Vlakem na dovolenou v zahraničí

0
231

Vyrazit na dovolenou je možné letecky do vzdálených destinací, vlaky však představují alternativu, jak procestovat blízké okolí, a přitom si užívat pohodlné a ekologičtější dopravy ve srovnání s leteckým průmyslem. Vlaky s sebou zároveň mohou přinášet určitou míru nostalgie a možnost využívat nočních vlakových spojů, které jsou dnes zcela bezpečné a propojí například německý Berlín se švédským Stockholmem, českou Prahu se slovenským Popradem ve Vysokých Tatrách nebo je možné se dopravit také přímo na chorvatská letoviska. Podívejme se na oblíbené daleké a blízké destinace vlakem.

Destinace v blízkosti českých hranic

Za zábavou a podívanou není nutné cestovat dalek a zároveň je možné si zahrát sweetbonanza hry na cestách. Ani se nenadějete a jste v zahraniční destinaci, kde je možné objevovat krásy přírody, historii měst nebo jinou, a přesto nám blízkou kulturu. České hranice obepínají Slovensko, Německo, Rakousko a Polsko a na všech stranách je možné najít dobré vlakové spojení do místních krásných městských lokalit.

Pouze necelé tři hodiny jízdy jsou pro české turisty dostupné německé Drážďany. Město je plné památek, gotické architektury, umění, ale také oblíbených vánočních trhů. Na jižní hranici je možné se za necelé dvě hodiny dopravit přímým vlakem do rakouské metropole Vídně nebo slovenské metropole Bratislavy. Pokud se člověk nachází ve východní části země, může využívat vlakového spojení do polského Krakova, historického města plného bolestných a inspirujících dějin.

Dálkovými vlaky do měst

Ať už nočními nebo dálkovými spoji je možné vyrazit na dovolenou do několika vzdálenějších metropolí a užívat si pohodlného cestování. Za přibližně 6 hodin je možné dojet z Prahy do maďarské metropole Budapešť, která se pyšní mnoha unikátními stavbami na obou stranách Dunaje, které se spojily z měst Buda a Pest do jednoho historického velkoměsta.

Z Prahy je možné využívat přímého vlaku také na druhou stranu, a to do Německa, za 9 hodin nočním vlakem je možné dorazit do přístavního města Hamburk, kde je možné si užívat místních památek nebo vyrazit přímým vlakovým spojením na jakoukoliv stranu, od Kodaně, přes Stockholm až po Paříž. Dálkové vlaky vás mohou zavést také do přírody, přímé spoje je možné využívat do Vysokých Tater na lince Praha – Košice nebo naopak k chorvatským plážím díky spoji na Praha – Rijeka, kde je možné vystoupit v metropoli Záhřeb nebo dojet až do přístavního města Rijeka.

 Všude dobře, doma nejlíp – zajímavá místa v česku

V daleké historii, kdy vlakové dráhy teprve vznikaly, patřily země české koruny k těm, kde byl pokrok mezi prvními a díky tomu je síť českých drah natolik propojena celou republikou, bohužel však ne zcela modernizována. Přesto to pro čechy znamená, že mohou využívat vlakové spojení do téměř všech koutů republiky. Je tak možné si jednoduše vybrat dovolenou v českých historických městech, jako jsou Jičín, Olomouc, Praha, Brno nebo České Budějovice.

Možností je však také vyrazit vlakem do přírody. Velmi dobré spojení je například do národního parku České Švýcarsko, do skalních měst jako jsou Adršpach nebo Prachovské skály nebo do hor, například pod Praděd nebo ke Králickému sněžníku na Severní Moravě. Je zároveň možné vyrazit za odpočinkem, například do lázeňských měst Karlovy Vary, Jeseníky nebo Mariánské Lázně.