Connect with us

Oslavy, svátky, festivaly, výročí

Zajeďte o víkendu na vánoční trhy do Německa, Rakouska nebo Polska. Budete příjemně překvapeni.

Předvánoční čas naplňuje děti očekáváním dárků pod stromečkem,
ty menší se pilně připravují na Ježíška, a dospělí jsou uchváceni
vánoční atmosférou v podobě výzdoby a vánočních trhů. Máte-li
rádi vánoce, vydejte se na vánoční trhy do sousedního Německa, Rakouska a
Polska. Rozhodně nebudete litovat.

Published

on

Předvánoční čas naplňuje děti očekáváním dárků pod stromečkem, ty menší se pilně připravují na Ježíška, a dospělí jsou uchváceni vánoční atmosférou v podobě výzdoby a vánočních trhů. Máte-li rádi vánoce, vydejte se na vánoční trhy do sousedního Německa, Rakouska a Polska. Rozhodně nebudete litovat.


Jak se dopravit na vánoční trhy?

Trhy zpravidla otevírají poslední víkend v listopadu a jsou v provozu až do 23. prosince. Do některých měst se dostanete pohodlně autem, autobusem či vlakem, ale jinde naleznete příjemné spojení jen stěží. Cestovní kanceláře nabízí speciální autobusové zájezdy, které vás dopraví na adventní trhy. Tyto zájezdy jsou pro návštěvníky trhů vhodné hned z několika důvodů. Nemusíte časně z rána řídit a být na pozoru až do pozdního večera, kdy se musíte vracet zpět domů. Na všech trzích na vás z každého koutu bude vyskakovat lákadlo v podobě punče nebo svařeného vína. A když jedete na trh jednou ročně, byla by škoda jej neochutnat. V ceně zájezdu máte k dispozici také služby delegáta a zaručeně se v neznámém městě neztratíte.

Jaké trhy navštívit?

Autobus cestovní kanceláře zpravidla vyráží z několika míst České republiky a sbírá cestující po své trase do cílové destinace. Vyjíždí se v brzkých ranních hodinách a návrat je plánován na noc. Můžete strávit na vánočních trzích celý den, projít si město a nakoupit to, co se vám líbí. Které trhy byste měli navštívit? Každý vánoční trh má své kouzlo. Na cestovních portálech jsou nejoblíbenějšími destinacemi Vídeň a Drážďany.

Německo

Nádherné trhy na vás čekají v nedalekých Drážďanech. Trh Štrýclmarkt nabízí 250 stánků s vánočními laskominami, dřevěnými hračkami, výzdobou a dalšími řemeslnými výrobky. Na trzích narazíte vždy na dostatečné množství návštěvníků (odhady ukazují na 150 000 osob během víkendu), protože nabízí pestrý program pro veřejnost. Trh se koná na náměstí Altmarkt v centru města a je otevřen od 10 do 21 hodin. Na velkolepé trhy se můžete těšit v Mnichově. Stánky jsou krásně vyzdobeny, nabízí domácí produkty, řemeslné výrobky, pochutiny a pamlsky, svařené víno Glühwein a německý punč Feuerzangenbowle. Hlavní město Bavorska v sobě skrývá několik desítek míst, na kterých se trhy konají, ale největší naleznete v centru města na Marienplatz a v jeho okolí. Trh má otevřeno od 10 do 21 hodin. Středověké trhy Mittelaltermarkt uvidíte na náměstí Wittelsbacherplatz. V Tollwoodu se konají velké vánoční trhy spolu s vánočním festivalem.


Polsko

Čtvrté největší město Polska Vratislav vás uchvátí přenádhernou vánoční výzdobou. Na adventních trzích na vás budou čekat domácí pamlsky, svařené víno, řemeslné produkty a vánoční dekorace. Pochutnat si můžete na horké čokoládě, grilovaném uzeném sýru s brusinkami, pečené klobáse a pražených kaštanech. V Krakově se vyjma návštěvy trhů můžete projít centrem města a načerpat vánoční atmosféru. Na vánočním trhu si pochutnáte na pitném medu, který se vyrábí podobně jako víno, avšak nejedná se o medovinu. Je to taková místní specialita.

Rakousko

Nejkrásnější trhy v celém Rakousku naleznete ve Vídni. Díky adventním zájezdům do Vídně se podíváte na největší vánoční trh na Rathausplatz. Zde je umístěno 150 stánků skrývajících pamlsky, vánoční výrobky, adventní kalendáře, vánoční ozdoby a řemeslné výrobky. Pro návštěvníky je připraven bohatý program, pro děti vánoční dílna. Dospělí si mohou vychutnat punč tradičně v keramickém hrnečku. Trh je otevřen od 10 do 21:30 hodin. Ve městě se můžete podívat na několik vánočních trhů – u barokního zámku Belvedere, na náměstí Karlsplatz, u Katedrály Svatého Štěpána a Spittelbergu. Zámek Schönbrunn uchvátí turisty svým vánočním nádvořím spolu s vánočními trhy s tradičními řemeslnými a uměleckými výrobky. Náměstí Maria-Theresien-Platz na čas vánoční pohostí na 60 stánků a spolu s rakouskou dechovkou, sbory a trubači mohou návštěvníci dýchat pravou vánoční atmosféru. Adventní hudba zaznívá na Starovídeňském trhu ve Freyung v centru Vídně. Na univerzitním kampusu se objevuje vánoční vesnička a nevynechejte trhy kolem Prátru.

Continue Reading

Oslavy, svátky, festivaly, výročí

Slunovrat – Oslavy probuzení léta v dobách dávno minulých

Šestý ročník Festivalu živého pravěku v experimentálně
archeologickém centru Křivolík, poblíž České Třebové, se letos bude
odehrávat o víkendu 21. – 22. června 2014. Tématem letošního
festivalu je oslava letního slunovratu.

Published

on

Šestý ročník Festivalu živého pravěku v experimentálně archeologickém centru Křivolík, poblíž České Třebové, se letos bude odehrávat o víkendu 21. – 22. června. Tématem letošního festivalu je oslava letního slunovratu. Návštěvníci mohou shlédnout oživlou pravěkou osadu v plném proudu příprav na tuto slávu. Budou moci ochutnat speciality historické kuchyně, prohlédnout si výrobu textilu, uvidí postup stavby doškových střech a několik výjevů ze života našich předků.


Na výletě do pravěku, který na konci června společně podnikneme, se ocitneme v osadě, jejíž obyvatelé se právě chystají slavit příchod léta Slunovrat. Přicházejí i zástupci dalších kmenů, aby uctili bohy a utužili přátelské vztahy. Návštěvníkům ukážeme, jak se dá jednoduše vyrobit sýr a jak krásně voní chlebové placky přímo z pece. Léto budeme vítat věnečky z kvítí, tancem dívek, bojem chlapců a dobrým jídlem a pitím. Pro děti jsou připravené drobné dílny a programy. Akce je nezisková a vstupné dobrovolné.

S šestým ročníkem festivalu bude jistě mnoho k vidění. Nepůjde jen o nové stavby, kterých v EAC Křivolík od loňska vyrostlo hned několik. Připravujeme nové edukativní dílny pro mládež a samozřejmě ukážeme několik nových řemesel a každodenních činností, kterým se věnovali naši předkové a které se dnes už vytrácí. Celá akce je zamýšlena jako zábava a uvolnění pro celou rodinu a širokou veřejnost. Dva dny živé prezentace dávné historie uprostřed nádherných lesů a údolí nedaleko České Třebové.Continue Reading

Oslavy, svátky, festivaly, výročí

Brno – město uprostřed Evropy 2012

Informace o blížícím se festivalu, který se odehrává
v Moravské metropoli. Jeho největším lákadlem je opět
mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která
probíhá od 25.5. do 8.6.

Published

on

Hned na začátku musím podotknout, že i přesto, že jeden český film hlásá něco jiného, tak v Brně rozhodně nuda není. Tento rok to bude již po patnácté, co se sjedou lidé z celé české republiky a dokonce i ze zahraničí, aby se zúčastnili tradičního festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY… festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří.

Festival trvá sedmnáct dní a užijete si během nich dostatek z divadla, hudby, sportu, ale i trošku jiné podívané. V období mezi 25. květnem a 10. červnem, kdy se festivaly konají, si z lákadel bohatého programu vybere opravdu každý.

Co tento rok bude opravdu stát za to (tak, jako každý rok) je mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která probíhá od 25. května do 8. června. Tento rok se zúčastní světové špičky ze Španělska, Austrálie, Číny a Rakouska.

Prelude se vrací zpátky na Kraví horu, přesně tam, kde to před patnácti lety začalo. Tento ohňostroj mají na starosti Theatrum Pyroboli (Česko) a uvidíme jej v pátek 25. Května, v 22.30 a celá tato podívaná bude věnována opatovi Gregoru Johannu Mendelovi k 190. Výročí jeho narození.

Soutěžní blok ohňostrojů, bude tradičně probíhat na hladině brněnské přehrady. Důležité také je, že tento rok jek olympijský a v tomto duchu se ponese úvodní povinná dvouminutová kompozice ode všech soutěžících. Jako hudba k této kompozici byla vybrána část skladby „THE OLYMPIC SPIRIT“ z tvorby Johna Williamse.

26. května uvidíme dílo od Flash Barrandov SFX (Česko), začátek bude (stejně jako u všech ohňostrojů) 22.30 hodin. 30. května, se nám představí Španělsko, které budou reprezentovat Pirotecnia Ricardo Caballer.

Další soutěžící, kteří se předvedou 2. Června přijedou až z daleké Austrálie. Foti international fireworks jsou světově uznávání a z jejich tvorby můžeme například uvést ohňostroj na olympiádě v Sydney.

Následovat budou 6. června soutěžící z Číny, kteří pro změnu dělali ohňostroj pro olympiádu v Pekingu. Panda fireworks budou poslední v soutěžním bloku.

Poslední co nás z ohňostrojů čeká, bude finále na hradě Špilberk. Design a produkci zajistí společnost Flash Barrandov SFX, která je několikanásobným účastníkem a vítězem brněnské přehlídky. Je nositelem prestižních ocenění z řady mezinárodních ohňostrojných festivalů v Evropě i zámoří. Ve spolupráci s renomovaným rakouským týmem PYROVISION (v soutěžní části se zúčastnil brněnské přehlídky ohňostrojů v roce 2009) předvedou mezinárodní „olympijské“ ohňostrojné finále.

V přehlídce ohňostrojů mohou diváci hlasovat ve veřejné slosovatelné anketě „Cena diváka STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS“. Ve dvou kategoriích mohou fotografové (amatéři i profesionálové) přihlásit své snímky ve festivalové fotosoutěži.

Pokud vás zajímá jak správně vyfotit ohňostroj, tak se můžete zúčastnit speciální fotokurzů a workshopů. Informace o nich naleznete na stránkách fotokurz.cz.

Další informace o tom co všechno můžete během festivalu vidět, slyšet a zažít se dočtete na stránkách Ignis brunensis.

Hned na začátku musím podotknout, že i přesto, že jeden český film hlásá něco jiného, tak v Brně rozhodně nuda není. Tento rok to bude již po patnácté, co se sjedou lidé z celé české republiky a dokonce i ze zahraničí, aby se zúčastnili tradičního festivalu BRNO – MĚSTO UPROSTŘED EVROPY… festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří.

Festival trvá sedmnáct dní a užijete si během nich dostatek z divadla, hudby, sportu, ale i trošku jiné podívané. V období mezi 25. květnem a 10. červnem, kdy se festivaly konají, si z lákadel bohatého programu vybere opravdu každý.

Co tento rok bude opravdu stát za to (tak, jako každý rok) je mezinárodní přehlídka ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, která probíhá od 25. května do 8. června. Tento rok se zúčastní světové špičky ze Španělska, Austrálie, Číny a Rakouska.

Prelude se vrací zpátky na Kraví horu, přesně tam, kde to před patnácti lety začalo. Tento ohňostroj mají na starosti Theatrum Pyroboli (Česko) a uvidíme jej v pátek 25. Května, v 22.30 a celá tato podívaná bude věnována opatovi Gregoru Johannu Mendelovi k 190. Výročí jeho narození.

Soutěžní blok ohňostrojů, bude tradičně probíhat na hladině brněnské přehrady. Důležité také je, že tento rok jek olympijský a v tomto duchu se ponese úvodní povinná dvouminutová kompozice ode všech soutěžících. Jako hudba k této kompozici byla vybrána část skladby „THE OLYMPIC SPIRIT“ z tvorby Johna Williamse.

26. května uvidíme dílo od Flash Barrandov SFX (Česko), začátek bude (stejně jako u všech ohňostrojů) 22.30 hodin. 30. května, se nám představí Španělsko, které budou reprezentovat Pirotecnia Ricardo Caballer.

Další soutěžící, kteří se předvedou 2. Června přijedou až z daleké Austrálie. Foti international fireworks jsou světově uznávání a z jejich tvorby můžeme například uvést ohňostroj na olympiádě v Sydney.

Následovat budou 6. června soutěžící z Číny, kteří pro změnu dělali ohňostroj pro olympiádu v Pekingu. Panda fireworks budou poslední v soutěžním bloku.

Poslední co nás z ohňostrojů čeká, bude finále na hradě Špilberk. Design a produkci zajistí společnost Flash Barrandov SFX, která je několikanásobným účastníkem a vítězem brněnské přehlídky. Je nositelem prestižních ocenění z řady mezinárodních ohňostrojných festivalů v Evropě i zámoří. Ve spolupráci s renomovaným rakouským týmem PYROVISION (v soutěžní části se zúčastnil brněnské přehlídky ohňostrojů v roce 2009) předvedou mezinárodní „olympijské“ ohňostrojné finále.

V přehlídce ohňostrojů mohou diváci hlasovat ve veřejné slosovatelné anketě „Cena diváka STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS“. Ve dvou kategoriích mohou fotografové (amatéři i profesionálové) přihlásit své snímky ve festivalové fotosoutěži.

Pokud vás zajímá jak správně vyfotit ohňostroj, tak se můžete zúčastnit speciální fotokurzů a workshopů. Informace o nich naleznete na stránkách fotokurz.cz.

Další informace o tom co všechno můžete během festivalu vidět, slyšet a zažít se dočtete na stránkách Ignis brunensis.

Continue Reading

Oslavy, svátky, festivaly, výročí

Úplňková taneční party na ostrově Ko Phangan

Party v plavkách. Ta nejznámější probíhá na přelomu roku na
slavné Copacabaně, na pomyslné paty jí ale šlape ta na thajském ostrově
Ko Phangan. Říká se jí také „úplňková party“ a probíhá
„nečekaně“ pokaždé, když je měsíc v úplňku. V hlavní
sezoně se na pláži Haad Rin sejde i třicet tisíc tanečníků.

Published

on


Party v plavkách. Ta nejznámější probíhá na přelomu roku na slavné Copacabaně, na pomyslné paty jí ale šlape ta na thajském ostrově Ko Phangan. Říká se jí také „úplňková party“ a probíhá „nečekaně“ pokaždé, když je měsíc v úplňku. V hlavní sezoně se na pláži Haad Rin sejde i třicet tisíc tanečníků.

Úplňková party prý vznikla v 80. letech čistě náhodou. Prý jako spontánní oslava narozenin několika „baťůžkářů“. Pro velký úspěch ji další měsíc zopakovali znovu, pak znovu a znovu a … dnes už rozhodně nejde o demonstraci nezávislosti a svobody, ale o pečlivě řízenou masovou akci. Ta začíná v den lunárního úplňku se setměním. Na pláži se otevře několik desítek barů, prodejci suvenýrů rozloží své stánečky, objeví se první žongléři a artisté. Nakonec naplno spustí více než desítka soundsystémů, které utichnou až další den odpoledne.

Fosforeskující barvy a pití do kyblíčků

Poznávacím znamením Úplňkové party potom jsou fosforeskující barvy, kterými je natřená většina účastníků a také nádobky, do kterých vám tady nalijí pití. Nečekejte plastové kelímky nebo snad dokonce skleničky. Koktejly, vodka a rum se tady lijí do kyblíčků a báboviček na písek. Pokud vás zajímá, na kolik vás tahle kratochvíle přijde, pak vězte, že vstup na pláž Haad Rin je v den konání akce 100 bahtů, což v přepočtu vyjde na zhruba pětašedesát korun. Ceny drinků začínají na 200 bahtech a samozřejmě záleží na tom, co si dáte. Také je potřeba počítat s tím, že se na ostrov Ko Phangan musíte nějak dostat. Nejlepší spojení je z nedalekého ostrova Ko Samui (známého dovolenkového letoviska), ze kterého vyplouvají na Ko Phangan pravidelné lodní linky. Ty jsou v den konání party sice posílené, ale i tak se na ně nemusíte v podvečer dostat. Proto je lepší vyrazit už časně odpoledne. Odvoz na soukromém člunu, který je taky možný, totiž řádně provětrá peněženku.

Rady pro přežití


Svá nepsaná pravidla má potom i samotný pobyt na party. Samozřejmě, nemusíte se jimi řídit, ale léty prověřená praxe říká, že rady od těch, kteří tuto událost absolvovali, mají svá opodstatnění. Takže na co si dát ještě pozor?

 • Na party vyrazte bez cenností. Mezi davy turistů totiž jen kvete kapsářství. Na pokrytí všech tužeb a potřeb během večera by vám mělo v pohodě vystačit maximálně 3000 bahtů. Víc peněz je zbytečnost a zároveň i risk.
 • Určitě si ale nezapomeňte boty! Party sice probíhá na pláži, ale pobyt na ní může předčasně ukončit jediný střep.
 • Rozhodně si s sebou neberte originály dokladů. Naopak by se ale mohly hodit jejich kopie. Když se vám povede ztratit tu, tak se nic nestane. S originálem by to bylo o poznání horší.
 • Nedrážděte zloděje a doma, respektive na hotelu, nechte i batohy a kabelky. Navíc vám nic nebude překážet při tanci.
 • Thajsko je pověstné svou přísností, co se týká drog. Velmi přísné jsou tresty i za „pouhou“ konzumaci. A právě na Úplňkové party pořádá policie čas od času namátkové kontroly.
 • Pokud termín lunárního úplňku připadá na některý buddhistický svátek, pak počítejte s tím, že se party přesouvá na jiný den. Na internetu není problém dohledat přesné termíny konání.

Na vzniku tohoto článku se podílela cestovní kancelář ESO travel, která je specialistou na exotickou dovolenou a v její pestré nabídce zájezdů figurují i zájezdy do Thajska.

Pokud se chystáte na dovolenou do Thajska, ale nepodaří se vám trefit zrovna termín Úplňkové party, můžete vzít zavděk třeba „Black moon party“. Ta probíhá také na ostrově Ko Phangan na pláži Ban Tai a je ve znamení techna a UV barev. V mezidobí pak probíhají i tzv Half moon party. Takže když to vezmete kolem a kolem, na ostrově Ko Phangan probíhají velké plážové oslavy každý týden.


Party v plavkách. Ta nejznámější probíhá na přelomu roku na slavné Copacabaně, na pomyslné paty jí ale šlape ta na thajském ostrově Ko Phangan. Říká se jí také „úplňková party“ a probíhá „nečekaně“ pokaždé, když je měsíc v úplňku. V hlavní sezoně se na pláži Haad Rin sejde i třicet tisíc tanečníků.

Úplňková party prý vznikla v 80. letech čistě náhodou. Prý jako spontánní oslava narozenin několika „baťůžkářů“. Pro velký úspěch ji další měsíc zopakovali znovu, pak znovu a znovu a … dnes už rozhodně nejde o demonstraci nezávislosti a svobody, ale o pečlivě řízenou masovou akci. Ta začíná v den lunárního úplňku se setměním. Na pláži se otevře několik desítek barů, prodejci suvenýrů rozloží své stánečky, objeví se první žongléři a artisté. Nakonec naplno spustí více než desítka soundsystémů, které utichnou až další den odpoledne.

Fosforeskující barvy a pití do kyblíčků

Poznávacím znamením Úplňkové party potom jsou fosforeskující barvy, kterými je natřená většina účastníků a také nádobky, do kterých vám tady nalijí pití. Nečekejte plastové kelímky nebo snad dokonce skleničky. Koktejly, vodka a rum se tady lijí do kyblíčků a báboviček na písek. Pokud vás zajímá, na kolik vás tahle kratochvíle přijde, pak vězte, že vstup na pláž Haad Rin je v den konání akce 100 bahtů, což v přepočtu vyjde na zhruba pětašedesát korun. Ceny drinků začínají na 200 bahtech a samozřejmě záleží na tom, co si dáte. Také je potřeba počítat s tím, že se na ostrov Ko Phangan musíte nějak dostat. Nejlepší spojení je z nedalekého ostrova Ko Samui (známého dovolenkového letoviska), ze kterého vyplouvají na Ko Phangan pravidelné lodní linky. Ty jsou v den konání party sice posílené, ale i tak se na ně nemusíte v podvečer dostat. Proto je lepší vyrazit už časně odpoledne. Odvoz na soukromém člunu, který je taky možný, totiž řádně provětrá peněženku.

Rady pro přežití


Svá nepsaná pravidla má potom i samotný pobyt na party. Samozřejmě, nemusíte se jimi řídit, ale léty prověřená praxe říká, že rady od těch, kteří tuto událost absolvovali, mají svá opodstatnění. Takže na co si dát ještě pozor?

 • Na party vyrazte bez cenností. Mezi davy turistů totiž jen kvete kapsářství. Na pokrytí všech tužeb a potřeb během večera by vám mělo v pohodě vystačit maximálně 3000 bahtů. Víc peněz je zbytečnost a zároveň i risk.
 • Určitě si ale nezapomeňte boty! Party sice probíhá na pláži, ale pobyt na ní může předčasně ukončit jediný střep.
 • Rozhodně si s sebou neberte originály dokladů. Naopak by se ale mohly hodit jejich kopie. Když se vám povede ztratit tu, tak se nic nestane. S originálem by to bylo o poznání horší.
 • Nedrážděte zloděje a doma, respektive na hotelu, nechte i batohy a kabelky. Navíc vám nic nebude překážet při tanci.
 • Thajsko je pověstné svou přísností, co se týká drog. Velmi přísné jsou tresty i za „pouhou“ konzumaci. A právě na Úplňkové party pořádá policie čas od času namátkové kontroly.
 • Pokud termín lunárního úplňku připadá na některý buddhistický svátek, pak počítejte s tím, že se party přesouvá na jiný den. Na internetu není problém dohledat přesné termíny konání.

Na vzniku tohoto článku se podílela cestovní kancelář ESO travel, která je specialistou na exotickou dovolenou a v její pestré nabídce zájezdů figurují i zájezdy do Thajska.

Pokud se chystáte na dovolenou do Thajska, ale nepodaří se vám trefit zrovna termín Úplňkové party, můžete vzít zavděk třeba „Black moon party“. Ta probíhá také na ostrově Ko Phangan na pláži Ban Tai a je ve znamení techna a UV barev. V mezidobí pak probíhají i tzv Half moon party. Takže když to vezmete kolem a kolem, na ostrově Ko Phangan probíhají velké plážové oslavy každý týden.

Continue Reading

Nové články