Folklorní slavnosti a festivaly v ČR

0
1245
Jižní Morava - Kněždub

Folklorní tradice v České republice stále žije. A co je důležitější, žije nejen ve skanzenech a muzeích, ale především v lidech. Dokazují to desítky folklorních festivalů a lidových slavností, zájem domácího i zahraničního publika. Hudba, tanec, gastronomické speciality nebo ukázky řemesel totiž návštěvníkům o duši regionu poví více než nejlepší turistický průvodce.


Nejpestřejší ples roku

Velkou večerní a tlumené barvy nechte tentokrát doma. Na XI. národním krojovém plesu Folklorního sdružení ČR (www.fos.cz) v Žďáru nad Sázavou nejvíce zazáříte v lidovém kroji. Každý ročník představuje některý z regionů, letos (2. 2. 2008) to bude Opavské a Těšínské Slezsko. Z tohoto regionu sem přijedou hned dvě cimbálové muziky, rovná desítka souborů a dechová hudba.

Právě začíná období masopustů, fašanků a karnevalů. Více tipů na tyto folklorní slavnosti v ČR naleznete v našem starším článku: Masopust, nejbláznivější svátek roku

Jízda králů je jen jednou v životě

Takovou podívanou si nechá ujít jen málokdo. Vesnicí projíždějí chlapci na opentlených koních a vyvolávají veselé verše na oslavu svého krále. Ten, schovaný v jejich středu, nevydá ani hlásku. Růže pevně sevřená mezi rty mu velí mlčet, starodávný ženský kroj a bohatě vyšňořený bělouš podtrhují jeho výjimečné postavení ve skupině. Přitom je to jen chlapec, obvykle ve stáří 10–12 let. Králem ale bude pouze jednou v životě a stejné pravidlo platí i pro jeho doprovod, tvz. legrúty. Dříve to byli chlapci odvedení na vojnu, dnes letošní osmnáctiletí. Nedělní Jízdou králů (23.–25. 5. 2008) vrcholí v jihomoravském Vlčnově třídenní program (www.jizdakra­lu.cz), který zahájil v pátek soutěží o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a v sobotu večer pozval návštěvníky na posezení při cimbálové muzice.

Ve Strážnici žije folklor už přes 60 let

Unikátní postavení mezi folklorními festivaly si vydobyl festival ve Strážnici (www.nulk.cz). Poprvé se konal v roce 1946 a z celostátních slavností se rozrostl na akci mezinárodního charakteru, kam se pravidelně sjíždějí desítky souborů. Amfiteátr v zámeckém parku, vinohrad a skanzen patří poslední červnový víkend (26.–29. 6. 2008) hudbě, tanci a uvolněné zábavě. Strážnice totiž představuje divákům folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale také v různých úpravách a stylizacích. Pokud si toužíte vyzkoušet tance z celého světa, zazpívat si a zatancovat u některé z lidových muzik, je to pravé místo pro vás! Tradiční součástí programu je soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, o němž mohou rozhodovat i sami diváci. Tento mužský tanec je mimochodem první a zatím jedinou nemateriální památkou České republiky oceněnou organizací UNESCO.

Folklor v Praze?

Folkloru sluší nedotčená příroda a autentické prostředí skanzenů, do města nepatří. Proč to ale nezkusit? zeptali se organizátoři prvního Pražského jarmarku roce 2004… a uspěli. Přes své relativní mládí se festival (www.fos.cz) řadí mezi nejnavštěvovanější a v zastoupených souborech mezi nejpestřejší v celé zemi. Jeho návštěvnický potenciál je obrovský: podium na Ovocném trhu přitáhne okoloprocházející turisty, ale i Pražany, pro které je festival se stánky řemesel a gastronomických specialit nečekaným zpestřením. Popáté se spojení Prahy a folkloru představí od 26. do 31. 8. 2008.

Strakonice, město dudáků

Zahraničním návštěvníkům jméno Švandy dudáka asi moc neřekne, ale všechny české děti dobře vědí, že tento pověstný muzikant pochází ze Strakonic. Město je s dudáckou tradicí spjato natolik, že se právě tady od roku 1967 pořádá mezinárodní dudácký festival (www.dudackyfes­tival.cz). V rámci 18. ročníku (21.–24. 8. 2008) se na tento osobitý nástroj bude hrát na nádvoří strakonického hradu, v zámecké zahradě nebo i v kostele. Ani letos nebude chybět dudácký pochod městem nebo noční muzicírování.

Děti a folklor

V roce 1992 oslavovala Česká republika 400 let od narození „učitele národů“, Jana Amose Komenského. Právě tehdy vznikla myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem (11.–14. 9. 2008). Vhodnější místo než Luhačovice by se hledalo jen stěží. Město leží ve specifické folklorní oblasti Luhačovického zálesí a navíc je jedním z kulturních center Moravy. O zájmu dětí o folklor svědčí i početná účast v celostátní soutěži Zpěváček. Každoročně se do ní zapojí až 6 tisíc zpěváků lidových písní do 15 let. Jen 50 z nich ale bude bojovat o přízeň poroty ve Velkých Losinách (9.–11. 5. 2008).

Navštivte také:

  • Mezinárodní folklorní festival Rožnovská valaška v Rožnově p. Radhoštěm (13.–15. 6. 2008)
  • Mezinárodní folklorní festival Plzeň (11.–15. 6. 2008)
  • Mezinárodní folklorní festival v Karlových Varech (4.–7. 9. 2008)

Mezinárodní folklorní festival Souznění v Ostravě (18.–21. 12. 2008)

Podrobné informace o významných folklorních akcích v České republice získáte na stránkách Folklorního sdružení České republiky (www.fos.cz).