Connect with us

Rady pro cestování

Typické typy GPS

V prvním díle seriálu jsme se snažili neztratit směr v lehkém nadhledu úvodu problematiky GPS. Dnes je na řadě téma jednodušší, svým způsobem představitelnější – stručný přehled jednotlivých typů GPS přijímačů. Výčet se nám technicky zjednoduší a zkrátí, budeme-li dělit GPeSky pouze z hlediska jejich způsobu použití.

Published

on

V prvním díle seriálu jsme se snažili neztratit směr v lehkém nadhledu úvodu problematiky GPS. Dnes je na řadě téma jednodušší, svým způsobem představitelnější – stručný přehled jednotlivých typů GPS přijímačů. Výčet se nám technicky zjednoduší a zkrátí, budeme-li dělit GPeSky pouze z hlediska jejich způsobu použití.

Prudký rozvoj technologií GPS a jejich rozšíření v nejrůznějších oblastech lidského pátrání po užitečných informacích odvozených od přesného X a Y, případně X, Y a Z dalo vzniknout celé řadě více či méně odlišných přístrojů specializovaných na užší svazek úkolů.


Provedení GPS: Přijímač GPS může mít několik podob, v lepším případě v závislosti na potřebách uživatele, v horším případě třeba na jeho finanční situaci. Jednoduše řečeno, existují tři základní provedení přijímačů – přenosné, vestavěné a jako hardwarový doplněk k PC či PDA. Hlavní výhoda těch přenosných plyne z jejich názvu, stejně jako nevýhody – často menší velikost LCD a s ním snížená přehlednost a čitelnost dat, snížená kapacita zdroje napájení. Naopak vestavěný přijímač například v autě, lodi či letadle obvykle potěší velikostí zobrazovacího zařízení, zajistí stabilní přísun energie a anténa najde své místo na nejvýhodnějším místě exteriéru. Hardwarový doplněk k PC nebo PDA představuje anténu GPS, která po připojení a úspěšné spolupráci s příslušným softwarem zpříjemní služby GPS zejména velkou obrazovkou a vyšší kapacitou počítačem získané paměti.

{{reklama}}

Bez ohledu na provedení dělíme přijímače GPS podle aplikace na:

Outdoorové ručky

Přiznávám, že výraz outdoorové ručky může být trochu matoucí. Jak bylo řečeno v prvním díle seriálu, přijímače GPS potřebují k dosažení pracovního úspěchu výhled na oblohu. Nabízí se tedy připomínka, že všechny GPS, od kterých se vyžaduje odpovídající výsledek jejich stěžejní existenční podstaty, jsou tak trochu přirozeně outdoorové. Vysvětlením přítomnosti tohoto výrazu je jejich určení zejména pro činnosti v přírodě. Outdoorové ručky často vidíme připnuté k oděvu, jízdnímu kolu, mořskému kajaku apod. Slovo „ručka“ také tedy neznamená, že by se musely nezbytně držet v ruce, spíše naznačuje, že použití přístroje z ruky je vzhledem k jeho velikosti a váze možné. Přijímače tohoto typu jsou co do počtu jedny z nejrozšířenějších a vzhledem k příbuznosti jejich účelu a obsahu tohoto časopisu jim bude věnováno více pozornosti v třetím díle tohoto seriálu.

Navigační systémy v autech

Přenosné a dnes čím dál častěji v palubní desce automobilu vestavěné přijímače signálu družic GPS jsou v kombinaci s příslušnou elektronickou mapou velmi populárním a efektivním způsobem navigace. Mapy často obsahují databáze motoristům užitečných bodů, jako jsou čerpací stanice, motely, autoservisy, apod. Po zadání cílového bodu (např. města, ulice) navrhne GPS podle uživatelem zvolených kritérií nejlepší trasu, kterou nejen že zobrazí na svém LCD, ale pro snížení odvedení řidičovy pozornosti od dění v silničním provozu obvykle za pomocí zvukového zařízení typu audio soustavy vozidla či mobilního telefonu příjemným hlasem postupně za jízdy řidiči odhaluje.

Letecké

Dalším možným využitím GPS je letecká navigace. Pilot vybaven GPS s leteckou mapou má k dispozici poměrně zásadní informace jako kde právě je, kde jsou okolní letiště či letové trasy. Výhodou GPS je, že pokud jsou známé souřadnice cílového bodu, GPS k němu ukáže směr bez ohledu na vzdálenost onoho bodu od aktuální pozice, takže kličkování od jednoho pozemního majáku k druhému není úplně nezbytné a pilot tak ušetří čas i provozní náklady. Další výhodou GPS pro průměrné piloty (oproti některým jiným aplikacím systému) je nepřetržitá dostupnost družicového signálu od vzletu po přistání. Pilot, který nemá za letu GPS signál, neboť ho kryjí koruny stromů, výškové budovy, či dokonce žula tunelu, je buď hodně dobrý pilot, nebo hodně špatný pilot.

Námořní

Námořní GPS jsou upraveny k lodní navigaci a často pracují ve spolupráci s dalšími lodními zařízeními (lokátory rybích hejn a jiné sonary). Zobrazované námořní mapy obsahují podmořské výšky, navigační bóje, apod. Nepostradatelnou roli hraje v oblasti lodní dopravy GPS v případech lodních nehod, kdy znalost přesné polohy plavidla v ohrožení může zásadně zjednodušit záchranné akce.

Výškoměrné GPS

Výškoměrné GPS přijímače se za pomoci uspořádaného systému antén používají k vymezení přesné třírozměrné pozice objektu vzhledem k Zemi.

GPS pro mapování a sběr dat

Tyto GPS s přesností kolem 1 metru se používají ke sběru dat a jejich následnému exportu do databází. Přijímače často používají externí anténu (na batohu) a zdroj (v batohu).

Vesmírné

Vesmírné GPS slouží k navigaci a výškové lokaci družic. Jsou odolné nejrůznějším zářením a schopné pracovat ve vysokých relativních rychlostech.

Zeměměřické

Zeměměřiči používají nejpřesnější GPS, a to ke stanovení rozměrů spíše než k vymezení pozice. K těmto účelům jim slouží sada dvou přesných GPS přijímačů a porovnávání jejich vzájemných poloh.

Časoměrné a frekvenční

Časoměrné GPS mají jen jediný úkol – poskytnout přesný čas. Přijímače využívají atomových hodin instalovaných v družicích GPS (přesný čas z družic je pro přijímač zásadní, neboť pozice se zjišťuje z doby radiového signálu letícího rychlostí světla od družice k anténě). GPS tak nabízí čas s přesností na 150 miliardtin vteřiny. Přesné výkonné časoměrné GPS se používají k synchronizaci astronomických observatoří, digitálních telekomunikačních sítí, seismografů, apod.

V příštím díle už si konečně přestaneme všímat družic, signálů, atomových hodin a lokátorů rybích hejn a řekneme si, k čemu nám doopravdy je taková věc na palouku uprostřed hustého lesa. K čemu nám je uprostřed hustého lesa bez palouku by měl každý vědět už po prvním dílu.

Continue Reading

Rady pro cestování

Když dovolená, tak v ČR

Published

on

By

Máte před sebou letní dovolenou, ale výběr místa, kam se vydáte, jste nechali na poslední chvíli? Pořád ještě nevíte, kam se letos vydáte? Máme pro vás tip. Když dovolená, tak jedině v Čechách. Když v Čechách, tak jedině v Mariánských Lázních.

Dovolenou si zasloužíme

Celý rok pracujeme, staráme se o domácnost, točíme se kolem dětí a čtyřnohých kamarádů. Alespoň pár dní v roce si zasloužíme zapomenout na všechny starosti a vydat se na dovolenou, kde nic nebudeme řešit, maximálně co si dáme k jídlu nebo kam se půjdeme podívat.

Malebná krása Západních Čech

Západní Čechy jsou plné nádherných míst, která stojí za návštěvu. Namátkou můžeme jmenovat Bečov nad teplou, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, nebo Mariánské Lázně. Ty poslední jmenované jsou nejmladší z proslulého západočeského lázeňského trojúhelníku, přesto se mohou pochlubit zajímavou historií.

Není to tak dlouho, co na místě, kde dnes najdete elegantní hotely a kouzelný lázeňský park, stál prales a bažina. O léčivých pramenech, které tu vyvěrají, se sice vědělo už dávno, právě kvůli nepřístupné krajině se ale nevyužívaly. Až na konci 18. století se o ně začal víc zajímat lékař nedalekého kláštera v Teplé Josef Jan Nehr, který se rychle přesvědčil o jejich blahodárném účinku na lidské zdraví.

Byl to právě on, kdo se spolu s opatem kláštera Karlem Kašparem Reitenbergerem podílel na rozvoji města. Postupem času se Mariánské Lázně staly centrem společenského, kulturního i politického dění, zavítal sem dokonce britský král Edward VII., J. W. Goethe, Dr. Edvard Beneš a další významné osobnosti.

Co v Mariánských Lázních můžete zažít?

Kromě toho, že se zde můžete ubytovat v některém z mnoha lázeňských hotelů, penzionů nebo apartmánů, se samozřejmě můžete těšit na lázeňské procedury. Masáže, koupele, bahenní zábaly, plynové injekce i inhalace, to vše tu čeká jen na vás.

No ale lázně nejsou jen o procedurách, co byste to byli za lázeňské návštěvníky, kdybyste se neprošli lázeňským parkem, neochutnali některý z minerálních pramenů nebo lázeňskou oplatku, neposlechli si dominantu města Zpívající fontánu?

Víte, že ve městě a kolem něj najdete více než 100 vývěrů léčivých vod? Všechny prameny jsou studené a využívají se nejen při léčbě močového ústrojí. Ochutnat můžete Lesní pramen, Rudolfův pramen, Ambrožův pramen, Karolinin pramen, Ferdinandův pramen nebo Křížový pramen, najde se tu i jeden specifický pramen, a to Mariin pramen. To není vodní pramen, ale vývěr přírodního CO2, právě podle něj město dostalo své jméno.

Mariánských Lázních najdete i několik vyhlídek a rozhleden, ze kterých se podíváte po širokém okolí, navštívit můžete i městské muzeum nebo park miniatur Boheminium. Za návštěvu stojí i Naučná stezka Geologický park.

No a když už ve městě projdete vše, můžete se vydat i za jeho okraj. Co takhle navštívit hrad Loket, Zámek Bečov nad Teplou, osadu Kladská, nebo pivovar Chodovar? Pro hráče golfu máme také tip, najdete tu mistrovské hřiště na světové úrovni.

Continue Reading

Rady pro cestování

Poukaz do lázní lze využít i v roce 2022

Published

on

Státní poukazy do lázní se začaly nabízet ze dvou důvodů. Prvním účelem bylo podpořit česká lázeňská zařízení, která vlivem covidu přišla o spoustu zákazníků. Tím druhým bylo potěšit Čechy, pro něž bylo komplikované cestovat do zahraničí. Mnozí zjistili, že za humny vlastně není vůbec špatně.

Využili jste příspěvek na lázně v minulosti a pobyt za zvýhodněnou cenu se vám líbil? Pak vás potěší, že akce byla prodloužena a do českých lázní se lze s poukazem vydat ještě v roce 2022. Aktuálně lze poukazy uplatnit do 30. 3., ale už se předpokládá prodloužení až do 30. 6. 2022.

Jaké jsou podmínky pro využití poukazu?

Pokud jste využili státní poukaz na lázně v minulosti, už víte, jak věci chodí. Vše je prakticky stejné. Pobyt musíte realizovat v českých lázních, je nutné si vybrat pobyt o délce aspoň 6 nocí s alespoň 5 procedurami. Výše podpory je 2000 Kč pro jednu osobu na jeden pobyt. Jedna osoba si může požádat o více voucherů, avšak na jeden pobyt může použít pouze jeden poukaz do lázní.

Vygenerujte si svoji slevu

Svůj voucher do lázní si vygenerujete na portálu Kudy z nudy, jež slouží na podporu českého turismu. Stačí zadat vaše jméno, příjmení a e-mailovou adresu, na niž vám bude následně zaslán kód voucheru.

Nezapomínejte, že část lázeňských zařízení poukazy vůbec nepřijímá. To platí stále, a tak je nutné si vybírat pouze mezi těmi, jež je akceptují. Vydat se lze třeba do Františkových Lázní, Mariánských Lázní, Karlových Varů apod. Přehled lázeňských zařízení, kde jde lázeňské pobyty se státním příspěvkem absolvovat, naleznete na webu Spa.cz.

Neváhejte a požádejte si i vy o příspěvek na lázně 2022. Kudy z nudy voucher nabízí každému staršímu 18 let, kdo má trvalý pobyt v ČR. Nezáleží na tom, zda pracujete, studujete, nebo jste v důchodu. Šanci má opravdu každý.

Continue Reading

Rady pro cestování

Kam v říjnu na výlet do zahraničí? Do Disneylandu Paříž, zábavních parků Gardaland či Güell

Published

on

By

Patříte-li k milovníkům cestování a bez nevšedních zážitků neumíte žít, vypravte se na jednu z mnoha evropských či zámořských atrakcí. V dnešní době lze podniknout zajímavé cesty a není podstatné, zda je léto anebo zima.

Království Mickey Mouse na dosah ruky

Úchvatný Disneyland Paris neboli Eurodisneyland je pro Evropany dostupný a najdete ho v blízkosti Paříže. Jestliže se vydáte za atrakcí na vlastní pěst, zaměřte se na ceny vstupenek. V Disneylandu se pobaví malé děti i dospělí, kteří milují pohádky. Dovádět můžete s oblíbenými postavičkami třeba na dobrodružném ostrově a v labyrintech. Unikátní jsou horské dráhy, železnice, tramvaje tažené koňmi a zábavná hřiště.

Úchvatný Disneyland Paris neboli Eurodisneyland je pro Evropany dostupný a najdete ho v blízkosti Paříže. Jestliže se vydáte za atrakcí na vlastní pěst, zaměřte se na ceny vstupenek. V Disneylandu se pobaví malé děti i dospělí, kteří milují pohádky. Dovádět můžete s oblíbenými postavičkami třeba na dobrodružném ostrově a v labyrintech. Unikátní jsou horské dráhy, železnice, tramvaje tažené koňmi a zábavná hřiště.

Za zábavou do Itálie a Španělska

Zábavní park Gardaland se nachází v Itálii u jezera Lago di Garda u města Verona. S rodinou se můžete těšit na 34 lákadel, jako jsou Blue Tornado, Magic Mountain, Mammut anebo Raptor. Horské dráhy berou dech a jízda na nich slibuje unikátní zážitek. Španělský park Güell se pyšní obrovskou rozlohou 17, 8 ha a rozprostírá se na svahu hory Turó del Carmel. Tento park je velkolepou zahradou s originálními prvky architekta Antoni Gaudího.

Vyrazte za romantikou

Římské Colosseum patří k největším pokladům světové architektury. Jakmile ho spatříte, ihned vás omámí síla dávných časů. Tento oválný amfiteátr stojí v samotném srdci Říma. Kdysi byl určen až pro 50 000 návštěvníků a sloužil mimo jiné ke gladiátorským zápasům.

Pokud vás láká vůně dálek, vydejte se do New Yorku, kde vás nadchne Statue of Liberty. Socha svobody stojí na Ostrově svobody. Na první pohled vás upoutá její výška, pochodeň se tyčí v 93 metrech nad zemí. Na turistickou atrakci si zajistěte vstupenky předem, protože tím výrazně ušetříte. Nejvýhodnější ceny vstupenek naleznete na webu Poodle.

Continue Reading