Výbava na jednodenní výlet po horách

Hory jsou místem věčné inspirace, dechberoucí přírody i únikem před shonem moderního světa. Proto není divu, že se stále více z nás rozhodne trávit své volno právě tam. Ať už vás láká návštěva hor v létě nebo v zimě, českých nebo zahraničních, neměli byste podcenit výbavu.

Začněte batohem

Dříve, než přistoupíme k oblečení, zaměřme se na to, co ponesete na jednodenní túru s sebou. Měli byste si krásně vystačit s batohem o velikosti do 20 l, kam se vše potřebné pro těchto pár hodin vejde.

Batoh vybírejte opravdu pečlivě. Volba by měla padnout na takový, jehož ramenní popruhy jsou pohodlné a zároveň dostatečně pevné. Zádový systém by měl být odvětrávaný, velkým plusem je také bederní pás. Ten umožňuje přenesení určité části hmotnosti batohu z ramen na pánev, čímž podstatně uleví páteři.

Uvnitř batohu se hodí mít praktickou přihrádku na vodní vak. Pokud tím batoh nedisponuje, měl by mít alespoň kapsy na pití z vnějších stran, abyste měli nápoj stále po ruce. Jedno nebo druhé je však dnes součástí téměř každého turistického batohu, a tak snad ani není potřeba to zmiňovat.

Vnější část batohu by měla být opatřena dalšími kapsami, do kterých můžete založit drobnosti nebo třeba mapu. Ve spodní části bývá umístěna ještě kapsička na pláštěnku pro samotný batoh. U popruhů také bývají různá poutka, která slouží např. k uchycení trekingových holí.

Co zabalit?

I když se chystáte opustit svůj domov jen na jeden den, nezapomeňte, že budete v prostředí hor. Ty jsou sice krásné, ale taky umějí být nebezpečné. Dáme vám tip na několik věcí, které by v batohu neměli chybět.

První z těchto věcí je zaručeně lékárnička. Náplasti, jelení lůj, dezinfekce nebo kousek gáze jsou maličkosti, které se mohou hodit kdykoliv. S tím souvisí i příprava krabičky poslední záchrany (KPZ), do které můžete schovat např. zrcátko nebo zápalky.

Zvažte i přibalení nože a izotermické fólie na jedno použití. Ta stojí pár korun a prokáže velkou službu. To už se ale bavíme o krajních případech, na které, doufejme, vůbec nedojde.

Přibalte také dostatek pití a svačinu. Tu mějte ideálně v krabičce. Stejně tak se v batohu neztratí pár kusů náhradního oblečení, sluneční brýle a krém. V neposlední řadě do výbavy patří i doklady a peníze.

Boty jsou základ

Pánská treková obuv i dámská treková obuv musí splňovat určité požadavky. Vybírejte podle náročnosti terénu, pokud ho znáte. V každém případě dbejte na to, aby obuv chránila kotník a měla pevnou podrážku. Nejvhodnější je ta, která má Vibram podešev.

Obuv by měla být odolná a nepromokavá. V letních měsících však na hory můžete přibalit i nějaké lehčí sandály. Kvůli pár hodinám se to může zdát jako zbytečná zátěž, ale třeba je nakonec oceníte.

Při výběru bot se ujistěte, že vám dobře padnou, aby nedocházelo ke tření a vzniku puchýřků. Když přece jen objevíte kousek volnějšího prostoru, použijte osvědčený trik a vyplňte místo vatou.

Nepodceňte oblečení

Jako nejspodnější vrstvu je vhodné zvolit termoprádlo z tenkých materiálů, které propouštějí pot. Na něj můžete přidat fleecové oblečení, které rychle usychá a udržuje tělo v teple. Vrchní vrstva by měla být vyrobena z prodyšného a zejména nepromokavého materiálu. Nic nezkazíte ani pláštěnkou.

Myslete také na pokrývku hlavy a rukavice. V zimním období jsou za nejvhodnější považovány palčáky, v létě přibalte alespoň slabší pár. Zároveň ale počet vrstev nepřežeňte, při cestě do kopce se tělo zahřeje samo. Zpocení si výlet neužijete a za následky si budete sypat popel na hlavu ještě za několik dnů.

Co se týče kalhot, naprosto nejlepší variantou jsou dlouhé s možností odepnutí nohavic. Treková obuv by měla být doplněna o ponožky ze syntetických materiálů, případně merino vlny.

Veškeré oblečení je třeba mít kvalitní, jelikož vaším hlavním cílem je udržet tělo v teple a suchu. Počasí v horách je nevyzpytatelné a rychle se mění. A to i v létě.

Můžete vyrazit!

Teď už stačí jen dobalit, prošlápnout boty a hodit starosti za hlavu. I když se do hor chystáte jen na jeden den, jejich prostředí vám vytvoří vzpomínky na celý život.

Doporučené články