Poznejte Makarskou a užijte si slunnou dovolenou

Pokud je nějaké místo v Chorvatsku vyhlášené a oblíbené, zejména u českých turistů, je jím beze sporu Makarská riviéra. Ta se táhne podél Jaderského moře a láká svými oblázkovými plážemi i přírodními masivy. V létě je tato oblast obsypána turisty a na pláži je hlava na hlavě, proto je nejlepší variantou počkat, až davy poleví a na Jadran vyrazit až po sezóně.

Výhody ubytování v Chorvatsku

Dovolená v Chorvatsku nabízí vše, po čem na dovolené u moře toužíte. Průzračné moře, čisté pláže, panenskou přírodu, skvělou kuchyni a příznivé ceny.

  • Než se na cestu vydáte, je rozhodně moudré, zařídit si ubytování dopředu.
  • V Chorvatsku se vyplatí zajistit si ubytování v soukromí a dohodnout se přímo s majitelem.
  • Kapacita apartmánů a ubytování v soukromí je velká a po sezóně se nemusíte bát, že byste žádné ubytování nesehnali.

Chorvatsko se totiž začíná vylidňovat a za bydlení zaplatíte mnohem méně, než kdybyste vyrazili k Jadranu v létě.

Historické centrum i rušný městský život

Jelikož se Makarská riviéra rozkládá na téměř 60 kilometrech, pokud nejste vášniví turisté, pravděpodobně ji během jedné návštěvy celou neprochodíte. Přesto se na ni vyskytují lokality, které byste měli rozhodně navštívit. Začněme tou nejdůležitější z nich, a tou je Makarska. Toto město je z celé riviéry nejznámější díky tomu, že celá riviéra nese jeho jméno.

Kromě toho, že se stává luxusní částí celé oblasti a na jeho pobřeží vyrůstají luxusní hotely, restaurace a butiky s módním zbožím jako houby po dešti, za návštěvu stojí rozhodně také historické centrum města. Ubytování v Makarské je vhodné pro skupiny, ale také pro páry a jednotlivce, kteří milují zábavu a během dovolené se rádi podívají do nejednoho baru a hudebního klubu.

Turistický ráj

Turisté by neměli minout pohoří Biokovo, které se nad Makarskou riviérou rozprostírá. Při pohledu od moře vytváří nádhernou kulisu a čím více se k pohoří blížíte, tím majestátněji působí. Biokovo je chráněnou krajinou oblastí, proto je důležité se v něm chovat ohleduplně a nikde nepohazovat odpadky. Nejvyšším bodem pohoří je hora Sveti Jure, která je vysoká 1762 metrů. Celé pohoří je dobře přístupné a na podzim panují ideální podmínky k jeho zdolávání.

Hvězdné nebe a kde jej nejlépe sledovat

Sledujete rádi hvězdnou oblohu? Pokud se o hvězdy, planety a další nebeská tělesa zajímáte a rádi je pozorujete, neměli byste si nechat ujít návštěvu hvězdárny. Ta se nachází nedaleko Makarské na kopci Glavica. Hvězdárna je moderně zařízená a nabízí příležitost sledovat noční oblohu. Hvězdy můžete samozřejmě pozorovat i pouhým okem. Stačí, když si na noc nezatáhnete rolety a necháte měsíční svit a hvězdy, aby vám dělali společnost.

Gurmánský výlet za místními specialitami

A abyste na své dovolené zažili i chutě pravé chorvatské kuchyně, podnikněte gastronomický výlet za vyhlášenými chorvatskými pochoutkami. Vydejte se do vesnic Makar a Kotišina. Právě v nich totiž ochutnáte ty nejlepší olivy, sušenou chorvatskou šunku zvanou pršut. a vše zapijete výborným chorvatským vínem. Obě vesnice se nachází v podhůří a od Makarské jsou vzdálené přibližně tři kilometry. Snadno do nich tedy dojdete po svých a zpátky se příjemně svalíte s plným žaludkem a písní na rtech.

Chorvatsko láká k návštěvě také na podzim a rozhodně má hodně co nabídnout. Zažít Makarskou riviéru mimo hlavní sezónu, kdy není obsypána davy turistů, rozhodně stojí za to. Kromě turistických cílů se můžete vydat i na gastronomické výlety, poznat zdejší historii a zažít i pozorování noční oblohy. Protože hvězdy nad Chorvatskem vypadají zcela jinak než ty nad Českem.

Zdroj obrázku: ansharphoto / Shutterstock.com

Doporučené články