Orlí hnízdo
Jen těžko se dá uvěřit tomu, že na tak nádherném místě, jakým jsou Bavorské Alpy, trávil svůj čas nacistický diktátor Adolf Hitler. Právě v panenské krajině, nedaleko města Berchtesgaden byl vydán rozkaz k zahájení 2. světové války. Velkým zážitkem je již samotná cesta, klikatící se strmou horskou silnicí. Absolvovat ji lze buď turistickým autobusem, jezdícím v pravidelných intervalech, nebo pěšky.
Osvětim
Během prohlídky největšího německého vyhlazovacího tábora, v němž mezi lety 1940–1945 zahynulo 1,5 milionu nevinných lidí, se jen málokdo ubrání slzám dojetí. Atmosféra bezmoci koncentračního tábora v polské Osvětimi vás doslova pohltí.
Mazurská jezera
V oblíbené výletní oblasti na severu Polska, nedaleko města Ketrzyn, jsou uprostřed lesů rozesety pozůstatky budov, které tu nechal postavit Adolf Hitler. V dokonale maskovaném a nepřehledném prostoru Mazurských jezer vyrostla kasárna, bunkry, letiště, obytné budovy i železnice. Právě zde došlo k rozhodnutí o využití vězňů v německém zbrojním průmyslu.
Koncentrační tábor Mauthausen
Dalším ze smutných svědků válečných hrůz je koncentrační tábor Mauthausen, ležící poblíž rakouského města Linz. Za jeho branami našlo smrt i několik tisíc Čechů. Silné emoce vzbuzuje prohlídka desinfekční místnosti, plynové komory, mohutné vstupní brány i tabulí se jmény popravených. Známé je také mauthausenské schodiště, čítající 186 strmých schodů, po kterých museli zesláblí vězni nosit těžké žulové kvádry. Utrpení vojáků a statečnost obyčejných lidí by neměla být zapomenuta. Možná vám návštěva některé z památek 2. světové války nechá zapomenout na malicherné problémy a připomene vám, jak velkým štěstím je život v míru.