Connect with us

Bezpečnost na cestách

Tel Aviv pod palbou raket

Cestu do této země Blízkého východu jsme si naplánovaly na začátek
července 2014, dávno před vypuknutím palestinsko-izraelského konfliktu.
Ještě do letadla v Praze jsme usedaly nic netušíc, jaké zážitky si
z výletu dovezeme.

Published

on


Cestu do této země Blízkého východu jsme si naplánovaly na začátek července 2014, dávno před vypuknutím palestinsko-izraelského konfliktu. Ještě do letadla v Praze jsme usedaly nic netušíc, jaké zážitky si z výletu dovezeme.

Tel Aviv nás v pátek 4. 7. 2014 přivítal teplotami přes 30 stupňů a vysokou humiditou. Co nás na první pohled překvapilo, byla výstavba nových budov po celém městě. Zatímco na jiných místech světa lze vidět spíše nedostavěné a pomalu chátrající stavby, zdá se, že v Izraeli si s tímto problémem lámat hlavu nemusí. Stejně tak nás udivil počet ozbrojených vojáků pohybujících se městem. Vzhledem k tříleté povinné službě u chlapců a dvouleté u dívek jsou však tyto počty pouhým logickým dopadem vojenské povinnosti.

Středomořský Tel Aviv

V Tel Avivu žije v současné době zhruba 400 000 obyvatel. Ihned z letadla je ovšem zřejmé, že v tomto městě našlo svůj domov daleko více lidí. Tel Aviv je totiž městem obklopeným dalšími městy (můžeme přirovnat k Praze 1, obklopené Prahou 2, atd.). Projíždíte městem, a aniž byste postřehli, že jste opustili Tel Aviv, vjíždíte např. do Ramat Ganu nebo Jaffy. V Tel Avivu a jeho okolí tak bydlí více než milion obyvatel. Město je moderní, nechybí mrakodrapy a drahá auta. Z pohledu z auta rozhodně nemáte pocit, že jste v nějaké asijské zemi. Ba naopak v zemi západní a velmi rozvinuté. Co však dojem trochu kazí, je chvíle, kdy vystoupíte z auta, a vidíte neupravené domy a zahrady, i nepořádek v ulicích. Čas ve městě nikam neutíká, lidé jsou pohodoví, přátelští, nikdo nikam nespěchá. Mnoho obyvatel města svůj volný čas tráví na plážích, které společně s vysokými luxusními hotely lemují celé pobřeží města. Dokonce tu můžete najít jednu uzavřenou pláž pro ortodoxní věřící, která striktně odděluje muže od žen (střídají se koupací dny pro muže a ženy). Na Středozemním moři za dobrých vlnových podmínek spatříte množství surfařů.



S pitným režimem si při toulání městem dělat starosti nemusíte, město je vybaveno mnoha pítky s ledově vychlazenou pitnou vodou. Za procházku nepochybně stojí čtvrť Bauhaus, s moderní výstavbou, dále Rabínovo náměstí – místo setkávání lidí za účelem protestů, oslav a dalších akcí. Nelze si nevšimnout budovy Ministerstva obrany s přistávací plochou pro helikoptéry na svém vrcholu. Stavba není nijak zvlášť vysoká, alespoň co je možné spatřit očima, má prý ale několikrát víc pater pod zemí. Ve městě potkáte mešity, kostely i nenápadné synagogy. Pěkný výhled na celé město si můžete užít ze 49. patra z Asrieli Tower.



Nejen vetešnické tržiště v Jaffu

Nejkrásnějším místem v Tel Avivu, alespoň co se atmosféry týče, je z mého pohledu Jaffa. Poklidná čtvrť plná úzkých uliček ve znameních zvěrokruhu, tel avivský orloj, plno restaurací a cukráren lákajících na skvělou a rozmanitou místní kuchyni. Každý den navíc Jaffa v dopoledních hodinách ožívá obrovským tržištěm, otevřenými obchůdky a vetešnictvími, kde seženete vše od starých gramofonových desek, přes staré obrazy, mince až k nábytku a dalším starožitným uměleckým kouskům. Nutno podotknout, že být v Izraeli autem, nebyl by problém ho těmito předměty naplnit.



„All you can eat“ na izraelský způsob

Pro gastronomický zážitek doporučuji navštívit nějakou restauraci v Tel Avivu, která jako předkrm připravuje ochutnávku salátů. Na stůl vám přinesou pity a desítky malých misek s nejrůznějšími saláty a pomazánkami (humus, saláty z lilku na různý způsob, cuketové a květákové saláty a mnoho dalších). Pokud nějaký salát dojíte, ihned vám donesou novou misku, funguje to na principu „all you can eat“. Po těchto salátech následuje ještě hlavní chod, většinou nějaké masové špízy. Je tedy dobré s tím buď počítat, nebo ze sebe udělat vegetariána a dát si pouze předkrm. A není nic lepšího, než tyto saláty zajíst čerstvou baklavou.



Schovávaná před raketami

Jak jsem avizovala již v úvodu tohoto příspěvku, z telavivské pohody nás trochu vyvedl zrovna probíhající konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Hamás z pásma Gazy vysílala denně desítky raket na území Izraele, z nichž některé byly namířeny i na Tel Aviv. Několikrát jsme tak zažily poplach – hlasitou sirénu, která upozorňuje na blížící se raketu. Člověk má několik desítek vteřin na to, aby se schoval buď do nějakého krytu (všechny domy jsou jimi vybavené), nebo alespoň do zděné budovy pod střechu. Dvakrát jsem viděla sestřelení rakety dvěma protiraketovými střelami vyslanými z Iron Domu – jednou když jsem na pláži nebyla dostatečně rychlá a nestihla se schovat, podruhé z okna našeho bydliště v Ramat Ganu – když byla raketa sestřelena nad Tel Avivem a nás tak poplach minul. Obecně lze ale říci, že většina Izraelců i turistů chovala velkou důvěru v izraelský protiraketový systém, nepropukala žádná panika a po pár minutách od doznění sirén se vše vrátilo do normálu. Daleko více nás osobně znervózněly stovky vojáků, desítky tanků a vojenských náklaďáků chystajících se na pozemní operaci v pásmu Gazy. A mezi všemi těmi tanky putovaly kolonou také mobilní toalety, hořce úsměvné. Ale než pozemní operace stačily vypuknout v plné síle, seděly jsme již v letadle mířícím zpět domů, do bezpečí srdce Evropy.


Continue Reading

Bezpečnost na cestách

Vyplatí se celoroční cestovní pojištění?

Published

on

By

Jestliže vyrážíte za hranice, mít sjednané cestovní pojištění je více než doporučené. Lidé, kteří cestují často, už to vědí, takže si ho sjednávají včas a s dostatečnými limity plnění. Ale víte, že existuje také celoroční cestovní pojištění? A možná by pro vás mohlo být výhodnější.

Nejen pro nomády

Někteří lidé procestují většinu svého času. A nemusí jít nutně jen o zahraniční výjezdy, ale třeba (jen) cesty po Česku, pracovní pobyty nebo služební cesty. Jezdíte na výlety, vyrážíte za dobrodružstvím, poznáváte památky i zajímavá místa, navštěvujete festivaly či veletrhy? U všech takových výjezdů se vám vyplatí mít sjednané cestovní pojištění, které se o vás v případě potřeby postará.

Náruživí cestovatelé si ale zpravidla nebudou sjednávat cestovní pojištění před každým odjezdem. Zvlášť pokud vyrážejí třeba každý týden. V takových případech se rozhodně víc vyplatí celoroční cestovní pojištění.

Výhody celoročního cestovního pojištění

Celoroční cestovní pojištění má oproti tomu krátkodobému řadu výhod:

  1. Sjednáte si ho jen jednou a platí vám po celý rok.
  2. Je cenově výhodnější – celoroční cestovní pojištění vychází levněji než několik krátkodobých.
  3. Má většinou vyšší limity pojistného plnění.
  4. Má k dispozici různá připojištění, která ochrání váš majetek, mazlíčky nebo uhradí vámi způsobené škody na majetku dalších osob.
  5. V případě, že cestujete s rodinou, nabízejí pojišťovny obvykle různé výhodnější balíčky pro více osob.

Cestování s pocitem bezpečí

Láká vás sjednat si tento typ pojištění, protože máte duši cestovatele a rádi jezdíte po Česku i po světě? Tak směle do toho. Ale abyste zbytečně nepřepláceli, zkuste si s předstihem prostudovat srovnání nabídek celoročního cestovního pojištění od různých pojišťoven. Takové srovnání najdete například na Top-Pojištění.cz. Když si nebudete jisti, které pojištění vybrat, případně jaká připojištění by se vám mohla hodit, může vám specialista z Top-Pojištění.cz po telefonu s výběrem pomoci.

Vaše cesty už pak budou klidnější, pohodovější a budete si je moci užívat beze strachu, že vás budou stát víc, než byste chtěli.

Continue Reading

Bezpečnost na cestách

Znáte DROZD MZV? Seznamte se systémem, který vám může v cizině pomoci

Published

on

By

Exotické drinky v ráji, který ovšem může být na seznamu rizikových zemí ministerstva zahraničí

Chystáte se v létě vyrazit do nějaké exotické země na vlastní pěst? Zvažte registraci do systému DROZD provozovaným Ministerstvem zahraničních věcí v ČR. Když se vyskytne problém, máte díky tomu pomoc na dosah. V čem vám může být užitečný?

DROZD neboli Dobrovolná registrace občanů České republiky na cestách do zahraničí funguje více než deset let. Může pomoci ve chvíli, kdy se během pobytu vyskytne nějaká mimořádná událost. Registrace je zdarma a vyplatí se především při cestování do rizikových zemí.

DROZD pomáhá občanům ČR v nouzi

Během registrace do systému DROZD na stránkách MZV poskytnete své osobní informace. Když dojde k problému v podobě přírodní katastrofy nebo sociálních nepokojů, může vám ministerstvo zahraničí poskytnout rychlou pomoc. Systém rozesílá hromadné e-maily a SMS zaregistrovaným osobám, které nachází v rizikové zemi a varuje před hrozícím nebezpečím.

Jak probíhá registrace do systému DROZD

Registrace do DROZDu je jednoduchá a probíhá online. Stačí vyplnit jméno, příjmení, datum narození, e-mailovou adresu, mobilní telefon, údaje o pobytu v cílové zemi, spolucestující a kontaktní osobu. Ve formuláři najdete ještě další nepovinné kolonky k vyplnění, například údaje o vašem cestovním pojištění.

DROZD aplikace pro jednodušší cestování

Systém DROZD umožňuje stáhnutí mobilní aplikace, kde se můžete rovněž registrovat. Mimo to zde najdete důležitá telefonní čísla na českou ambasádu, číslo na policii v dané zemi a rady, jak se chovat při teroristickém útoku nebo jak poskytnout první pomoc. Pomocí aplikace lze sdílet svou polohu se svými blízkými. Veškeré záznamy v registru jsou po 30 dnech automaticky smazané.

Cestování do zahraničí aktuálně

Rizikové země zveřejňované ministerstvem zahraničí se neustále mění. Pravidelně se mezi ně zařazuje i oblíbené Thajsko, Malajsie a Srí Lanka. Kompletní seznam naleznete na stránkách MZV. Při cestování do rizikových zemí nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění. Kooperativa má ve své nabídce cestovní pojištění, které zahrnuje i ochranu proti Covidu-19, kdybyste jím na cestách náhodou onemocněli.

Systém DROZD začal fungovat v roce 2009 jako reakce na tsunami z roku 2004 a zatím se do povědomí občanů příliš nezapsal. To však nemění nic na tom, že vy jej při cestě do nějaké exotické země můžete využít.

Continue Reading

Bezpečnost na cestách

5 důvodů, proč se cestovní pojištění vyplatí

Vyrážíte do zahraničí a uvažujete nad cestovním pojištěním? Tady je
příklad 5 důvodů, proč se vyplatí.

Published

on

Vyrážíte do zahraničí a uvažujete nad cestovním pojištěním? Tady je příklad 5 důvodů, proč se vyplatí.


Zima pro řadu lidí přináší nabitý program, ve kterém se určitě najde i lyžování v cizině. Vyrážíte do zahraničí na svahy i vy? Tak spolu se zimním vybavením byste určitě neměli opomenout cestovní pojištění. Proč?

1. Kryje ošetření a odpovědnost za škodu

V zimě výrazně přibývá úrazů, onemocnění a hospitalizací. Stále mnozí se ale spoléhají čistě na zdravotní pojištění a předpokládají, že jim z něho bude uhrazeno vše. Většina horských středisek (především těch soukromých) však průkaz pojištěnce neakceptuje, popř. jen z části. Klient tak musí platit nemalou spoluúčast, která může dosáhnout třeba i 20 %.

  • Až 3 000 EUR, tolik můžete zaplatit za ošetření zlomené nohy ve Francii
  • Distorze kolene v Itálii může přijít na více než 1 200 eur

Pojištění do zahraničí vás před léčebnými výlohami ochrání prakticky v plné míře. Je ale důležité zvolit správnou variantu. Především takovou, která kromě lékařského ošetření pokrývá i zásahy horské služby a transporty. Ty vytvářejí jednu z nejnákladnějších položek.

Komplexní varianta pojištění by zároveň měla mít limit u léčebných výloh v řádech desítek milionů nebo úplně neomezené. Současně by měla zahrnovat tzv. pojištění odpovědnosti za škodu, jež je určené pro případ, kdy způsobíte škodu na zdraví nebo majetku někomu jinému. A na svahu k těmto situacím dojde během vteřiny.

2. Asistenční služba neustále k dispozici

Součástí každého pojištění by dnes měla být nonstop asistenční služba, která tvoří jednu z nejdůležitějších položek v pojištění. Díky ní totiž máte jistotu, že o vás bude postaráno, když se něco přihodí.

Vyhledá vám zdravotnické zařízení, pomůže při jazykové bariéře a poskytne vám potřebné informace. Současně by vám měla pomoci se zajištěním průvodců, rezervací, jízdenek, aj. Užitečné např. ve velkých lyžařských střediscích. Vždy se ale dopředu informujte přímo na zákaznické lince, co přesně je služba schopna zprostředkovat.


3. Kryje více než jedno riziko

Oproti zdravotnímu pojištění cestovní pojištění kryje i řadu dalších rizik. Nezbytným minimem by mělo být úrazové pojištění (trvalé následky po úrazu), již zmiňované pojištění odpovědnosti za škodu a ochrana proti zpoždění nebo zrušení letu. Spolu s tím se vyplatí i pojištění zavazadel pro případ, že vám je dopravce omylem ztratí.

Základní variantu byste si měli mít možnost rozšířit o tzv. připojištění. Zde za zmínku určitě stojí připojištění sportů. Komplexní pojištění by v základu mělo zahrnovat hned několik druhů běžně provozovaných sportů, přičemž lyžování po vyznačených trasách by mělo být zahrnuto také. Pokud ale rádi podnikáte více adrenalinové nebo extrémní sporty, je potřeba si většinou základní variantu rozšířit.

Mezi další užitečná připojištění lze zařadit storno cesty pro případ, že na cestu nebudete moci nastoupit. Nově se u pojišťoven vyskytuje i ochrana domácnosti během vašeho pobytu v zahraničí. Smyslem je krytí vzniklých nákladů při vloupání, vandalismu, poškození živlem (nejčastěji prasklou vodou z potrubí) nebo technické havárii ve vašem domu či bytu. Určitě stojí za zvážení.

4. Můžete volit dle typu cesty

V daném období se potřeby mohou lišit. V zimě budete klást důraz na vyšší limity pojištění (zejména u léčebných výloh a zmiňované odpovědnosti za škodu). V létě budete spíše dbát na krytí vícero rizik naráz. Tak jako tak by vám pojišťovna měla dát na výběr mezi pojištěním pro studijní pobyt, služební cestu nebo třeba běžnou dovolenou s rodinou.

Jezdíte-li do zahraničí opakovaně, výhodnější je sjednat si dlouhodobé pojištění, s nímž můžete vyrážet za hranice několikrát do roka (nebo nejlépe neomezeně). Sjednáte jednou a už nemusíte na nic myslet. Mnohdy vychází i finančně lépe.

5. Zvýhodněná cena

Průměrná cena týdenního pojištění do Evropy se při volbě jednoho dospělého s malým dítětem pohybuje od 150 Kč. To samo o sobě pro někoho nemusí být závratná suma.

U dražších variant však cena může jít až do tisíců – zejména pokud vyrážíte mimo Evropu. Zde už slevu bezpochyby ocení většina. V zimním období mohou slevy od pojišťoven navíc překročit i hranici 50 %. Za poměrně malý obnos se tak chráníte proti velké finanční propasti, která může být i v řádech milionů.

Continue Reading