grafický designér upravit jas, barvy a kontrast. To lze provést ručně, ale speciální gadget – elektronický kalibrátor – bude fungovat přesněji a rychleji.

Tiskárna

Nepovinný, ale někdy užitečný gadget. Na tiskárně si můžete vytisknout „návrh“ nebo hotový výsledek a vymyšlené úpravy provést nejprve ručně – tužkou nebo perem. Vyjde to rychleji a snadněji než na počítači nebo tabletu. Papírový „projekt“ lze také vzít kamkoliv a pracovat na výtisku mimo domov.

Kde najit online kurzy designu?

Nejrychlejší způsob, jak se naučit design online, jsou online kurzy. Jelikož je jich teď na internetu hodně, můžete je dlouho procházet a porovnávat podmínky. Pro úsporu času je jednodušší jít do Laba Czech: zde již byly vybrány ty nejlepší kurzy – s aktuálními informacemi a jasnou a stručnou prezentací.

Doporučené články