Bojnice lákají

Na Bojnicích je skvělé, že se tady člověk nenaběhá, protože vše je
pěkně pohromadě v dosahu pěší chůze. To ocení určitě nejlépe
rodiče s dětmi a také lidé, jejichž nohy už nemají tu mladickou
svěžest. Uprostřed Bojnic stojí zámek, který jako by vyrostl na
travertinové skále.

Proč lákají slovenské Bojnice? Protože se tam člověk nemůže nudit za jakéhokoliv počasí.

Na Bojnicích je skvělé, že se tady člověk nenaběhá, protože vše je pěkně pohromadě v dosahu pěší chůze. To ocení určitě nejlépe rodiče s dětmi a také lidé, jejichž nohy už nemají tu mladickou svěžest. Uprostřed Bojnic stojí zámek, který jako by vyrostl na travertinové skále. Že to není zámek ledajaký svědčí i skutečnost, že je od roku 1970 národní kulturní památkou Slovenska. A jak by také ne, když je bojnický zámek jedním z nejstarších historických památek na území Slovenska. Co je ale na něm nejzajímavější? Že vypadá, jako filmová kulisa k nějaké krásné romantické pohádce. Vypadá nádherně, když je rozzářený sluncem a vypadá kouzelně ve večerním osvětlení. Kromě denních prohlídek jsou zde i prohlídky večerní.


Bojnický zámek láká i na rozlehlý zámecký park. Mohutná lípa – Lipa Kráľa Mateja (podle pověsti ji zasadil Matúš Čák Trenčianský v roce 130) vám vyrazí dech. Vydechnout můžete v zoologické zahradě, která stojí hned naproti zámku. Místní jsou na ni hrdí, protože je nejstarší slovenskou ZOO. Svůj domov v ní nalezlo 272 druhů zvířat, což představuje asi 1700 zvířat.

V mohutné travertinové skále, na které leží staré město spolu se zámkem a kostelem, se našlo až 11 vrstev pravěkého osídlení a nálezy neandrtálského pračlověka. Vzácnou Prepošstká jeskyně má délku 8 metrů a je v ní umístěno Muzeum pravěku jen pár metrů od hlavní ulice.

Asi 5 km je vzdálený Hornonitranský banský skanzen. Část dolu Cigeľ je už opuštěná a vyhrazená hornickému skanzenu. Na vlastní oči vidět a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké je prostředí, v němž horníci dennodenně pracují, je ojedinělý zážitek se vším co k tomu patří – helma, svítilna, hornická brašna. Ve skanzenu není nic přikrášleno. Jde o autentický zážitek, neboť důl je stále v činnosti a hornický skanzen je jen jeho součástí.

V lázních Bojnice se nachází 9 minerálních pramenů, které mají příznivé účinky na nemoci pohybového ústrojí, revmatické choroby, nemoci zad a kloubů, nervové choroby atd. Kromě nejrůznějších moderních procedur, které “vyladí” unavené a bolavé tělo, si člověk může užít i komplexu bazénů s teploučkou vodou, která dokáže konejšit, hojit i hladit.

Tak co? Už vás Bojnice lákají?