Proč jsou letiště v obležení automobilů

V Praze je všeho nejvíc, a to platí samozřejmě také pro letecká spojení. Jestliže z České republiky cestujete často “par avion” , dá se očekávat, že většina vašich odletů se bude odehrávat z Prahy. Lepší a frekventovanější spoje znamenají větší množství lidí, takže hlava na hlavě obvykle bývá nejen v letištní hale, ale také v přilehlém okolí letiště. Tam se ovšem více hodí říci střecha na střeše, karoserie na karoserii či kolo vedle kola, protože k letišti se drtivá většina pasažérů dopravuje vozem. Pokud se jedná o jejich vlastní vůz, mají o problém navíc – kde auto před odletem nechat.

Raději nebýt posledním zájemcem

Každý chce zaparkovat auto logicky co možná nejblíže letišti, v ideálním případě hned vedle. Tím se nerozumí u chodníku před vstupem do areálu letiště, ale na nejbližším přilehlém parkovišti. Zájemci o parking u letiště Václava Havla v Praze mají celou řadu možností, kde se rozloučit se svým osobním automobilem s pocitem klidu a nadějí, že se s ním v neporušeném stavu zase setkají. Jak už to bývá, kde je poptávka, stoupá nabídka, takže míst kolem letiště je dost. Nicméně nafukovací nejsou.

Takže dávno před termínem začátku cesty, respektive bezprostředně před zakoupením či rezervací letenky, je přirozeným dalším krokem objednat si místo na parkovišti pro auto. On-line rezervace se provádí rychle a snadno. Protože nerezervujete službu za závratnou částku a v případě, že cestu zrušíte a odřeknete, se uvolněné místo provozovateli určitě brzy zaplní, není třeba se obávat žádného storno poplatku. Jinak řečeno, za objednání se neplatí, obsluha parkoviště nebo jeho automat si vás “zkasíruje”, až bude auto zaparkováno. Když se tam náhodou neukážete, vaše peněženka zůstane netknuta.

Na parkovišti jako v bavlnce

Při chystání se na cestu, což zahrnuje nepopulární balení, krocení dětí, zajišťování osob, které budou během vaší nepřítomnosti hlídat dům, zalévat květiny nebo dostanou na starost domácí zvířata, je důležité mít jistotu, že o auto už je postaráno. Je to přece jen svým způsobem důležitá součást či pomocník rodiny a rodinný rozpočet s ním musí počítat. Co taková dovolená pro motorové přibližovadlo obnáší?

Kdo se rozhodne přijet na letiště autem, je zvyklý na svůj komfort. Z něho při vystoupení z auta rozhodně nemusí slevovat. Pokud se tedy při výběru zaměří kromě ceny také na to, jak parkoviště vypadá, na jakém povrchu má vůz stát (upravená hladká plocha je určitě lepší než bahnitý terén s kalužemi). Zda nejsou v bezprostřední blízkosti stromy, jejichž listí a větve by mohly auto znečistit, případně poškodit, případně jakým pojištěním provozovatel parkoviště disponuje, a to jak proti poničení, tak proti odcizení, jakkoli vysoký plot a kamerová ostraha se mohou zdát dostatečnou ochranou proti zlodějům. Komfortní zacházení se má vztahovat také na majitele vozu, takže byste měli vyžadovat transport všech osob a jejich zavazadel na letiště a zpět v jakoukoliv denní či noční hodinu.

Představuje pro vás zastávka na parkoviště zdržení?

Vyznavačům rychlého životního stylu může připadat “mezipřistání” na parkovišti jako zdlouhavá procedura. Proto ta lepší z parkovišť pro letecké pasažéry nabízejí svým zákazníkům službu zaparkování přímo na letišti, odkud se osádka vozu přemístí pohodlně ihned k odbavení. O uložení auta na vzdálenější místo se postará parkovištní personál a při příletu auto již opět čeká na letišti, jako by tam stálo celou dobu klientovy nepřítomnosti.

Zažili jste někdy, že parkoviště u nějakého letiště mělo plnou kapacitu a vy jste se do něj nemohli dostat? Počítáte při řízení ve špičce s dopravními zácpami a vyjíždíte s předstihem?

Doporučené články