Patero pro zdravý spacák

Je nad slunce jasné, že když chcete, aby vám spacák dlouho vydržel, musíte se o něj také dobře starat. Jednou stránkou věci je kvalita použitých materiálů a zpracování, to vy neovlivníte, ale co už ovlivnit můžete, je jeho údržba. Pojďme se podívat, jak na to.

Starat se o spacák není sama o sobě žádná věda, ale musíte být důslední. Věřte, že když si z toho uděláte rutinu, ani vám nepřijde, že jste údržbou strávili nějaký čas.

  1. Balení spacáku

Při přípravě ležení v přírodě vás čeká vybalování spacáku z vaku. Po vybalení ho pořádně protřepejte, srovnáte tak izolační vrstvu a rovnoměrně ji rozprostřete po celém spacáku. Stejně postupujte i při balení, ovšem z trochu jiného důvodu. Protřepáním spací pytel provzdušníte a zbavíte vlhkosti před tím, než ho uložíte do kompresního obalu. Způsob balení záleží na tom, jaký spacák máte, ty syntetické se obvykle rolují a vkládají do obalu. Pro péřové však platí opak, ty nerolujte, ale pěchujte do obalu. Spacák před balením nechte proschnout, pokud to nepůjde, sbalte ho vlhký, ale snažte se ho co nejdříve zcela vysušit. V opačném případě by vám mohl zatuchnout nebo rovnou zplesnivět.

  1. Praní spacáku

Je to tak, spacák musíte také občas vyprat. Spacáky s izolací z dutých vláken nebo mikrovláken můžete klidně prát v automatické pračce na jemný program. Stejně tak můžete do pračky šoupnout i péřové spacáky. V každém případě se, ale nejprve podívejte na návod na praní a držte se pokynů výrobce.

Když se pustíte do praní péřového spacáku, vždy používejte speciální přípravky na praní prachového peří. V žádném případě nepoužívejte rozpouštědla nebo agresivní prostředky. Perte je ručně nebo v automatické pračce při 30 , řádně vymáchejte a neždímejte – pouze ručně vytlačte vodu. Po vyprání spacák sušte na pomalu, klidně i pár dní ve stínu a při sušení občas promněte peří v komorách a protřepejte ho. Nezapomínejte na zipy, pročistěte je kartáčkem, abyste se zbavili zrnek písku a dalších nečistot.

  1. Údržba během túry

Během túry dostane spacák nejvíc zabrat. Budete ho každý den vybalovat a zase balit. Nebude tolik času na jeho vyschnutí a může dojít i k polití nebo jinému znečištění. O drobném poškození ani nemluvě. Při túře ho tedy alespoň každé ráno protřepejte a nechte chvilku provětrat. Drobné nečistoty se snažte co nejdříve odstranit. Když najdete nějakou trhlinku, zašijte ji, zabráníte tak jejímu dalšímu zvětšení.

  1. Skladování

Když dorazíte domů, spacák vyvětrejte a případně vyperte. Po uschnutí ho v žádném případě nerolujte ani nepěchujte do obalu. Zlámali byste vlákna nebo poškodili peří. Spacák skladujte vyvěšený nebo vodorovně rozložený a do obalu ho dejte až před další výpravou.

  1. Impregnace

Impregnaci použijete hlavně v případě, že často spíte pod širákem. Jinak v podstatě není potřeba, protože potřebujete, aby byl spacák prodyšný. Díky tomu se vám v něm bude dobře spát a nebudete se zbytečně potit. Jeho vodoodpudivý povrch pro běžné používání bude stačit, ale je pravda, že i ten se časem setře a bude nutné ho obnovit.

Pamatujte si, že i když budete věnovat spacáku sebelepší péči, po určité době vám tak jako tak doslouží. To ovšem neznamená, že by čas věnovaný jeho údržbě byl ztracený.    

Doporučené články