Connect with us

Uncategorized

Druhý festival íránských filmů zahájí snímek Běžec

Festival zahájí částečně autobiografický snímek Běžec (The Runner)
režiséra Amira Naderiho, který pojednává o nelehkém údělu sirotka,
vyrůstajícím v ulicích přístavního města, situovaného
v Perském zálivu.

Published

on

Běžec (The Runner)

Festival zahájí částečně autobiografický snímek Běžec (The Runner) režiséra Amira Naderiho, který pojednává o nelehkém údělu sirotka, vyrůstajícím v ulicích přístavního města, situovaného v Perském zálivu. Hlavní hrdina, asi třináctiletý chlapec, který se točí v začarovaném kruhu sociální bídy, představuje velice silnou postavu, jež přes každodenní boj o přežití neupozaďuje humánnost a schopnost vše prožívat velice intenzivně. Chvíle okouzlení a fantazijního snění prožívá při pozorování technického světa letadel, vlaků a lodí, které mu jsou později inspirací při prvním kroku z kruhu ven po vlastní trase. Intenzivní zvukový doprovod skládající se z křiku perské abecedy doprovází nejsilnější momenty filmu.


Bílý balónek (The White Balloon)

Poetický snímek Bílý balónek (The White Balloon) Jafara Panahiho nabízí řadu postřehů o městě, o životním stylu jeho obyvatel a o jejich lidské podstatě. Film vypráví o dobrodružstvích malé holčičky. Příběh se odehrává během příprav oslavy Nového Roku, tzv. Norouz, který Íránci slaví s příchodem jara. Kromě tradičních pokrmů, naklíčené pšenice, svíček či zrcadla nesmí v tento den na slavností tabuli chybět ani akvárium se zlatou rybkou, perským symbolem života – a právě tu chce holčička co největší. Film na pozadí blížící se slavnosti citlivě vykresluje rozmanitost všední reality, kde i konfliktní postavy jsou v závěru smířlivé, ať už se jedná o předváděče hadů, vojáka či afghánského chlapce prodávajícího bílé balónky.


Kde je dům mého přítele? (Where is the Friends Home?)

Film Kde je dům mého přítele? (Where is the Friends Home?) Abbase Kiarostamiho je situován do rustikálního prostředí na severu Íránu. Realisticky ztvárněný příběh mapuje napínavou cestu chlapce, který se snaží vrátit svému spolužákovi sešit, aniž by blíže tušil, kde ho hledat. Dětská nevinnost, zodpovědnost vůči druhému a ryzost přátelství tak motivují malého hrdinu k intimnímu objevování neznámého světa kolem něj. Na pozadí chlapcova pátrání se vyjevují laskavé mezilidské vztahy ovlivněné přísnou morálkou, problémy dospělých a pracovní hektičností. S přicházejícím večerem je možné navíc nahlédnout do světa tajemna a tradičního dekorativního umění světel a stínů.


Bashu, malý cizinec (Bashu, the little stranger)

Tento film vypráví příběh osiřelého chlapce, který se na korbě náklaďáku dostane z válkou zmítaného jihu do severnější části Íránu, a vzbudí odlišným vzhledem a jazykem značnou pozornost místních vesničanů. Post-válečné trauma a chlapcovy vidiny jsou v přímém kontrastu s mírumilovným krajem, snímaném pohyblivou kamerou. Rytmický zvukový doprovod, ať už se jedná o Bashuovu rituální hru, imitaci ptáků či halekání při odhánění divočáka, posiluje intenzivní vztah mezi lidmi a přírodou.



Kompletní program festivalu:

Středa 9. 1. 2013

Světozor velký sál

  • 19:30 Slavnostní zahájení: Běžec / The Runner (Amir Naderi )

Světozor malý sál

  • 18:30 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) – dokument
  • 20:45 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

Čtvrtek 10. 1. 2013

Světozor velký sál

  • 18:15 The Grass; A Nation’s Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison
  • 20:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, The Little Stranger (Bahram Beizai)

Světozor malý sál

  • 18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)
  • 20:45 Kolekce íránské současné animace

Pátek 11. 1. 2013

Světozor velký sál:

  • 18:15 Afghánský večer: Earth and Ashes
  • 20:30 Afghánský večer: Osama

Světozor malý sál

  • 18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (druhá část)
  • 20:45 Tinar (Mahdi Moniri) – dokument

Sobota 12. 1. 2013

Světozor velký sál

  • 16:00 Zloběj z Bagdádu / Thief of Bagdad (Michael Powell, Ludwig Berger, Tim Whelan)
  • 18:15 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend’s Home? (Abbas Kiarostami)
  • 20:30 Bílý balónek / The White Balloon (Jafar Panahi)

Světozor malý sál

  • 16:15 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)
  • 18:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, the Little Stranger (Bahram Beizai)
  • 0:45 The Grass; A Nation’s Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison)

Neděle 13. 1. 2013

Světozor velký sál

  • 16:00 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) – dokument
  • 18:15 Běžec / The Runner (Amir Naderi )
  • 20:30 Tinar (Mahdi Moniri) – dokument

Světozor malý sál

  • 16:15 Kolekce íránské současné animace
  • 18:30 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend’s Home? (Abbas Kiarostami)
  • 20:45 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)
Continue Reading

Uncategorized

Kdy po dovolené můžete věnovat plazmu a pomoci nahradit odcestované dárce?

Published

on

By

Krevní plazma je velmi cennou tekutinou, kterou může darovat drtivá většina z nás. Pomáhá nemocným lidem, pacientům při operacích i po nich, z plazmy se také vyrábí mnohé léky, a to i na nemoci, které nejsou příliš časté. Bez krevní plazmy by zdravotně strádala spousta pacientů, právě ona jim může ulevit, pomoci až prodloužit život.

Jestliže chcete darovat plazmu po dovolené, je důležité sdělit dárcovskému centru, kde jste v uplynulé době trávili dovolenou. Zpravidla žádná omezení nehrozí, pouze v případě, že by v dané zemi probíhala nějaká epidemie, o čemž jsou právě v dárcovském centru výborně informovaní.

Proč darovat krevní plazmu po dovolené?

Po dovolené jsme odpočatí, v kondici, pokud nemáme zdravotní potíže, neměli jsme klíště, nebo nemáme jiné dočasné omezení pro darování krevní plazmy, směle do „akce“. Během léta jsou mnozí dárci plasmy mimo ČR, na odběry nedochází, proto je každý dárce „navíc“ velkým přínosem.

Darovat krevní plazmu po dovelené mohou všichni, kteří mají od 18 do 60 let věku (u opakovaných dárců do 65 let), jsou ve zdravotní kondici, jejich váha je v rozpětí od 50 do 150 kg. 

Jak se připravit na darování plazmy po dovolené?

Určující je, kde jste na dovolené byli. Pokud jde o návrat z „rizikových“ zemí, je důležité vyčkat 4 týdny. V případě, že jste cestovali po Evropě, bývá „blokace“ minimální. Rozpětí je všeobecně podle místa vaší dovolené od 1 dne (v případě cest po Evropě) po 6 měsíců. Vždy je nutné situaci konzultovat s dárcovským centrem.

V centru pro každý případ provedou kontrolou vašeho zdravotního stavu. Před každým odběrem je důležité dodržovat správný jídelníček, vyhnout se rizikovému způsobu života, dostatečně pít, aby byl organismus hydratován. V létě je mnoho z nás mimo domov, dárců plazmy je proto méně, než jindy, ale množství pacientů zůstává stejné. Myslete na to a po návratu z dovolené, zvláště pokud jste byli v ČR a v Evropě, se co nejdříve přihlaste v pražských centrech Europlasma či jinde ve větších městech ČR.

Continue Reading

Uncategorized

Když se vaší dovolené nevyhne katastrofa?

Published

on

By

Všichni očekáváme od výletů či několikadenních dovolených v zahraničí i po česku totální relax a trávení času dle svých představ. Přece si to jen po tolika měsících práce zasloužíme. Jenže náhoda se nikdy neptá a co když se změní pohodový sen na noční můru starostí a stresu?

Pojďte se s námi podívat na nejčastější situace, které vám mohou zkazit vaši rodinnou dovolenou a jak jim předcházet.

Úraz v zahraničí

Stačí málo, někdo do vás narazí zezadu na tobogánu, uklouznete po čerstvě umyté hotelové podlaze či se jen nešťastně zohnete pro spadlé pečivo pod stůl a úrazy hlavy, zlomená ruka či zvrtnutý kotník je na světě. Na lékařská ošetření v zahraničí se nevztahuje naše pojištění, a tak se mohou vyšplhat částky až k statisícům! Neponechejte tedy nic náhodě a uzavřete si vždy cestovní pojištění klidně online, i když vyrážíte jen na jeden den.

Nenechaví zloději

Po krásné dovolené se vracíte domů a zjistíte, že vás během vaší nepřítomnosti navštívil nezvaný host. Nebo hůř, volají vám sousedi a vy si mezitím užíváte leteckou dovolenou v Dominikáně. Jak se narychlo vrátit, co se ztratilo, jsou myšlenky, které vás budou tížit celou dlouhou cestu domů. Ani tady tedy neponechejte nic náhodě, váš dům a vaše věci si zaslouží bezpečí. Zainvestujte do bezpečnostní techniky, buď přes specializovanou firmu, či levné kamery a alarmy se dají zakoupit za pár tisícovek, poproste sousedy o pravidelné navštěvování prázdného domu, aby byl vidět pohyb, nechejte si vybírat poštu a hlavně nedávejte na sociální sítě informace, že jste na dovolené a dům je tudíž prázdný.

Ztráta klíče od auta

Bohužel i tato situace, kdy rodina stojí před zamčeným autem, kde autoklíče zůstaly uvnitř, či vytroušeny někde po cestě je velmi častá. Pokud se nacházíme v Česku, můžeme o pomoc požádat kamarády, kteří pro nás přijedou, nebo přivezou náhradní klíč. Jsme-li ale na vlastní pěst v zahraničí, co teď? Jak se domluvit a sehnat firmu na otevření dveří? Ztráta klíče od auta je vždy velmi nepříjemná, je tedy dobré být připraven i na tuto situaci. Vždy si berte s sebou, jedete-li dál, klíč náhradní. Pokud máte jen jeden, není vůbec žádný problém najít výrobu autoklíčů a máte po starostech!

Continue Reading

Uncategorized

3 kouzelná místa v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Published

on




Depositphotos 407503072 L 2015 OptimizedKrálovéhradecký kraj vás nikdy nezklame. Vždy nabídne něco nového. Najdete tu mnoho zajímavých míst, zákoutí a přírodních krás. Chcete vědět, kam se vydat na výlet? Našli jsme pro vás 3 perfektní místa.

Královéhradecký kraj není příliš zalidnění

Kraj je rozlohou 9. největší v ČR. Hustota zalidnění je také příjemná, což z něj činí ideální místo na výlety. Pokud sháníte ubytování, zalíbí se vám Broumovsko, Náchodsko a Jičín. Tato místa nabízí opravdu hodně turistických cest a pohybového vyžití. Rádi byste zde strávili více než jeden den? V tom případě si pronajměte chatu. Můžete přijet s dětmi, psem anebo sami a užít si klid a ticho.

Kde se ukládaly vojenské zásoby? V Josefově

Josef II. v roce 1780 nechal položit 1. kámen pevnosti, kterou navrhl inženýr Claude-Benoit Duhamel de Querlonde. Odrážela pruská vojska od východní části České republiky. Pevnost sloužila i k ukládání vojenských zásob. V tomto pevnostním městě žili pohromadě řemeslníci, živnostníci a jejich rodiny a také vojáci.

Vnitřní uspořádání budov v objektu stejně jako podzemní chodby, které v minulosti měřily až 45 km, je opravdu pozoruhodné. V dnešní době už tak dlouhé nejsou, ale i tak stojí prohlídka za vaši pozornost. Podzemí Josefova patří mezi nejrozsáhlejší evropský obranný systém.

Depositphotos 432458202 L 2015 Optimized

Na zámku v Opočně se dozvíte mnoho zajímavostí

Zámek zobrazuje unikátní pohled na českou společnost v průběhu 500 let. Expozice nabízí rozsáhlou sbírkou zbraní, pušek, plátové zbroje, mušket, popravčích mečů, kordů a nesmíme zapomenout ani na zbraně mimoevropských kultur (japonské, indické, barmské a další). Milovníci obrazů si oblíbí rozsáhlou sbírku umění. Katalog z roku 1929 popisoval 471 položek.

V místní knihovně na vás čeká 10 000 knih, historický nábytek a exotické exponáty.

Orlické hory

Orlické hory se v ČR nachází na ploše 204 km² (v Polsku Góry Orlickie). Z nejvyššího vrcholu Velká Deštná s nadmořskou výškou 1115 m n. m dohlédnete až na Hradec Králové. Česko-polskou hranici lemuje 33 km dlouhá řeka Orlice. Víte, že Orlické hory se označují jako Krkonošsko-jesenické subprovincie (délka 300 km)? Původně nesla název Sudetská soustava.

Skiareály Deštné a Říčky si zamilují lyžaři i běžkaři, pro které jsou připraveny desítky kilometrů dlouhé trasy. Jsou dobře udržované a vhodné pro celé rodiny.

Hledáte hezký výlet v okolí? Zamiřte na hrad Potštejn, do Vojenského muzea Lichkov nebo zřícenina hradu Lanšperk.




Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 Cestovatel.cz