Pamplona, město býků

Dnešní proslulosti se Pamploně dostalo především díky slavnostem,
které probíhají v druhém červencovém týdnu. Jejich součástí je
totiž slavný, byť bizarní „běh býků“, při kterém od radnice ke
vchodu na koridu běží stádo býků, před kterým prchá nadšený dav
ozbrojený pouze výtiskem novin.

Historie španělského města Pamplona je bohatá, ostatně není divu, bývalo to sídelní město navarrského království. Dnešní historie je jiná, za své historické hlavní město jej považují zejména Baskové.


Dnešní proslulosti se ale Pamploně dostalo především díky slavnostem, které probíhají v druhém červencovém týdnu. Jejich součástí je totiž slavný, byť bizarní „běh býků“, při němž od radnice ke vchodu na koridu běží stádo býků, před kterým prchá nadšený dav ozbrojený pouze výtiskem novin. Samotný běh, který je v Pamploně známý pod názvem festival San Fermín, jsem si s potěšením odpustil, nicméně i samotná procházka starou částí Casco Viejo mi stačila. Nemusel jsem mít za zády vyděšené stádo. Proč v Pamploně býci běhají, už dnes nikdo neví. O samotném festivalu jsou zmínky již ze 13. století, tehdy se ovšem slavilo v říjnu. Každopádně nebýt Ernesta Hemingwaye, který tuto slavnost zvěčnil ve své první novele, již by asi upadla do zapomnění.

Pamplona je každopádně zajímavé město, relativně levné, pro turisty přívětivé, bez dopravní zácpy. Nechat peněženku na sedadle auta nepůsobí ani v centru města žádný problém. Není divu, že Pamplona je považována za jedno z měst s nejvyšším životním standardem v celém Španělsku.


Na své si přijdou i milovníci kulinářského umění. Řada navarrských jídel rozhodně stojí za vyzkoušení. Jen si musíme uvědomit, že i když v Pamploně si oficiálně na siestu příliš nepotrpí, přece jenom se ve slušné restauraci před devátou hodinou večerní pravděpodobně nenajíme. Když jsem na pozdní večeři neměl čas, zašel jsem do levnějšího podniku, ale i tam jsem stoloval sám. Španělé mezitím obsadili bar a cpali se tapas.

Za prohlídku rozhodně stojí i okolí. Autobusové spojení je solidní, ale bez znalosti španělštiny složité na pochopení. Pronájem auta se určitě vyplatí. Za prohlídku stojí prakticky každá vesnička. Kostely z 13. století nejsou ničím mimořádným. Okolní příroda do určité míry připomíná horkem vyprahlé Toskánsko. O co méně je zde vína, o to více se pěstuje speciální typ papriky, na kterou jsou místní oprávněně pyšní.

Pamplona a celá navarrská oblast není na turistickém Top listu, takže mimo týden letních slavností se nebudeme prodírat záplavou turistů. Pokud se sem ale vydáme na týdenní toulky, litovat určitě nebudeme.