Poprvé v New Yorku

V USA jsem byl již několikrát a vždy je dovolená v Americe úžasná. Není to jen architektura, ulice a auta jako z filmů, ale i velmi otevření přívětiví a nápomocní Američané. Američané obecně jsou velmi přátelští lidé a říká se, že v New Yorku tak hodní lidé zase nejsou. Že si tam každý hledí svého. Kamarád mi říkal, že v New Yorku jsou zřejmě nejvíce nepříjemní lidé z celých Spojených států. Mně však přišli i tak jedni z nejpozitivnějších lidí, které jsem kdy potkal.


Moje první cesta do New Yorku byla motivována touhou prožít něco nového. Bylo mi 25 let, když jsem se rozhodl, že se sám podívám do tohoto města kultury a financí. Podle mě hlavního města světa.

Chcete se levně dostat do Ameriky? Na webu „Levnocestovani.cz“ http://levnoces­tovani.cz/ najdete super levné letenky do New Yorku a dalších velkých amerických měst. Web nabízí výhodné ubytování a levné last minute zájezdy, se kterými ušetříte značnou sumu peněz ještě před nástupem do letadla. Mrkněte se na výhodné letenky tam, kam potřebujete.

Pamatuji si přesně ten moment, kdy jsem doma v kuchyni zavíral skříňku digestoře, ze které jsem si vytáhl skleničku a pomyslel jsem si. Chci něco změnit, chci začít znovu. A ještě ten den jsem si koupil letenku. Tehdy v roce 2009 jsem nevěděl o žádném cestujlevne.com či akcniletenky.com a dalších způsobech, jak levné letenky získávat, jež znám dnes. Prostě jsem šel na stránky kayak.com a koupil nejlevnější let z Prahy do NYC.

Letenka stála okolo 15.000 Kč a já měl pocit, že jsem ji koupil velmi levně. Když si člověk dá práci, může sehnat zpáteční let do New Yorku i okolo 6.000 Kč. Přesně tomu se věnuji i na mém blogu a v knize Cestikon, kterou jsem nedávno vydal.

Letěl jsem sám, protože mě nenapadl nikdo, kdo by se mohl na cestu do země filmů vydat.


Letadlo dosedlo na letišti J. F. Kennedy a já jsem okamžitě zaznamenal to všeobjímající horko. New York byl jako Řím v létě. Prošel jsem imigrační kontrolou a byl jsem volný. Sám v USA. Těžko vám popíšu ten pocit, ale cítil jsem se jako bych měl najednou milion možností.

Co když už se nikdy nevrátím? Co když je toto můj nový život?

Ta myšlenka mě hřála na srdci. Nebo to bylo tím horkem? Každopádně toto byla dovolená a já neměl v plánu v Americe zůstat natož pracovat. Ten pocit tu ale byl a já se cítil naprosto svobodný.

Na nic jsem nečekal a vláčkem se dopravil na Manhattan. Po cestě jsem si prohlížel krajinu a byl jsem překvapen, jak je Amerika neuvěřitelná. Bylo to jako sen, do kterého jsme se probudil. Jakoby se všechny filmy a vše, co jsem kdy ve filmech viděl, zhmotňovalo do tohoto vividního reaálného zážitku. Pokud cestujete sami, možná chápete moje emoce. Vše je umocněné a vy vnímáte každou maličkost.

Vždy jsem k Americe vzhlížel a nyní jsem tu byl. V zemi neomezených možností, ale také zemi, která byla najednou naprosto běžná, všední a na dosah.


Metro, kterým jsem se dostal na Penn Station – hlavní dopravní uzel na Manhattanu bylo mnohem špinavější než to pražské a prostory metra byly doslova odpudivé. Úmorné dusno a horko bylo vyváženo klimatizací ve vláčku. Poté, co jsem myšími chodbami vystoupil na povrch, byl jsem uprostřed toho všeho.

Vyšel jsem z podzemí Penn Station a uviděl vše naráz. Ten zážitek nezapomenu a je to jeden z nejemotivnějších zážitků, které jsem kdy v životě měl. Obrovské Art Deco mrakodrapy přesně jako z filmu Spiderman, dým stoupající z komínů, hluk ulice. Troubící auta a taxíky. Žluté taxíky byly úplně všude a vypadaly přesně jak jsem je znal z mého obrazu z Ikea, který mi visí nad postelí.

Byl to 3D film, který se odehrával před mýma očima. Jinak bych svůj pocit popsat nemohl. Taxíky jezdily, zajímavě oblečení New Yorčané se proplétají mezi sebou na chodnících. Z boční uličky jde smrad, který se mísí z vůní ze stánku s preclíky.


Špína, horko, luxus, shon, barvy, vše najednou. Připadal jsem si jak na LSD a chvíli jsem tam prostě jen tak stál, díval se kolem sebe a smál se. Připadalo mi to zvláštní, ale nikdo si mě nevšímal. Absolutně nikdo. Koukal jsem na vysoké budovy a kroutil v údivu s hlavou.

V nějakém filmu jsem slyšel, že každý je ohromený, když poprvé do New Yorku přijede. Počítal jsem s tím. Stejně jsem však byl naprosto vedle.

Ihned jsem se vydal směrem k Times Square. Chci vidět všechno a hned. I s kufrem na kolečkách jsem se na náměstí dostal a zůstal opět v údivu. Times Square bylo větší, než jsem čekal. Bylo to jako jedna velká pouť, kasíno. Prostě jen hra. Nic nebylo vážné.

V této týdenní cestě do USA jsem toho zažil ještě mnoho. Otřesný hotel s myší, neuvěřitelně levné značkové oblečení v obchodech Century 21, zfetovaného majitele hostelu, černocha, co mi prodal CD se svojí hudbou, co nebyla jeho, vzducholoď, letadla, co malovala na oblohu, policejní zásah na Times Square a spoustu filmových lokací, které jsem si dopředu vytipoval.

Od té doby jsem toho ještě trochu procestoval a nasbíral triky, kterými jsem na mých cestách šetřil hodně peněz a zvyšoval zážitky. O všech tricích, o kterých vám zaručuji, že neznáte všechny píšu i v mé knize Cestikon.


Pokud jste v New Yorku nebyli, určitě tam jeďte a zajděte si třeba na muzikál Lion King, který vás doslova usadí svojí profesionalitou.

New York pro mě byl obrovský otvírák. Jaká cesta byla otvírákem pro vás?

Václav Papoušek píše blog o travel hackingu – www.cestikon.cz a napsal také knihu Cestikon, aby se podělil o své několikaleté zkušenosti z oblasti chytrého a levného cestování, jenž je k dostání ve všech knihkupectvích.

Doporučené články