Cesta Jana Amose Komenského

Tento výlet začíná v Brandýse nad Orlicí, kam se snadno dostanete vlakem. Rychlíky tam ale nestaví, takže musíte jet do Ústí nad Orlicí nebo do Chocně a někde přestoupit na osobák.

Už v Brandýse se můžete podívat po místních zajímavostech, je jich tam poměrně dost a na náměstíčku mají jejich přehlednou mapku. Pro jistotu je ale aspoň vyjmenuju. Barokní zámeček a kostel, několik dřevěných staveb a také zřícenina hradu, která je vidět i při průjezdu vlakem. Ze zříceniny je pěkný výhled do údolí.

Z Brandýsa půjdete po červené značce kolem pomníku J. A. Komenského, který je na místě původního srubu, kde se J. A. K. ukrýval před svým útěkem z Čech. Červená značka potom vede údolím „Tiché“ Orlice až do bývalých lázní Klopot. Po cestě můžete obdivovat různá zákoutí Orlice, kde jsou ale bohužel dodnes vidět stopy po povodních.

V Klopotech přestupte na modrou značku a jděte do Říček a dál směrem na ÚO. V Říčkách je také pěkná roubená chalupa. Dále po modré se dostanete na Kubincův kopec, kde si můžete pěkně zvysoka prohlédnou Ústí nad Orlicí.

No a to je celá cesta, spíše teda takový výlet. Jestli Vám to nestačilo, tak se ještě můžete podívat na Andrlův chlum, kde je rozhledna a chata Klubu Českých turistů, kde je snad možné se i ubytovat.

Milan Kylar

Zakladatel a kdysi také šéfredaktor časopisu www.cestovatel.cz. Nyní jsem zaměstnancem softwarové společnosti... Kromě toho občas fotografuji.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *