Říkají NE organizovaným zájezdům a vyrážejí na vlastní pěst. Jak cestuje dnešní mládež?

0
401

Zatímco dříve bylo cestování výsadou pár vyvolených, kteří si to mohli dovolit, v dnešní době může do světa díky levným letenkám prakticky každý. Mezi studenty a mladými lidmi jde o nesmírně oblíbený způsob, jak poznat nejen cizí kulturu, ochutnat jiné jídlo nebo prostě “na chvíli vypnout”, ale také o cestu, jak poznat sám sebe. A to za pár stovek a s příručním zavazadlem! Jaké destinace jsou mezi dvacátníky oblíbené a jakým způsobem cestují?


Ačkoliv se samozřejmě najdou výjimky, mladé cestovatele ve velkém spojuje samostatnost. Letenky si kupují sami, o cestovních kancelářích neuvažují a o organizovaných zájezdech s průvodci už vůbec ne. V lásce nemají ani klasickou dovolenou podle šablony “příjezd – týden relaxování na jednom místě – odjezd”. Tito lidé přemýšlejí o cestování jinak. Chtějí vidět co nejvíc, takže, koupí-li letenky třeba do Říma, rovnou si naplánují půjčení auta a výlet do Neapole nebo k moři.

Místo hotelů budgetové hostely

I ubytování řeší mládež trochu jinak. Namísto hotelů si rezervují budgetové hostely, kde klidně spí na palandách v pokoji pro 14 lidí. Luxus pro ně znamená příbytek zabookovaný přes AirBnB, tedy server, kde obyčejní lidé pronajímají své byty či pokoje. Mnoho mladých cestovatelů propadlo i Couchsurfingu, službě, která umožňuje přespávat zdarma u místních s bonusem v podobě autentického vhledu do života v daném městě.

https://www.couchsurfing.com/


Kromě evropských destinací, které se dají zvládnout za hubičku, si mladí cestovatelé oblíbili i vzdálenější kouty světa. Díky promyšleným přestupům a uskromnění se do příručního zavazadla totiž dokážou najít výhodné letenky víceméně kamkoliv, nebojí se ani za odletem dojet do jiné země. Čeští mladí cestovatelé nejčastěji jezdí například do polské Vratislavi nebo nedalekého Berlína. Jaká místa studenty a dvacátníky celkově lákají nejvíce?

BANGKOK, THAJSKO

Thajsko obecně je mekkou všech baťůžkářů, proto sem míří i studenti. Dá se tu totiž zažít snad úplně všechno, co se od jihoasijské země očekává – od divokých několikadenních večírků přes hledání vnitřního klidu v buddhistických chrámech až po bezstarostné toulání se nedotčenou přírodou. Letenky se dají sehnat už kolem deseti tisíc korun – a v případě speciálních akcí i za méně.


LISABON, PORTUGALSKO

Malý ráj na samém západě pevninské Evropy. Jedinečná atmosféra portugalské metropole přitahuje všechny – mladé i starší, z Berlína se sem dají pořídit letenky od nízkonákladovek za méně než dva tisíce korun. Za příjemné ceny se tu dá dělat plno věcí: popíjet červené víno a ochutnávat čerstvé plody moře v jedné z místních restaurací, pokusit se spočítat všechny kachličky, jimiž jsou obložené domy v centru Lisabonu, objevit čtvrť Belém a všechny její galerie a trendy místa a v neposlední řadě si udělat výlet k oceánu a naučit se surfovat.

NEW YORK, SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ

Ačkoliv výše cen v New Yorku není vyloženě student-friendly, město ale nabízí tolik lákavých zážitků, že si na jeho návštěvu každý rád našetří. Letenky se navíc už pěkných pár měsíců pohybují okolo deseti tisíc korun. Kromě foodie scény, která předvádí to nejlepší z celého světa, je tu plno galerií, zajímavých barů a také Brooklyn. Dříve obávané čtvrti jako Williamsburg, Bushwick nebo Bed-Stuy se proměnily v trendy místa plné kaváren, uměleckých center a parků s blešáky a farmářskými trhy a chtě nechtě si je zamiluje každý.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bedford%E2%80%93Stuyvesant,_Brooklyn

TEL AVIV, IZRAEL

Bohatá historie, koupačka i pestrý noční život. Jestli je Jeruzalém oficiální město Izraele a kolébka jejích dějin, Tel Aviv je hlavní město zábavy, a to dvacátníci velmi dobře ví. Chodí do Florentine, čtvrti s vysokou koncentrací kaváren a streetfoodových stánků, a znají i každý kout Neve Tzedek, části Tel Avivu, která vyniká svými galeriemi a obchůdky. A samozřejmě, oblíbená je i odlehlá pláž Mezizim, která všem příchozím vynahradí delší cestu jedinečnou atmosférou.


HO ČI MINOVO MĚSTO, VIETNAM

Největší vietnamské město, dřívější Saigon, bylo v minulosti proslulé neřestmi, které lákaly americké vojáky. Ačkoli se opasek trochu utáhl, Ho Či Minovo město je (na rozdíl od tradičního Hanoje) ukázkou vietnamského moderního života. Pyšní se vysokými mrakodrapy, širokými bulváry, na každém kroku jeho návštěvníky oslepují zářivé neony a nikdo tu nejezdí jinak než na motorce nebo skútru. Letenky do Saigonu se pohybují od 12 tisíc korun.

Nabídky tisíců letenek do všech koutů světa najdete na Letušce