Connect with us

Festival

Cestovatelský festival Jarní ozvěny 2015

V sobotu 28.2.2015 pro­běhne již podesáté
cestovatelský a hudební festival Jarní ozvěny. Na festivalu vystoupí
horolezec Libor Uher, Michal Vičar s cestou 40 let starou Škoda
1000MB kolem světa, Zdeněk Jurásek s cyklo i motocyklocestami po
legendární americké Route 66, k vidění bude promítání
z Namíbie, Etiopie, Peru, Nového Zélandu a mnohé další.

Published

on

V sobotu 28.2.2015 pro­běhne již podesáté cestovatelský a hudební festival Jarní ozvěny. Koná se v ostravském kině Vesmír od 12 do 22h.

Podtitul festivalu zní: PĚŠKY, NA KOLE, VLAKEM, NA KONI, S KYTAROU, AUTEM, STOPEM A NA LODI AŽ ZA OBZOR.

Na festivalu vystoupí například horolezec Libor Uher s přednáškou o výstupu na Broad Peak 8047 m.n.m, Michal Vičar s cestou 40 let starou Škoda 1000MB kolem světa, která trvala 7 měsíců, Zdeněk Jurásek s cyklo i motocyklocestami po legendární americké Route 66, k vidění bude promítání z Namíbie, Etiopie, Peru, Nového Zélandu a mnohé další.


Unikátní budou stereofotografické 3D projekce Matěje Boháče z Balkánu a nejkrásnějších světových jeskyní včetně prvního českého 3D filmu Domino o objevování venezuelských jeskyní ( autor Marek Audy) a nebude chybět ani vodácký blok věnovaný seakajakingu, jachtingu a splouvání divokých řek spolu s projekcí krátkých slideshow.

Mimořádné bude uvedení legendárního vodáckého filmu Statisticky průměrný vodák režiséra Zdeňka Junka z roku 1983. Cestovatelský program doprovodí bubenická show Jarabi a vystoupení folkových a country skupin. V předsálí bude k vidění výstava velkoplošných fotografií Libora Uhera Z hor, Marka Audyho Podzemní mystéria a Vinceho Staré trampské časy.

Festival pořádá občanské sdružení Folk v Ostravě. Podrobný program včetně rezervace vstupenek najdete na: www.ozvenyostra­va.cz.

Continue Reading

Festival

Festival ProTibet 2015 se blíží

Velkoplošné malování tibetské vlajky, originální tibetský příběh
nebo setkání s legendou českého horolezectví, to vše nabídne
letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky, která
v Ostravě začne 2. 3. a skončí 5. 4., je podpořit malé
mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny
na jejich vzdělávání a lékařskou péči.

Published

on

Velkoplošné malování tibetské vlajky, originální tibetský příběh nebo setkání s legendou českého horolezectví, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky, která v Ostravě začne 2. 3. a skončí 5. 4., je podpořit malé mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči.

“Čtrnáctý ročník festivalu se letos koná ve více jak 30 městech, kromě Ostravy například i v Olomouci nebo Brně. Tam všude se budou moci návštěvníci během měsíce seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká ředitelka obecně prospěšné společnosti MOST Ing. Jana Neboráková.


Největší akce toho druhu každým rokem seznamuje návštěvníky s lidmi, kteří působili v Indii či Tibetu. Letos bude vyprávět o svých zkušenostech Dina Štěrbová, besedu s projekcí připravil režisér a scénárista Viliam Poltikovič, konat se bude výstava ilustrací k Himalájským pohádkám Lenky Jasanské nebo přednáška o stopování v Tibetu Kateřiny Mandulové.

Do Tibetu z počátku minulého století zavede návštěvníky večer s hercem Národního divadla moravskoslezského Vladimírem Polákem. Zájemci mohou shlédnout i několik filmových projekcí: světově unikátní dokument Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu. Autor snímku dostal příležitost natáčet stavbu silniční magistrály vedoucí z Tibetu přes nejvyšší hory světa do vnitrozemí Číny. Snímek nás reprezentoval na přehlídce Biennale 1956, kde mu bylo uděleno čestné uznání.

„Tashi Delek neboli přeji vše dobré lidem České republiky a děkuji mnohokrát za Vaši podporu,“ vzkazuje režisér filmu Drapchi Arvind Iyer. „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu získali snímek Drapchi. Jedná se o vězeňské drama režiséra Arvinda Iyera, v němž hlavní roli ztvární Namgyal Lhamo, se kterou měli ostravští diváci možnost se setkat v roce 2012,“ říká k další filmové projekci Petr Ďásek, zakladatel festivalu.

Každým rokem se v rámci Festivalu ProTibet připomíná 10. března výročí násilného potlačení povstání v Tibetu. V Ostravě se při této příležitosti bude malovat tibetská vlajka. Podrobný program nadete na webových stránkách protibet.cz.


MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících indických Himálajích a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádům a starým lidem bez rodin. Realizuje projekty na podporu tamních škol a pomáhá Tibeťanům zakládáním chráněných dílen.

Festival se koná díky přispění městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Pro Více informací kontaktujte:

Ing. Petr Ďásek

Koordinátor Festivalu ProTibet Ostrava 2015

MOST, o.p.s.

Email: petr (at) pro­tibet.cz

Continue Reading

Festival

Festival Culturea proměnil Zlín v Indii a Velkou Británii

Vysypávání mandal, indické tržiště nebo třeba přednáška
o zajímavých zákoutích Anglie, Skotska a Walesu. To vše přinesl
druhý ročník festivalu Culturea ve Zlíně.

Published

on


Aktualizováno

Vysypávání mandal, indické tržiště nebo třeba přednáška o zajímavých zákoutích Anglie, Skotska a Walesu. To vše přinesl druhý ročník festivalu Culturea, který proběhl 8. a 9. dubna v prostorách zlínského 14|15 Baťova institutu. Letos představil veřejnosti kulturu Indie a Velké Británie.

Indický den


Indický den započal poklidným kurzem vysypávání mandal, do kterého se zapojily všechny generace. Poté již pokračoval na plné obrátky. Návštěvníci měli možnost navštívit například přednášky o cestování po Indii nebo o indických náboženstvích. Na vlastní kůži si pak mohli vyzkoušet zpívání manter a rozvlnit své tělo v rytmu bollywoodských tanců. Ducha i tělo uklidnil workshop jógy, o který byl již několik dnů před festivalem obrovský zájem.

V rámci indického dne se naskytla také příležitost nakoupit si na pravém indickém tržišti. Na venkovní platformě nabízeli stánkaři zboží dovezené z Indie, ručně vyráběné šperky, nechyběla ani indická restaurace. „Jídlo je výborné, asi se dám na indickou kuchyni,“ pochvaloval si Lubomír Dobrovolný ze Zlína. Program indického dne vyvrcholil českou premiérou oceňovaného filmu Cizí oběd, který se promítal ve Velkém kině a k němuž majitelé vstupenek dostali také chutnou indickou večeři.


Britský den

Druhý festivalový den odstartoval opravdu netradičně. Na zlínském Stadionu mládeže se totiž konal turnaj ve Famfrpálu, sportu známém z knih o mladém čaroději Harrym Potterovi. Všechny zúčastněné týmy hrály s obrovským nasazením, což s sebou přineslo zajímavou a hlavně dramatickou bitvu o celkové vítězství.


Dění festivalu se následně přesunulo zpět do 14|15 Baťova institutu, kde se návštěvníci mohli zúčastnit workshopu žonglování a přednášky o zajímavých místech Velké Británie.

Úderem šesté hodiny pak v zaplněné kavárně Šachmat odstartovala shakespearovská komedie Veselé paničky windsorské v podání břeclavského Divadla Bedřicha Kaněry.

Vyvrcholením festivalu pak byla večerní Culturea Indie Night Live ve zlínském klubu Golem. Velmi slušně zaplněný klub sledoval trojkoncert kapel hrajících nezávislý britský rock. Postupně vystoupili českoslovenští Sphere Trace následováni slovenskými bouřliváky z Funny Faces a Walter Schnitzelsson. Zhruba hodinu po půlnoci pak celý festival uzavřela dechberoucí ohnivá show v podání žonglérské skupiny Magnis pod taktovkou Michala Halačky.


Podrobnosti o programu a vstupenkách jsou dostupné na webových stránkách festivalu www.culturea.cz.

O minulém ročníku

Culturea 2014 by ráda navázala na úspěch prvního ročníku, který v dubnu 2013 představil Itálii a Japonsko. V rámci Italského dne byly k vidění živé šachy, které se uskutečnily na zlínském náměstí Míru. V univerzitní restauraci pak kuchař Riccardo Lucque účastníkům festivalu přiblížil italskou kuchyni a velkému zájmu se těšilo také divadelní představení. Japonský den se nesl v duchu sushi, origami a japonské kaligrafie. Prvnímu ročníku se dostalo i dvou příjemných ocenění. Na Konferenci projektového managementu 2013 nejprve získala Culturea cenu za nejsympatičtější studentský projekt. Následně uspěla také v celostátní soutěži Projektový manažer roku 2013, kde vyhrála 1. cenu týmu expertů a 2. místo v kategorii Neziskový a studentský projekt.

O organizátorech

Organizátory festivalu jsou studenti Fakulty multimediálních komunikací při UTB ve Zlíně. Culturea je jedním z projektů Komunikační agentury (KOMAG), což je jedinečný vzdělávací program, který studentům Fakulty multimediálních komunikací umožňuje propojit teorii s praxí. Veškeré aktivity v rámci projektu vykonávají studenti svépomocí. Od počátečního návrhu přes získávání finančních prostředků a propagaci až po samotnou realizaci. Mezi další projekty Komunikační agentury patří například Busfest, Cena Salvator nebo Miss Academia.


Continue Reading

Festival

Holi – žhavé a pestrobarevné orgie v Indii

Když se v Indii koná Holi, hinduistický festival vítající jaro,
jdou všechny předsudky stranou. Lidé vyrážejí do ulic vybaveni bezednými
zásobami barev a lásky.

Published

on

Když se v Indii koná Holi, hinduistický festival vítající jaro, jdou všechny předsudky stranou. Lidé vyrážejí do ulic vybaveni bezednými zásobami barev a lásky. Obě suroviny pak bezprostředně rozhazují na všechny a všechno kolem sebe. Na kasty se nehraje. Přítel nebo nepřítel, chudý nebo bohatý, muž nebo žena, dítě nebo dospělý – všichni jsou si rovni…


Válka plná lásky

Pro „láskyplné války“ se používají práškové i tekuté barvy. Nechybí plněné balonky, kterými se přece jen lépe míří. Indové se navzájem vůbec nešetří a nešetří ani turisty. Takže se jedná spíše o zábavu pro otrlejší, ale za ten zážitek to jistě stojí. No ne? Jen malé upozornění pro ženy, Indové si rádi sáhnou. Pokud tedy chcete Holi zažít na vlastní kůži, však ne doslova, vybavte se svalnatým partnerem nebo notnou dávkou trpělivosti a tolerance.

Kromě barev a lásky je ve vzduchu cítit také kouř. Ohně hoří všude možně a výjimkou tak není ani vatra uprostřed křižovatky.

Plameny symbolicky připomínají příběh z indické mytologie, který vypráví o Prahladovi, následníku boha Višnu. Prahlad neměl lehký život – chtěl jej zavraždit vlastní otec. Zkoušel to všemožnými způsoby, ale bezúspěšně. Nakonec ho napadlo, že by mohl syna upálit na hranici. Aby Prahlad z hranice nepláchl, držela jej tam jeho teta Holika, která byla díky božskému daru vůči ohni imunní. Ale co se nestalo… Prahlad díky své pevné víře přežil a z ohně vyšel nedotčen. Uhořela naopak Holika, která zneužila dar bohů k nepěknému účelu.

Festival Holi

Odtud vychází i podstata i název festivalu Holi. Je to oslava okamžiku, kdy něco špatného končí a něco lepšího začíná (končí zima, přichází jaro). Holi je indickým státním svátkem a Indové volna využívají naplno. Veselí se, zpívají, tancují, rozpravují, smějí se, navzájem se navštěvují a hostí.

Datum konání Holi není stálé. Připadá na březnový úplňkový den.


Holi v České republice

Holi už dnes není pouze výsadou hinduistických národů. Pestrobarevných bojů se můžete zúčastnit například i v České republice. Pokud si však tuhle zábavu s radostí necháte ujít, ale přesto byste rádi nasáli indickou atmosféru v poklidnějším tempu, máte i tak možnost.

Multikulturní festival Culturea, jehož druhý ročník se uskuteční ve Zlíně, nabídne návštěvníkům kromě Indie také kulturní tradice a zajímavosti z Velké Británie. Připraveny jsou dva dny plné zábavy, poznání a kulturních zážitků.

Festival se koná 8. a 9. dubna v prostorách 14|15 Baťova institutu. Pro více informací navštivte www.culturea.cz.

Continue Reading