V naší fotosoutěži nyní můžete hlasovat
o vítězech 5. kola , do kterého cestovatelé fotografové zaslali
přes 100 snímků s popisem a GPS souřadnicemi. Hlasování
bude ukončeno v pondělí
V naší fotosoutěži nyní můžete hlasovat o vítězech 5. kola , do kterého cestovatelé fotografové zaslali přes 100 snímků s popisem a GPS souřadnicemi. Hlasování bude ukončeno již v pondělí , protože je potřeba zpracovat snímky do začátku Invexu.
Nyní můžete
hlasovat v 5. kole , které je prozatím poslední. Další snímky zatím nezasílejte.
Z předchozích kol zatím postoupilo 26 snímků. Ptáte se jak je to možné, když vítězové jsou pouze 4? Každý autor může zaslat i více snímků, ale vyhrát pouze jednu cenu. Pokud jsou tedy další snímky autora na medailových místech, tak postupují do finále, ale cenu získává autor dalšího snímku v pořadí. Z první kola tak postoupilo 6 snímků, z druhého také. Ze skvělého třetího kola jsme v redakci nechali postoupit místo jednoho snímku 3, takže počet snímků postupujích do finále je 8 a ze čtvrtého kola jich také postoupilo 6.
Vyhlášení finálového kola příští sobotu (27.10.) na Invexu
Na stánku hlavního sponzora, společnosti ZONER software (stánek V 70), ve 14 hodin vyhlásíme vítěze.
Finálové snímky se již tisknou a připravují se na putovní výstavu. Vy si je nyní můžete prohlédnout v galerii pod článkem.
Prvosenky na louce Vysokého Svahu s výhledem na Studničnou horu a Sněžku od Pražské boudy v Krkonoších.
Autor: Roman Nosek
Louka, která mi vzala dech. Světlo, prostor, barvy, linie, prostě klid a pohoda, místo s dokonalou harmonií a víc už asi není co dodat.
Autor: Ivana Filipová
Přístupová cesta na Sněžku
Autor: Michal Hrabí
Větrný mlýn holandského typu stojí poblíž Vrátna v polích asi 800 metrů na severovýchod. Postaven byl roku 1870 místním statkářem Václavem Marečkem. Roku 1878 vyrostla vedle mlýna ještě další budova, v níž se nacházely stoupy – dnes již téměř zapomenuté technické zařízení na drcení a likvidaci odpadu. Opuštěn byl vrátenský větrník roku 1923. Co se s ním dělo krátce poté, vystihuje nejlépe článek z dobové literatury: …cizí lidé jej kus po kuse vykrádali a vnitřní zařízení rozbíjeli, tuláci a různá nekalá čeládka tu přespávali a pálili, co ještě zbylo…“. iž roku 1934 stály jenom holé zdi, roku 1973 se uvádí pobořené zdivo sahající do výše prvního patra. Nedávno prošel mlýn kompletní rekonstrukcí. Je ale i nadále obětí vandalů a v současnosti je volně přístupný, bohužel opět zdevastovaný. Z dálky vypadá stále krásně.
Autor: Tomas Kypta
Keywords: příroda;jaro,léto
Místo se nachází u soutoku Hamerského potoka a řeky Vydry. Má své kouzlo v každou roční dobu. Voda plyne stejně jako čas a zklidní duši každého z nás.
Autor: Ivana Filipová
O této fotce uvažuji v myšlenkách zhruba 10 let, ale buď mě vždycky přemohla lenost nebo jsem měla na práci milion jiných věcí. Ale kdykoli jsem kolem tohoto místa jela představovala jsem si právě tento záběr. Jednak dost kuriozní je i celkový pohled na starou vilku na skále v pozadí s kolejemi MAT FYZ fakulty v Praze ( vždycky jsem si tak pro sebe říkala, že jsou to pražská dvojčata), ale hlavně spojení dvou naprosto rozdílných architektur v určitém úhlu mi přijde naprosto bombové.
Autor: Ivana Filipová
Malebný rybník mého dětství. V okolí obce Žerčice je podobných několik a rozhodně stojí za procházku s fotoaparátem na krku.
Autor: Tomáš Kypta (info@tomaskypta.tk)
Tábor bol založený husitskými vojskami v roku 1420. Od roku 1437 je Tábor kráľovským mestom. Medzi významné mestské pamätihodnosti patrí stará radnica, hrad, najstaršia vodná nádrž v strednej Európe Jordán. V súčasnosti je Tábor okresným mestom s 35 000 obyvateľmi, jeho centrum je mestská pamiatková rezervácia.
Autor: Tomáš Tkáčik, www.rozum.13zbor.sk
Foto je pořízeno v Povydří na nejkrásnější šumavské řece
Autor: Ivana Filipová
Čerstvě po dešti, červená hlína až oči přecházejí až tak, že jsem červenou musela stahnout, úrodná červenozem s remízkem nedaleko od vesnice Dolní Kalná.
Autor: Ivana Filipová
Prostě polní cesta pod zamračenou oblohou mezi dvěma průtržemi mračen, po dešti a před deštěm.
Autor: Ivana Filipová
Královské město Žatec v Severních Čechách už celé věky poskytuje útočiště lidem nejen před bouřkou. Největší rozmach zaznamenalo město ve středověku. Jeho mohutné hradby zvládly odrazit každý útok zvenčí, za nimi pak vzkvétal život a obchod. Oblast kolem Žatce proslula pěstováním chmele a už od třináctého století se ve městě mohlo vařit pivo. Chmelařská a pivovarnická tradice se dochovala dodnes. Ve městě se každý první zářijový víkend slaví Dočesná, nejstarší svátky chmele a piva v Čechách. Na Náměstí Svobody je světová rarita – nejmenší chmelnice na světě, která se sklízí v den Dočesné, tedy symbolicky jako poslední z chmelnic. Žatec má také vlastní Chmelařské muzeum. Milovníky historie zaujme nejvíc centrum města, které lze projít pohodlnou procházkou, ale také sledovat a vyfotit z ochozu radniční věže. Staré opevnění sice ztratilo svou funkci, ale nikoliv atmosféru, stejně jako malé, křivolaké uličky kolem. Nejvíce je toho samozřejmě k vidění v Den Evropského dědictví, kdy se otevřou dveře i těch památek, které jinak návštěvníky nepřijímají. Díky svému rázu je Žatec také filmovým městem, jeho exteriéry využilo při natáčení už mnoho režisérů. Mezi nejznámější filmy patří např. Bídníci, Oliver Twist, Mladý Indiana Jones… Žatec se hojně objevoval i v Českém seriálu Náměstíčko, nyní právě hostí filmaře a herce z Nemocnice na kraji města.
Autor: Anna Lálová
Na modelaci údolí Bílé Opavy se podílena v posledních tisíciletích především voda, sníh a led. Nesourodost zdejších hornin, jejich nepravidelné vrásnění i odlišná schopnost zvětrávání a odolávání vodní erozi však způsobila, že celé údolí a hlavně samotné jeho dno bylo vyhloubeno značné nerovnoměrně. Tímto vznikly nejen peřeje, hluboké tůně a skalní výchozy, ale právě i vodopády.
Autor: Kamil Trávníček
Blatný rybník – Jizerské hory Malebná vodní nádrž na Blatném potoce při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov. Rybník (zvaný Horní) byl vybudován v roce 1780 pro panskou pilu. Níže ležící Dolní Blatný rybník byl později vypuštěn a dnes leží pod hladinou Josefodolské (=Kamenické) přehrady.
Autor: Tonda
Brestova se nachazi na Slovesnku a je soucasti Rohacu, obibene destinace turistu. Nejpusobivejsi jsou treky po hrebenech pres jednotlive vrcholky, ktere skytaji krasny vyhled. Fotografie je porizena pri vychodu slunce prave na jednom z techto vrcholu, Brestova (1902m.nm). Pochod ve dve rano na vrchol stal urcite za to, krasny zazitek.
Autor: Petra Slamova
Fotografie zachycuje pohled na Minaret, ktery je soucasti Lednicko-Valtickeho arealu.
Autor: Petra Slamova
Fotografie zachycuje dominantu Mikulova – Mikulovsky zamek – pri vychodu slunce. Ackoli bylo destivo a zatazeno, nakonec se skrz mraky na chvili prodralo par paprsku, ktere osvitily na maly moment pouze Mikulovsky zamek.
Autor: Petra Slamova
Oravská Lesná, Orava, Slovensko. Obec Založil gróf Juraj Erdödy (odtud původní název vesnice Erdůtky) v roce 1732. Původně byla dřevorubeckou osadou. Patřila Oravskému hradu. Leží u pramene Biele Oravy, pod hranicí rozvodí Oravy a Kysuce. Z deseti osád je nejstarší osada Lehoská, ve které dodnes stojí kaple na místě půdodního křevěného kostela.
Autor: Tomáš Poláček
Čedičový trojvrch nad stejnojmennou obcí severně od Loun. Na jz.svazích je přírodní rezervace s kavylovou stepí. Díky výborné termice středisko závěsného létání.
Autor: Daniela Endrštová
Vyfocený odraz na vodní hladině. Raduň. zámek je původně gotická tvrz, přestavěná na renesanční zámek, v okolí je možno využít cyklostezku údolím Raduňky a nebo se vydat na nedaleko vzdálený zámek v Hradci nad Moravicí, který stojí rozhodně také za shlédnutí
Autor: Lenka Nováková
Uměle vytesaný dvoudílný tunel v pískovcovém masivu, kterým protéká říčka Ploučnice nedaleko obce Noviny pod Ralskem.
Autor: Petra Slamova
Keywords: krajina;Česká republika;Nikon_D80;Petra Slamova ©;Sigma_10_20;The Czech republic;Průrva;river;řeka;Ploučnice;Ralsko;water;pískovec
Hlavním důvodem výstavby Čertovky bylo umožnit regulaci průtoku vody pro mlýny, které se do současnosti dochovaly v počtu tří.
Autor: Petra Slamova
Keywords: architektura;black_and_white;Česká republika;Nikon_D80;Petra Slamova ©;Prague;Praha;Sigma_10_20;The Czech republic;water;voda;Čertovka;mlýn
Pohansko u Břeclavi je rozsáhlé velkomoravské hradiště (celková rozloha až 55 ha) z 9. až 11. století vybudované na výspě mezi rameny řek Dyje a Moravy.
Autor: Slamova Petra
Keywords: Pohansko;Strom;Tree;Sunrise;Svítání;The Czech republic;Česká republika;nature;příroda
Kopec Číčov u obce Hořenec v Českém středohoří. Nadmořská výška 476m Chráněná krajiná oblast kde se vyskytuje ohrožený koniklec luční. info: http://botany.cz/cs/cicov/
Autor: Xfantasy
Skalní hrad Sloup byl vybudován v 30 metrů vysokém skalisku koncem 13. století. Kdysi sloužil jako středověká pevnost ale během 18. století byl přebudován na poustevnu a poutní místo. Dnes hrad představuje působivý dvoupatrový komplex skalních síní a chodeb s vyhlídkovými terasami, kaplí, kostelem, křížovou chodbou a poustevnou.
Autor: Vladimír Hroch
Příšovice, Český ráj. Brzké chladné srpnové ráno….východ slunce….klidná hladina….a jediný čekající rybář….
Autor: Maděrová Jitka
Při projížďkách českou krajinou je možné najít spousty kouzelných míst. Na jedno z nich jsme narazili a měli to štěstí být ve správnou chvíli na správném místě. Panský rybník u Neveklova byl pro odpočinek po náročné cestě jako stvořený.
Autor: Kristýna Říhová
Na toto slunečnicové pole jsme náhodou narazili s přitelkyní po toulkách kolem Budyně nad Ohří. Počasí bylo téměř kouzelné a světelné podmínky ideálni pro přechodový filtr. Skloněné květy slunečnic jako by skláněly hlavy před přichážející bouří.
Autor: David Alessi (David Hrouz)
Západ slunce po bouřce. Vyfoceno z kempu Borný Máchovo Jezero.
Autor: Bauer Jan
Autor: Milan Kylar
Zakladatel a kdysi také šéfredaktor časopisu www.cestovatel.cz. Nyní jsem zaměstnancem softwarové společnosti... Kromě toho občas fotografuji.
Zobrazit archiv autora: Milan Kylar