Acerola: Nejlepší přírodní zdroj vitaminu C

Slyšeli jste někdy pojem acerola, Jde o malé ovoce, které je obrovským zdrojem živin. Vlastně bychom ho mohli nazývat moderním pojmem superpotravina. Vyniká zejména vysokým obsahem vitamínu C.

Acerola je plodem keře, který roste v tropických oblastech Jižní Ameriky a Karibiku. Botanický název rostliny je Malpihia glabra. Jde o stálezelený keř s mnoha malými kvítky. Na místě těchto květů pak vyrůstají drobné vejčité plody o průměru 1 až 2 cm. Jelikož se plod podobá třešním, často se mu říká „barbadorská třešeň“ či „antilská třešeň“. Předním producentem tohoto ovoce je Brazílie, odkud se vyváží do celého světa zejména za účelem výroby potravinových doplňků s vysokým obsahem vitaminu C.

Trocha historie aceroly

Přínosy aceroly nejsou žádnou novinkou. Jako první si jejího potenciálu všimli amazonští indiáni, kteří ji konzumovali, když bojovali proti průjmu a úplavici. Pro céčko šťávu z aceroly pili také námořníci, aby předešli kurdějím. V průběhu staletí toto smrtelné onemocnění způsobené nedostatkem vitaminu C vymizelo, avšak blahodárné účinky aceroly zůstaly.

Neuvěřitelný zdroj vitaminu C

Obsah vitaminu C v acerole je 30krát vyšší než v pomerančích. Kromě toho má vysokou hladinu vitaminů A, skupiny B a minerálních látek (hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo).

Pokud tedy hledáte přírodní zdroj vitaminu C, víte, po jakém superovoci se poohlédnout. Možná však bude stačit vydat se do lékárna. Vitamin C z aceroly totiž najdete i v mnohých doplňcích stravy (šumivých tabletách, kapslích i nápojích). Jestliže na takový narazíte, každopádně mu dejte přednost. Vitamin C z aceroly je pro tělo lépe vstřebatelný než ten syntetický vyrobený a nemůže způsobit překyselování v našem těle. Předávkování se každopádně obávat nemusíte, vitamin C je rozpustný ve vodě, tudíž se z těla vylučuje močí. Dlouhodobé překračování doporučené denní dávky se však nedoporučuje.

Doporučené články