Znáte DROZD MZV? Seznamte se systémem, který vám může v cizině pomoci

Exotické drinky v ráji, který ovšem může být na seznamu rizikových zemí ministerstva zahraničí

Chystáte se v létě vyrazit do nějaké exotické země na vlastní pěst? Zvažte registraci do systému DROZD provozovaným Ministerstvem zahraničních věcí v ČR. Když se vyskytne problém, máte díky tomu pomoc na dosah. V čem vám může být užitečný?

DROZD neboli Dobrovolná registrace občanů České republiky na cestách do zahraničí funguje více než deset let. Může pomoci ve chvíli, kdy se během pobytu vyskytne nějaká mimořádná událost. Registrace je zdarma a vyplatí se především při cestování do rizikových zemí.

DROZD pomáhá občanům ČR v nouzi

Během registrace do systému DROZD na stránkách MZV poskytnete své osobní informace. Když dojde k problému v podobě přírodní katastrofy nebo sociálních nepokojů, může vám ministerstvo zahraničí poskytnout rychlou pomoc. Systém rozesílá hromadné e-maily a SMS zaregistrovaným osobám, které nachází v rizikové zemi a varuje před hrozícím nebezpečím.

Jak probíhá registrace do systému DROZD

Registrace do DROZDu je jednoduchá a probíhá online. Stačí vyplnit jméno, příjmení, datum narození, e-mailovou adresu, mobilní telefon, údaje o pobytu v cílové zemi, spolucestující a kontaktní osobu. Ve formuláři najdete ještě další nepovinné kolonky k vyplnění, například údaje o vašem cestovním pojištění.

DROZD aplikace pro jednodušší cestování

Systém DROZD umožňuje stáhnutí mobilní aplikace, kde se můžete rovněž registrovat. Mimo to zde najdete důležitá telefonní čísla na českou ambasádu, číslo na policii v dané zemi a rady, jak se chovat při teroristickém útoku nebo jak poskytnout první pomoc. Pomocí aplikace lze sdílet svou polohu se svými blízkými. Veškeré záznamy v registru jsou po 30 dnech automaticky smazané.

Cestování do zahraničí aktuálně

Rizikové země zveřejňované ministerstvem zahraničí se neustále mění. Pravidelně se mezi ně zařazuje i oblíbené Thajsko, Malajsie a Srí Lanka. Kompletní seznam naleznete na stránkách MZV. Při cestování do rizikových zemí nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění. Kooperativa má ve své nabídce cestovní pojištění, které zahrnuje i ochranu proti Covidu-19, kdybyste jím na cestách náhodou onemocněli.

Systém DROZD začal fungovat v roce 2009 jako reakce na tsunami z roku 2004 a zatím se do povědomí občanů příliš nezapsal. To však nemění nic na tom, že vy jej při cestě do nějaké exotické země můžete využít.

Doporučené články