MUDr. Alena Lukešová
Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
MUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkDobrý den,
po infikování člověka virem vztekliny, by již bylo pozdě na podání jak vakcíny, tak specifických protilátek. To vše se musí podat ještě před tím, než k infekci dojde. To znamená do 24 hodin po pokousání. Inkubační doba onemocnění vzteklinou může být i týden až 1 rok.
Očkovaný člověk má již v těle protilátky, které jej chrání před nákazou, onemocněním a vlastně úmrtím.
Neočkovaný je vystaven plnému působení viru a pokud onemocní, s největší pravděpodobností zemře.
Proto do některých zemí je očkování doporučeno s !!!Alena Lukešová
Středisko očkování a cestovního lékařstvíMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkZdravím Vás,
na Borneu převládá tropická malárie (kolem 70%), riziko je. Malarone je určitě nejvhodnější výběr. Ale chrání pouze na tuto nejzávažnější formu malárie. Můžete udělat 2 věci. Buď si řeknete, že zahájíte prevenci 1 den 1 tabletaa před vstupem na B a pak 7 dní denně 1 tabl a 7 dní 1 t.po opuštění nebo přijedete na místo, zhodnotíte výskyt komárů na místě konkrétního pobytu a řeknete si, zda začnete užívat stejným způsobem (riskujete ten 1 den) či to nestojí za to. Já raději volím variantu s obhlédnutím místa a pak se rozhodnu. Často vystačím i s extrémnějším repelentem. Vždy však mám s sebou Malarone v dostatečném množství na daný pobyt. Jen v 1 krabici Malaronu je 12 tablet. Takže potřebujete 2 kraabice pro sebe, ve dvou lidem 3 celkem dohromady.
Mějte se hezky
AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkSrdečně Vás zdravím,
je to přesně tak, jak píšete. Obecně pro cestovatele kamkoliv se doporučuje AB žloutenky. Vždyť není problém je získat i u nás v ČR. Pokud se pro ně rozhodnete, pozor, dávají se 2 dávky v odstupu 4-8 týdnů. Takže by jste musela začít co nejdříve. 3. dávka se aplikuje od 5,6 měsíců až do 1 roku. Ocrana je 20 a možná i více let. Někdy dáváme tyfus, ale to jen v případě, že z Austrálie cestovatel vyjede do blízkých lokalit v Oceánii ( mimo Zéland – tam také jen AB). Toto očkování považuji za dostačující. Ještě vždy jen připomínám v souvislosti s cestou, očkování proti tetanu. Jen se mrkněte, kdy bylo naposledy. Nemá být starší 15 let u dospělého člověka.
Mějte se hezky. Alena
http://www.ockovani-zahranici.czMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkSrdečně Vás zdravím,
Jižní Korea není příliš náročná na očkování pro běžný turistický pobyt. ( Na venkov pro několikaměsíční pobyt by se hodila vzteklina a japonská encefalitida). Sama jsem tam měla žloutenky AB a břišní tyfus. Co se týká žloutenek, tak Váš výběr záleží na:
1. jaký jste či budete cestovatel do budoucna,
2. vašem věku,
3. finanční stánce,a
4. délce před odjezdem.
Žloutenky AB se doporučují pro někoho, kdo jezdí do Asie, Afriky, J.Am., pobývá delší dobu v těchto destinacích. Aplikují se pak 2 dávky před cestou v odstupu 4-8 týdnů (většinou zároveň s tyfem v 1 dávce do 2. paže) a 3. dávka má čas 5,6 měsíců a klidně až 1 rok. Ochrana se plánuje dlouhodobá, 20 let a možná i více, možná doživotně. Cena je asi 1600 Kč za dávku s aplikací. Pro náročnější cesty je lépe mít i žloutenku B ( ne jen A), pro případ nějakého neplánovaného zákroku v zemích s nižší úrovní zdravotní péče. Žloutenka A se Vám však hodí všude. I pro ČR! Pokud zvážíte pouze ji, stačí před odjezdem 1 dávka a 2. pak 6-18 měsíců ( i třeba do 2-3 let), také pro letitou ochranu. U této varianty stačí začít očkovat (minimální doba) 10 dní před cestou. Lépší je doba delší. A opět lze podat tyfus v 1 návštěvě se žloutenkou. Cena je (v našich ordinacích) 1280,-Kč s aplikací včetně za 1 dávku. Tyfus je v 1 dávce za 650,-Kč. Ještě, co se týká věku, jste-li do 23 let, můžete mít již z minulosti očkování na žloutenku B Engerix B, 3x a byl by ve Vašem průkazu poznamenán. Pokud je Vám kolem 30, mrkněte se, kdy byl poslední tetanus. Nikoliv snad jen kvůli cestě, ale obecně by bylo dobré při této příležitosti vědět, kdy byla jeho poslední dávka. Je na 15 let.Ještě se omlouvám za zpoždění, cestovala jsem po Jižní Americe.
Cestu si užijte.
Alena, http://www.ockovani-zahranici.czMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkZdravím Vás,
zkuste omezit či vynechat z jídelníčku bílé pečivo a ovoce, které nadýmá. V lékárně si kupte probiotika s co největší koncentrací lactobacilů a užívejte je denně, třeba po dobu jednoho měsíce. Zkombinujte tuto kůru i s Espumisanem, který je také volně prodejný. Uvidíte, že se dostaví výsledek.
Mějte se hezky.
AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkSrdecne zdravim,
je to rozhodne dobry pomocnik na cesty. Nic nepokazite, kdyz jej vezmete na kazdou cestu. Pro delsi pobyty k nemu pridejte Ercefuryl, coz je vyborne dezinficiens streva a treba i Normix , velmi setrive antibiotikum s pusobenim jen ve streve. Probiotika jsou dobry doplnek. Ale holt je nekdy potreba poradna lecba a pak by sluzba probiotik nebyla dostatecna. Jako kdyz na bolest v krku nekdy staci kloktani slanou vodou a pstilky, to muzeme praktikovat vzdy. Ale obcas se proste nevyhneme antibiotikum, ktere treba zabrani postizeni ledvin po tezke angine. AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkZdravím Vás,
probiotiky se nic nezkazí, jsou vhodná nejen na cestu, ale vcelku je můžeme užít kdykoliv. Ale pozor, nyní jde v Africe o choleru a to je úplně jiné kafe!!! Jsou stovky úmrtí a tisíce hospitalizovaných. To není nějaký průjmík po exotickém jídle. Zde nastupují antibiotika a rehydratace všemi možnými vstupy – ústy a infuzemi. Mějte se hezky.
AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkZdravím Vás,
záleží do jakých zemí jedete. Ale je fakt, že nyní v Africe probíhá rozsáhlá epidemie cholery a z postižených států jde o Zimbabwe, Ugandu, Niger, Nigérii, Kongo DR, Čad. A riziko je samozřejmě vždy v sousedících zemích, protože má cholera spojitost s vodou. Je to i smrtelné onemocnění (pokud není léčeno). Na potvoru jednu by ani toaleťák nestačil!! Při choleře může jít o litry stolice a může dojít k rychlé dehydrataci. Jsou však nějaké možnosti ochrany. Jednak vakcína – Dukoral- 2 dávky po 1-6 týdnech před odjezdem. Vakcína se pije. Není však 100%. Ostatně jako nic. Je jí dlouhodobě nedostatek. Možná pro 2-3 lidi ještě máme na Praze 5 v Středisku očkování a cestovního lékažství v ordinaci na Kartouzské 6, pavilon A (775735326). Dále je možné použít dezinfekci vody, pokud ji nemáte vyloženě z uzavřených originálních lahví ( na http://www.ockovani-zahranici.cz – zásilkový prodej z lékárny na proudu). Taky je možné si nechat předepsat antibiotika, ale ne jako prevenci proti choleře, ale jako léčbu již vzniklé choroby. To však nellépe po poradě s lékařem z cestovní medicíny. Prostě Vám je napíše na recept, ale musí vědět, zda nejste třeba na nějaká alergičtí a podobně. Pokud jedete na delší dobu (měsíc a více), je vhodné mít vše, co jsem uvedla.
Tak dobře pořiďte.
😀MUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkSrdečně Vás zdravím a současně se omlouvám za odpověď těsně před Vaším odjezdem, ale píšu ze zahraničí. Na Sri Lance sice malárie místy je, ale její výskyt není nijak dramatický. Hlavně se budete chránit repelentem i proti horečce dengue, která je daleko častější, než malárie. Pokud se rozhodnete pro antimalarika, tak jsou doporučeny nejčastěji Malarone, Lariam a tetracyklínové antibiotikum Doxycyklin ( to u nás v ČR příliš často nedáváme). Vy jste zvolili samotný Proguanil, který se vlastně jako samotný nepoužívá. Vždy je v kombinaci ( Atovaquone či chloroquin). Alespoň by šla ještě kombinace P. s chloroquinem ( u nás Plaguenil), ale to by jste museli užívat chl. týden před odjezdem či týden před pobytem v malarické loíkalitě. Je tedy zbytečné užívat něco, co stejně neudělá plnou ochranu. Asi bych Váš pobyt viděla spíše na vyšší opatrnost v malar.oblasti, delší oděv světlé barvy, repelent a insekticidní přípravek na pokoji v době spánku ( do elektr.sítě). Mějte se hezky
Lukešová AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkDobrý den Martino,
bohužel reaguji se spožděním, pobývala jsem mimo ČR a Vy už jste na cestě. Riziko malárie je, ale vzhledem k velmi krátkému pobytu není tak vysoké. Jsou 2 možnosti. Buď užít antimalarika (Malarone) preventivně, stačila by 1 krabička, která je na 4 dny pobytu. Nebo zvolit extrémnější repelent a oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi a dbát na to, aby nás komáři nepoštípali. Samoléčka nemá smysl. Nákaza by propukla spíše až po návratu.
Tak je mi líto, že jsem Vás nezastihla.
Lukešová AlenaMUDr. Alena Lukešová
ÚčastníkMilý Jardo,
preventivní očkování proti vzeklině nedáváme tzv. „šmahem“ již ode dveří, ale vždy jej zvažujeme pro cestovatele, který míří do míst s vyšším rizem nákazy(což J.Am určitě je), jede sám či ve dvou (ne jako skupina čili smečka), zvažuje pobyt delší 6 týdnů, na venkov nebo do některých měst, do přírody (prales) a bude zkrátka cestovat více dobrodružněji. Jde o to, že vzeklina u člověka je zatím téměř vždy smrtelná a neexistuje účinná léčba. Na cestách, daleko od kvalitní zdravotní péče, musíme velmi rychle řešit problém s obstaráním vakcíny. Rozhodně to neodkládáme, protože postexpoziční očkování(po poranění) je to jediné, co opravdu zachrání život, pokud by zvíře bylo infikováno virem vztekliny. Inkubační doba může být třeba týden, ale klidně i rok. Člověk již očkovaný (buď 3 dávky-chráněn na rok nebo 4 dávky-chráněn na 2-5 let) má pouze “ náskok“ před neoočkovaným. Při možném velkém riziku stejně musí podstoupit 2 dávky vakcíny, ale bez takového kvapíku a stresu. Očkovaný s předchozí vakcinací starší 5 let, je na tom stejně jako neočkovaný! Jinak prvními příznaky nemoci bývá brnění, svědění, bolest v místě poranění, celkově únava, nechutenství, bolesti hlavy, poruchy spánku, změny chování, křeče, zuřivost…. smrt. Není to úplně jednoduché, že? Ale zase žádnou paniku. Pro běžné cesty do typických, hodně turistických míst buďme jen opatrní a informovaní.
Srdečně zdravím.
Alena -
AutorPříspěvky