Pražské zahrady, zastavení čtyřicáté osmé – vrch a park Mrázovka

0
1819


Park Vrch Mrázovka leží na úpatí kopce Mrázovka hned vedle slavné Bertramky v Praze 5. Od roku 2002 zde probíhala rekonstrukce a revitalizace. Původně se jednalo o téměř neprostupné houštiny, zarostlý prostor náletovými dřevinami s množstvím černých skládek. Svůj úkryt zde nacházeli pouze bezdomovci a na procházky chodili jen odvážní pejskaři. Pouze vrch z navazující strany byl vždy upraven. Je tady dlouho zahrádkářská kolonie, schované a zakuklené místo, které máte pocit, že sem vůbec nepatří. Na jedné straně jsou zahrádkáři se svými maličkatými pozemky a krásně opečovávanými záhonky plnými květin nebo zeleniny, poetika sama, na druhé straně honosný reprezentativní hotel pro movité návštěvníky s velkým oploceným pozemkem pro účely sportovního a relaxačního vyžití hostů hotelu a nedaleko od něj historická Bertramka se svojí krásnou a romantickou zahradou. Je to prostě vrch všehochuť. Je zde skloubeno neskloubitelné a nad tím klobouk dolů.

Dnes je již vrch i park Mrázovka reprezentativním parkem s novými cestami, schodišti, krásným dřevěným zábradlím a novými sadovými úpravami v dolní části a novými dětskými hřišti na středu kopce. Je zde hřiště pro míčové hry, sportovní plocha pro větší děti, hřiště na petanque a v roce 2007 byla dokončena výstavba dětského hřiště pro malé děti. Z parku Mrázovka je dobrý výhled na Prahu a stává se vyhledávaným prostorem nejenom pro místní obyvatele, ale i pro návštěvníky Prahy a to i díky blízkosti památníku Bertramka.

Regenerace parku stála jen v roce 2004 celých 6.100.000,– Kč, kdy došlo k obnově cestní sítě, opravě veřejného osvětlení, opravě opěrných zdí v parku a do ulice Na Zatlance. S opravami a revitalizací se pokračovalo postupně a stejně tak vzrůstaly náklady a prvotní investice.


Zajímavostí a exklusivitou na vrchu Mrázovka je moderní hotel Mövenpick , který nabízí ubytování ve dvou oddělených budovách propojených červenou lanovkou. Hlavní budova poskytuje celkem 300 pokojů včetně 4 pokojů pro tělesně postižené hosty. Mövenpick Executive Wing na vrcholu kopce Mrázovka má 136 pokojů a super vybavení ve velké zahradě na vrchu kopce k tomu. Můžete si tady zahrát tenis nebo sednout na krásnou terasu, kde dneska všechno kvete, s výhledem na Prahu.

Zlomem pro tento park bylo otevření dopravní stavby tunel Mrázovka 26.8. 2004. Tento tunel tvořený dvěma souběžnými tunelovými troubami propojuje dva úseky městského okruhu, a to Strahovský tunel a ulici Radlická. Došlo tak k velkému zrychlení průjezdu a propojení městských částí Praha 5 a 6. Tunel je dlouhý 1260 metrů a z parku na něj uvidíte z výšky.

Další autorčiny fotky si můžete prohlédnout na stránkách www.ivanafili­pova.ic.cz

Projekt interiérového řešení tunelu Mrázovka zpracoval architektonický ateliér Picek Architects. Pro tunel Mrázovka byla použita keramika z portfolia akciové společnosti LASSESLBERGER, která na trhu zastupuje české značky BohemiaGres, Keramika HOB a RAKO. Byly sem vyrobeny dlaždice na míru. Barevná koncepce keramického obkladu interiéru tunelu Mrázovka je založena na kontrastu výrazného červeného vodícího pásu s béžovým podkladem, který je v pásech postupně ztmaven k hornímu a spodnímu okraji keramického obkladu v odstínech slonová kost, béžová a hnědobéžová. Po délce tunelu jsou úseky keramického obkladu přerušeny z bezpečnost-ních důvodů zelenými pruhy s SOS výklenkem a protilehlými vstupy do propojektu mezi tunelovými troubami.


Tunel Mrázovka prochází oblastí s rozmanitou, značně nepříznivou geologií a proto byla od severního portálu ražena průzkumná štola. V části trasy tunel podchází při nízkém nadloží obytnou zástavbu. Ražba se provedla novou rakouskou tunelovací metodou. Primární ostění tvoří stříkaný beton tloušťky 250 až 500 mm, výztužné příhradové oblouky, sítě a radiální kotvy. Po celém obvodu tunelu je instalována mezilehlá foliová izolace. Definitivní ostění je z armovaného monolitického betonu B 30.

Délka ražených částí je 1 004 m u západní tunelové trouby a 837 m u východní tunelové trouby. Velikost ražených profilů je u třípruhového tunelu 165 m2, dvoupruhový tunel má 115 m2, jednopruhový 84 m2 a tunelový rozplet dosahuje až 324 m2. Při stavbě tunelu bylo vyrubáno celkem 351 778 m3 hornin. Součást stavby tunelu také představují doprovodné objekty – větrání, osvětlení, odvodnění, sdělovací vedení, provozní soubor a centrální řídící systém.

Park Mrázovka je příjemný a klidný upravený prostor v terasovitých blocích nad sebou, které jsou propojeny cestami a schodišti. Je vhodný především pro pejskaře a maminky s dětmi, které touží po nových hřištích a vyžití.