Oslavy, svátky, festivaly, výročí
Semana Santa – Velikonoce v Mexiku
Velikonoční oslavy v Iztapalapě lákají návštěvníky domácí
i zahraniční od roku 1843. Letos tedy slaví 165. výročí. Během
těchto oslav se 8 ze čtvrtí městské části Iztapalapa promění
v obrovské divadelní jeviště pod širým nebem na němž se postupně
odehrávají obrazy z Ježíšova života, utrpení, smrti a
vzkříšení.
Dřív než začnu cokoliv psát o prozívání Velikonočních svátků v Mexiku, je potřeba si uvědomit, že Mexico, stejně jako většina „latino“ národů je extrémně katolická země. Náboženství tu často hraničí s fanatismem a ještě časteji brání v rozvoji jinak moderní společnosti. Nehodlám se pouštět na tenký led a polemizovat nad vírou a její užitečnosti, pouze chci poukázat, že v zemi, kde se podle posledního provedeného sčítání hlásí celých 88 procent obyvatel ke katolickému náboženství, by bylo naprosto nesmyslné očekávat, že Velikonoční svátky budou mít něco společného s vítáním jara jako je tomu v ČR (přestože v roce 2005 proběhlo v Mexiku rozsáhlé sčítání obyvatel, našla jsem na portálu INEGI – statistický úřad – tabulku věnovanou tématu pouze do roku 2000).
První rozdíl můžeme zaznamenat již v tom, že několik týdnů před začátkem Velikonoc, které se v Mexiku nazývají Semana Santa nebo-li Svatý týden, je ve čtvrtích s menším počtem cizinců nebo v menších městech a vesnicích, v pátek nemožné koupit maso. Masny a taquerías mají zavřeno, protože se předpokládá, že řádný katolík drží půst nazývající se Cuaresma (vigilie). Jedná se o půst, jenž má samozřejmě katolický původ. Každopádně kapitalistické myšlení je většinou ještě silnější než náboženské zvyky a tak se nevěřicí a po masu toužící obyvatel Mexika může v tyto pátky vydat do nadnárodních supermarketů nebo jednoduše do restaurací ve velkých městech.
Druhý rozdíl je v rozdělení svátků. Respektive ve dnech volna, protože vlastně i v ČR jsou krásné původně pohanské Svátky jara rozděleny na Popeleční středu, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu. V Mexiku, ostatně jako i v dalších katolických zemích se ve skutečnosti začíná slavit právě na Popeleční středu (Miércoles de ceniza). Volno uznané zákonem připadá na následující čtvrtek a pátek. Velikonoční pondělí, které my slavíme s pomlázkou v ruce, už Mexičani prožívají na svých pracovištích. To znamená, že letos připadají Velikonoční svátky v Mexiku na 20. – 23. března, kdežto v ČR je svátkem pondělí 24. března.
Troufám si tvrdit, že vzhledem k sjednocenému pohledu Mexičanů na náboženství, se Semana Santa slaví, až na maličké odchylky, po celých Spojených státech mexických velmi podobně. Každopádně nejznámější a největší oslavy, které Vám doporučí každý katolík, probíhají v hlavním městě Mexiku v jinak poměrně nehostinné městské části Iztapalapa.
Velikonoční oslavy v Iztapalapě lákají návštěvníky domácí i zahraniční od roku 1843. Letos tedy slaví 165. výročí. Během těchto oslav se 8 ze čtvrtí městské části Iztapalapa promění v obrovské divadelní jeviště pod širým nebem na němž se postupně odehrávají obrazy z Ježíšova života, utrpení, smrti a vzkříšení. Představení má bezpočet herců, kteří jsou buď pečlivě vybraní (v případě hlavních rolí) mezi obyvateli zúčastněných čtvrtí a nebo role dědí v rodinách. V obou případech je participace na tomto divadelním představení a jeho přípravě vůbec obrovskou ctí.
Mezi každoročně přehrávanými obrazy z Ježíšova života můžete shlédnout například jak vybraný herec táhne tři kilometry kříž vážící 75 kilogramů až k vrcholu Cerro de la Estrella, kde se odehraje ukřižování a také předkolumbovský rituál Nového ohně. Právě tyto paradoxy jako je míšení přísné katolické víry s předkolumbovskými rituály, dělá z těchto oslav barevné a okouzlující představení. Je také velmi zajímavé pozorovat tváře herců s typicky mexickými rysy (které jsou samozřejmě velmi vzdálené tvářím, jenž si představíme jako ty z bible), jak přestrojeni za Ježíše, Marii a ostatní zapáleně citují verše určené jejich biblickým postavám. Krom hlavního procesí existují ještě další, ve kterých zúčastnění doprovází Ježíšovo utrpení svým vlastním. Můžete vidět osoby táhnoucí vlastní kříže, osoby jenž jdou bosy nebo po kolenou a tím se snaží smýt své vlastní hříchy. V některých případech dochází dokonce na propichování kůže a bičování. Jistě, jde o zajímavost, ale jinak zamyšlení nad smyslem těchto „obětí“ nechám raději na někom jiném…
Jinak už jen dodatek, pro ty co se chystají v budoucnu Mexiko v době Velikonoc navštívit. První rada je mít rezervaci v hotelu. Mexičané mají na rozdíl od Evropanů velmi málo dní dovolené a tak využívají k cestám do turistických destinací a k návštěvám příbuzných právě všechna státem uznaná volna. To znamená, že ceny zájezdů, letenky a ubytování v tomto období šplhají až na dvoj nebo dokonce trojnásobek obvyklé ceny. Nehledě na to, že se vám opravdu může stát, že nenaleznete ani ubytování a ani dopravní prostředek. Přeci jen má Mexiko podle posledního sčítání více než 103.000.000 obyvatel a ti, když se jen z části začnou přemisťovat, přestává veškerá legrace…
Rada druhá je pro cestovatele, kteří touží po neopakovatelném zážitku, kterým je návštěva hlavního města Mexika beze stresu, bez dopravní zácpy a bez poloviny jeho obyvatel v ulicích. Je opravdu neuvěřitelné jak se nepřetržitě bublající město změní a je rázem téměř oázou klidu. Jen pro příklad v době mimo Velikonoce mi trvala cesta do práce 40 – 60 minut místní MHD. O Velikonočních svátcích jsem úplně stejnou vzdálenost ujela za 15 minut. To jen pro představu. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že mnoho menších obchodů, restaurací a především bank a státních institucí může být po dobu státem uznaného volna zavřeno a tak v případě jakéhokoliv problému se situace mírně komplikuje. Ale já sama bych pohled na neuvěřitelně krásně opravené historické centrum a jeho koloniální kouzlo, které si v těchto dnech můžete vychutnat aniž byste byli unášeni davem někam kam vůbec nechcete, klidně vyměnila za trošku rizika.
No a řada třetí, pokud naopak toužíte po lidském teple velmi z blízka není nic jednoduššího než se vydat do Iztapalapy a shlédnout celé vystoupení. Jen upozorňuju, že je opravdu potřeba dávat si pozor. Dav je obrovský a stát se může cokoliv. Každoročně se někteří z návštěvníků nevyhnou zranění, omdléváni a také drobné kriminalitě. Na druhou stranu si určitě odnesou pro Evropana neopakovatelný zážitek, obzvlášť pokud jsou katolického vyznání.
Oslavy, svátky, festivaly, výročí
Zajeďte o víkendu na vánoční trhy do Německa, Rakouska nebo Polska. Budete příjemně překvapeni.
Předvánoční čas naplňuje děti očekáváním dárků pod stromečkem,
ty menší se pilně připravují na Ježíška, a dospělí jsou uchváceni
vánoční atmosférou v podobě výzdoby a vánočních trhů. Máte-li
rádi vánoce, vydejte se na vánoční trhy do sousedního Německa, Rakouska a
Polska. Rozhodně nebudete litovat.
Předvánoční čas naplňuje děti očekáváním dárků pod stromečkem, ty menší se pilně připravují na Ježíška, a dospělí jsou uchváceni vánoční atmosférou v podobě výzdoby a vánočních trhů. Máte-li rádi vánoce, vydejte se na vánoční trhy do sousedního Německa, Rakouska a Polska. Rozhodně nebudete litovat.
Jak se dopravit na vánoční trhy?
Trhy zpravidla otevírají poslední víkend v listopadu a jsou v provozu až do 23. prosince. Do některých měst se dostanete pohodlně autem, autobusem či vlakem, ale jinde naleznete příjemné spojení jen stěží. Cestovní kanceláře nabízí speciální autobusové zájezdy, které vás dopraví na adventní trhy. Tyto zájezdy jsou pro návštěvníky trhů vhodné hned z několika důvodů. Nemusíte časně z rána řídit a být na pozoru až do pozdního večera, kdy se musíte vracet zpět domů. Na všech trzích na vás z každého koutu bude vyskakovat lákadlo v podobě punče nebo svařeného vína. A když jedete na trh jednou ročně, byla by škoda jej neochutnat. V ceně zájezdu máte k dispozici také služby delegáta a zaručeně se v neznámém městě neztratíte.
Jaké trhy navštívit?
Autobus cestovní kanceláře zpravidla vyráží z několika míst České republiky a sbírá cestující po své trase do cílové destinace. Vyjíždí se v brzkých ranních hodinách a návrat je plánován na noc. Můžete strávit na vánočních trzích celý den, projít si město a nakoupit to, co se vám líbí. Které trhy byste měli navštívit? Každý vánoční trh má své kouzlo. Na cestovních portálech jsou nejoblíbenějšími destinacemi Vídeň a Drážďany.
Německo
Nádherné trhy na vás čekají v nedalekých Drážďanech. Trh Štrýclmarkt nabízí 250 stánků s vánočními laskominami, dřevěnými hračkami, výzdobou a dalšími řemeslnými výrobky. Na trzích narazíte vždy na dostatečné množství návštěvníků (odhady ukazují na 150 000 osob během víkendu), protože nabízí pestrý program pro veřejnost. Trh se koná na náměstí Altmarkt v centru města a je otevřen od 10 do 21 hodin. Na velkolepé trhy se můžete těšit v Mnichově. Stánky jsou krásně vyzdobeny, nabízí domácí produkty, řemeslné výrobky, pochutiny a pamlsky, svařené víno Glühwein a německý punč Feuerzangenbowle. Hlavní město Bavorska v sobě skrývá několik desítek míst, na kterých se trhy konají, ale největší naleznete v centru města na Marienplatz a v jeho okolí. Trh má otevřeno od 10 do 21 hodin. Středověké trhy Mittelaltermarkt uvidíte na náměstí Wittelsbacherplatz. V Tollwoodu se konají velké vánoční trhy spolu s vánočním festivalem.
Polsko
Čtvrté největší město Polska Vratislav vás uchvátí přenádhernou vánoční výzdobou. Na adventních trzích na vás budou čekat domácí pamlsky, svařené víno, řemeslné produkty a vánoční dekorace. Pochutnat si můžete na horké čokoládě, grilovaném uzeném sýru s brusinkami, pečené klobáse a pražených kaštanech. V Krakově se vyjma návštěvy trhů můžete projít centrem města a načerpat vánoční atmosféru. Na vánočním trhu si pochutnáte na pitném medu, který se vyrábí podobně jako víno, avšak nejedná se o medovinu. Je to taková místní specialita.
Rakousko
Nejkrásnější trhy v celém Rakousku naleznete ve Vídni. Díky adventním zájezdům do Vídně se podíváte na největší vánoční trh na Rathausplatz. Zde je umístěno 150 stánků skrývajících pamlsky, vánoční výrobky, adventní kalendáře, vánoční ozdoby a řemeslné výrobky. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, pro děti vánoční dílna. Dospělí si mohou vychutnat punč tradičně v keramickém hrnečku. Trh je otevřen od 10 do 21:30 hodin. Ve městě se můžete podívat na několik vánočních trhů – u barokního zámku Belvedere, na náměstí Karlsplatz, u Katedrály Svatého Štěpána a Spittelbergu. Zámek Schönbrunn uchvátí turisty svým vánočním nádvořím spolu s vánočními trhy s tradičními řemeslnými a uměleckými výrobky. Náměstí Maria-Theresien-Platz na čas vánoční pohostí na 60 stánků a spolu s rakouskou dechovkou, sbory a trubači mohou návštěvníci dýchat pravou vánoční atmosféru. Adventní hudba zaznívá na Starovídeňském trhu ve Freyung v centru Vídně. Na univerzitním kampusu se objevuje vánoční vesnička a nevynechejte trhy kolem Prátru.
Oslavy, svátky, festivaly, výročí
Slunovrat – Oslavy probuzení léta v dobách dávno minulých
Šestý ročník Festivalu živého pravěku v experimentálně
archeologickém centru Křivolík, poblíž České Třebové, se letos bude
odehrávat o víkendu 21. – 22. června 2014. Tématem letošního
festivalu je oslava letního slunovratu.
Šestý ročník Festivalu živého pravěku v experimentálně archeologickém centru Křivolík, poblíž České Třebové, se letos bude odehrávat o víkendu 21. – 22. června. Tématem letošního festivalu je oslava letního slunovratu. Návštěvníci mohou shlédnout oživlou pravěkou osadu v plném proudu příprav na tuto slávu. Budou moci ochutnat speciality historické kuchyně, prohlédnout si výrobu textilu, uvidí postup stavby doškových střech a několik výjevů ze života našich předků.
Na výletě do pravěku, který na konci června společně podnikneme, se ocitneme v osadě, jejíž obyvatelé se právě chystají slavit příchod léta Slunovrat. Přicházejí i zástupci dalších kmenů, aby uctili bohy a utužili přátelské vztahy. Návštěvníkům ukážeme, jak se dá jednoduše vyrobit sýr a jak krásně voní chlebové placky přímo z pece. Léto budeme vítat věnečky z kvítí, tancem dívek, bojem chlapců a dobrým jídlem a pitím. Pro děti jsou připravené drobné dílny a programy. Akce je nezisková a vstupné dobrovolné.
S šestým ročníkem festivalu bude jistě mnoho k vidění. Nepůjde jen o nové stavby, kterých v EAC Křivolík od loňska vyrostlo hned několik. Připravujeme nové edukativní dílny pro mládež a samozřejmě ukážeme několik nových řemesel a každodenních činností, kterým se věnovali naši předkové a které se dnes už vytrácí. Celá akce je zamýšlena jako zábava a uvolnění pro celou rodinu a širokou veřejnost. Dva dny živé prezentace dávné historie uprostřed nádherných lesů a údolí nedaleko České Třebové.
Oslavy, svátky, festivaly, výročí
Brno – město uprostřed Evropy 2012
Informace o blížícím se festivalu, který se odehrává
v Moravské metropoli. Jeho největším lákadlem je opět
mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která
probíhá od 25.5. do 8.6.
Hned na začátku musím podotknout, že i přesto, že jeden český film hlásá něco jiného, tak v Brně rozhodně nuda není. Tento rok to bude již po patnácté, co se sjedou lidé z celé české republiky a dokonce i ze zahraničí, aby se zúčastnili tradičního festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY… festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří.
Festival trvá sedmnáct dní a užijete si během nich dostatek z divadla, hudby, sportu, ale i trošku jiné podívané. V období mezi 25. květnem a 10. červnem, kdy se festivaly konají, si z lákadel bohatého programu vybere opravdu každý.
Co tento rok bude opravdu stát za to (tak, jako každý rok) je mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která probíhá od 25. května do 8. června. Tento rok se zúčastní světové špičky ze Španělska, Austrálie, Číny a Rakouska.
Prelude se vrací zpátky na Kraví horu, přesně tam, kde to před patnácti lety začalo. Tento ohňostroj mají na starosti Theatrum Pyroboli (Česko) a uvidíme jej v pátek 25. Května, v 22.30 a celá tato podívaná bude věnována opatovi Gregoru Johannu Mendelovi k 190. Výročí jeho narození.
Soutěžní blok ohňostrojů, bude tradičně probíhat na hladině brněnské přehrady. Důležité také je, že tento rok jek olympijský a v tomto duchu se ponese úvodní povinná dvouminutová kompozice ode všech soutěžících. Jako hudba k této kompozici byla vybrána část skladby „THE OLYMPIC SPIRIT“ z tvorby Johna Williamse.
26. května uvidíme dílo od Flash Barrandov SFX (Česko), začátek bude (stejně jako u všech ohňostrojů) 22.30 hodin. 30. května, se nám představí Španělsko, které budou reprezentovat Pirotecnia Ricardo Caballer.
Další soutěžící, kteří se předvedou 2. Června přijedou až z daleké Austrálie. Foti international fireworks jsou světově uznávání a z jejich tvorby můžeme například uvést ohňostroj na olympiádě v Sydney.
Následovat budou 6. června soutěžící z Číny, kteří pro změnu dělali ohňostroj pro olympiádu v Pekingu. Panda fireworks budou poslední v soutěžním bloku.
Poslední co nás z ohňostrojů čeká, bude finále na hradě Špilberk. Design a produkci zajistí společnost Flash Barrandov SFX, která je několikanásobným účastníkem a vítězem brněnské přehlídky. Je nositelem prestižních ocenění z řady mezinárodních ohňostrojných festivalů v Evropě i zámoří. Ve spolupráci s renomovaným rakouským týmem PYROVISION (v soutěžní části se zúčastnil brněnské přehlídky ohňostrojů v roce 2009) předvedou mezinárodní „olympijské“ ohňostrojné finále.
V přehlídce ohňostrojů mohou diváci hlasovat ve veřejné slosovatelné anketě „Cena diváka STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS“. Ve dvou kategoriích mohou fotografové (amatéři i profesionálové) přihlásit své snímky ve festivalové fotosoutěži.
Pokud vás zajímá jak správně vyfotit ohňostroj, tak se můžete zúčastnit speciální fotokurzů a workshopů. Informace o nich naleznete na stránkách fotokurz.cz.
Další informace o tom co všechno můžete během festivalu vidět, slyšet a zažít se dočtete na stránkách Ignis brunensis.
Hned na začátku musím podotknout, že i přesto, že jeden český film hlásá něco jiného, tak v Brně rozhodně nuda není. Tento rok to bude již po patnácté, co se sjedou lidé z celé české republiky a dokonce i ze zahraničí, aby se zúčastnili tradičního festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY… festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří.
Festival trvá sedmnáct dní a užijete si během nich dostatek z divadla, hudby, sportu, ale i trošku jiné podívané. V období mezi 25. květnem a 10. červnem, kdy se festivaly konají, si z lákadel bohatého programu vybere opravdu každý.
Co tento rok bude opravdu stát za to (tak, jako každý rok) je mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která probíhá od 25. května do 8. června. Tento rok se zúčastní světové špičky ze Španělska, Austrálie, Číny a Rakouska.
Prelude se vrací zpátky na Kraví horu, přesně tam, kde to před patnácti lety začalo. Tento ohňostroj mají na starosti Theatrum Pyroboli (Česko) a uvidíme jej v pátek 25. Května, v 22.30 a celá tato podívaná bude věnována opatovi Gregoru Johannu Mendelovi k 190. Výročí jeho narození.
Soutěžní blok ohňostrojů, bude tradičně probíhat na hladině brněnské přehrady. Důležité také je, že tento rok jek olympijský a v tomto duchu se ponese úvodní povinná dvouminutová kompozice ode všech soutěžících. Jako hudba k této kompozici byla vybrána část skladby „THE OLYMPIC SPIRIT“ z tvorby Johna Williamse.
26. května uvidíme dílo od Flash Barrandov SFX (Česko), začátek bude (stejně jako u všech ohňostrojů) 22.30 hodin. 30. května, se nám představí Španělsko, které budou reprezentovat Pirotecnia Ricardo Caballer.
Další soutěžící, kteří se předvedou 2. Června přijedou až z daleké Austrálie. Foti international fireworks jsou světově uznávání a z jejich tvorby můžeme například uvést ohňostroj na olympiádě v Sydney.
Následovat budou 6. června soutěžící z Číny, kteří pro změnu dělali ohňostroj pro olympiádu v Pekingu. Panda fireworks budou poslední v soutěžním bloku.
Poslední co nás z ohňostrojů čeká, bude finále na hradě Špilberk. Design a produkci zajistí společnost Flash Barrandov SFX, která je několikanásobným účastníkem a vítězem brněnské přehlídky. Je nositelem prestižních ocenění z řady mezinárodních ohňostrojných festivalů v Evropě i zámoří. Ve spolupráci s renomovaným rakouským týmem PYROVISION (v soutěžní části se zúčastnil brněnské přehlídky ohňostrojů v roce 2009) předvedou mezinárodní „olympijské“ ohňostrojné finále.
V přehlídce ohňostrojů mohou diváci hlasovat ve veřejné slosovatelné anketě „Cena diváka STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS“. Ve dvou kategoriích mohou fotografové (amatéři i profesionálové) přihlásit své snímky ve festivalové fotosoutěži.
Pokud vás zajímá jak správně vyfotit ohňostroj, tak se můžete zúčastnit speciální fotokurzů a workshopů. Informace o nich naleznete na stránkách fotokurz.cz.
Další informace o tom co všechno můžete během festivalu vidět, slyšet a zažít se dočtete na stránkách Ignis brunensis.