VULCANALIA – ohňostroje v obrazech staletí na Špilberku v Brně

V pátek 18. května 2007 bude slavnostní vernisáží otevřena na hradě Špilberku stálá moderní expozice o historii a současnosti ohňostrojného umění.

V první části expozice bude představen archetyp ohně, základy hermetismu a alchymie. V návaznosti na vynález střelného prachu budou představeny počátky vzniku a výroby ohňostrojných efektů a komponovaných ohňostrojů. Další části představí například model ohňostroje z Londýna z roku 1749, ke kterému skládal známou Feuerwerksmusik Georg Friedrich Händel, dále Furtenbachovo barokní divadlo doplněné barokními triangly a dalšími historickými předměty. V neposlední řadě budou představeny současné ohňostroje, a to v obrazové statické i multimediální podobě. V jednotlivých částech budou umístěny trojrozměrné předměty, fragmenty, obrazy, dokumenty přibližující oblast ohňostrojů jako významného uměleckého, společenského a komunikačního prostředku.

Dominantnější částí expozice bude historie ohňostrůjství v Brně. Část expozice bude zaměřena na historii a současnost letos již desetileté přehlídky IGNIS BRUNENSIS, včetně každoročního pořádání výstavy z veřejné fotosoutěže, dále galerie laureátů oficiálních cen přehlídky a významných počinů v této oblasti. Architektonickým řešením expozice byl pověřen uznávaný odborník Ing. akad. arch. Jan Konečný, CSc.

Pozvánka na IGNIS BRUNENSIS 2008  Oficiální stránky festivalu s aktuálním programem: www.ignisbrunen­sis.cz

Expozice vznikla z iniciativy reklamní společnosti SNIP & CO, která je producentem tohoto projektu. Na přípravě podkladů a odborných konzultacích se podílejí ohňostrojní specialisté Jaroslav Štolba a Ivan Martinek, odbornými garanty za historickou část jsou Milena Flodrová a Pavel Ciprian. Výstavní expozice vzniká s podporou fondů Evropské unie (SROP), statutárního města Brna, a řady dalších partnerů. Provozovatelem stálé expozice bude Muzeum města Brna.

O všech expozicích Muzea města Brna se dočtete na www.spilberk.cz

Doporučené články