Počítačový program pro běžkaře

Volně šiřitelný počítačový program Běžecké tratě českého
výrobce EAGLE Software je užitečnou pomůckou pro vyznavače běhu na
lyžích v českých horách. Umožňuje plánovat libovolné trasy a
archivovat již projeté výlety na běžkách. Dne 13. listopadu
2008 vyšla nová verze tohoto software.

Volně šiřitelný počítačový program Běžecké tratě českého výrobce EAGLE Software je užitečnou pomůckou pro vyznavače běhu na lyžích v českých horách. Umožňuje plánovat libovolné trasy a archivovat již projeté výlety na běžkách. Dne 13. listopadu 2008 vyšla nová verze tohoto software.


Po spuštění Běžeckých tratí otevřeme některou z nabízených map. Na výběr máme Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Javorníky, Žďárské vrchy, Českou Kanadu a Šumavu. Časem by měly přibýt i Jizerské hory. V mapě najdeme běžecké tratě závodní, upravené i turistické, jsou zde běžkařské rozcestníky, tyčové značení, lanovky, vleky i barevně rozlišené sjezdovky. Z mapy lze zjistit geografické a turistické informace. Program též umožňuje zobrazit zimní fotografie vybraných míst. Fandy turistických známek potěší jejich vyobrazení na mapě. Příznivci geocachingu zase mohou do mapy importovat kešky.

Plánování naší trasy začneme tak, že poklepeme myší v mapě na libovolnou křižovatku, která se nachází na běžkařské stopě. Poklepáním na další křižovatku nebo jejím výběrem ze seznamu se začne vytvářet naše vlastní trasa. Počet námi stanovených průchozích míst je neomezený. Vedení trasy můžeme ovlivnit v nastavení, kde vybereme, jaké značení je pro vyhledávání trasy povolené, na jakých cestách může program trasu hledat a zda má být hledaná trasa nejkratší nebo s co nejmenším stoupáním.


Námi „naklikaná“ trasa se postupně zvýrazňuje v mapě. Zároveň se vykresluje výškový profil, který nám názorně ukazuje, jaká budou převýšení, přes která místa pojedeme, jakého značení bychom se měli držet a jak bude naše trasa dlouhá. Stejné informace v textové podobě najdeme i v itineráři, kde se navíc objevují poznámky k místům a cestám nebo třeba sklony jednotlivých úseků. O naší trase vypovídá také statistika. Z ní zjistíme, kde nás čeká nejprudší klesání a stoupání, který je nejvyšší a nejnižší bod naší trasy, kolik výškových metrů vystoupáme a sjedeme apod.

Co s naší trasou dál? Můžeme ji třeba uložit. U každé mapy najdeme již několik hotových tras, včetně jejich obtížností, kterými se můžeme inspirovat. Naši trasu můžeme také vytisknout nebo exportovat do nějakého z nabízených formátů. Na výběr máme obrázkové soubory JPG a BMP, soubory pro komunikaci s GPS softwarem GPX, PLT a WPT, nebo soubory CSV pro tabulkové kalkulátory. Běžecké tratě také umožňují vygenerovat z trasy webovou stránku, včetně mapy a výškového profilu. Tu můžeme bez problémů umístit na své osobní webové stránky.


Trasu jsme si pomocích Běžeckých tratí naplánovali, vytiskli nebo nahráli do GPS a v terénu projeli. V čem nám ještě může program posloužit? Třeba dokáže zobrazit v mapě a na výškovém profilu skutečný záznam stopy z GPX, kterou importujeme ze souboru GPX. Běžecké tratě také dokáží vést deník našich výletů. U každého výletu můžeme zadat datum konání, trasu vytvořenou programem, počasí, sílu větru, čas zahájení a konce, případně další naše dojmy.

Program Běžecké tratě lze volně stáhnout ze stránek www.bezecketra­te.info. Neregistrovaná verze je omezena opisováním čísla. Pokud někoho program zaujme, může jej samozřejmě registrovat. Opisování čísla se pak vytratí z map, které si uživatel zaregistruje.