Zkušenosti s nějakým typem půjčky má podle údajů České bankovní asociace 8 z 10 Čechů a až 43 % Čechů aktuálně nějakou půjčku splácí. Půjčování peněz tak v České republice určitě není tabu a konkrétně před vánočními svátky jsou nejvíce v kurzu nákupy na splátky nebo spotřebitelské úvěry krátkodobého charakteru.
Nejvíce si v České republice půjčujeme peníze na auta a na elektroniku a přestože tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by si nikdy nepůjčilo peníze na dovolenou, z dostupných dat vyplývá, že se v souvislosti se zadlužováním chová rizikově každý desátý Čech. Zodpovědný přístup k půjčkám je přitom pro zdravé finanční zázemí stěžejní. Jaká jsou hlavní pravidla, kterých bychom se měli řídit, když si chceme půjčit peníze?
Přehled o úvěru
Než si u kohokoli půjčíme peníze, měli bychom jasně vědět nejen to, kolik peněz si půjčujeme, ale i další náležitosti. „Při sjednání úvěru je důležité vědět, jak dlouho budeme úvěr splácet a kolik zaplatíme na úrocích. Neměli bychom se ale soustředit jen na úrokovou sazbu, která bývá často uvedena jako hlavní údaj, ale i na tzv. RPSN. To nám udává roční procentní sazbu nákladů, tedy celkové náklady na úvěr,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění a finančních produktů Klik.cz. Důležité je také vědět datum splátky a následky v případě nesplácení.
Přehled o vlastích financích
Alfou a omegou zodpovědného půjčování je i přehled o vlastních financích, tedy o tom, jaké máme měsíční příjmy a výdaje. A pokud víme, že jen tak tak vystačíme a nejsme schopni dávat si nějaké peníze stranou, půjčka by vůbec neměla být na pořadu dne. „Základní pravidlo je, že by měsíční splátka neměla být vyšší než částka, kterou jsme schopni každý měsíc bez výjimky odložit stranou,“ říká Rothbarth.
Účel půjčky
Přestože v dnešní době u většiny úvěrů není třeba dokládat, na co si peníze půjčujeme, a tak banka nebo jiný subjekt nemůže posoudit účel půjčky, měli bychom ho být schopni posoudit my sami. Na co peníze půjdou? Zlatý pravidlem je, že bychom neměli úvěr splácet déle, než je životnost věci, kterou s ním chceme zaplatit. Je dobré se však řídit i intuicí, která nám často napoví, zda je půjčka v dané situaci opravdu nutná.
Nesplácejte půjčku půjčkou
S bodem výše souvisí i fakt, že bychom si nikdy neměli brát půjčku na to, abychom splatili jinou půjčku. To je nejkratší cesta k bankrotu a právě zda začíná problém většiny lidí, kteří se následně ocitnou ve finančních potížích. Pokud řešíme situaci, kdy nemůžeme splácet svou stávající půjčku, vhodnějším řešením je kontaktovat věřitele a požádat o odložení splátek nebo o jiné alternativní řešení situace.
Pečlivě vyberte věřitele
Neméně důležitý je i pečlivý výběr věřitele. To, u jaké banky nebo jiného poskytovatele si peníze půjčíme, totiž určuje spoustu dalších faktorů. „Bankovních i nebankovních poskytovatelů je na českém trhu tolik, že je těžké se v nabídce orientovat. Doporučuji tak využívat internetových srovnávačů, které spolupracují jen s férovými a solidními společnostmi. Srovnáním online navíc ihned vidíme základní údaje o úvěru, které nám pomohou se rozhodnout,“ uzavírá Aleš Rothbarth za Klik.cz.