Švýcarsko má kromě známých přídomků: země bank (sídlo mnoha mezinárodních bank – stačí se rozhlédnout po náměstích většiny měst, ve Švýcarsku je nejhustší bankovní síť na světě), země švýcarských hodinek, země sýrů (známý ementál, další švýcarské sýry od appenzellského až po Vacherin Mont) země čokolád (světoznámé Nestlé) ještě punc země fotogenické. Když se člověk rozhlédne po krajině má pocit, že jinde nejsou pastviny zelenější, kravičky spokojenější, ledovce majestátnější a čistota a řád jak krajiny tak měst přímo bije do očí.
V zemi žije přes 7 milionů obyvatel (hustota zalidnění 174 lidí na km2).Švýcaři jsou precizní jako jejich hodinky, přesní jako jejich vlaky a tramvaje, jejich služby jsou perfektní. Určitě mají společnou i úctu a lásku k přírodě a tak většina jejich přírodní „krásy“ je dobře přístupná široké veřejnosti.
Švýcarsko je podle mnoha ukazatelů považováno za nejbohatší zemi Evropy i když téměř nemá nerostné zdroje (má sůl, stavební suroviny, dřevo, zemní plyn), jeho průmysl (obráběcí stroje, přesná mechanika a optika, chemikálie, energetická zařízení) patří k nejvyspělejším na světě. Jeho příjmy plynou velkou měrou z finančních služeb a z obchodní činnosti.
Švýcarská konfederace je nejstarším spolkovým státem na světě, založena roku 1291. Rozloha státu je 41 295 km2, tato země má největší průměrnou nadmořskou výšku v Evropě (kolem 1300 m.n.m.), a je to kraj alpských štítů , posetý sněhovými masivy a množstvím evropských ledovců. Na dosti hornatém povrchu Švýcarska se podílejí Alpy 60 % plochy. Z celkové rozlohy Alp ( plocha 220 000 km2, délka 1200 km) patří Švýcarsku zhruba 13 %.