Léto sice pomalu končí, to ale neznamená, že přestaneme cestovat. Mnohé destinace jsou na podzim ještě krásnější než v létě, navíc nejsou přeplněné davy turistů. O příznivějších cenách ani nemluvíme. Ať už se ale na cesty vydáte v kterékoli části roku, určitě nevyrážejte bez cestovního pojištění.
Cestovní pojištění je základ každé cesty
Blíží se termín odjezdu na dovolenou? Máte jet na služební cestu? Vyrážíte do zahraničí za dobrodružstvím? Těšíte se, jak si lehnete u bazénu a budete odpočívat? Plánujete poznávat památky, projet se na velbloudech, vyrazit za kulturou? Ať tak či tak, v každém případě byste s sebou měli mít nejen zavazadla s oblečením a doklady, ale i cestovní pojištění, které se vyplatí sjednat ke každé cestě.
I když při dovolené plánujete jen odpočívat, nikdy nevíte, co všechno se může stát. Cestou se vám mohou ztratit kufry, v letadle nachladnete, v hotelu uklouznete, nebo, a to je noční můra zejména všech rodičů, z nějakého důvodu vůbec neodcestujete. Abyste nepřišli o svoji investici, případně jste neplatili za ošetření, je důležité mít kvalitní pojištění na cesty.
Proti čemu vás cestovní pojištění ochrání?
Cestovní pojištění by vám mělo na cestách poskytnout komplexní ochranu tak, abyste se nebáli, že budete potřebovat ošetření a nedočkáte se žádného kvalitního, nebo že vám nikdo neporadí, co máte v nouzové situaci dělat. Základem každého pojištění na cesty je pojištění léčebných výloh a alespoň základní asistenční služby, abyste se měli na koho obrátit, když si nebudete vědět rady nebo budete mít obtíže s komunikací v cizím jazyce. To ale není vše, proti čemu vás cestovní pojištění může chránit, sjednat si můžete i další připojištění:
- Úrazové pojištění pro případ, že si během dovolené přivodíte úraz, v jehož důsledku se budete léčit ještě po návratu domů, dost možná ani nebudete moci chodit do zaměstnání. Díky pojištění dostanete za každý den léčení úrazu denní odškodné v předem sjednané výši, je jen na vás, k čemu ho využijete.
- Pojištění storna zájezdu, kdybyste na něj z vážných důvodů na poslední chvíli nemohli odjet. I když vás stál možná desítky tisíc, cestovní kancelář vám buď nevrátí nic, nebo jen malou část ze zaplaceného obnosu. Díky pojištění proti stornu dostanete velkou část stornopoplatku zpět.
- Pojištění odpovědnosti, protože i během dovolené můžete neúmyslně někomu jinému způsobit škodu na zdraví i majetku. Poškozený po vás v takovou chvíli může chtít odškodnění, které může vyšplhat pěkně vysoko. Nezapomeňte ale, škodu musíte způsobit neúmyslně, v opačném případě pojišťovna plnit nebude.
- Pojištění zavazadel, aby vám v případě ztráty nebo krádeže zavazadla nebo kabelky mohla pojišťovna proplatit škodu. Kapesní krádeže nejsou ničím výjimečným, stejně tak to, že se vám kufr ztratí během přepravy.
Víte, že byste si měli prostudovat i sporty, pro které pojištění platí? Když mezi nimi nebude ten, který chcete provozovat, zkuste se připojistit i na něj.
Jak nastavit pojistné limity?
Základním parametrem každého pojištění jsou pojistné limity, tedy částka, jakou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. U cestovního pojištění to není jinak, jejich nastavení se ale liší podle ročního období a podle toho, kam vyrážíte.
Zatímco na letní dovolenou u moře v běžných destinacích jako je Itálie, Španělsko, Řecko, Chorvatsko apod. si vystačíte s limitem ve výši 3 milionů korun, na zimní lyžařskou dovolenou nebo cesty mimo Evropu už chtějte alespoň 5 milionů korun.
Náš tip na závěr: I cestovní pojištění si můžete sjednat online, bez nutnosti osobní návštěvy pojišťovny.