Polopenze nebo all inclusive?

0
1444


Polopenze nebo all inclusive? Toto je otázku, kterou je dobré zvážit již při koupi zájezdu nebo přímo při jejím výběru. Ne vždy je dobré investovat do all inclusive. Jak je to možné? Proč jsou země, které tuto pohodlnou variantu vůbec nenabízí?

Rozsah all inclusive neboli AI je různý, každý resort či hotel má přesný popis služeb, které do AI spadají. Minimálně jde o tři jídla během dne – snídaně, oběd a večeře. Často obohacené o svačiny či čaje o páté. Hlavním, co však láká, je neomezená konzumace nealkoholických nápojů a často i místními lehčími alkoholickými nápoji (pivo, víno, místní lihoviny). Zpravidla do all inclusive nespadá tvrdý alkohol včetně luxusních značek vín. Dále v balíčkách AI můžete nalézt různé sportovní aktivity či výlety resortu. Proto při koupi dovolené je vhodné se informovat, co přesně do balíčku patří.

Také je vhodné znát místní zvyky a kulturu. Například v levných asijských zemích (např. Thajsko a Vietnam) AI skoro nenajdete. Všude je mnoho restaurací, stánků a dalších možností dobrého jídla, že vázat klienty hotelů pouze na hotelové restaurace je nepraktické a skoro nemožné. Zájezdy do Asie jsou proto vesměs pouze se snídaní. Další jídlo je dostupné všude kolem. Nemusíte se bát vyjet na výlet a obávat se, že zmeškáte večeři či oběd.


Určitě je však vhodné zvažovat upřednostnění AI před polopenzí na ostrovech, kam se vše dováží a nic se nepěstuje. Takovými ostrovy jsou jednoznačně Maledivy. Jde o malinké ostrůvky, které do hodiny obejdete. Jeden ostrůvek rovná se pouze jeden rezort. Tady jste odkázáni pouze a pouze na restaurace v resortu. Možnost odjet na celý den na výlet je omezená. Navíc cenu nápojů ovlivňuje prohibice, která však neplatí v turistických resortech, dále je alkohol zatížen vysokou daní. To znamená nejen dovoz, přirážky resortů, ale i daně významně ovlivňují vysokou cenu na baru. Zde jednoznačně platí, pokud si chcete dopřát láhev vína k večeři a neomezovat se během dne, pak volte AI. To však neplatí u nejluxusnějších resortů a hotelů nejen na Maledivách – tady se předpokládá, že hosté mají na to, si vybrat co chtějí a nebudou mít problém si exkluzivní služby i zaplatit.


V Karibiku hledejte AI. Resorty i klientela jsou na to zvyklí. To samé platí na luxusních zaoceánských lodích či ve vybraných exkluzivních vlacích.

Na Mauriciu, Seychelách či Réunionu uvažujte, zda all inclusive je pro Vás vhodné. Pokud nepatříte k těm, co celou dovolenou leží na lehátku či tráví čas u baru, ale spíše chcete poznávat a budete aktivní, pak zvažujte jiné varianty. Chystáte-li se na minimálně dva celodenní výlety, v tuto chvíli AI nemusí být pro Vás to nejekonomičtější. V tomto případě je vhodné zvolit pouze polopenzi a nápoje si dle potřeby dokoupit.

Článek byl připraven ve spolupráci s DOVOLENÁ SNŮ.