Láká vás horská turistika? Zkuste skialp

0
641

Turistika v Česku patří k nejoblíbenějším sportovním aktivitám. Ať už se jedná o cestování za krásami kulturních památek v podobě hradů a zámků nebo třeba jen nádherné přírody, kterou naše země oplývá. Není tak divu, že si u nás získává rok od roku větší oblíbenost i skialping neboli zimní turistika na lyžích. O co přesně jde?

Co je skialp?

Skialp je turistika na lyžích ve volném horském terénu. Můžeme se s ním setkat také pod názvem skialpinismus, skialping nebo třeba skitouring. V češtině se také používá hezké označení „jít na pásy,“ podle speciálního vázání na lyže, které skialperům umožňuje kopce nejen sjíždět, ale také po nich chodit.

Cíle skialpingu mohou být různé. Nejčastějším je samotný sjezd z vrcholu, pro někoho je však cílem skialpu právě samotná cesta na vrchol a jeho sjezd už je jen bonusem navíc.

Protože se při skialpingu pohybujete po horských cestách, které si leckdy musíte sami vyšlapat, jedná se o poměrně adrenalinovou záležitost, která rozhodně není vhodná pro lyžaře – začátečníky.

Pro koho je skialp vhodný a jak s ním začít?

Horská turistika formou skialpingu skutečně není vhodná úplně pro každého a pokud pomýšlíte na to, že vezmete lyže a půjdete si vyšlapat nejbližší horu, raději se ještě na chvilku zastavte.

Skialp je trochu adrenalinová záležitost a vyžaduje nejen naprosto perfektní ovládání lyží, ale také znalost horského terénu a jeho rizik. Předtím, než vyrazíte „na pásy“ je dobré znát předpověď počasí – s důrazem na lavinové rizika. Skialpinisté potřebují vědět, jak se v případě tohoto rizika v terénu zachovat. I proto je neodmyslitelnou součástí skialpinistické výbavy lavinový vyhledávač neboli pípák, lopata a sonda. Jedná se o vybavení, které vám může zachránit život.

Prvních několik skialpinistických výprav byste rozhodně měli absolvovat buď s profesionálním průvodcem nebo partou přátel. Jen tak se naučíte všem dovednostem, bez kterých se v horách neobejdete.

Skitouring neboli skialp pro začátečníky

Láká vás představa lezení po horách na lyžích i sjezdů hor, které jste si sami vyšlapali? Pro začátečníky je ideální skitouring.

Tato forma skialpu se provozuje v mírnějším a bezpečnějším terénu a spíš než o adrenalinový výšlap, se jedná o odpočinkovější variantu turistiky na lyžích.

Ideálním místem pro začátečníky jsou skitouringové trasy vedoucí podél sjezdovek, se zkušeným týmem se však můžete vydat i na trochu odvážnější místa.

Chcete se o skialpu dozvědět víc nebo si rovnou pořídit skialpovou výbavu?

Navštivte Affekt.cz!