Vyhlášení expedičního fondu

Také tentokrát získali důvěru Expedičního fondu jak zkušení
cestovatelští matadoři, tak začátečníci. Komise podpořila celkem
třináct projektů.

Expediční fond rozdělil čtvrt miliónu 13 cestovatelským projektům

Padesát čtyři cestovatelů, horolezců, vodáků, polárníků a dalších dobrodruhů se v lednu ucházelo o finanční podporu Expedičního fondu. O částku 224 tisíc korun se nakonec podělí třináct projektů z oblasti sportovních expedic, výzkumu i dobrovolnické pomoci. Vítězové byli slavnostně oznámeni na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze.

Také tentokrát získali důvěru Expedičního fondu jak zkušení cestovatelští matadoři, tak začátečníci. Komise podpořila celkem třináct projektů.


Nejvyšší příspěvek, částku 30 tisíc korun, získaly projekty:

Roman Pekař, Mára Holeček, Karla Štěpánková a další – Expedice Uparisína Pořízení dokumentárního filmu při prvovýstupu na afghánskou Uparisínu (6300 m) – „Horu, kterou pták nepřeletí“.

Patricie Čížová a o.s. Vysokoškolští humanisté – Humanistické zdravotní středisko v Kankanu Guinea Vybudování zdravotního střediska pro poskytování bezplatné lékařské péče.

Jarmila Ptáčková a o.s. Potala – Vzdělávací projekt pro tibetské nomády, oblast Amdo, Čína Vzdělávací projekt s cílem vyučit nomády praktickému řemeslu, které jim nahradí modernizací znemožněnou pasteveckou činnost.

Příspěvkem 20 tisíc korun komise podpořila projekty:

Tomáš Beránek a Namasté Nepál – Úsměv z Nepálu Výzkum sociálního postavení rodin, jejichž děti jsou v programu adopce chudých nepálských dětí na dálku sdružení Namasté Nepál.

Veronika Horáčková a společnost Fairově – První férová expedice aneb za Fair Trade až na konec světa Dokumentace fungování fair trade v zemích zemí střední a jižní Ameriky a vytvoření informačních materiálů pro české občany.

Tomáš Lindner, Markéta Kutilová – Cesta za Litungou Návštěva krále zambijského kmene Loziů, pobyt na jeho dvoře a dokumentace života jeho kmene.

Částku 10 tisíc korun získaly projekty:

Vlasta Machatová a Domov na zámku Bystré – YRTATÉKOSYV aneb Tatry nás nezlomí Výprava klientů Domova na zámku Bystré na Pardubicku s mentálním a kombinovaným postižením do Vysokých Tater.

Martin Minařík – Dhaulagiri 2008 Pokus o sólo výstup na himalájský vrchol Dhaulagri 8167 m.

Jaromír Modlitba, Pavel a Petr Kutlíkovi – Mongolsko 2008 Sjezd řeky Šišigt gol (M.Jenisej) na dvojmístných nafukovacích lodích Baraka a Rio.

Petra Pospěchová – Zpod klobouků ladackých žen Rozhovory s ladackými ženami o historii regionu s pozdější možností vypracovat učebnici dějepisu pro ladacké děti.

Milan Daněk, Alena Žákovská – Dokumentace působení Pavla Šebesty v Malajsii Výprava po stopách českého antropologa Pavla Šebesty, tentokrát do Malajsie za potomky etnika Semangů.

Karel Vrána – Expedice Krvesaj Výzkum příčin alkoholismu v Namíbii, jeho dostupnosti různým skupinám obyvatel, způsobů jeho výroby a společenských a zdravotních dopadů jeho užívání.

Podpora v hodnotě 14 tisíc korun míří k českým speleologům:

Tom Roth a ZO 6–19 Plánivy České speleologické společnosti – Expedice Kačna jama 2008 Speleologický průzkum druhé nejdelší jeskyně Slovinska Kačny jamy.

Připravte vlastní expedici!

Expediční fond, jehož zřizovatelem je cestovatelský portál HedvábnáStezka.cz, rozdal ve svém třetím kole více peněz než v celém minulém roce dohromady. Podařilo se mu totiž získat podporu významných partnerů, jimiž se vedle magazínu Koktejl stala cestovní kancelář Adventura, výrobce sportovního oblečení Humi a Evropská cestovní pojišťovna, která navíc zdarma pojistí všechny vítězné projekty.

Zimní kolo Expedičního fondu skončilo, ale již nyní můžete začít sepisovat váš vlastní cestovatelský projekt pro letní kolo, které bude otevřeno v červnu. Veškeré informace o Expedičním fondu a jeho soutěži najdete na www.expedicni­fond.cz.

Stále je co objevovat

Pokud máte pocit, že doba objevitelských expedic je dávno pryč, a kladete si otázku po smyslu Expedičního fondu, odpoví vám jeho zakladatel David Gladiš: „Vezměte si Hedvábnou stezku. Touto sítí obchodních cest spojujících Blízký východ s Indií a Čínou lidé putují už přes 2500 let. Přesto zde i dnes každý prožije své vlastní dobrodružství a pro sebe objeví nová místa nebo třeba sám sebe.“ Hedvábná stezka je symbolem toho, že doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila.

Cestování (pokud tím nemyslíme jen válení na pláži) rozšiřuje obzor, odbourává předsudky a umožňuje vytvořit si vlastní názor na řadu současných problémů. I proto chce Expediční fond nezávislé cestování a cestovatele popularizovat. Český vědec bojující za záchranu opic na Borneu nebo sportovec vystupující v zimě na štíty Pamíru má nejspíš větší nárok na obdiv než „hrdinové“ z vily VyVolených.