Čína
ČÍNSKY MÚR / Velká čínská zeď
Trúfnete si odhadnúť, koľko meria Čínsky múr? Určiť jeho vek? Poznáte tajomstvo jeho vzniku? Najzaujímavejšie miesta? Mýty a fakty?
Trúfnete si odhadnúť, koľko meria Čínsky múr? Určiť jeho vek? Poznáte tajomstvo jeho vzniku? Najzaujímavejšie miesta? Mýty a fakty?
Skutočná dĺžka Čínskeho múru
V prvom rade si povedzme, že ide o stavbu skutočne ohromných rozmerov. Niet divu, že si vyslúžil pomenovanie Veľký čínsky múr. Miestni ho volajú tiež Wan-li čchang-čcheng, čo by sme voľne preložili ako „Nekonečne dlhý múr“. Zatiaľ čo sme sa ešte donedávna v škole učili, že meria okolo 7 000 kilometrov, dnes sa jeho dĺžka odhaduje o zhruba 5 000 kilometrov viac. Posledné výskumy ukázali, že sa jedná o oveľa rozsiahlejšiu stavbu, ako sme predpokladali.
História a výstavba Čínskeho múru
Ak by ste sa chceli vypátrať, kto prvý položil základy Čínskeho múru, hľadali by ste márne. S istotou poznáme len meno panovníka, ktorý sa ako prvý pokúsil o zjednotenie už existujúcich častí múru do jedného súvislého celku. Bol ním zakladateľ dynastie Čchin, prvý zvrchovaný cisár Qin Shi Huangdi (259 pred n. l. – 210 pred n. l). Ak by sme vek stavby datovali od cisára Qin Shi Huangdi-ho (Š‘-chuang-ti alebo Š‘-chuang), bol by starý viac ako 2000 rokov.
Okolnosti vzniku Čínskeho múru
O obrannej funkcii múru niet pochýb. Monštruózna stavba mala vzbudzovať rešpekt a chrániť obyvateľov pred nájazdmi kočovných kmeňov. Čínskych panovníkov však oveľa viac než bezpečnosť zaujímala moc. Veľký čínsky múr mal dopomôcť k naplneniu idey o jednotnej ríše s jasne vymedzenými hranicami. Snažili sa politicky a ideologicky definovať ako Čína – „Ríša stredu“. Chceli Čínu „kultivovať, povýšiť nad okolité barbarské krajiny. Uzavrieť, izolovať… doslovne povedané – nikto nemal prekročiť múry smerom von ani dnu.
„Naj“ z Čínskeho múru
Nie všetky úseky Čínskeho múru sú dostatočne zrekonštuované a prístupné návštevníkom. Hoci je stavba od roku 1987 pod ochrannými krídlami UNESCA, na obnovu tak gigantickej stavby je to stále málo. Turisticky najatraktívnejšie časti Čínskeho múru sú dostupné z Pekingu. Pochádzajú prevažne z čias dynastie Ming a dynastie Qing.
Chcete si vychutnať krásy architektúry i okolitej krajiny? Uprednostňujete pokojné bádanie pred hlučnými atrakciami? Nemajte obavy. Čínsky múr je dostatočne veľký na to, aby ste si ho vychutnali i vy. Nachádzajú sa však o niečo ďalej než tie v okolí hlavného mesta. Skúsiť môžete Simatai vzdialený asi tak 120 kilometrov smerom na severozápad od Pekingu. Úsek neprešiel rekonštrukciou a vyžaduje fyzickú zdatnosť. Do kategórie pokojnejších patrí i Jinshanling s krásnymi výhľadmi. Kompletný prehlad všetkých úsekov múru nájdete v cestopise Čínsky múr od Pavla Dvořáka. Mýty a fakty o Čínskom múre Už ste niekedy počuli, že je Veľký čínsky múr jediným výtvorom človeka, ktorý je vidieť z vesmíru? Je to mýtus alebo fakt? Myslíte si, že by z takej obrovskej diaľky bolo vidieť dokonca nesúvislú stavbu? Sklamem vás… odpoveď je NIE. Čínsky múr nie je vidieť z vesmíru. Šanca, že by ste stavbu videli zo vzdialenosti takmer 400 000 kilometrov, je rovnaká, ako sa snažiť identifikovať predmety na zemi počas cesty v lietadle. Na fakte, že sa nedá z vesmíru rozpoznať, sa zhodli viacerí astronauti. Dokonca mnohé krajiny úspešne vyradili tieto „bludy“ z učebníc základných škôl. Kde sa teda nepravda vzala? Mýtus o Čínskom múre bol odrazom silného vplyvu propagandy v dobách komunizmu pred desiatkami rokov.
O autorovi. Kto je Pavel Dvořák?
Pavel Dvořák prebúdza v ľuďoch záujem o Čínu cez blog o čínskej kultúre, histórii a cestovaní (https://www.cestycinou.sk/blog-cina), ako aj cestovateľský videoblog a podcast (www.cestycinou.tv). No a hlavne cez netradičné, poznávacie, ale aj dobrodružné zájazdy na čínsky vidiek a do prírody v malých skupinách. Vyštudoval sinológiu a od roku 2009 žije v Číne.
Čína
Oslavy čínského nového roku
Oslavy čínského nového roku jsou významnou rodinnou událostí.
Nejlepší podívaná na vás přirozeně čeká v čínských městech.
Ulice zaplaví velkolepé barevné průvody, domy jsou ozdobeny girlandami
z lampionů a květin a po setmění ozáří města světla
ohňostrojů.
Rádi byste poznali kulturní bohatství Číny, její dlouholetou historii či přírodní krásy? Jedním z období, kdy se vyplatí Čínu navštívit, jsou oslavy čínského nového roku neboli Svátků jara. Jedná se o nejdůležitější čínský svátek, který slaví Číňané po celém světě. „V České republice žije asi 5 600 Číňanů,“ říká český sinolog Martin Kříž, „a tak se s oslavami těchto Svátků jara setkáváme i u nás v Čechách. Například občanské sdružení Česko-čínská společnost přivítá společně čínský nový rok tanečním večerem. Oslavy čínského nového roku jsou významnou rodinnou událostí, a ti, kteří mají rodinu v Číně, pojedou určitě na svátky domů.“ Nejlepší podívaná na vás přirozeně čeká v čínských městech. Ulice zaplaví velkolepé barevné průvody, domy jsou ozdobeny girlandami z lampionů a květin a po setmění ozáří města světla ohňostrojů.
Co je vlastně čínský rok?
Čínský kalendář je pravděpodobně nejstarší na světě a na rozdíl od našeho se řídí pohyby měsíce, proto jej často nazýváme lunární kalendář. Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem. Každý rok v kalendáři má k sobě přiřazeno jméno zvířete podle čínského zvěrokruhu. Tato zvířata nám určují dvanáctiletou periodu, jež se kombinuje s další pětiletou periodou, kde se střídají základní elementy: dřevo, oheň, země, kov a voda, které upřesňují vlastnosti příslušného znamení. Loňský rok byl ve znamení dřevěného koně a 19. února 2015 vstoupíme do roku dřevěné ovce. Bude se jednat o začátek čínského roku 4713.
Samotné oslavy trvají 15 dní, a tak máte dostatek času se oslav zúčastnit. Do Číny se z Prahy pohodlně dostanete s leteckou společností Emirates. Vybrat si navíc můžete ze čtyř destinací: Pekingu, Šanghaje, Hongkongu či Kantonu v jižní Číně. Ceny letenek v ekonomické třídě začínají na 13 068 Kč*. Pokud si chcete dopřát maximální pohodlí nebo cestu spojit s obchodní schůzkou, můžete využít business třídu Emirates, kde ceny začínají na 54 710 Kč**. Oslavy budou zajisté bujaré ve všech městech, a tak se stačí jen rozhodnout, co dalšího chcete v Číně navštívit. Peking návštěvníky nadchne starověkou architekturou a zároveň je vynikajícím výchozím bodem k prozkoumání dalších míst v zemi, včetně Velké čínské zdi. V Šanghaji a Hongkongu vás zase uchvátí moderní architektura a impozantní mrakodrapy. Přístavní město Kanton nabízí řadu buddhistických chrámů či nákupy na největším čínském trhu.
Z Prahy do Číny s Emirates
Z Prahy můžete s Emirates do těchto čtyř klíčových destinací Číny cestovat pouze s jedním přestupem v Dubaji. Na lince do Pekingu, Šanghaje a Hongkongu si navíc můžete vychutnat pohodlí oblíbeného letounu Airbus A380, který je v současnosti největším osobním dopravním letadlem na světě. Další linky jsou obsluhovány letadlem Boeing 777–300ER, který také patří k nejnovějším a technicky nejdokonalejším strojům současnosti.
Toto období je pro návštěvu Číny jedinečné, jelikož si při troše štěstí můžete zabruslit na jezeře v Letním paláci nebo se koulovat na Velké čínské zdi. Pokud jste spíše vyznavačem teplého počasí, můžete se vydat na jih Číny, kde je tropické klima a v zimě si zde užijete příjemné teploty kolem 17 °C.
Průběh oslav čínského nového roku
A jak se Číňané na příchod nového roku připravují? Pečlivě si uklidí celý dům a vyzdobí ho červenou a zlatou barvou, jelikož červená ochraňuje před mytologickými příšerami a zlatá symbolizuje štěstí. Večer před Novým rokem se pak celá rodina sejde a společně povečeří. Typickým pokrmem je ryba. Další jídla se pak v každé oblasti liší. Na severu Číny se tradičně servírují plněné knedlíčky Jiaozi a ve východní Číně vás pohostí novoročním koláčem z hojně používané mouky z lepkavé rýže. „O půlnoci pak všichni otevřou okna, aby starý rok mohl odejít.
Podle tradice je jeden ze zlých duchů vkrádajících se do lidských příbytků citlivý na hluk a světlo ohně, a proto jsou oslavy velmi hlasité a plné ohňostrojů,“ popisuje Martin Kříž. Na Nový rok se Číňané oblečou do nového oblečení a navštěvují své příbuzné s přáním všeho dobrého. Jedí polévky s dlouhatánskými nudlemi, aby byli dlouho živí. „Naopak byste neměli jít ovesnou kaši, která přináší chudobu, prát prádlo a mýt si vlasy, aby se vám neodplavilo štěstí,“ popisuje Martin některé z čínských novoročních tradicí. Ulice jsou následující dva týdny nádherně ozdobeny čerstvými květinami, lampiony a čínskými draky ve všech možných podobách. Oslavy končí patnáctým dnem, který je známý jako Svátek lampionů, kdy lidé zavěšují své svítící lucerny v chrámech a večer s nimi vyrazí na průvod při světle úplňku. Opět se jedná o úžasnou podívanou! „Tento den byste určitě měli ochutnat tradiční Tang Yuan, sladké kulaté knedlíčky z rýžové mouky, které se podávají ve vařící vodě. Ať už jsou plněné hlohovým cukrem, nebo sladkou datlovou pastou, či bez náplně, jsou zaručenou lahůdkou,“ doporučuje Martin.
Rok dřevěné ovce
A jaký by podle Martina měl být nadcházející rok dřevěné ovce? „Ovce je v čínské mytologii symbolem mateřství, klidu, pokoje a harmonie. Po uspěchaném roku koně nás proto čeká klidnější období naplněné spokojeností a pohodou. Rok ovce je zároveň nejpříznivějším období k početí a narození dítěte. Děti, které se v tomto období narodí, budou obdařeny uměleckými schopnostmi. Obecně se bude jednat o vysoce kreativní a umělecké období. Prvek dřeva v roce ovce totiž zaručí úspěchy lidem pracujícím v oblasti uměleckých směrů a věd. Nové naděje a možnosti přinese rok dřevěné ovce také do mezilidských vztahů. Bezstarostnost ovce může některé lidi nabádat k užívání si a nehledění na peníze. Na to je potřeba dát si dobrý pozor.“
Slovníček základních čínských frází:
– 你好 Ni hao (ni-chao) Dobrý den! – 谢谢 xie xie (sie-sie) Děkuji. – 不用谢 bu yong xie (pu-jung sie) Není zač. – 再见 zai jian (dzaj-ťien) Na shledanou. – 你会讲英语马? Ni hui jiang ying yu ma? (ni chuej ťiang jing jü ma) Hovoříte anglicky? – 对不起 dui bu qi (tuej pu čchi) Promiňte. – 请问, … qing wen (čching-wen) Prosím Vás, … – 我听不懂。Wo ting bu dong (wo tching pu tung) Nerozumím. – 我不会说汉语。Wo bu hui shuo hanyu (wo pu chuej šuo chan jü) Neumím čínsky. – 多少钱?duoshao qian ? (tuo-šao čchien?) Kolik (to) stojí? – 我是捷克人。 Wo shi jie ke ren (wo š ťie kche žen) Jsem Čech. – 请问,您贵姓? Qing wen, nin gui xing? (čching wen, nin kuej sing ?) Jak se jmenujete? – 你是哪里人?ni shi nali ren? (ni š´ nali žen?) Odkud jsi / jste? – 恭贺新禧 gong he xin xi (kung che sin si) Šťastný nový rok!
Poznámky: /* Výše uvedené ceny platí pro prodej od 24. ledna 2015 a vztahují se na odlety v obdobích od 24. ledna do 25. března 2015 a od 7. dubna do 30. listopadu 2015. Ceny se nevztahují pro odlety v období od 13. února do 22. února 2015. /** Výše uvedené ceny platí pro prodej od 24. ledna 2015.