Víno chutná nejlépe s přáteli

Povzneste sklenici proti světlu a pozorujte, jak v ní víno jiskří. Lehce si přivoňte a dopřejte si doušek. Jak vám chutná? Ne, nikdy asi nerozeznáte tolik nuancí jako zkušený sommeliér. To ale není při ochutnávce vína to nejdůležitější. O víně a nad vínem se má mluvit, nejlépe s lidmi, se kterými je vám dobře. V přátelské atmosféře probíhají také slavnosti vína, které zpříjemní vaši podzimní poznávání České republiky.

V jihomoravském Mikulově mají slavnosti vína více než šedesátiletou tradici. Letos se tu Pálavské vinobraní probíhá ve dnech 12.–14. září 2008. Folklorní program budou střídat vystoupení současných hudebních hvězd a návštěvníci se opět mohou těšit na historický průvod Václava IV., kterého doprovodí bubeníci, trubači a tanečníci. Koho do Mikulova láká hlavně víno, zamíří na vinařskou tržnici s řízenou degustací a prodejem burčáku. Speciálně pro vinobraní bude vypraven Mikulovský expres, který odveze turisty z Brna do Mikulova a zpět. Permanentka vyjde dospělého na 250 Kč. (www.mikulov.cz)

Největší kulturně-společenská akce na jižní Moravě oslavující víno se bude konat 12. a 13. 9. 2008 ve Znojmě. Letošní ročník Znojemského historického vinobraní přináší řadu změn. Oblíbený historický průvod se sice převlékne do nového hávu, ovšem vznešený královský pár – Jan Lucemburský (+1346) a Eliška Přemyslovna – půjde v jeho čele jako vždy. Na historickém tržišti si na vlastní kůži vyzkoušíte dobová řemesla a na podiu uslyšíte největší hvězdy české pop-music (Lucii Bílou nebo skupinu Olympic). Program vyvrcholí v sobotu večer ohňostrojem a velkou laserovou show. Vstupné na oba dny je 220 Kč. (www.znojmoci­ty.cz)

Královské město Uherské Hradiště bude o víkendu 13. a 14. 9. 2008 žít reprezentativní národopisnou slavností měst a obcí z celého Slovácka. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek představují historii a bohatou folklorní tradici východní Moravy. Kromě ochutnávky vína ze slovácké oblasti vás čekají kulturní pořady ve zpřístupněných historických památkách, slavnostní průvod v krojích nebo plavba na muzikantské lodi po Baťově kanále. (www.slovacko.cz)

Přímo na nejnavštěvovanějším českém hradu Karlštejn vzdáleném pouhých 35 km od Prahy se 27. 9. a 28. 9. 2008 uskuteční oblíbené Karlštejnské vinobraní. Od kuropění do klekání bude v karlštejnském podhradí připraven skvělý program. Kromě ochutnávky karlštejnských vín, burčáku, kulinářských specialit a vepřových hodů se všichni mohou těšit na módní přehlídku z doby středověku, výuku historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů, velký královský rytířský turnaj či středověký jarmark. Vrcholem Karlštejnského vinobraní bude historický průvod vedený císařem Karlem IV., který začíná ve 13.30 u centrálního parkoviště. (www.hrad-karlstejn.cz)

Třídenní slavnosti vína plné hudby a zajímavých atrakcí pořádají v Mělníku ve dnech 19.–21. 9. 2008. Do města zavítá císař Karel IV. a diváci budou moci obdivovat barevnou nádheru jeho družiny. Příležitostí ochutnat víno z mělnické oblasti bude během vinobraní opravdu hodně, jednou z nich je i degustace v historických vinných sklepích ze 14. století, které jsou celoročně přístupné na mělnickém zámku. (www.melnik.cz, www.lobkowicz-melnik.cz)

Pozvánka na další slavnosti vína:

Strážnické vinobraní (www.straznice-mesto.cz):13. 9­. 2008

Trojské vinobraní v pražské botanické zahradě (www.botanicka­.cz): 13.–14. 9. 2008

Bzenecké krojované vinobraní (www.bzenec.cz): 19.–20. 9. 2008

Svatováclavské vinobraní v Kadani (www.mesto-kadan.cz): 27. 9. 2008

Vinobraní v Litoměřicích (www.litomeri­ce.cz): 26.–27. 9. 2008

Vinobraní ve Velkých Pavlovicích (www.velke-pavlovice.cz): 29.–30. 9. 2008

Valtické vinobraní (www.radnice-valtice.cz): 4. 10. 2008

Vinobraní na hradě Loket (www.hradloket­.cz): 11.–12. 10. 2008

Zajímavosti:

Vyhlášeným regionem vína v České republice je jižní Morava. Půvabnou krajinou prochází 1100 km Moravských vinařských stezek, které spojují nejvýznamnější památky, přírodní atraktivity a samozřejmě vinařská centra (www.vinarske­.stezky.cz). Vyčerpávající informace o českých a moravských vínech najdete na stránkách www.wineofczechre­public.cz.

Doporučené články